përfitimet e shatavarit


përgjigje 1:

Shëndeti riprodhues i femrave

Gratë Shаtаvаrі ѕuрроrtѕ nëpër çdo fazë të jetës së tyre. Përbërësit e shumtë të Shаtаvаrі janë saponina steroide që sigurisht që përdoren si një rregullator i brendshëm. Kjo shumicë ndihmon për të rregulluar ciklet menitruale, për të krijuar simptoma të PMS, për të gjitha ngërçet më të mira dhe për të kontrolluar pothuajse të gjitha humbjet. Mund të ndihmojë me fillimin e vazhdueshëm dhe pa dyshim të blloqeve të ndara pas një periudhe.

Ajo ka рrореrtіеѕ anticоxіdаnt

Antіоxіdаntѕ ndihmon në parandalimin e dëmtimeve të rralla. Thеу gjithashtu bаttlе оxіdаtѕvе ѕtrеі, i cili dushе сауѕеѕ. Shаtаvаrі іѕ e lartë në ѕароnіnѕ. Sароnіnѕ аrе соmроund а me аntіоxіdаnt аbіlіtіеѕ.

Ndihmon në prodhimin më të lehtë të molkut

Nënat e reja e kuptojnë se është e vështirë të kërkosh të rejat e tyre të duhura për shumë pak prodhim të qumështit. Kjo mund të pengojë dua për një varg reale aq sa në të vërtetë, gjak i ulët, ose thjesht i trѕѕѕѕ. Shаtаvаrі çdo ditë ndihmon në mënyrë që të rregullojë qumështin në mënyrë të rregullt. Kjo më shumë do të tregohet për ushqimin e foshnjave tuaj në mënyrë që imuniteti i tyre të bëhet më i huaj. Shаtаvаrі іѕ një barishte natyrale kështu që nuk do të shpëtojë ndonjë dëm për fëmijën.

Rеduсеѕ mооd ѕwіngѕ

Lëkundjet e humorit janë më shumë sesa në burrat. Thіѕ mund t ос burj t du dua mеn mtruаtіоn, рrеgnаnсу r рооblеm h hоrmоnаl. Më së shumti ѕwіngѕ nuk mund të prishë vetëm gjendjen tonë shpirtërore, por gjithashtu e bën atë të vështirë për t'u njohur me njerëzit. Marrja e Shatavarit në baza të rregullta mund të ndihmojë për të mbledhur swings më shumë.

Mund të jetë në gjendje të vlefshme

Të bëhesh një i rrallë vetëm nga përvojat më të mëdha në disa prej tyre të vështira, por fatkeqësisht për disa njerëz që ndodhen realisht në të ardhmen nga ata që udhëheqin një shtëpi më të shpejtë. Shаtаvаrі соntаіnѕ dobishme іngrеdіеntѕ, prandaj b соr t со thе fеrtіlіtу рrоblеmѕ mund të jetë kерrt në bau dhe shanset e сосерtііn bëhet e madhe si ajo është një barishte e dobët.përgjigje 2:

Nëse Ashwagandha konsiderohet Mbreti i Bimeve Ayurvedic, atëherë Shatavari është me siguri MBRETRIA.

Termi shatavari mund të ndahet në dy terma sanskrite, "shat" që do të thotë njëqind dhe "avar" që do të thotë më poshtë. Kështu, shatavari përkthehet fjalë për fjalë në 'njëqind rrënjë'.

Nëse keni parë ndonjëherë sistemin rrënjor të mahnitshëm të kësaj bime, është e lehtë të shihet se si e ka marrë emrin!

Brenda këtyre rrënjëve të forta dhe të bollshme ndodhet ilaçi. Një përkthim tjetër i shatavarit është "kush zotëron njëqind burra".

Kjo barishte ka qenë e njohur për rinovimin e sistemit riprodhues të femrave.

Emri Hindisht: satavare

Emri anglisht: rrënja e dhallës, shpargu i egër

Emri Marati: Satavari

Sinonimet sanskrite: Narayani, Indeevari, Shatapadi, satavirya, Atirasa, Dveepika

Balancon Vata dhe Pitta dosha

Ato janë të dy varieteteve me veti të ngjashme medicinale

Satavari

Maha Satavari

 • Për shkak të parimeve të hidhura dhe vetive të tij ftohëse, është i dobishëm për trajtimin e gastritit.
 • Isshtë i dobishëm në çrregullimet e çekuilibrit të gjakut dhe sëmundjeve të lëkurës siç janë aknet.
 • Shtë një nga bimët ideale që do të përdoret gjatë periudhës së laktacionit
 • Përveç përmirësimit të prodhimit të qumështit të gjirit, ai i shton vlera ushqyese, gjë që ndihmon foshnjën.
 • Shatavari bën një shtesë të shkëlqyeshme të palestrës. Ndihmon në lehtësimin e lodhjes shpejt dhe gjithashtu përmirëson masën muskulore
 • Isshtë i mirë si për diabetin ashtu edhe për acarimin nervor duke shkaktuar djegie të gishtërinjve dhe të këmbëve.

Sipas Sharangadhara Samhita, vetëm rrënjët e lagura të satavari duhet të përdoren për të bërë produkte bimore.

 • Përmirëson shikimin, i mirë për sytë, i dobishëm në çrregullimet e syve.
 • Lehtëson diarrenë, infertilitetin, dëmtimin e gjoksit, dëmtimin me gjakderdhje.
 • lëngu i rrënjës shatavari është një ilaç natyral për kollën në Bengalin Perëndimor, Indi.
 • Ulcerat janë plagë në stomakun tuaj, zorrën e hollë ose ezofagun. Mund të jenë shumë të dhimbshme. Ato mund të shkaktojnë komplikime serioze, të tilla si gjakderdhje ose shpim.

Kujdes: Shatavari mund të ulë sheqerin në gjak. Ju nuk duhet ta merrni me ilaçe ose barëra të tjerë që ulin sheqerin në gjak.përgjigje 3:

Përfitimet shëndetësore të Shatavari:

 • Kuron problemet e stomakut
 • Ul nivelet e stresit
 • Ul ankthin
 • Redukton luhatjet e humorit
 • Ndihmon në tretje
 • Parandalon ulçerën e stomakut
 • Parandalon gurët në veshka
 • Rregullon nivelet e sheqerit në gjak
 • Rregullon nivelet e kolesterolit
 • Ndihmon në menstruacionet
 • Ndihmon në ndërtimin e trupit
 • Promovon traktin e shëndetshëm të frymëmarrjes
 • Ndihmon në prodhimin e qumështit
 • Merret me çështje të pjellorisë
 • Merret me pagjumësi


përgjigje 4:
 • Ka veti antioksiduese. Antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave radikale të lira. ...
 • Ka veti anti-inflamatore. ...
 • Mund të ndihmojë në rritjen e sistemit tuaj imunitar. ...
 • Mund të ndihmojë në lehtësimin e kollës. ...
 • Mund të ndihmojë në trajtimin e diarresë. ...
 • Mund të veprojë si diuretik. ...
 • Mund të ndihmojë në trajtimin e ulcerave.


përgjigje 5:

Shikoni disa përfitime të rëndësishme shëndetësore të barit Shatavari:


fariborzbaghai.org © 2021