turshi i mirë për tretje


përgjigje 1:

Unë do të thoja turshitë indiane janë të mira për shëndetin tonë. Por rreth një dekadë më parë nëse doni turshi, opsioni i vetëm është ta bëni në shtëpi. Tani është ndryshuar në mënyrë dramatike, Tani nëse ndokush dëshiron të shijojë turshi, menjëherë pyetja tjetër në mendjen tonë do, se cilën turshi marke duhet të blejmë.

Unë do të them nëse jeni duke blerë turshi nga dyqani, atëherë me siguri nuk do të jetë i shëndetshëm, sepse ata do të shtojnë përbërës kimik për të ruajtur për ditë të gjata, do të shtojnë shumë vaj i cili gjithashtu nuk është i mirë për shëndetin. Prandaj ju sugjeroj që të përgatisni turshi nga shtëpia në vend që ta blini në dyqan. Turshi shtëpiake mund të ruhet për më pak ditë në krahasim me turshitë e markës që gjenden në dyqan, por në shëndet turshi shtëpiake është shumë më mirë.

Ditët e fundit u përpoqa me turshitë e mëposhtme

Turshi me hudhër xhenxhefili

:

Kjo turshi me hudhër xhenxhefili mund të përgatitet në vetëm 15 minuta kohë. Ne mund të përdorim xhenxhefil të ri të freskët për të bërë këtë turshi. Ne e dimë se xhenxhefili do të përmirësojë tretjen tonë, kështu që ne mund të marrim përfitimin nga kjo turshi

Turshi xhenxhefil mango

Ky është vërtetësi e veçantë e xhenxhefilit, do të buzëqeshë si mango dhe duket si shafran i Indisë. Unë e kam provuar këtë në shumë funksione të Dasmës së Indianëve të Jugut. Për habi, ky xhenxhefil mango nuk i përket familjes Xhenxhefil ose Mango, është familja Shafran i Indisë dhe xhenxhefili mango përdoret gjerësisht në ilaçet Ayurvedic dhe Unani.

MAHALI TICKLE

Turshi Mahali është një nga turshitë pa gatim, kjo turshi është shumë e famshme në familjet indiane Bramin. Përdorimi kryesor i turshisë Mahali është pastrimi i gjakut, kurimi i dhimbjeve të kyçeve dhe alergjitë e lëkurës dhe më shumë, kështu që është shumë i famshëm në mjekësinë AYURVEDIC.

Ka shumë më tepër turshi si Turshi Mango, Turshi Lime, etj. Nëse dëshironi ta bëni atë të shëndetshëm, atëherë duhet të përgatiteni në shtëpi.përgjigje 2:

Antioksidant: Një nga përfitimet kryesore shëndetësore të turshive indiane janë vetitë antioksiduese të cilat ruhen në pemët dhe perimet e papjekura kur ruhen të freskëta pa gatuar. Antioksidantët janë mikro ushqyes në trup që ndihmojnë trupin të luftojë kundër atyre radikaleve të lira të prodhuara nga metabolizmi qelizor.

Turshitë me rrënjë të cekëta janë një burim i mirë i antioksidantëve dhe mund t’i blini nga ushqimet online indiane.

Përmirëson tretjen: Shkenca mjekësore ka vërtetuar se bakteret probiotike janë baktere miqësore që përmirësojnë tretjen dhe gjithashtu përmirëson shkallën e metabolizmit të trupit. Turshitë me kripën e fermentuar inkurajojnë rritjen e baktereve probiotike dhe përmirësojnë sistemin e tretjes.

Vitamina dhe minerale: Turshitë përmbajnë vitaminë A, vitaminë C, vitaminë K dhe minerale të tilla si hekur, kalcium dhe kalium.

Mbrojtja e mëlçisë: beenshtë vërejtur se konsumimi i turshive në baza ditore për të riparuar mëlçinë e dëmtuar nga këto sulme dhe për të zvogëluar efektet e saj.

Ju mund të lexoni me hollësi përfitimet e turshive këtu:

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të turshive indiane çdo ditë

Shpresoj të ketë ndihmuar. Ka një mënyrë për më shumë përfitime nëse e hamë çdo ditë. Dhe përfshijeni atë në vaktin tonë. Sidoqoftë duhet të shikojmë për cilësinë e turshisë dhe më pak uthull është gjithmonë një gjë për të kërkuar kur blini një turshi cilësore.përgjigje 3:

Po,

Turshitë indiane janë të mira për shëndetin

. Frutat dhe perimet si mango, limon, karota kryesisht në turshinë indiane janë antioksidantë, një lëndë ushqyese që ndihmon trupin të luftojë kundër radikalëve të lirë.

