Si të zbardhen dhëmbët tuaj me lëvozhgën e bananezës

Përdorimi i lëvozhgës së bananes për të zbardhur dhëmbët është tendenca e fundit në mesin e avokatëve të kujdesit natyral të dhëmbëve. Nëse dëshironi të provoni këtë metodë të lirë, natyrale të zbardhjes së dhëmbëve, filloni me Hapin 1 më poshtë.
Kuptoni whys dhe hows. Blogerët dhe vloggerët nëpër internet pretendojnë se kanë zbardhur në mënyrë efektive dhëmbët e tyre në vetëm disa javë, duke përdorur asgjë më shumë se një zhvishem bananeje.
 • Ata pretendojnë se mineralet në lëvozhgën e bananës (si kaliumi, magnezi dhe mangani) thithen nga dhëmbët, duke i bërë ato më të bardha. [1] X Burimi i hulumtimit
 • Ata gjithashtu besojnë se përdorimi i lëvozhgës së bananes është më i butë për dhëmbët sesa shumë mundësi alternative, pasi nuk është gërryes (ndryshe nga shumë zbardhues të tjerë natyrorë).
 • Sidoqoftë, ky ilaç natyral ka gjithashtu dëmtuesit e tij - një dentist nga Kolorado testoi metodën e zhvishem nga bananeja për një periudhë 14 ditore dhe nuk regjistroi ndonjë përmirësim të dukshëm në bardhësinë e dhëmbëve të tij. [2] X Burimi i hulumtimit
 • Kështu që e vetmja mënyrë për ta ditur me siguri është ta provoni vetë!
Zgjidh dhe zhvishem një banane. Zgjidhni një banane nga tas tuaj me fruta - dëshironi që ajo të jetë e pjekur (pasi kjo ndodh kur përmban më shumë minerale) por jo të zezë.
 • Qëroni një shirit të vetëm nga banania, duke e lënë pjesën tjetër të lëkurës të paprekur (mund ta përdorni gjatë ditëve të ardhshme).
 • Mundohuni të zhvisheni bananen nga poshtë lart (ashtu si bëjnë majmunët) pasi kjo lë më shumë mish të vargut të bashkangjitur.
Fërkoni pjesën e brendshme të lëkurës kundër dhëmbëve. Fërkoni pjesën e brendshme të lëvozhgës së bananes kundër dhëmbëve tuaj të sipërm dhe të poshtëm, derisa ato të jenë veshur plotësisht në një shtresë paste bananeje.
 • Pasi të keni veshur dhëmbët, uleni prapa dhe lëreni që pasta e bananës të funksionojë magjinë e saj për afro dhjetë minuta.
 • Mundohuni të mbani gojën tuaj të hapur dhe buzët tuaja larg dhëmbëve - kjo mund të ndjeheni pak të pakëndshme, por do të parandalojë që pasta e bananës të fërkohet.
Lani dhëmbët. Pasi të keni mbaruar dhjetë minutat, merrni një furçë dhëmbësh të thatë dhe përdorni atë për të larë pastën e bananes në dhëmbët tuaj.
 • Furça duke përdorur lëvizje të buta rrethore, për ndërmjet një dhe tre minuta. Kjo do të ndihmojë për ta futur atë në të gjitha prapanicat dhe mashtrimet e vogla!
 • Pastaj lagni furçën e dhëmbëve dhe përdorni atë për të shpëlarë pastën e bananës nga dhëmbët. Nëse dëshironi, mund të përdorni pastën tuaj të rregullt të dhëmbëve.
Përsëriteni një herë në ditë. Nuk ka gjasa që të shihni ndonjë rezultat pas vetëm një trajtimi, kështu që vazhdoni të fërkoni dhëmbët me zhvishem bananeje deri në dy javë - shpresojmë se do të shihni një ndryshim deri atëherë.
 • Mund të jetë e vështirë të vini re ndryshime në ngjyrën e dhëmbëve tuaj, kështu që është një ide e mirë të bëni një fotografi para dhe pas. Në këtë mënyrë ju mund të bëni një krahasim krah për krah të të dyve.
 • Mos i hidhni lëvozhgat tuaja për banane! Ata bëjnë një përzierje minerale të shkëlqyeshme për bimët - gjithçka që duhet të bëni është të shtoni ato në koshin tuaj për plehrash, ose t'i grini ato në përpunuesin tuaj të ushqimit dhe të spërkatni direkt mbi tokë.
