grurë të papërpunuar


përgjigje 1:

Kokrrat e papërpunuara përmbajnë sasi të konsiderueshme të acidit fitik, lektinave dhe "anti-ushqyesve" të tjerë që në të vërtetë janë të dëmshëm për njerëzit, duke penguar proceset tona të tretjes dhe duke bllokuar lëndët ushqyese jetësore në forma të patretshme. Përveç kësaj, pjesa më e madhe e përmbajtjes ushqyese të grurit është mbyllur prapa mureve të forta të qelizave të bimëve, të cilat sistemi i tretjes njerëzore nuk është në gjendje të prishet. Përtypja ndihmon disa, por jo plotësisht. Një pjesë e madhe e të ushqyerit në drithërat e papërpunuar kalon përmes zorrëve tuaja dhe del nga skaji tjetër, sepse ndryshe nga lopët, ne nuk kemi një bashkësi mikrobësh që tretin bimët dhe nuk mund ta mbajmë materialin në zorrë aq sa duhet për ta thyer plotësisht. poshtë

Nëse do të hani kokrra të papërpunuara, unë sugjeroj fuqimisht që t'i lagni ato për 24–72 orë së pari, të hidhni ujin dhe pastaj t'i shpëlani përsëri plotësisht para se t'i hani. Thithja për më gjatë është më mirë. Ky proces lejon bakteret dhe kërpudhat të fillojnë fermentimin e drithërave, i cili prish shumicën e anti-ushqyesve, bën shumë përparim në prishjen e mureve qelizore dhe në përgjithësi e bën përmbajtjen ushqyese shumë më të disponueshme për tretjen e njeriut.

Kjo është mënyra se si njerëzit kanë ngrënë tradicionale drithëra të papërpunuara, në pothuajse çdo kulturë. Por njerëzit modernë kryesisht e kanë harruar këtë njohuri të lashtë.përgjigje 2:

Shkenca / hulumtimi pak i njohur ka provuar se një sasi e vogël e drithërave të papërpunuar të ngrënë çdo ditë ofron përfitime të mëdha shëndetësore. Sigurisht, duhet të bluani, thithni ose të mbini kokrrat për t'i bërë ato të ngrënshme. Shtoni një mollë të pjekur plotësisht të pjekur, fruta të freskëta të stinës, një banane të shtypur, disa arra dhe pak krem, lëng të freskët të gjysmës së limonit, kombinoni të gjithë dhe keni një pjatë që ju ngop për 4 - 6 orë dhe parandalon thumba në gjak sheqer Kërkimi themelor është bërë gjatë Luftës së Dytë Botërore në Gjermani, dhe unë mendoj, të dhënat e mëdha nuk janë përkthyer në Anglisht për shkak të luftës. Studiuesi ishte Werner Kollath MD nga U i Rostock. Pas luftës, shumë refugjatë kishin nevojë të shëroheshin dhe ata e bënë këtë më së miri në pjatën e grurit të papërpunuar. Që atëherë, kjo pjatë hahet gjerësisht në Gjermani, është shërbyer në spitale, etj. Unë e ha gati çdo ditë vetë. Shtë një nga mënyrat më pak të kushtueshme për tu furnizuar plotësisht me lëndë ushqyese. Disa nga përfitimet shëndetësore të provuara janë - përmirëson formimin e qelizave të kuqe të gjakut, - rrit furnizimin me qumësht në nënat infermierore, - parandalon kapsllëkun - kuron problemet periodontale dhe gjakderdhjen e mishit të dhëmbëve - shpejton shërimin në sëmundjet virale

Përmbledhje. Kokrrat e papërpunuara janë jashtëzakonisht të shëndetshme, por duhet të përgatiten në mënyrë që t’i përtypni ato lehtësisht. Nëse jeni të interesuar për receta të shkëlqyera dhe doni të dini më shumë rreth trashëgimisë së Werner Kollath, lexoni një nga librat e mi elektronikë "Ushqimi i papërpunuar për foshnjat" dhe "Ushqimi i papërpunuar në shtatzëni".përgjigje 3:

Si një vegan i gjallë, unë ha shumë drithëra të papërpunuar dhe grurë gjatë gjithë kohës! Së pari, unë ha shumë kokrra të freskëta të mbirë, zakonisht në sallatat e mia. Unë gjithashtu e dua lëngun tim të barit të grurit, i bërë nga gruri i mbirë.

