Si të zbardhen dhëmbët

Studimet kanë treguar se për sa kohë që ndiqni udhëzimet e prodhuesve me kujdes, shumica e trajtimeve për zbardhjen e dhëmbëve janë të sigurt dhe efektiv. [1] Nëse dhëmbët tuaj janë bërë më pak të bardhë me kalimin e kohës, ose nëse janë zbardhur nga pirja e duhanit, kafeja ose vera e kuqe, ju keni një larmi trajtimesh në shtëpi për të zgjedhur, përfshirë pastat e dhëmbëve, tabaka, shirita dhe stilolapsa. Farëdo produkti që ju zgjidhni, ekspertët rekomandojnë të kërkoni vulën e miratimit të ADA. [2] Ju gjithashtu mund të diskutoni procedurat më të fuqishme të zbardhjes së dhëmbëve me dentistin tuaj, i cili mund të jetë në gjendje t'ju sigurojë një rezultat më dramatik.

Përdorimi i pastës së dhëmbëve zbardhues

Përdorimi i pastës së dhëmbëve zbardhues
Përdorni zbardhjen e pastës së dhëmbëve nëse jeni me një buxhet të ngushtë. Një tub pastrimesh dhëmbësh zbardhues zakonisht kushton më pak se 10 dollarë në farmaci apo supermarket lokal. [3]
Përdorimi i pastës së dhëmbëve zbardhues
Shikoni një pastë dhëmbësh me vulën e miratimit të Shoqatës së Stomatologëve Amerikanë (ADA). Pastat e dhëmbëve të aprovuara nga ADA miratojnë grimcat gërryes për të lustruar dhëmbët, së bashku me kimikatet që lidhen me njollat ​​dhe largojnë ato. Studimet kanë vërtetuar që këto pasta dhëmbësh nuk janë më të vështirë në smaltin tuaj sesa pastat e dhëmbëve të tjerë. [4]
Përdorimi i pastës së dhëmbëve zbardhues
Kërkoni një përbërës të quajtur kovarinë blu në pastën tuaj të dhëmbëve. Kovarina blu lidhet me dhëmbët tuaj dhe krijon një iluzion optik që i bën ata të shfaqen më pak të verdhë. [5]
Përdorimi i pastës së dhëmbëve zbardhues
Furça dy herë në ditë. Ju duhet të shihni disa rezultate brenda dy deri në katër javë. [6] Për rritjen e efektivitetit, ndiqeni me zbardhjen e gojës.

Duke përdorur tabaka për zbardhjen

Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Zgjidhni një pajisje që i përshtatet buxhetit tuaj. Ju mund të merrni komplete të blera nga dyqani për 20 deri 50 $ në farmacinë ose supermarketin tuaj. Komplet e blera nga dyqani përmbajnë tabaka me një madhësi që i përshtatni për t’iu dhënë në dhëmbë.
  • Paketat nga zyra e dentistit tuaj mund të kushtojnë rreth 300 dollarë. Stomatologu juaj do të krijojë tabaka që janë krijuar nga forma të zakonshme të dhëmbëve tuaj, kështu që xhel zbardhues përhapet në mënyrë të barabartë në të gjithë sipërfaqen e dhëmbëve. X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Fërkoni dhe pastroni dhëmbët. Kontrolloni për të parë që tabaka juaj ka lagështi.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Shtrydhni një sasi të lotit të xhelit të peroksidit në tabaka e zbardhjes. Xhel i tepërt në tabaka mund të shtrydh në gojën tuaj dhe të irritojë stomakun nëse e gllabëroni, ose mund të irritojë mishrat e dhëmbëve.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Vendosni tabaka. Nëse xhel përfundon mbi mishrat e dhëmbëve, fshijeni me një peshqir letre.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Vishni tabaka bazuar në llojin e xhelit që përdorni. Gjatësia e kohës që vishni tabaka do të varet nga lloji i xhelit që përdorni. Ka disa këshilla dhe truket që mund të përdorni me secilën xhel për të rritur aftësitë e tyre të zbardhjes.
  • Për xhel peroksid karbamide: [8] X Burimi i hulumtimit 10, 15 ose 16 për qind xhel mund të vishen për dy deri në katër orë, dy herë në ditë. Nëse nuk keni ndjeshmëri, mund ta vishni brenda natës. Nëse përdorni 10 për qind xhel karoksid peroksid, zëvendësoni xhelin pas një ore përdorimi dhe më pas vazhdoni të vishni për kohën e mbetur. Kjo mund të shpejtojë procesin, por mos harroni se mund të bëhet vetëm me përgatitjen prej 10 përqind. 20 deri në 22 për qind xhel mund të vishen 30 minuta deri në një orë, dy herë në ditë. Shmangni veshjen e një xhel të fortë peroksid karbamide gjatë natës.
  • Për xhel peroksid hidrogjeni: përdorni tabaka për 30 minuta deri në një orë, dy herë në ditë. Peroksidi i hidrogjenit është i ndjeshëm ndaj çdo burimi të dritës intensive, dhe duke bërë që ai të bëhet më aktiv. Mund të blini një llambë zbardhjeje të shtëpisë nga interneti për vetëm 10 dollarë.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Hiqni tabaka dhe lyeni përsëri dhëmbët. Nëse keni disa probleme me ndjeshmërinë, përdorni pastën e dhëmbëve që është krijuar posaçërisht për dhëmbë të ndjeshëm ose përdorni një xhel ndjeshmërie.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Pastroni tabaka tuaj me një shtupë pambuku dhe pak ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Ruani tabaka në mbajtëset e tyre në mënyrë që të mund të thahen. Pastaj, ruajeni xhelin tuaj të mbetur në një vend të freskët dhe të thatë.
Duke përdorur tabaka për zbardhjen
Prisni rezultate. Do të shihni që dhëmbët tuaj të fillojnë të duken më të bardhë në 1 deri në 2 javë.