Po kështu, erëzat dhe barishtet si qimnon, mustardë, fenugreek, djegës, shafran i Indisë, etj janë një burim natyral i antioksidantëve dhe ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve të tjera.

Turshi gjithashtu përmirëson tretjen dhe shkallën e metabolizmit të trupit. Meqenëse përmban kripë të fermentuar, mundëson formimin e baktereve probiotike dhe më vonë përmirëson sistemin e tretjes. Përveç kësaj, turshitë përmbajnë vitaminë A, vitaminë C, vitaminë K dhe minerale si hekuri, kalciumi dhe kaliumi që përsëri është shumë i dobishëm për shëndetin.

Pra, blini turshi të gatshme ose bëjeni në shtëpi duke përdorur

Vasant Achar Masala

. Kjo masala i jep një shije autentike çdo turshi që bëni. Vizitoni dyqanin elektronik sot për të blerë dhe shijuar turshinë e buzëve që bëhen në shtëpi.përgjigje 4:

Po, nganjëherë shtimi i turshisë në dietën tuaj është i mirë për shëndetin tuaj sepse turshi përmban erëza kryesore si farat e fenerit / dana methi, fara kopër / saunf, fara qepësh / kalonji dhe vaji i sinapit kanë veti aurvedike.

Goodshtë mirë t'u jepni fëmijëve një herë në ditë. I mbaj mend ato ditë kur nëna jonë i jepte paranta me turshi çdo ditë në kutinë tonë të drekës.përgjigje 5:

Turshia indiane është e mirë për shëndetin sepse përmban shumë kripë, kjo është e mirë për njerëzit që vuajnë nga hiponatremia (përqendrim i ulët natriumi në gjak) dhe turshia përmban aktivitet antioksidues sepse përfshin shumë erëza. dhe kryesisht njerëzit konsumojnë edhe për provë, por nuk duhet të ketë sasi të tepërt mund të dëmtojë trupin tuaj gjithashtu mund të rrisë rrezikun e goditjes në tru, dështimit të zemrës, osteoporozës, kancerit të stomakut dhe sëmundjes së veshkave.përgjigje 6:

Po natyrisht .. turshitë indiane janë vërtet të mira për shëndetin tuaj.

Normalisht ata janë duke përdorur erëza natyrore në të, e cila është bërë në shtëpi. Indain provojnë shumëllojshmëri të turshive.

Shumica e llojeve të turshive të zakonshme janë mango dhe limon. Njerëzit e limonit dihet se janë të mirë për tretjen.

Në ditët e sotme çdo pemë dhe perime po përdor për të përgatitur turshi.

Karkalecat dhe pulat janë turshia më e shijshme jo vegjetale., Dhe kjo është gjithashtu e shëndetshme.përgjigje 7:

Nëse është e shëndetshme apo jo është e diskutueshme. Mund të jetë jo e shëndetshme, por kjo nuk do të na ndalojë ta kemi, sepse është thjesht një ëmbëlsirë apo diçka që ne indianëve na pëlqen ta kemi në krah me pjatën kryesore ose në vetvete pa ndonjë pjatë kryesore. Nuk i shërben ndonjë qëllimi tjetër, të shëndetshëm ose jo. Justshtë vetëm një pjesë e kulturës sonë ushqimore dhe do të jetë gjithmonë. Ne mund të bëjmë pa të, por nuk do të preferonim, përveç nëse nuk është në dispozicion. Ne mund ta kemi kudo, në çdo kohë, me asgjë ose asgjë. Kjo eshte.përgjigje 8:

Së pari, ngrënia e turshive në vëllim të moderuar nuk sjell dëm. Së dyti, Ndihmon në rimbushjen e niveleve të natriumit në trupin tuaj dhe janë të pasura me të tjera Vitamina dhe minerale. Tani turshitë indiane janë shumë më të mira sepse jo vetëm që janë të pasuruara me specie dhe kripëra por shumë perime indiane rriten në një mënyrë natyrale që ju i gjetët të munguara në vendet perëndimore.përgjigje 9:

Pershendetje

Le të kuptojmë njohuritë mbi përfitimet shëndetësore të turshisë indiane:

  • Turshitë indiane kanë veti antioksiduese.
  • Burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve thelbësore.
  • Boostshtë rritur imuniteti juaj.
  • Përmirëson procesin e tretjes në trupin tuaj.
  • Protectshtë mbrojtur mëlçinë tuaj.

Faleminderit,përgjigje 10:

Jo


fariborzbaghai.org © 2021