Si të zbardhen dhëmbët me metoda natyrale

Të shikosh në pasqyrë dhe të shohësh dhëmbë të verdhë ose të zbardhur mund të jetë një parakolp. Sidoqoftë, ngjyrosja është normale pasi shumë ushqime dhëmbë të zbardhur dhe pllaka mund t’i bëjnë dhëmbët tuaj të duken pak të verdhë. Për fat të mirë, ju mund të merrni një buzëqeshje më të bardhë duke ndryshuar disa nga zakonet tuaja të higjienës dentare. Shmangni harxhimin e kohës tuaj në mjete natyrore të paprovuara dhe përqendrohuni në parandalimin e njollave në radhë të parë. Ju gjithashtu mund të pyesni dentistin tuaj për trajtimet e zbardhjes natyrore që ato ofrojnë.

Provimi i mjeteve juridike për zbardhjen në shtëpi

Lyeni dhëmbët me një përzierje sode buke dhe peroksidi për të hequr njollat. [1] Për një trajtim të lirë zbardhimi, përzieni 1 pjesë peroksid hidrogjeni me 4 pjesë sode buke në një tas. [2] Pastaj pastroni pastën kundër dhëmbëve tuaj për 2 minuta para se të shpëlani gojën me ujë. [3]
 • Soda e pjekjes dhe peroksidi i hidrogjenit tregohet se janë përbërës natyralë efektivë që zbardhin dhëmbët tuaj. [4] X Burimi i besueshëm PubMed Arkivi Qendror i Gazetës nga Institutet Kombëtare të Shëndetit të SH.B.A. Shkoni te burimi
Mos e lyeni vajin e arrës së arrës së kokosit në gojën tuaj pasi nuk është e provuar të zbardh dhëmbët. Vaji i notit së bashku me erëzat njihet si tërheqje e vajit. Edhe pse disa njerëz pretendojnë se kjo sipërfaqe heq njollat, nuk është një zbardhues i provuar në mënyrë efektive, kështu që kurseni vajin e arrës së arrës së kokosit për projektin tuaj të ardhshëm të pjekjes! [5]
 • Të bredhni erëza të caktuara, të tilla si shafran i Indisë, në të vërtetë mund të njollosin dhëmbët.
Përdorni produkte të qymyrit të aktivizuar me kujdes. Ju ndoshta keni dëgjuar për shumë produkte të qymyrgurit të aktivizuar, të tilla si pluhurat, pastat dhe shiritat zbardhues, që pretendojnë të zbardhin dhëmbët natyrshëm. Më shumë kërkime janë të nevojshme për të mbështetur këto pretendime, por ju mund të provoni një produkt të aktivizuar me qymyr për të parë nëse vini re efekte zbardhuese ose pyesni dentistin tuaj se çfarë rekomandojnë. [6]
 • Stomatologët shqetësohen se qymyrguri i aktivizuar mund të jetë shumë gërryes për dhëmbët dhe mishrat e dhjamit tuaj, gjë që në të vërtetë mund të shkaktojë dëme.
Provimi i mjeteve juridike për zbardhjen në shtëpi
Shmangni fërkimin e përbërësve acid ndaj dhëmbëve tuaj. Me siguri keni parë ilaçe natyrale të cilat ju tregojnë që të përzieni përbërës acid dhe gërryes përpara se të pastroni përzierjen në dhëmbë. Fatkeqësisht, përbërësit acidë heqin smaltin e dhëmbëve tuaj, i cili mbron dhëmbët nga zgavrat. Kaloni çdo ilaç shtëpiak që rekomandon fërkimin e këtyre përbërësve në dhëmbët tuaj: [7]
 • Lëng limoni
 • lëng portokalli
 • Uthull musht molle
 • Lëng ananasi
 • Lëng mango