Duke përdorur shirita zbardhues

Duke përdorur shirita zbardhues
Brus dhëmbët tuaj dhe floss ato. Flossing siguron që xhel zbardh midis dhëmbëve tuaj.
Duke përdorur shirita zbardhues
Hiqni shiritat e zbardhjes nga paketa. Ju me siguri do të paguani 35 dollarë për zbardhjen e shiritave në një farmaci apo supermarket.
  • Shiritat janë bërë nga polietileni, dhe xhel peroksidi ngjitet në plastikë.
  • Do të shihni dy shirita: një për dhëmbët e sipërm dhe një për dhëmbët e poshtëm.
Duke përdorur shirita zbardhues
Kontrolloni dyfish përbërësit. Shmangni shiritat zbardhues që përmbajnë dioksid klor. Kjo kimikate, e cila është e njëjta kimik që përdoret për sterilizimin e pishinave, mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme në smaltin tuaj. [9] Mund të jetë gjithashtu toksik nëse përzihet me pështymën tuaj dhe gëlltitet.
Duke përdorur shirita zbardhues
Aplikoni shiritat tek dhëmbët tuaj. Ndiqni udhëzimet në paketë, por shumica e shiritave mund të përdoren për 30 minuta dy herë në ditë. Disa shirita shpërndahen gjatë kontaktit me pështymën dhe do të zhduken. Të tjerët, do të duhet të hiqni dhe hidhni poshtë.
Duke përdorur shirita zbardhues
Shpëlajeni gojën për të hequr ndonjë prej xhelit të mbetur.
Duke përdorur shirita zbardhues
Watch për rezultate. Ju duhet të vini re një ndryshim pas rreth dy javësh. [10]

Përdorimi i lapsave për zbardhjen

Përdorimi i lapsave për zbardhjen
Lyeni dhëmbët dhe fërkoni ato tërësisht. Ju duhet të keni zgjedhur stilolapsin tuaj për zbardhjen në farmaci, dhe ndoshta ka kushtuar rreth 20 deri në 30 dollarë.
Përdorimi i lapsave për zbardhjen
Hapni kapakun e lapsit tuaj zbardhues. Jepni stilolapsin tuaj të zbardhjes një kthesë në të kundërt për të lëshuar pak xhel.
Përdorimi i lapsave për zbardhjen
Qëndroni përpara një pasqyre dhe buzëqeshni gjerësisht. Përdorni majën e stilolapsit për të pikturuar xhelin në dhëmbët tuaj. Mundohuni të shmangni vendosjen e xhelit në mishrat e dhëmbëve.
Përdorimi i lapsave për zbardhjen
Mbajeni gojën tuaj të hapur për rreth 30 sekonda për të lejuar që xhel të kurohet. Shmangni ngrënien ose pirjen e ndonjë gjëje për rreth 30 deri 45 minuta.
Përdorimi i lapsave për zbardhjen
Përsëriteni procesin deri në tre herë në ditë. Ju duhet të shihni një ndryshim të dukshëm pas rreth dy deri në katër javë. Edhe pse stilolapsat nuk zbardhin në mënyrë efektive midis dhëmbëve, ata do të vrasin bakteret e gojës dhe do të freskojnë frymën tuaj.

