duke u përpjekur të jetë i shëndetshëm


përgjigje 1:

Epo po po përpiqem të jem më e shëndetshme në jetën time sepse sëmundjet e stilit të jetës si problemet e zemrës dhe diabeti janë me efekt.

Pasi pacienti është në moshën 60 vjeç, dhe tani ju mund të shihni pacientë që variojnë nga të 30-at gjithashtu. Kjo është diçka për të cilën unë shqetësohem.

Njerëzit hanë si të moshuarit tanë, por ne nuk ushtrojmë fizikisht ose nuk ushtrojmë trupin tonë për të përdorur të gjitha ato kalori që hamë.

Kohët e fundit kam ulur peshën time rreth 18 kg dhe akoma dua ta zvogëloj atë më shumë. Edhe pse jam në intervalin normal të BMI-së, por jeni më të dobët, jeni më në formë.

Ne duhet të shmangim-

 • Vajra, sheqer i shtuar, miell të rafinuar si ushqime të paketuara maida.
 • Ne duhet të hamë-

  • Drithëra të plota, bishtajore, perime, fruta dhe arra. Pak qumështore.
  • Gjithashtu,

   • Ne duhet të ushqehemi brenda kërkesave tona për kalori. Për këtë mund të instaloni çdo aplikacion shëndetësor si healthifyme dhe të përcillni kaloritë ditore. Mos ha tepruar.
   • Ecni çdo ditë një orë. Vallëzoni me meloditë tuaja të preferuara.
   • Mos streso. Qesh me zë të lartë. Jeta është e përkohshme. Ji i shendetdhem.

   Fat i mirë n zot bekoftë.përgjigje 2:

Po, e kam provuar 16 vjet më parë dhe po e bëj edhe tani. Jam shumë i lumtur sepse po shmang kaq shumë probleme shëndetësore.

1) Unë optimizova dietën time me shumë fruta, perime, të gjitha drithërat, fasulet dhe bishtajoret, arrat dhe farat. Unë ha vetëm ushqim që trupi im mund ta trajtojë shumë mirë.

 1. Unë bëj ushtrime çdo ditë tjetër.
 2. Bëj shtrirje çdo ditë të tjera kur nuk stërvitem.
 3. Unë nuk pi duhan, pi dhe qëndroj larg zonave të ndotura sa më shumë që të jetë e mundur.
 4. Unë shmang kontaktin me sende kimike.
 5. Unë i kushtoj vëmendje të veçantë ergonomisë. Për shembull kur punoj para një kompjuteri nuk rri në karrige por qëndroj në këmbë për të parandaluar dhimbje të dobësueshme të shpinës, nëse ulem sigurohem që të mos bëj shumë presion në shtyllën kurrizore. Normalisht unë shmang uljen për një kohë të gjatë dhe kur nuk është e nevojshme.


përgjigje 3:

Gjatë muajit të kaluar unë jam përpjekur më së shumti për të zvogëluar dhe zvogëluar dhjamin.

Vitin e kaluar vendosa të grumbulloj një grumbull të madh - unë jam 6ft dhe kam peshuar afërsisht 13 gurë disa muaj më parë - dhe hëngra shumë ushqim çdo ditë në mënyrë që të fitoja masë për tu shtuar.

Kam fituar muskuj, por jam edhe 2 gurë më i rëndë dhe jam shëndoshur gjatë muajit të fundit.

Por me ushtrime të rregullta, unë jam gati në 14 gurë përsëri dhe gjithmonë mendoj se sa dhe saktësisht çfarë ha, gjë që mendoj se është gjëja më e rëndësishme për të bërë.përgjigje 4:

Po.

1- Shmangia e njerëzve negativë rreth meje. Negativiteti është ngjitës! Qëndro larg atyre.

2- Herë pas here largohuni nga turma dhe shkoni në një parqe mjaft të gjelbërta. Paketoni disa meze të lehtë dhe ujë të shëndetshëm dhe shëtisni në natyrë, uluni në bar.

3- Bëni pak diell! Dielli gjithmonë më jep energji dhe më bën më të gjallë.

4- Pini ujë më shumë se gjithçka.

5- Lexoni më shumë, mësoni më shumë.

6- Mësoni si t'u thoni 'jo' njerëzve. Për hir të vetes tuaj, ndonjëherë është në rregull të thuash Jo.

7- Bëni më shumë miq. Të qenit pranë miqve të mirë gjithmonë ju bën një person më të mirë dhe më të shëndetshëm.

8- Bëni pilates, yoga, not, çdo lloj sporti.

9- Ushqehuni shëndetshëm. Avakadot, arrat, vaji i ullirit, vaji i kokosit, limoni, limoni, xhenxhefili, erëzat indiane, janë ushqimi që ndryshon jetën time.

10- Dashuria. Dashuria është një formulë e fshehtë që rinovon tërë trupin tuaj.përgjigje 5:

Po .. Ja si shkoi procesi im i mendimit. Unë jam i lirë dhe nuk dua të shpenzoj shumë para për asgjë. Nëse sëmurem, kjo do të ishte e kushtueshme dhe do të merrte shumë kohë.

Kështu që mora një qen dhe fillova të vrapoja në mëngjes. Tani, unë nuk kam shumë motivim për ta bërë këtë çdo ditë, përveçse qeni duhet të pijë dhe unë duhet të kursej para duke mos u sëmurur.

Kjo ka funksionuar për të dy ne. Unë jam në formë të shkëlqyeshme dhe qen .. mirë ajo e do atë.përgjigje 6:

Po! Unë shkova në një dietë me pak kalori dhe karbohidrate të ulëta! Mund të tingëllojë e çuditshme, por nëse mishin tuaj të hamburgerit e formoni në një formë tjetër përveç rrumbullakët, kjo e bën atë më argëtuese për t’u ngrënë! Pra, në vend të një burger të rrumbullakët, pse të mos hani një burger trekëndësh? Apo një burger në formë ylli? Funshtë argëtim dhe shije e mirë! Mbani ushqimin interesant.përgjigje 7:

Po, kam

Unë kam ndryshuar dietën time në një që është më pak për sheqerin, karbohidratet, dhe më shumë për ushqimet natyrore p.sh. Frutat, arrat, perimet dhe ushqimet e freskëta dhe të papërpunuara.

Unë gjithashtu përpiqem të rris aktivitetin tim çdo javë. Ka qenë duke vrapuar, shëtitur ose ecur në distanca të gjata të paktën 3 herë në javë.përgjigje 8:

Po.

Arsyeja ime kryesore është për shkak të puçrrave të mia. Sa më shumë që mundem, përpiqem të ha ushqimet e duhura dhe të bëj ushtrime fizike (stërvitje me vallëzim zumba dhe vrapim të shpejtë) për të shmangur puçrrat. :-)përgjigje 9:

Po, po përpiqem të shmang ushqime të pashëndetshme dhe fillova të përfshij ushqime më natyrore (sallata dhe fruta) në dietën time.përgjigje 10:

po


fariborzbaghai.org © 2021