çaj i zi vs kafe e zezë


përgjigje 1:

1-2 filxhanë kafe në ditë është e mirë për ju (kështu tregojnë studimet). Ajo që më shqetëson kafeja është se si ajo stimulon sistemin nervor simpatik duke çuar në një luftë ose reagim në fluturim. Kjo rrit stresin i cili ka një gamë të tërë të problemeve të tjera shëndetësore në planin afatgjatë. Ajo që më shqetëson gjithashtu është se si përmbajtja e lartë e kafeinës rrit estrogjenin brenda trupit. Estrogjeni, siç e dini, rrit yndyrën e trupit dhe ruhet në qelizat dhjamore të trupit. Ka studime që tregojnë se kafeja është e dobishme për mbajtjen e kujtesës, por çaji jeshil gjithashtu ka kujtesë dhe përfitime njohëse (si dhe përqendrim të ulët të kafeinës). Ky stimulim simpatik i sistemit nervor bën që disa të ndjehen shumë të shqetësuar kur pinë kafe. Ankthi e bën jetën shumë të pakëndshme, nuk do të pranonit?

Çaji jeshil është i lartë në ECCG, kjo rrit metabolizmin dhe djegien e dhjamit. Polifenolët dhe antioksidantët që gjenden në çajin jeshil luftojnë stresin oksidativ. Siç e dini shumë mirë, stresi oksidativ është shkaku kryesor për plakjen. Pra, më shumë antioksidantë do të ndihmonin në parandalimin / korrigjimin e çdo dëmtimi mikro që ndodh brenda trupit.

Kafeja gjithashtu ka pjesën e duhur të antioksidantëve (më shumë sesa çaji në përgjithësi) por është antioksidantë që vijnë nga acidi klorogjenik dhe acidi kafeik. Këto janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në djegien e dhjamit, si dhe parandalojnë dëmtimin nga frekuencat elektromagnetike aty pranë (celularët, modemet, wifi, etj.).

Ajo që do të doja të theksoja këtu është që ju mund të pini 1-2 filxhanë kafe dhe më pas të përfshini çaj jeshil dhe të zi më pas nëse shqetësoheni për ankthin. Gjithashtu, kafeja pa kafe ka të njëjtën sasi antioksidantësh ka kafe të rregullt, por vetëm 20mg për racion. Kupa mesatare e kafesë ka 100-200mg për porcion në varësi të motit që është fasule kontinentale ose arabe. Çaji jeshil Decaf gjithashtu përmban emrin e polifenoleve.

Ose kështu thonë ata. Unë dyshoj në këtë. Sepse po kalon nëpër përpunim, i cili gjithmonë ndryshon ose denatyron molekulat. Kafeja e kafesë përpunohet përmes tre proceseve, më e zakonshmja është duke futur një përqendrim të klorit për të larë kafeinën. Ekziston edhe diçka që njihet si një larje zvicerane, e cila shmang kimikatet. Do të përdorja larjen zvicerane sepse futja e kimikateve në trupin tuaj do të rrisë stresin oksidativ. Mos harroni se plakja është thjesht akumulim i stresit oksidativ.

Tani, çaji pa kafe nuk e di se si përpunohet. Mund ta shikoj tani, por jam dembel. Bastarja ime është që çajet të zhyten në ujë dhe të thahen shpejt për të hequr kafeinën ose ato janë spërkatur me kimikate që neutralizojnë kafeinën. Nëse dikush e di këtë, ju lutem më tregoni që të ndryshoj përgjigjen time.

Çaji i zi është fermentuar më gjatë dhe ka një shije më të fortë se çaji jeshil. Ka të njëjtën sasi polipenhols si çaji jeshil, por gjithashtu ka përmbajtje më të lartë të kafeinës. Sidoqoftë kam gjetur se fermentimi ndryshon sesi kafeina ndikon tek unë.

Do të ishte gjithashtu mirë të theksonim se kafeina në kafe ka potencial të stimulojë kulturat probiotike në traktin tretës. Probiotikët janë shumë të mirë për ju. Ju keni 100 trilionë qeliza në trupin tuaj, por vetëm 10 trilionë ose më shumë ju përkasin. Pjesa tjetër vjen nga bakteret (që jetojnë kryesisht në gojën tuaj, në lëkurën tuaj dhe në zorrë) që ndihmojnë reagimet kimike dhe komunikojnë me trurin. po, bakteret komunikojnë me trurin dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e stresit dhe ankthit, i cili u tregua në një studim të miut, ku studiuesit hidhnin minj në kova me ujë dhe shikonin për sa kohë luftuan para se të hiqnin dorë. Minjtë e rregullt luftuan për 2-4 minuta. Minjtë probiotikë luftuan për 8 minuta +.