Zbardhja e dhëmbëve në zyrën e stomatologut

Zbardhja e dhëmbëve në zyrën e stomatologut
Bëni dhëmbët tuaj të zbardhur profesionalisht. Dentisti juaj do të vendosë një mbrojtës gome ose xhel mbrojtës në mishrat e dhëmbëve për t'i mbrojtur ata nga acarimi. Pastaj, dentisti do të vendos xhelin e peroksidit në një tabaka të formuar me porosi dhe do ta vendosë tabaka në dhëmbët tuaj. [11]
Zbardhja e dhëmbëve në zyrën e stomatologut
Zbardh dhëmbët me zbardhjen me lazer. Dentisti juaj do të vendosë një mburojë gome mbi mishrat e dhëmbëve, do të aplikojë një xhel zbardhues në dhëmbët tuaj dhe do t'ju vendosë nën një lazer ose një dritë të ndritshme për 30 minuta më pak. Drita aktivizon kimikatin në xhel dhe zbardh dhëmbët tuaj më shpejt sesa vetëm zbardhimi. [12]
Zbardhja e dhëmbëve në zyrën e stomatologut
Ndiqeni në shtëpi. Zakonisht dentistët rekomandojnë që të vendosni një produkt zbardhues në dhëmbët tuaj ndërsa jeni në shtëpi, kështu që sigurohuni që të ndiqni udhëzimet e dentistit tuaj për të marrë rezultatet më të mira. Trajtimet për zbardhjen e dhëmbëve janë të shtrenjta, por ato mund të zgjasin deri në 3 vjet.

Zbardhja e natyrshme me mjetet shtëpiake

Zbardhja e natyrshme me mjetet shtëpiake
Përdorni peroksid hidrogjeni si një shpëlarje të shpejtë përpara se të lani. Përdorimi i një smalt që mbron pastën e dhëmbëve më pas është një ide e mirë për shkak të gërryerjes së peroksidit të hidrogjenit, por pas një muaji do të shihni rezultate të mahnitshme të zbardhjes. Sigurohuni që të përdorni një furçë dhëmbësh të butë dhe presion të butë, të lehtë. [13]
Zbardhja e natyrshme me mjetet shtëpiake
Përdorni sode buke si një larje para dhëmbësh, funksionon shumë si një njollë njollë nëse fillimisht keni qenë një pijanec kafeje ose çaji ose duhanpirësi. Mos harroni të pije me ujë pasi të keni larë me të dhe të lyeni butësisht pasi larja e përafërt mund të dëmtojë mishrat e dhëmbëve dhe të shqyejë smaltin. [14]
Zbardhja e natyrshme me mjetet shtëpiake
Hani shumë luleshtrydhe. Rriteni konsumimin e luleshtrydheve ose krijoni një paste duke bashkuar dy ose tre luleshtrydhe dhe duke aplikuar pastën në dhëmbët tuaj. Sigurohuni që mbani mend të fije më pas, pasi luleshtrydhet përmbajnë shumë farëra të imëta që mund të vendosen midis dhëmbëve tuaj.