Për shkak të nivelit të lartë të enzimeve të gjalla, të gjalla, lakrat mund të jenë të dobishëm për problemet tuaja të tretjes. Ka shumë lloje të ndryshme farërash për të mbirë duke ofruar të gjitha llojet e aromave dhe profileve të lëndëve ushqyese.

Sigurisht, lakrat e freskëta të jonxhës mund t’i blini lehtësisht në shumë supermarkete. Por një lakër më e shëndetshme që mund të rritni janë rrepkat. Lakrat e rrepkës së papërpunuar kanë një nga nivelet më të larta të acideve yndyrore omega-3 të çdo bime. Ato gjithashtu janë shumë të larta në omega-6, vitaminë C, B6 dhe B9. Lakrat dhe lakrat chia janë gjithashtu burime të mahnitshme të të ushqyerit.

Guru i njohur i papërpunuar, Ann Wigmore Popullarizoi Lulëzimin Modern

Disa lakër janë të njohur mirë për përmbajtjen e tyre antioksiduese. Farat e brokolit të mbirë, për shembull, kanë nivele të larta nëse antioksiduesi sulforafani. Ata janë gjithashtu shumë të pasur me Vitaminë A, C, E, K dhe selen… plus një mori mineralesh të tjerë, fitokimikalë dhe faktorë të tjerë që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të triglicerideve!

Lakrat kanë të gjitha përfitimet e bimëve të pjekura brenda tyre, duke shpërthyer me energji të gjallë. Rritja e lakërve është gjithashtu një hobi shumë i kënaqshëm, një dhuratë e madhe për trupin tuaj dhe një investim në shëndetin tuaj.

Për më shumë mbi përfitimet e lakërve, ju lutemi shikoni shumë artikuj në faqen time të internetit. Këtu është një vend i mirë për të filluar:

Zbuloni gëzimet e mbirjes - RawFoodLife, LLC


përgjigje 4:

Kokrrat janë jashtëzakonisht të vështira dhe nëse nuk jeni kal, është e pamundur të përtypni me dhëmbë njeriu. I afërmi më i afërt me Homo i cili jetonte në tokë pjesërisht me drithëra ishin speciet e ndryshme të Paranthropus. Këtu është kafka pjesërisht e rindërtuar e një boisei Paranthropus.

Shikoni sa të mëdha janë dhëmbët e tij, sa të trasha janë nofullat? Mollëzat janë mbivendosur dhe ekziston një majë në majë të kokës për të bashkuar muskujt e fuqishëm të nevojshëm për të përtypur një tarifë kaq të guximshme. Përveç kësaj, drithërat e plota të papërpunuara janë gati të pamundura për tu tretur dhe ofrojnë shumë pak ushqim.

Kokrrat duhet të zihen të paktën derisa të zbuten dhe derisa përmbajtja mes tyre të jetë shndërruar në diçka të ngrënshme, që mund të tretet dhe asimilohet. Në të vërtetë, akti i bluarjes së miellit ose copëtimi i grurit në copa shumë të vogla, i ndjekur nga proceset e ndryshme që i kthejnë këto në mush, polenta, bukë, bukë të rrafshët, makarona, etj janë në thelb metoda për t'i bërë kokrrat plotësisht të ngrënshme, në mënyrë që ne mund t'i hajë ato për rezultate më të mira për sa i përket ushqyeshmërisë.përgjigje 5:

Unë kurrë nuk do të sugjeroja të hani grurë të papërpunuar ose drithëra. Njerëzit duhet t'i mbijnë, por është akoma për diskutim nëse drithërat janë të mira për njerëzit, dieta njerëzore fare. Unë personalisht mendoj se është e shëndetshme të lëshosh kokrra ose grurë, pastaj të bësh miell prej tyre, pastaj të bësh bukë duke përdorur metodën e tharjes së egër me ngadalë. Unë kurrë nuk do të haja kokrra pa ndonjë lloj përgatitjeje që përfshin gatimin.përgjigje 6:

Drithërat si fasule të thata? sistemi ynë nuk mund të tretë kokrrat e papërpunuara lehtë, më pas do të keni shumë gazra dhe probleme me tretjen.

por nëse keni për qëllim kokrra të freskëta, është e shëndetshme por në sasi të moderuarpërgjigje 7:

Ata nuk do të treten si duhet dhe mund të shkaktojnë disa probleme të tretjespërgjigje 8:

Ne rregull


fariborzbaghai.org © 2021