Sidoqoftë, jini të lodhur nga gjithçka që lexoni. Kërkimi është vetëm kërkim. Nuk është ligj shkencor. Jam i sigurt që kafeja është e mirë për ju, por shumë mund të jetë e keqe. Nënat shtatzëna që pinë shumë kafe kanë një shans SHUM të lartë për të abortuar. Vini re se thashë shumë, gjithçka me moderim.

Më pëlqen të përziej çajin e zi dhe jeshil së bashku me gjethet e hibiskusit. Ocshtë shpikja e përsosur shëndetësore!përgjigje 2:

Varet. Të pretendosh se ekziston një pije "më e mirë" për të gjithë popullsinë botërore injoron variacionet individuale dhe gjenetike të jetesës.

Ndërsa kafeja nuk merr të njëjtin lavdërim si çaji, studiuesit zbuluan: "marrja e kafesë ishte më e lartë në grupet e arsimit të ulët, tek duhanpirësit aktualë, tek duhanpirësit më të rëndë dhe me kohëzgjatje më të gjatë dhe në mesin e pirësve të alkoolit më të rëndë". Të gjithë këta janë faktorë të mundshëm ngatërrues kur gjykoni kafen vs çajin drejtpërdrejt.

Shumica e njerëzve konsumojnë kafe, me çajin një pjesë të vogël të tërësisë, pije freskuese paksa zvarritëse si burim i kafeinës. Pra, në varësi të pyetjeve të bëra, një përfitim pozitiv nga çaji mund të jetë rezultat i zgjedhjeve të tjera të stilit të jetës (shmangia e pijeve freskuese) sesa për shkak të vetë çajit.

Trendet në marrjen dhe burimet e kafeinës në dietat e të rriturve në SHBA: 2001-2010.

Kafeja nuk ishte e lidhur me ndonjë rritje të kancerit në studimin e sjelljes të cituar më lart. Ajo arriti në përfundimin se çaji ishte pak më i mirë në përgjithësi, por që kafeja ishte më e mirë për gratë në rrezik më të lartë të kancerit endometrial.

Kafja, çaji, marrja e kafeinës dhe rreziku i kancerit në grupin PLCO.

Ne nuk kemi nivelin e detajeve që do të donim të ktheheshim në studime afatgjata të kafesë dhe çajit. Një retrospektivë njëzet vjeçare zbuloi një: "shoqatë të dobët inversi midis pijeve që përmbajnë kafeinë dhe rrezikut të kancerit të gjirit pas menopauzës".

Kafe, çaj, kafeinë dhe rreziku i kancerit të gjirit: një ndjekje 22-vjeçare.

Me fjalë të tjera, sa më shumë kafeinë, rreziku (pak) më i ulët i kancerit të gjirit. Por unë nuk do të filloja menjëherë uljen e tenxhereve të kafesë, pasi ekziston një marrëdhënie interesante midis kafeinës dhe niveleve të estrogjenit pas menopauzës.

Marrja e kafeinës, kafesë dhe çajit dhe estrogjenet urinare dhe metabolitët e estrogjenit në gratë në menopauzë.

Ekziston gjithashtu një shoqatë e mundshme midis marrjes së kafeinës dhe rrezikut të Artritit Reumatoid, por ai studim ishte i komplikuar nga ajo që përcaktoi marrjen e lartë të kafeinës. Finlandezët po konsumonin 13 filxhanë kafe në ditë, ndërsa është e rrallë të shohësh një pacient në SH.B.A. të konsumojë më shumë se 4 filxhanë.

Konsumi i kafesë ose çajit dhe rreziku i artritit reumatoid: një meta-analizë.

Kur shikoni studime më të vogla, është e lehtë të entuziazmoheni shumë për antioksidantët në kafe, çaj jeshil ose çaj të zi. Por kur shikoni studime të mëdha kohore për të parë nëse antioksidantët luajnë si lojtarë kryesorë, përgjigjja është shumë më pak pozitive. Pijet me kafeinë të çdo lloji nuk duket se ndihmojnë me kancerin e stomakut dhe mund të jenë të dëmshme.