Mbajtja e dhëmbëve tuaj të bardhë pas trajtimit

Mbajtja e dhëmbëve tuaj të bardhë pas trajtimit
Ndryshoni dietën dhe stilin e jetës tuaj. Shmangni produktet e duhanit, ose prerë lëngje si kafe, çaj të zi, lëng rrushi, sodë me ngjyra dhe verë të kuqe, ose pini ato përmes një kashtë. Curry gjithashtu mund të njollë dhëmbët tuaj, kështu që hani atë në mënyrë të arsyeshme. [15]
Mbajtja e dhëmbëve tuaj të bardhë pas trajtimit
Lani dhëmbët tuaj pas çdo vakti. Gjithashtu, lani dhëmbët pasi të pini një pije që mund të errësojë dhëmbët. Mirëmbani dhëmbët tuaj të zbardhur duke përdorur pastën e dhëmbëve për zbardhjen dhe zbardhjen e gojës.
  • Nëse keni konsumuar diçka acid, prisni rreth 30 minuta para larjes. Aciditeti mund të dobësojë smaltin tuaj, dhe larja para se të ketë një shans për tu ngurtësuar në të vërtetë mund të shkaktojë më shumë dëme.
Mbajtja e dhëmbëve tuaj të bardhë pas trajtimit
Bëni një pastrim profesional dentar çdo gjashtë muaj. Një pastrim profesional do t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj të bardhë, si dhe parandalimin e shumë problemeve të zakonshme të dhëmbëve.
Sa kohë do të kërkojë që dhëmbët e mia të shkojnë të bardha me sode buke?
Kjo varet së pari nga dieta juaj e rregullt dhe nëse konsumoni ushqime dhe pije me ngjyra ose nëse jeni duhanpirës i rëndë. Një rezultat i mirë përfundimtar kërkon jo vetëm larjen me sode buke, por edhe një dietë të ekuilibruar. Mund të shihni përmirësime të mira pas dy javëve të para, por nëse nuk jeni të kënaqur me rezultatin, atëherë duhet të shkoni për një trajtim profesional të zbardhjes
A mund të përdor pluhur pjekje në vend të sode buke? Dhe a mund të përzihem peroksidi i hidrogjenit me lëngun e limonit?
Pluhuri pjekës përmban sode buke, kështu që përqendrimi është më i ulët dhe efekti përfundimtar nuk do të jetë i njëjtë sikur të përdorni sode buke të thjeshtë. Ju mund të përzieni peroksidin e hidrogjenit me lëngun e limonit dhe të bëni një paste e cila mund të përdoret para larjes së rregullt. Përzierja e peroksidit të hidrogjenit me sode buke është gjithashtu një ide e mirë dhe ju mund të lini përzierjen përfundimtare në dhëmbët tuaj për një minutë apo më shumë dhe pastaj thjesht shpëlajeni.
A do t’i pastroni dhëmbët më shumë se dy herë në ditë, nëse ata nuk i kam krehur për një kohë të gjatë?
Jo domosdoshmërisht. Larja e dhëmbëve tuaj dy herë në ditë është e mjaftueshme, dhe larja e tyre më shpesh se kjo nuk do t'i bëjë ata më të bardhë. Shkoni te një dentist për një pastrim dhëmbësh. Kjo do t’i bëjë dhëmbët tuaj të zbardhen menjëherë.
Typefarë lloj paste dhëmbësh rekomandohet për të zbardhur dhëmbët?
Arm & Hammer Truly Radiant, Sensodyne 24/7, dhe Colgate Optic White Express janë pastë dhëmbësh të mirë zbardhues.
Whatfarë shkakton bakteret në dhëmbë?
Ushqimi i ushqimeve me sheqer mund të shkaktojë që dhëmbët tuaj të formohen baktere dhe pllaka. Sidoqoftë, kjo nuk është asgjë për t’u shqetësuar pasi është normale. Thjesht mbani furça në të gjitha anët e dhëmbëve tuaj me lëvizje rrethore dhe përdorni një shpëlarje të fortë të gojës.
A mund të përdoret kripa për të zbardhur dhëmbët?
Jo, nuk duhet të përdorni kripë për të zbardhur dhëmbët.
Ku mund të marr vaj mente?
Ju mund të blini vajin e specave në dyqanin tuaj ushqimor ose ushqimin shëndetësor. Mund ta blini edhe në internet nëse dëshironi.
A mund të pi çaj mente ndërsa po kaloj një proces të zbardhjes së dhëmbëve?
Po ti mundesh. Duhet të shmangni çdo pije me ngjyrë të errët.
Sa vjeç duhet të jetë dikush për të bërë fije?
