a munden qentë të hanë qafat e gatuara të gjelit të detit


përgjigje 1:

Kockat e gatuara dhe të tymosura janë të rrezikshme për disa arsye dhe nuk duhet të ushqehen kurrë. Ata janë shumë të fortë, të patretshëm dhe ashtu si disa njerëz e kanë përmendur ato gjithashtu mund të copëtohen.

Sidoqoftë, ju patjetër që mund t'i jepni qenit tuaj qafë gjeldeti të gjallë! Kockat e papërpunuara janë të sigurta për t’u ushqyer dhe kanë shumë përfitime të mëdha për dhëmbët dhe tretjen.

Eshtrat e pulave të papërpunuara janë gjithashtu të sigurta për t’u ngrënë, por shumë të buta për të pastruar dhëmbët. Ushqyerja e eshtrave nga kafshët e mesme janë optimale për pastrimin e dhëmbëve.

Diçka tjetër për të mbajtur në mendje, është se viçi i madh, bualli dhe kockat e tjera të mëdha (si kockat e palcës) janë shumë të forta dhe mund të shkaktojnë fraktura të dhëmbëve, kështu që këto shmangen më së miri gjithashtu.përgjigje 2:

Unë i kam ushqyer këto qafë të gatuar në të kaluarën për qen të mëdhenj pa efekte të këqija. Qeni im aktual ndoshta do të hante edhe një, por ai është kaq i vjetër tani, sa nuk do ta provoja. Më thanë vite më parë se kockat e qafës së shpezëve nuk janë ato që copëtohen dhe për këtë arsye janë të sigurta për t’u ushqyer. Qentë do të përtypin shumicën e kockave dhe acidi i stomakut është aq i fortë sa ato treten plotësisht. Problemi zhvillohet nëse ata shqelmojnë kockat e copëzave të cilat mund të shpojnë traktin e brendshëm të tretjes.përgjigje 3:

PO. Kockat e gatuara nuk janë kurrë, kurrë të sigurta për të ushqyer jashtë, mish ose asnjë mish mbi ta.

Përveç kësaj qafa e pulës dhe e gjelit të detit MUND të bllokohet në fytin e qenit tuaj nëse qeni juaj tenton të gëlltisë ushqimet e tij.

Në përgjithësi është e sigurt nëse I SHTATSOHET një zogu të tërë dhe pastaj unë zakonisht i lëmë të përtypen dhe të kërcejnë pak, pastaj të largohem nga zogu për të ofruar përsëri në një vakt tjetër ditën tjetër (ushqehem të papërpunuar dy herë në ditë) ose një ditë ose aq poshtë vijës.përgjigje 4:

Nëse keni eshtra të mbetura të vogla, si brinjët e shpendëve ose të qengjit, atëherë gatuajini ato në një tenxhere për rreth 8 orë dhe bëni supë kockash. Kockat duhet të shkërmoqen në gishtat tuaj me presion të lehtë, në një pastë me shkumës. Atëherë ata janë krejtësisht të sigurt për tu dhënë edhe qenit më të vogël.

Supa e kockave është jashtëzakonisht e shëndetshme, dhe veçanërisht e mirë për njerëzit që shërohen nga sëmundja. Ju gjithashtu mund ta përdorni si aromatizues, të derdhur mbi ushqimin e thatë të qenit tuaj.përgjigje 5:

Meqenëse është e vështirë të hiqni të gjitha kockat e vogla brenda qafës pasi të jenë gatuar, unë do të sugjeroja të mos e bëni këtë përsëri pasi kockat mund të shkaktojnë një këputje në rreshtimin e stomakut dhe muret e zorrëve ... kështu që pse nuk rekomandohet kurrë të ushqeheni qenve me kockat e pulës sepse ato janë të brishtë, të vegjël dhe mund të futen në fyt.

Herën tjetër, thjesht u jepni atyre mishin.

Paç fat!përgjigje 6:

Kockat e papërpunuara treten lehtësisht. Ujqërit, kojotat, dhelprat hanë tërë kafshën. Unë i jap qenit tim qafë pule dhe gjeldeti (rënë në ujë të valë disa sekonda për të vrarë bakteret sipërfaqësore). Ajo është l 65. Ata treten plotësisht pavarësisht nga fakti se ajo mezi madje edhe i përtyp.përgjigje 7:

Po! Mishi është i mirë, por kockat e vogla në qafë mund t’i bëjnë shumë dëm serioz në fyt, stomak ose zorrë. Çdo kockë e gatuar është e keqe për një qen. Ata nuk bluhen kur një qen i përtyp, ato copëtohen dhe pikat e mprehta prerë brendësinë e tyre me lehtësi.përgjigje 8:

Jo Qentë i duan ata disa qafa dhe xhingla. Rekomandohet shumë të pretendoni se është një penis shumë i gjatë dhe ta lini qenin tuaj ta heqë nga bigëzat tuaja. Çdo fëmijë i vogël në shtëpi do ta shijojë jashtëzakonisht këtë ritual,përgjigje 9:

Po, kockat e gatuara mund të copëtohen dhe të shkaktojnë dëmtime të brendshme. Mishi i gatuar me lëkurë / yndyrë (veçanërisht nëse jepet për një kohë të gjatë) mund të shkaktojë pankreatit dhe / ose mbipesha.

Nëse dëshironi të trajtoni qenin tuaj, bëjeni atë me mish të gatuar pa dhjamë, pa kocka ose vegje të ulëta të karbohidrateve.


fariborzbaghai.org © 2021