Marrja totale, kafeine dhe kafeine e marrjes së kafesë dhe çajit dhe rreziku i kancerit të stomakut: rezultatet nga studimi i grupit EPIC.

E njëjta gjë është e vërtetë për kancerin e zorrës së trashë, duke sjellë një pyetje nëse antioksidantët janë të mjaftueshëm për të kundërshtuar zgjedhjet e tjera të jetesës.

Konsumi i kafesë dhe çajit, aktiviteti i bazuar në gjenotip CYP1A2 dhe NAT2 dhe rreziqet e kancerit kolorektal nga rezultatet e studimit të grupit EPIC.

Kujto profilet e kafesë ndaj pirësve të çajit nga paragrafi një. A është vërtet për t'u habitur që ata që pinë çaj (dhe mund të bëjnë një numër zgjedhjesh të tjera më pozitive të stilit të jetës) kanë më pak të ngjarë të thyejnë një ijë sesa pirësit e kafesë? Për të përfituar, do të duhet të pini shumë çaj (4 ose më shumë gota në ditë).

Kafja, çaji dhe rreziku i frakturave të kofshës: një meta-analizë.

Një analizë tjetër zbuloi se marrja e kafesë përkeqësoi rrezikun e thyerjes së hip për gratë, por uli rrezikun për burrat.

Konsumi i kafesë dhe rreziku i frakturave: një përmbledhje sistematike dhe meta-analizë e përgjigjes së dozës.

Para se ta hidhni prodhuesin tuaj të ekspresit, një tjetër studim i grupit zbuloi se marrja e lartë e kafesë ul rrezikun tuaj të goditjes në tru.

Konsumi i kafesë dhe rreziku nga goditja në tru: Një Meta-analizë e Studimeve Epidemiologjike.

Kur shikoni studime më të vogla të popullsisë, çaji jeshil tregon një përfitim kundër kancerit, i ngjashëm me marrjen e kafesë.

Rreziku i ulur i karcinomës nazofaringeale dhe marrja e vitaminës bimore, peshkut të freskët, çajit jeshil dhe kafesë: një studim i rastit të kontrollit në Tajvan.

Kur shihni një efekt negativ nga kafeja, duket se lidhet me sasinë totale dhe marrjen e kafeinës, në mënyrë që çaji jeshil të mos shfaqet me të njëjtin nivel të efekteve negative.

Lidhja e kafesë, çajit jeshil dhe marrjes së kafeinës me sëmundjen e gurëve të tëmthit tek burrat japonezë të moshës mesatare.

Përfundimi është nëse pirja e pijeve me kafeinë është mirë për ju. Studimet në Evropë dhe Japoni zbuluan ulje të vdekshmërisë së përgjithshme (rreziku i vdekjes së ndonjë sëmundje) për pirësit e kafeinës. Dallimi në SH.B.A. është shumë më i vogël dhe mund të mos tregojë përfitim.

Konsumi i kafesë dhe vdekshmëria totale: një meta-analizë e njëzet studimeve të grupit të ardhshëm.

Pra, kur shohim një studim japonez që tregon se marrja e kafesë mund të ndryshojë diabetin, do të ishim të mençur të shikonim pamjen më të madhe të jetesës sesa të përshkruajmë kafe për diabetikët amerikanë.

Konsumi i kafesë, çajit jeshil, çajit oolong, çajit të zi, çokollatave dhe përmbajtjes së kafeinës në lidhje me rrezikun e diabetit tek burrat japonezë ... - PubMed - NCBI


përgjigje 3:

Çaji jeshil ka shumë më shumë antioksidantë sesa Çaji i Zi, për të cilin shumica e njerëzve thonë se është i mirë për ju.

Çaji i zi ka më shumë kafeinë se çaji jeshil, i cili kafe ka më shumë se çaji i zi.

Me sa duket çaji i zi ka më shumë fluor, i cili mund të ndihmojë në smalt përmes kontaktit me dhëmbët tuaj, por nuk përmban aq sa të jetë vërtet i rrezikshëm kur gëlltitet. Nëse pini çaj të zi, do ta pija në moderim për atë arsye.

Çaji jeshil ka nivelet më të ulëta të acidit të ndjekur nga çaji i zi dhe pastaj kafeja. Ky nuk është një shqetësim i madh përveç shëndetit të dhëmbëve.