Sapo dhëmbët e një fëmije fillojnë të përshtaten ngushtë së bashku, zakonisht midis moshës dy dhe gjashtë vjeç, prindërit duhet të fillojnë të marrin fëmijët e tyre në zakon të fërkimit çdo ditë. Ndërsa zhvillojnë shkathtësi, ju mund t'i ndihmoni ata të mësojnë të flasin. Fëmijët zakonisht zhvillojnë aftësinë për të bërë më vete rreth moshës 10 vjeç.
A mund të përdoret vaji i arrës së arrës së kokosit për të zbardhur dhëmbët?
Jo, vaji i arrës së arrës së kokosit nuk është i efektshëm për zbardhjen e dhëmbëve.
Këshillohuni me dentistin tuaj përpara se të filloni ndonjë zbardhje të mundshme të dëmshme. Ndonjëherë përbërësit në bardhësinë tuaj mund të veshin smaltin në dhëmbët tuaj.
Xhel për zbardhjen e peroksidit ka një jetë kohëzgjatje prej një deri në dy vjet. Nëse e ruani në frigorifer, mund të zgjasë më gjatë.
Nëse jeni duke e bërë zgjidhjen tuaj, mos harroni ta përdorni vetëm dy deri në tre ditë në javë në varësi të sa peroksidi vendosni në të.
Mos harroni të jeni të durueshëm. Rezultatet mund të kërkojnë kohë, por ia vlen të gjitha.
Sigurohuni që të përdorni një larje të gojës për zbardhjen pas larjes, por para se të lyeni dhëmbët.
Nëse ndonjë nga rreziqet e këtyre teknikave ju frikëson, qëndroni larg tyre! Të kesh dhëmbë të bardhë, nuk ia vlen të shqetësohesh.
Zbardhja në shtëpi nuk do të ndryshojë ngjyrat e kurorave ose rimeso pasi ato janë bërë prej porcelani.
Larja e tepërt mund të jetë po aq problematike sa mos larja e mjaftueshme, kështu që mos i lani dhëmbët tuaj më shumë se tre herë në ditë, më së shumti. Mund të shkaktojë mishrat e gjakderdhjes dhe gradualisht mund të prishë smaltin në dhëmbët tuaj. Mundohuni të ngjiteni me furçimin pas çdo vakti.
Peroksidi mund të shkaktojë dëmtimin e plagëve ose prerjeve në gojën tuaj. Ndërsa kjo ndjesi mund të jetë e dhimbshme, nuk është e dëmshme, pasi peroksidi i hidrogjenit është një agjent i mirë antibakterial.
Mos hani ushqime me shumë acide në të sepse ajo shkatërron smaltin.
Furça të paktën dy herë në ditë. Shmangni përdorimin e tepërt të dhëmbëve, sepse mund të shkaktojë humbjen e smaltit. Ju mund të përdorni shkopinj Neem ose produkte të tjera organike për të zbardhur dhëmbët. Përdorni çdo ditë për rezultate më të mira.
Uebfaqet tuaja të preferuara për blerje në grup dhe marrëveshje ditore shpesh do të kenë pazare të mëdha për produktet dhe pajisjet e zbardhjes së dhëmbëve. Ju gjithashtu duhet të krahasoni çmimet midis dyqaneve me tulla dhe llaç dhe shitësit me pakicë në internet.
Ushqimi i mollëve mund të ndihmojë në pastrimin e dhëmbëve.
Përdorni zgjidhjen për zbardhjen e dhëmbëve në konsultim me dentistin tuaj dhe mos e teproni. Mjerisht, "varësit zbardhues" mund të zhvillojnë skaj të tejdukshëm, kaltërosh në dhëmbët e tyre dhe ndryshimet janë të pakthyeshme.
Nëse mishrat e dhëmbëve duken të fryrë ose dëmtohen pas një trajtimi zbardhues, ndaloni menjëherë. Nëse kufizimi i shpeshtësisë ose kohëzgjatjes së trajtimeve të zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi akoma rezulton në acarim, ndaloni përdorimin e tyre dhe këshillohuni menjëherë me dentistin tuaj. Ju mund të fërkoni vazelinë në mishrat e dhëmbëve për të parandaluar acarimin nga xhel për zbardhjen e peroksidit.
Shumë njerëz që zgjedhin trajtime për zbardhjen e dhëmbëve përjetojnë ndjeshmëri. Lyeni dhëmbët tuaj me një pastë dhëmbësh të krijuar për dhëmbë të ndjeshëm ose përdorni zgjidhjen tuaj zbardhuese më rrallë dhe për një periudhë më të shkurtër kohore. Ju gjithashtu mund të aplikoni xhel fluoridi në dhëmbë dhe ta mbani për pesë minuta pa e gëlltitur atë.
Shmangni përdorimin e lëngut të limonit për të zbardhur dhëmbët. Lëngu i limonit është acid, që do të thotë se mund të gërryen disa nga smalti dhe të shkaktojë dëme në dhëmbët tuaj. [16]
fariborzbaghai.org © 2021