babi duke folur me foshnjën në bark


përgjigje 1:

1/3/2013

Azhurnimi i provave të reja

(që biseda me foshnjën tuaj para se të lindë dhe është akoma në bark është e rëndësishme, nga një studim i ri i botuar nga Universiteti i Uashingtonit):

Ndërsa janë në bark, foshnjat fillojnë të mësojnë gjuhë nga nënat e tyre

.

Mendova ta shtoj këtë azhurnim sepse disa njerëz e kërkojnë shkencën si "provë" të asaj që funksionon pavarësisht nga fakti që gratë e kanë ditur që prej fillimit të kohës që edhe kur ishin në mitër, foshnjat e tyre të lindura u përgjigjen zërave të tyre. Shihni gjithashtu këtë postim:

Postimi i Nan Waldman në Postimet e Nan Waldman

.

PO! Bisedoni me foshnjën tuaj nga momenti që ju e konceptoni atë / atë. A e dini kur fillon vetëdija? A e dini kur fillon hyrja dëgjimore e dëgjimit? Të dy fillojnë në një moment, në bark.

Unë e them këtë me sigurinë e njërit që kërkoi nga babai i foshnjave të mia të fliste me secilën prej tyre në barkun tim. Unë gjithashtu fola me secilin prej tyre në barkun tim. Çdo ditë, shpesh me orë të tëra. Hyrja ritmike dhe e njohur për çdo 'diskutim' ishte "Përshëndetje Foshnjë (djalë / vajzë); kjo është mami / babi yt. Unë të dua shumë ..." dhe pastaj kushdo që fliste do t'i drejtohej drejtpërdrejt barkut tim të fryrë dhe foshnjës brenda saj. Thjesht tregova çfarëdo që bëja, dhe kur lexova me vete, lexova me zë të lartë që edhe fëmija im të dëgjonte. Babai i tyre do të fliste me ne të gjithë së bashku sikur të ishim tashmë një familje, që nga koha e konceptimit, e më tej. Ai na tregonte për ditën e tij kur ishim bashkë natën. Ai fliste për sportin, politikën dhe lexonte gazetën me zë të lartë për foshnjën time brenda barkut tim.

Uji është një përcjellës i mirë i zërit dhe lëngu amniotik është i bazuar në ujë.

Janë bërë shumë studime që tregojnë se bebet reagojnë ndaj tingullit. Rrahjet e zemrës së tyre rriten ose ulen me muzikë, zë të lartë dhe emocionet e një nëne nga frika ose qetësia.

Kur lindi # 1, i dyti kur doli, babai i tij tha: "Përshëndetje Baby Boy, ky është babi yt. Unë të dua shumë". Dhe, gjëja më e mahnitshme ndodhi: kjo foshnjë e porsalindur u kthye dhe ngriti kokën në atë zë, padyshim që iu bind atij zëri, atij zëri të njohur. Dhe ai e shikoi babanë e tij për disa minuta - MINUTA - dhe ata u lidhën. Ishte zëri i babit, i njohur nga foshnja e tij e porsalindur, që bëri që foshnja të njihte kush ishte.

Kur # 2 lindi me ndërlikime mjekësore të rrezikshme për jetën dhe unë isha pa ndjenja për më shumë se një javë, ishte zëri i babait të saj që e shpëtoi atë nga dëshpërimi i plotë. Jam i bindur se ajo jetoi sepse e dinte se kishte dikë atje që e donte kur nëna e saj ishte në ICU dhe nuk mund të ishte e pranishme gjatë operacioneve të shumta dhe procedurave të kryera tek foshnja pa anestezi, - por me zërin e babait të saj për rehati dhe ushqim , lufta e saj për të jetuar e mahnitur çdo person mjekësor që e trajton.përgjigje 2:

Kjo është një interesante. Në një nga epet indiane, Mahabharata, ekziston një histori ku Arjun po i rrëfen një formacion lufte të quajtur Chakravyuha gruas së tij Subhadra e cila pret djalin e tyre Abhimanyu. Ai përshkruan se si të depërtojnë në shtatë shtresa për të arritur në qendër të formacionit dhe në këtë pikë Subhadra bie në gjumë. Kështu që Arjun pushon së foluri para se të përshkruajë se si të dalë nga formacioni. Vite më vonë kur Mahabharata luftohet, Abhimanyu kujton atë që kishte dëgjuar, lufton për në Chakravyuha por nuk mund ta bëjë rrugën e tij dhe vritet nga xhaxhallarët e tij. Moral siç e shoh: mos i hidhni copa-copa fëmijës tuaj të palindur.

Shumë vite më parë, një shoqe ishte shtatzënë dhe unë flisja çdo ditë ose dy herë në ditë me të gjatë gjithë kohës. Unë isha i pari i huaj që njoha shtatzëninë dhe i ndihmova ata të zgjidhnin emrin etj. Unë shkova për të parë djalin një ditë pasi ai lindi. Ai ishte në prehrin e mamasë me sytë mbyllur. I thirra emrin e tij dhe ai hapi sytë dhe më shikoi. Gjyshja e tij që nuk kishte arritur të shkaktojë ndonjë reagim nga ai është ende për të më falur. Hipoteza ime e punës për një marrëdhënie të ngushtë besimi me fëmijën 13 vjeç poshtë është se ai e njihte zërin tim si ai me të cilin ishte njohur.

Prandaj, për t'iu përgjigjur pyetjes: Unë do të thoja pse jo. Për sa kohë që është një ndikim pozitiv dhe diçka jo shqetësuese, si muzika e mirë, një libër i lexuar me zë të lartë ose një bisedë e shkëlqyeshme.përgjigje 3:

Të flasësh me foshnjën dhe të luash muzikë me foshnjën brenda mitrës aktivizon qelizat e trurit dhe foshnja duket se është shumë e adaptuar përreth para se të takohet me botët women Gratë Isreali zgjidhin enigma kur janë shtatzënë për të stërvitur foshnjat në bark ... foshnja është në bark, e ndërlidhur me trurin e nënave dhe mësimet e saj do të ishin më të mirat nga të gjithë duke dëgjuar muzikë të mirë dhe duke menduar se mendimet e mira insistohen nga të moshuarit për të njëjtën arsye që mund të lexoni për të gjetur më shumë përfitime

pse është e rëndësishme të luash muzikë për foshnjën në bark


përgjigje 4:

Ju duhet të filloni të flisni me fëmijën para se të ngjizeni. Në këtë mënyrë ju ndërtoni rezervat e aurës kozmike kozmike paraprakisht, për t'u lëshuar pikërisht në momentin e duhur. Mos ia lini rastësisë.

Përgjegjësia: Kjo qasje do të kërkonte përdorimin e valvulës aurale të ndjeshmërisë kontraceptive.përgjigje 5:

Ju nuk keni pse. Fetusi mund të dëgjojë gjithçka që ju thoni, pavarësisht nëse drejtoni zërin / fjalën tuaj tek fetusi ose jo. Beenshtë treguar se një foshnjë e njeh zërin e babait menjëherë pas lindjes, nëse foshnja e ka dëgjuar babanë duke folur ndërsa foshnja ishte në bark.përgjigje 6:

Ju e dini që do të keni një fëmijë mashkull nëse ultrazëri tregon një fetus me duart mbi veshët e tij, duke thënë "Oh për hir të Zotit, të lutem jepi një pushim!"

(Një femër do të tundë me kokë, duke mbajtur njërën dorë në veshin e saj dhe duke shqiptuar gjëra të tilla si "Me të vërtetë?", Ai tha çfarë? "Dhe" Mami sapo thirri, ajo thotë se nuk do të mund të flasë më vonë.))


fariborzbaghai.org © 2021