Personalisht, pi 2 filxhanë kafe në ditë për kafeinë. Nuk e shijoj shijen e çajit, ndaj e shmang atë. Disa njerëz betohen për të, por nuk ka ndonjë provë faktike se çaji jeshil parandalon çdo kancer, rezultatet janë jo konsistente nga studimi në studim. Mbi atë bazë, nuk do të pija çaj jeshil për të shmangur kancerin.

Disa studime kanë treguar një rënie të vogël të rrezikut të sulmit në zemër nga pirja e çajit, por rezultatet me të vërtetë nuk janë aq domethënëse sa të nxjerrin përfundime.

Çaji jeshil mund të ketë një efekt të lehtë në humbjen e peshës, por unë jam i bindur se efektet bazohen kryesisht në faktin se njerëzit pinë mjaft çaj jeshil për të mbushur barkun pa ngrënë ushqim (disa njerëz raportojnë se pinë 10 filxhanë në ditë) dhe një efekt placebo.

Parandalimi i kancerit nga çaji jeshil: dëshmi nga studimet epidemiologjike.


përgjigje 4:

Të japësh një përgjigje të drejtpërdrejtë është e vështirë sepse përsa i përket të qenit më i shëndetshëm në mesin e këtyre treve, atëherë ai ndryshon nga personi në person. Për disa njerëz kafeja është e shëndetshme, ndërsa për disa çaji i zi është i shëndetshëm dhe për disa çaji jeshil është i shëndetshëm. Pra, çështja është që ju duhet të kuptoni vlerat e tyre ushqyese.

Nga këto tre pije kafeja përmban sasinë më të lartë të kafeinës të ndjekur nga çaji i zi dhe pastaj çaji jeshil. Pra, nëse një person ka ndjeshmëri ndaj kafeinës, atëherë ai person nuk mund të pijë asnjë nga këto tre pije. Për atë person nuk ka shumë rëndësi se cili nga këta tre është më i shëndetshmi. Kjo është arsyeja pse thashë që ndryshon nga personi në person.

Tani sa i përket përfitimeve shëndetësore, çaji i zi dhe çaji jeshil të dy përmbajnë pothuajse të njëjtën sasi antioksidantësh. Këto antioksidantë ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë në trup. Këto radikale të lira shkaktojnë dëmtim të qelizave dhe ato gjithashtu pengojnë në formimin e qelizave të reja në trup. Sidoqoftë, antioksidantët shkatërrojnë radikalet e lira dhe nxisin formimin e qelizave të reja të shëndetshme në trup.

Tani, të dy çaji jeshil dhe çaji i zi vijnë nga e njëjta bimë - Camellia Sinensis. Dallimi është mënyra e përpunimit të gjetheve. Çaji jeshil është varietet jo i thartuar ose jo i oksiduar, ndërsa çaji i zi është varietet i thartuar ose i oksiduar. Për shkak të mos-fermentimit, antioksidantët polifenole ruhen në çajin jeshil. Këto polifenole quhen flavonoide. Këto flavonoide ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve si kanceri, diabeti dhe më shumë. Nga ana tjetër, për shkak të fermentimit polifenolët shndërrohen në taninet.

Me fjalë më të thjeshta, çaji jeshil përmban antioksidantë ECGC (epigallocatechin gallate). Ndërsa në çajin e zi këto ECGC shkatërrohen dhe ruhet një antioksidant tjetër i njohur si teaflavina. Të dy ECGC dhe teaflavinat ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të trurit, imunitetit dhe shëndetit të përgjithshëm. Në krahasimin e çajit jeshil dhe çajit të zi ata janë të shëndetshëm pasi janë të ngarkuar me antioksidantë. Të dy këta çaj gjithashtu përmbajnë kafeinë që jep shumë përfitime shëndetësore. Burimi:

Çaji jeshil VS Çaji i zi - Cili është më i mirë? [Diferenca SHOKUESE]

Sa i përket kafesë, ajo përmban një sasi të madhe kafeine. Kafeina është një stimulues i fuqishëm natyral. Isshtë shkaku kryesor pse kaq shumë njerëz bëhen të varur nga kafeina. Sepse kur konsumoni kafeinë, ajo përmirëson gatishmërinë, kohën e reagimit, gjendjen shpirtërore. Gjithashtu, ndihmon në çlirimin e dopaminës dhe serotoninës në trurin tuaj. Këto dy hormone janë përbërje kimike që lirohen natyrshëm në tru dhe ato janë përgjegjëse për përmirësimin e humorit tuaj dhe për t'ju mbajtur të lumtur.

