është bibimbap i shëndetshëm


përgjigje 1:

Bibimbap (shqiptohet bee-bim-BOP) është kënaqësi të thuhet! Thjesht duhej ta shtoja! Unë mendoj se shumica e kësaj pjate është e shëndetshme, por ka disa artikuj që përmbahen në pjatë që ndonjëherë konsiderohen jo të shëndetshme.

Ka variacione të kësaj pjate të mrekullueshme koreane. Shumë prej pjatave koreane në të vërtetë përmbanin oriz të përzier. Meqenëse orizet zakonisht përfshijnë oriz të gjatë me kokrra të gjata, ai është një oriz i shëndetshëm. Trupit tuaj i duhet më shumë kohë për tu tretur sesa Orizi Minutë dhe nuk i ka hequr lëndët ushqyese.

Por në të vërtetë Bibimbap është zakonisht një pjatë me oriz që ka disa perime të freskëta dhe të gatuara sipër dhe një pastë djegës të kuq të quajtur "gochujang". Mund të shtohet gjithashtu viçi i papërpunuar ose i pjekur në skarë. Ky është një nga problemet pasi viçi i gjallë nuk është gjithmonë i mirë për ju. Ju duhet të gatuani shumicën e viçit. Gjithashtu më shumë proteina shtohet pasi shumë herë një vezë e skuqur vendoset shpesh sipër. Nëse veza nuk është gatuar, kjo mund të shkaktojë disa probleme të mundshme shëndetësore.

Perimet tipike të përdorura në bibimbap përfshijnë karota, kastravec, spinaq, lakër fasule, kërpudha shitake dhe fier të thyer. Ne e dimë që këta përbërës mund të jenë shumë të shëndetshëm përveç dy.

Fieri i prishur MUND të hahet i sigurt, por nuk duhet të konsumohet shpesh. Konsumimi kronik i frenave mund të çojë në një gjendje të keqe të sëmundjes siç është beriberi. Ne e dimë që fijet e prishura përmbajnë një kancerogjen dhe një enzimë që e bën Vitaminën B1 më pak të disponueshme për trupin, prandaj kushte të tilla si beriberi ose tumoret mund ta bëjnë jetën tuaj të mjerueshme me konsumin e vazhdueshëm të kësaj bime.

Spinaqi i gjallë ose i gatuar mund të kënaqë Popeye, por ai gjithashtu mund të shkaktojë përdhes te shumë individë. Kjo është arsyeja pse vende të tilla si Klinika Mayo në të vërtetë përjashtojnë spinaqin nga dietat e përdhes.

Ka variacione të përbërësve për këtë pjatë të lezetshme. Por një nga këto është pelte e fasuleve të mungës. Kjo pelte mund të përmbajë: pluhur niseshteje fasule mungu, ujë, kripë. Salcë: salcë soje, hudhër, mjaltë (ose sheqer), qepë jeshile, farat e susamit të pjekur, vaj susami. Perimet: krizantemë e ngrënshme (“ssukgat” në Kore), gjethe perile (mund të zëvendësohen me gjethe borziloku) Garniturë: domate, spec djegës jeshil, spec djegës të kuq dhe alga deti. Tani që i përmenda të gjitha këto, duhet të ju tregoj se kam dëgjuar disa mjekë të deklarojnë se si fasulet e mungut janë vërtet të dëmshme për trupin tuaj. Por ne tani e dimë që produktet e sojës nuk janë të mira as për trupin dhe kjo është pjesë e atyre produkteve. (Mashurka)

Por teknikisht, nëse orizi është i fiksuar me oriz me kokërr të gjatë, perime të freskëta dhe të gatuara, mish / proteina GOKLLUAR, ai konsiderohet i shëndetshëm. Por aditivët e gjërave të tjera që kam përmendur më lart e bëjnë këtë pjatë jo aq të shëndetshme sa reklamojnë njerëzit. Prandaj është mirë që e vë në dyshim këtë. Gjithashtu, nëse dikush përpiqet ta bëjë pjatën duke përdorur oriz të bardhë, atëherë lëndët ushqyese janë fshirë nga orizi. Mund t’ju ​​mbush për pak kohë, por nuk do të zgjasë nëse nuk shtohet proteina. Një gjë tjetër që mungon është një yndyrë e mirë. Nëse një produkt peshku do të shtohej në vend të viçit, do të ishte më shumë një vakt i ekuilibruar.përgjigje 2:

Jo domosdoshmërisht gjellë aktuale, por është për shkak të idesë së konsumimit të orizit, ose diçkaje ekuivalente, dhe përzierjes së zgjedhjeve më të shëndetshme në perime dhe mish. Emri bibimbop do të thotë oriz i përzier, nuk ka rregulla specifike për ta bërë atë, disa i bëjnë ato pa mish, e zëvendësojnë salcën me salcë soje, veggie të papërpunuar mbi vegje të gatuar dhe anasjelltas.

Natyrisht, është shumë i personalizueshëm varet nga pëlqimi juaj nëse e bëni një në shtëpi, por ato që mund të merrni në restorant mund të mos jenë aspak 'të shëndetshme' me sasi të tepërt të vajit të susamit dhe erëza, e cila të paktën do të paketojë disa kalori .përgjigje 3:

sepse si shumë zhvillime të zgjuara të kuzhinës koreane bibimbap përdor të majtat tuaja dhe krijon një pjatë tërheqëse që ia vlen të hahet. ndoshta jo i shëndetshëm në kuptimin e ngushtë dietik, bibimbap është i shkëlqyeshëm për pastrimin e frigoriferit dhe rifillimin e mendjes. dhe një frigorifer i shëndetshëm është një shenjë e sigurt e një personi të shëndetshëm.


fariborzbaghai.org © 2021