është ujë i vluar i mirë


përgjigje 1:

Pirja e ujit të zier ju hidraton si dhe ofron një numër përfitimesh shëndetësore.

Por uji "i nxehtë" nuk duhet të jetë shumë i nxehtë, për të djegur sythat tuaja të shijes. Rekomandohet të ngrohni ujë në mes 120 ° F dhe 140 ° F. Tejkalimi i 160 gradëve mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj

Përfitimet:

 • Ndihmon tretjen
 • Qetëson dhe aktivizon aparatin tuaj tretës. Vetë uji është një lubrifikant tretës dhe ndihmon në hidratimin e organeve tuaja të tretjes për të ndihmuar në eliminimin e mbeturinave.

  • Qetëson sistemin nervor qendror
  • thithja e avullit të krijuar nga uji i ngrohtë mund të ndihmojë në lirimin e sinuseve të bllokuara dhe ndihmon në lehtësimin e një dhimbje koke të sinusit.

   • Përmirëson qarkullimin
   • Ashtu si duke bërë një banjë të ngrohtë, pirja e ujit të ngrohtë zgjeron arteriet dhe venat tuaja për të sjellë gjak në mënyrë më efektive rreth trupit tuaj.

    • Ulja e toksinave
    • Temperatura e brendshme e trupit tuaj rritet përkohësisht kur pini ujë të nxehtë, kështu që filloni të djersiteni, ashtu si kur bëni një banjë të ngrohtë. Kjo ndihmon për të hequr qafe toksinat dhe irrituesit që ju ekspozoheni në mjedis.

     • Ndihmon në humbjen e peshës
     • Hidratimi ndihmon në heqjen e kilogramëve të tepërt sepse ndiheni të ngopur për më shumë kohë, kështu që hani më pak. Uji i ngrohtë gjithashtu rrit temperaturën e trupit e cila rriti shpejtësinë tuaj metabolike kështu që kaloritë moe digjen në qetësi.përgjigje 2:

Po e bej gjate gjithe kohes kur me zie pak uje ate dite dhe do ta fus ne frigorifer dhe do ta le te qendroje ne frigorifer deri diten tjeter dhe kjo eshte kur do filloj ta pi une nuk pi uje te zier njelloj diten qe e bej sepse ka nje shije shume te keqe qesharake ndaj prandaj do ta le te qendroje ne frigorifer deri diten tjeter dhe ka shije shume me te mire sesa ta pi heren e pare kur ta besh dhe nuk ka asgje te keqe me timen shëndetin. Unë bëj çajin tim të sheqerit pluhur me mjedër me ujë të vluar dhe bëj sheqerin tim pluhur Kool-Aid me ujë të vluar, por e bëj vetëm të nesërmen pasi uji i vlimit të jetë ulur në frigorifer gjithë natën.përgjigje 3:

Uji i zier është më i mirë për ju sesa i pazier nëse uji është i ndotur biologjikisht me baktere ose viruse të dëmshme. Vlimi gjithashtu mund të largojë paqëndrueshmëritë e padëshiruara si klori, sulfuri i hidrogjenit, etj, dhe gjithashtu mund të degradojë ndotës si farmaceutikët. Vlimi gjithashtu mund të zvogëlojë nivelet e disa jo-dëmshme si fortësia karbonate dhe gazrat e tretur si oksigjeni dhe dioksidi i karbonit, por kjo nuk e bën atë më mirë ose më keq. Zierja nuk ndikon në jonet e dëmshme të metaleve të rënda në ujë, megjithëse zierja e ndjekur nga kondensimi i avujve të ujit në ujë të distiluar prodhon një ujë shumë të pastër.përgjigje 4:

Nëse uji juaj është plot me ameba që janë të dëmshme për aparatin tuaj tretës, atëherë po. Uji i vluar do të shkatërrojë vetëm patogjenët që nuk janë ekstremofilë siç janë disa arinj uji dhe baktere me bazë sulfurike. Uji i vluar nuk do të heqë metalet e rënda ose ndotësit e pranishëm, dhe në fakt mund t'i përqendrojë ato më tej. Ju duhet të vloni ujin për një minimum prej 3-4 minutash në nivelin e detit, aq më lart Ju jeni më të ulët koha për të zierë kështu që Ju mund të duhet të vlim për më shumë dhe më të nxehtë në lartësi më të larta.përgjigje 5:

Kujdes! Uji i zier ka nivele Monoksid Dihidrogjeni që janë vdekjeprurëse nëse thithen! Seriozisht, për sa kohë që uji vjen nga një burim kimik pa ndotës, është zier mjaftueshëm për të pastruar mikrobet e dëmshme dhe është ftohur deri në atë pikë që nuk do të djegë ezofagun tuaj, është krejt në rregull.përgjigje 6:

Jo. Nuk është mirë të pini ujë të zier çdo ditë.


fariborzbaghai.org © 2021