Pra, përsa i përket të qenit më i shëndetshmi, përgjigja është se të gjithë kanë pro si dhe kundër. Mesatarisht, 1 filxhan çaj jeshil përmban sasi 1/4 e kafeinës në krahasim me 1 filxhan kafe, në mënyrë të ngjashme, 1 filxhan çaj i zi përmban sasi 1/3 kafeinë në krahasim me 1 filxhan kafe. Për të përfituar nga përfitimet shëndetësore të këtyre pijeve, rekomandohet të pini të paktën 2-3 filxhanë të secilës prej tyre çdo ditë. Tani, nëse pini kafe të zezë, marrja e kafeinës suaj do të jetë shumë. Nëse pini kafe me sheqer atëherë ajo do të rrisë marrjen e kalorive dhe gjithashtu mund të bëjë që të shtoni peshë. Pra, nga këto tre pije, për mendimin tim, më e shëndetshmja është çaji jeshil sepse ka sasinë më të vogël të kafeinës në të.

Gjithashtu, një më shumë se kaq është e rëndësishme dhe duhet të përmend këtu është se pirja e shumë kafeje mund të rrisë presionin tuaj të gjakut

Kafeina: Si ndikon në presionin e gjakut?

për shkak të niveleve të larta të kafeinës, ndërsa çaji jeshil dhe çaji i zi nuk i rrisin shumë nivelet e presionit të gjakut, në fakt të dy janë të shëndetshëm për zemrën. Ndërsa, antioksidantët e tyre ndihmojnë në heqjen e formimit të pllakave në enët tuaja të gjakut.përgjigje 5:

Çaji jeshil, kafeja dhe çaji i zi të treja janë pije shumë të rëndësishme, por ndërsa pyetni të shëndetshmit në këto tre, atëherë unë vazhdimisht po shkruaj për të.

 1. Çaji: Ky është një nga larmitë e mëdha të grupeve pasi përmban çaj të zi, çaj jeshil, çaj bimor, çaj oolong dhe çaj të bardhë.
 2. Çaji i zi: Janë të mira për trupin por jo aq të mirë në krahasim me çajin jeshil, bimor dhe oolong.
 3. Çaj bimor dhe jeshil: Mirë pasi përmban antioksidantë dhe gjithashtu përmirëson imunitetin dhe disa prej çajit bimor gjithashtu ulin rreziqet e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.
 4. Çaj oolong dhe i bardhë: Këto janë një nga gamat më të mira dhe është shumë i dobishëm për shëndetin dhe përmban më shumë antioksidantë se të gjithë çajet. Shënim: Të gjithë çajet çaj të zi, çaj jeshil, çaj bimor, çaj oolong dhe çaj të bardhë janë bërë nga bimët Camellia Sinensis.
 5. Kafe: Pasi përmban më shumë kafeinë, kështu që është më pak e shëndetshme se çaji dhe pijet e tjera. Por nëse jeni duke pirë një filxhan në ditë, kjo është në rregull pasi marrja e kufizuar e përmbajtjes së kafeinës është gjithashtu e mirë për shëndetin.

Ky është vetëm mendimi im dhe çfarë kam provuar deri më tani. Shpresoj se të pëlqen përgjigja.përgjigje 6:

Çaji në përgjithësi ka më pak kafeinë në krahasim me kafenë dhe kështu është një pije e shkëlqyeshme dhe një zëvendësim i mrekullueshëm për kafenë tuaj të mëngjesit pasi që ka më pak të ngjarë të përplaseni nga një nxitje kafeine. Për shkak të përmbajtjes më të ulët të kafeinës, çaji thuhet se është më i shëndetshëm se kafeja.

Më poshtë është sasia e kafeinës në një filxhan çaj, nga sasia më e vogël e kafeinës tek shumica dhe sasia në një filxhan kafe për krahasim!

