superushqim bernando lapallo


përgjigje 1:

Këto janë 10 listat e mia kryesore të ushqimeve që janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe të lehta për tu përgatitur:

  1. Avokado - e pasur me omega-3, e pasur me fibra dhe yndyrna të mira, me pak sheqer, e gjithanshme dhe mund të hahet në mënyra të ndryshme dhe me një larmi ushqimesh.
  2. Manaferrat - të pasura me antioksidantë, glikemikë të ulët, anti-inflamator, mundësi e shkëlqyeshme për një ëmbëlsirë ose meze të lehtë në mes të mëngjesit.
  3. Vezët - me shumë omega-3, plot antioksidantë, burim i mirë i proteinave, përmirëson funksionimin e trurit, mund të bëhen në mënyra të ndryshme dhe të hahen me ushqime të ndryshme.
  4. Protein Shake Mix - ky shtesë përbërës i pastër vegan është i pasur me proteina, minerale dhe vitamina dhe ka një indeks glikemik më të ulët. Kjo është e shkëlqyeshme për t'i shtuar një gojëmjaltë në mëngjes, për të bërë një tronditje proteinash për një meze të lehtë ose për t'u pjekur me të për proteina të shtuara.
  5. Arra të papërpunuara - ul kolesterolin, nxit humbjen e peshës, anti-inflamator, me shumë fibra dhe vitaminë B6, burim i mirë i proteinave. Këto e bëjnë një rostiçeri të shkëlqyeshme, mund të shtohen në një sallatë ose bollgur ose të shtohen në një meze të lehtë me fruta / arra.
  6. Pekanë të papërpunuar - i pasur me antioksidantë, vitamina C & E dhe folat, ekuilibron sheqerin në gjak. Ngjashëm me arrat, këto mund të hahen vetëm si një meze të lehtë ose të shtohen në ushqime të tjera.
  7. Brokoli - rrit sistemin imunitar, me shumë kalcium dhe vitaminë K, përmban proteina për t'ju ngopur, ushqim me pak kalori. Brokoli është një tjetër ushqim i gjithanshëm që mund të hahet i ngrohtë ose i ftohtë dhe i thjeshtë ose i përzier me ushqime të tjera. Si një meze të lehtë është e shkëlqyeshme me humus.
  8. Patatet e ëmbla - të pasura me hekur dhe vitaminë A & C, indeks më të ulët glicemik, të pasur me antioksidantë dhe fibra. Këto janë të shkëlqyera për të bërë patate të ëmbla të pjekura si një skuq ose të hani pure. E shkëlqyeshme për tu bërë me perime të tjera për një përzierje.
  9. Spinaqi - me shumë fibra dhe antioksidantë, anti-inflamator, ndihmon në shkëlqimin e lëkurës dhe forcon sistemin imunitar. Spinaqi është një shtesë e shkëlqyeshme për një gojëmjaltë pasi është pa shije, por ju i merrni të gjitha përfitimet e tij. E shkëlqyeshme për sallata ose mund ta gatuaj për ta vendosur me një vakt.
  10. Mollët - ekuilibrojnë sheqerin në gjak, forcojnë imunitetin, sigurojnë energji, të mirë për dhëmbët dhe mishrat dhe mirë për kockat tuaja. Mollët jeshile janë me indeks të ulët glicemik, por të gjitha mollët janë të gjithanshme për t’u ngrënë vetëm, të pjekura ose me një sallatë frutash.

Shpresoj se kjo ndihmon për të ofruar disa ide!përgjigje 2:

Grurë i tëri ; më shumë fibra = duhet më shumë kohë për tu tretur = ndjeheni të ngopur më gjatë (më pak të uritur)

Kafe (kafe) = stimulues = Më i përqendruar në detyrën tuaj = më pak i uritur gjatë gjithë kohës

Shega; oksid nitrik = rrit rrjedhjen e gjakut = rreziqe më të ulëta të sëmundjes kardiovaskulare = më pak mundësi për të marrë një sulm në zemër, goditje në tru,përgjigje 3:

Mund të jetë aq e thjeshtë sa një kombinim me: drithëra ose bukë me kokrra të plota për karbohidrate qumësht me pak yndyrë, kos ose djathë voltazhi për proteina. Fruta të freskëta ose perime ga, përsëri për karbohidratet. Faleminderitpërgjigje 4:

Asnjë ushqim nuk ka 'përfitime të mahnitshme shëndetësore', përveç nëse (a) keni një mungesë reale dhe serioze të lëndëve ushqyese (diagnostikuar nga një mjek i ngjashëm real dhe serioz) dhe (b) një ushqim i veçantë është në gjendje ta rregullojë atë.

'Superfood' është një koncept marketing - jo një shkencor. Dieta ka rëndësi - ushqimet individuale jo aq shumë.përgjigje 5:

Uji


fariborzbaghai.org © 2021