Provoni disa mjete të tjera natyrale për zbardhjen e dhëmbëve. Nëse banania nuk është vërtet gjëja juaj, mund të drejtoheni në mjete të tjera natyrale për zbardhjen e dhëmbëve:
 • Përdorni luleshtrydhe dhe sode buke: Një pastë e bërë nga luleshtrydhet e pjekura dhe sode buke ndihmon në pastrimin e njollave sipërfaqësore dhe largimin e pllakës. Thjesht pastroni pastën mbi dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh për disa minuta, dhe më pas shpëlajeni.
 • Përdorni limon: Acidi citrik në limon është një agjent natyral zbardhues, prandaj mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve. Përzieni pak lëng limoni të freskët me pak sodë buke ose kripë dhe fërkojeni këtë përzierje në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh - thjesht sigurohuni që t’i lyeni dhëmbët me pastë dhëmbësh më pas, pasi lëngu i limonit acid mund të heqë smaltin e dhëmbëve.
 • Hani më shumë mollë: Ushqimi i mollëve mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve, pasi cilësi e tyre e brishtë ndihmon për të hequr ushqimin e tepërt dhe bakteret nga dhëmbët dhe fshini njollat ​​sipërfaqësore. Lëngu gjithashtu përmban acid malik - një përbërës i cili përdoret në shumë produkte të zbardhjes së dhëmbëve. [3] X Burimi i Kërkimit
Për sa ditë duhet ta bëj këtë?
Përsëriteni procesin për aq kohë sa ju dëshironi ose derisa të shihni rezultate. Mund të zgjasë të paktën një javë ose më gjatë.
Për sa javë më duhet të përdor lëvozhgat e bananeve?
Përdorni ato derisa të merrni efektin tuaj të dëshiruar.
A do të ndikojë lëvozhga e bananes në dhëmbët e mi nëse është e datës, por ende e pjekur?
Kjo nuk do të dëmtojë dhëmbët tuaj në asnjë mënyrë. Ju jeni mirë të shkoni për aq kohë sa nuk është e tepërt.
A është mirë të bëjmë më shumë se një nga këto?
Po, ato përmbajnë përbërës natyralë që nuk janë të dëmshëm.
A është e sigurt që banania të zbardh dhëmbët me lëvozhgën?
Me të vërtetë. Kjo është një mënyrë shumë e natyrshme për zbardhjen e dhëmbëve.
A mund të përdor gjethe bananeje në vend të lëvozhgës së bananes?
Jo, kjo nuk do të japë rezultate të njëjta.
A është e keqe për dhëmbët e mi të përdorin të tre këto (luleshtrydhe dhe sode buke, limon dhe sode buke, dhe lëvozhgë bananeje) një herë në ditë?
Mund të jetë e rrezikshme thjesht për shkak të përbërësve acid dhe gërryes të përfshirë (kryesisht limoni dhe sode buke).
Si mund të marr sode buke?
Ata e shesin atë në dyqan ushqimore, zakonisht në seksionin e furnizimeve për pjekje.
A mund të përdor të njëjtën lëkurë banane çdo ditë?
Jo.
A do të zgjasë një banane pa zhvishem mbi të?
Jo, nuk do.
Zbardhja e dhëmbëve me lëvozhgën e bananes nuk do të japë një rezultat të menjëhershëm. Sidoqoftë, nëse dëshironi efektin e menjëhershëm mund të provoni xhel zbardhjen e dhëmbëve, stilolapsa ose ndonjë tjetër komplete zbardhjeje .
Përdorimi i tepërt mund të shkaktojë probleme si djegia e mishrave të dhëmbëve, ndjeshmëria e dhëmbëve dhe siklet në gjuhë.
Bananet (si frutat e tjerë) përmbajnë shumë sheqerna natyralë, të cilat mund të rrisin nivelin e baktereve në sipërfaqen e dhëmbëve, duke çuar në zgavra dhe ndërtime të pllakave. Prandaj, gjithmonë duhet të lyeni dhëmbët me pastë dhëmbësh pas përdorimit të këtij trajtimi dhe të shmangni bërjen e tij më shumë se një herë në ditë.
fariborzbaghai.org © 2021