 1. Kafeja ka rreth 95 mg kafeinë në një filxhan
 2. çajet e bardha japin 6-60 mg për filxhan
 3. Çaji jeshil zakonisht përmban 24-45 miligram kafeinë për filxhan.
 4. Një filxhan standard i çajit të zi përmban diku midis 14-70 miligramë kafeinë.
 5. Çaji jeshil Matcha është një tjetër çaj me shumë kafeinë. Zakonisht vjen në formë pluhuri dhe paketon 35 mg kafeinë për gjysmë lugë çaji (1 gram).
 6. Yerba mate, një çaj i shijuar tradicionalisht në Amerikën e Jugut zakonisht përmban 85 mg kafeinë për filxhan.


përgjigje 7:

Sinqerisht, nuk ka rëndësi. Ato janë të gjitha pije të shëndetshme krejtësisht të arsyeshme (përveç nëse janë të ngarkuara me sheqer dhe / ose qumësht / krem ​​me yndyrë të lartë). Zgjidhni atë që ju pëlqen dhe ndaloni të shqetësoheni. Ka vërtet pak dëshmi të çmuara që antioksidantët janë të dobishëm në praktikë. Në teori, ato mund të kenë përfitime dhe disavantazhe dhe ekuilibri nuk është i qartë.

Nëse zbuloni se keni shqetësime ose dhimbje koke të shpeshta, mund të ndodhë që jeni duke marrë më shumë kafeinë sesa mund të përballoni personalisht. Në këtë rast ose pini më pak ose ndryshoni në një mundësi më të ulët të kafeinës.përgjigje 8:

Duke folur për përfitimet shëndetësore të çajit, ai është i njohur në të gjithë botën. Çdo lloj çaji ka përfitimet e veta shëndetësore. Çaji i zi, është i dobishëm për shkak të procesit të tij unik të bërjes: fermentimi. Fermentimi synon të promovojë oksidimin e polifenoleve, të cilat do të prodhojnë thearubiginë dhe teaflavinë.

Thearubigin ka shumë përfitime shëndetësore. Mund të kombinohet me kolesterolin në stomak dhe zorrët dhe të zvogëlojë sasinë e kolesterolit të thithur nga ushqimi. Kështu thearubigina është e dobishme për të mbrojtur zemrën tuaj nga hiperlipidemia dhe sëmundjet e zemrës pa ndonjë efekt anësor.

Çaji jeshil nuk oksidohet (fermentohet) gjatë përpunimit të tij, dhe kështu sythat dhe gjethet e tij mbajnë shumë nga kimikatet që ndodhin natyrshëm në gjethe kur ato rriten, gjë që i jep çajit jeshil përfitimet e tij të famshme shëndetësore. Të tilla si: Përfitimet shëndetësore kundër plakjes, Luftimi i Kolesterolit, Pesha e lirshme dhe zvogëlimi i Kolesterolit.

Kështu që unë mendoj se çaji jeshil dhe çaji i zi janë më të shëndetshëm se kafeja.përgjigje 9:

Asnjë prej tyre nuk është i shëndetshëm.

Secili ka përfitimet dhe gjobat e tij.

Kështu që asnjë

Cila është më pak e sëmurë?

Varet nga ju… cila është përbërja juaj gjenetike.

Për shembull, perëndimorët duhet të shmangin shumë çaj jeshil pasi ndikon në mëlçitë tona.përgjigje 10:

Në përgjithësi, në vijim bazuar në rregullat e mjekësisë kineze: A. Çaji jeshil është më i mirë kur koha është e nxehtë, çaji i zi më mirë nëse moti është i ftohtë. B. Çaji jeshil është më i mirë për të rinjtë në përgjithësi, çaji i zi është më i mirë për ju njerëzit. C. Fëmijët duhet të shmangin pirjen e shumë çajit jeshil, veçanërisht në mbrëmje. D. Kur keni diarre, mos pini çaj jeshil. Shpresoj që kjo të ndihmojë.përgjigje 11:

Sipas mendimit tim çaji jeshil është më i miri sepse përmban shumë antioksidantë që ju ndihmon të qëndroni të rinj dhe të mbani peshë kafe jeshile është gjithashtu ardhja e re këto ditë për mirëmbajtjen e peshës.

Shkurtimisht Vetëm sasia e kufizuar e çajit është gjithmonë e dobishme për ju.

Ka kaq shumë çaj në dispozicion në treg të njohur posaçërisht për përmbajtjen e tij antioksidante

Gezuar jetesen !!!!


fariborzbaghai.org © 2021