Kujdesi për dhëmbët tuaj

Kujdesi për dhëmbët tuaj
Përdorni një shpëlarje të gojës 2 herë në ditë para se të lani dhëmbët. Zgjidhni një shpëlarje goje, e cila rendit peroksidin e hidrogjenit si përbërës dhe e derdhni në gojë për 1 minutë të plotë. Më pas, nxirrni gojën dhe lani dhëmbët. [8]
 • Rrinë me shpëlarjen e gojës për disa javë para se të vini re dhëmbë më të bardhë.
Kujdesi për dhëmbët tuaj
Zgjidhni një pastë dhëmbësh natyral nëse doni të shmangni përbërësit artificialë. Për shkak se ideja e të gjithëve për atë që është "natyrale" mund të jetë e ndryshme, lexoni përbërës në etiketë për të shmangur produktet që përmbajnë gjëra që nuk dëshironi, të tilla si aromat artificiale, aromat, ngjyrat, ëmbëlsuesit dhe preservatives, ose bëni pastën tuaj të dhëmbëve. [9]
 • Nëse jeni duke blerë pastë dhëmbësh, sigurohuni që paketa thotë se është aprovuar ADA (American Dental Association).
Kujdesi për dhëmbët tuaj
Lani dhëmbët tuaj për 2 minuta dy herë në ditë për të hequr njollat ​​sipërfaqësore. Shtrydhni pastën e dhëmbëve në furçën e dhëmbëve dhe pastroni butësisht dhëmbët duke përdorur lëvizje rrethore. Merrni kohë për të larë anët dhe pjesën e sipërme të dhëmbëve tuaj për të hequr pllakën. Nëse kjo substancë ngjitëse ndërtohet në dhëmbët tuaj, ajo mund të bëjë që dhëmbët tuaj të duken të verdhë dhe të bëjnë që bakteret të lulëzojnë. Pastaj, pije gojën me ujë. [10]
 • Mos harroni të zëvendësoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo 3 muaj në mënyrë që shpëlarjet në mënyrë efektive lirojnë pllakën.
 • Bakteret mund të rriten në gjuhën tuaj, kështu që mos harroni të lani gjuhën tuaj pasi të keni përfunduar larjen e dhëmbëve.
Kujdesi për dhëmbët tuaj
Floss dhëmbët tuaj një herë në ditë për të parandaluar ndërtimin e pllakave midis dhëmbëve tuaj. Bleni çdo lloj fije që ju pëlqen, zbardhues ose jo, dhe fije në mes çdo dhëmbi të paktën 1 herë në ditë. Flossing heq pllakën e arritjes së vështirë që i bën dhëmbët tuaj të duken të verdhë. [11]
 • Meqenëse fijet mund të bëhen nga materiale të ndryshme, provoni disa lloje të ndryshme për të zbuluar se cilin lloj preferoni.
Kujdesi për dhëmbët tuaj
Pritini përsëri lëngjet e pirjes që ngjyrosin dhëmbët. Kafeja juaj në mëngjes, çaji i pasdites dhe vera e kuqe e mbrëmjes mund të ngjyrosin të gjithë dhëmbët. Lajmi i mirë është se duke kufizuar pijet që njollosin, do të jetë më e lehtë të pastroni dhe zbardhni dhëmbët tuaj në mënyrë natyrale. [12]
 • Provoni të pini këto lëngje përmes një kashtë, kështu që nuk po i veshni dhëmbët me ta. Ju mund të keni nevojë të lini lëngjet e nxehta të qetësohen pak para se ta bëni këtë.
Kujdesi për dhëmbët tuaj
Lini duhanin për të parandaluar ngjyrosjen e dhëmbëve të nikotinës. Pirja e duhanit vetëm disa cigare në ditë mund t’i kthejë dhëmbët tuaj të verdhë. Nëse pini duhan edhe më shumë, dhëmbët mund të bëhen kafe ose të zinj, kështu që ndërmerrni hapa për të . Nëse jeni duke luftuar për të hequr zakon, bashkohuni me një grup lokal mbështetës ose provoni programet e ndërprerjes së duhanit. Këto programe mund t'ju ndihmojnë të shkelni zakonin dhe të mbroni dhëmbët. [13]
 • Ju gjithashtu duhet të shmangni përtypjen e duhanit pasi ajo njollos dhëmbët dhe përmban përbërës gërryes që veshin smaltin tuaj.

Marrja e Kujdesit Dentar Profesional

Marrja e Kujdesit Dentar Profesional
Merrni dhëmbët tuaj profesionalisht të paktën një herë në vit. Ju ndoshta e dini se pastrimi i rregullt i dhëmbëve është i rëndësishëm. Higjienisti pastron plotësisht dhëmbët tuaj ndërsa dentisti kontrollon rrezet X për zgavrat. Heqja e krijimit të pllakave të vështira ju ndihmon dhëmbët tuaj të duken më të bardh dhe vizita gjithashtu ju jep mundësinë të pyesni dentistin tuaj për metodat natyrale të zbardhjes. [14]
 • Në varësi të shëndetit të dhëmbëve, dentisti juaj mund t’ju ​​rekomandojë të merrni pastrime më të shpeshta. Për shembull, ju mund të keni nevojë për të hyrë në kontrolle çdo 6 muaj.
Marrja e Kujdesit Dentar Profesional
Kërkoni nga dentisti juaj të rekomandojë trajtime natyrale për zbardhjen e shtëpive. Ju mund të ndjeheni të mbingarkuar nga numri i kutive të zbardhjes së shtëpive që janë në dispozicion. Dentisti juaj mund të rekomandojë një që është efektiv dhe i sigurt për t’u përdorur. Mbani në mend se çdo pajisje çngjyrosje në shtëpi që përdorni duhet të ketë vulën e aprovimit të ADA në paketë. [15]
 • Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme të pyesni këshillat e dentistit nëse keni mishrat e ndjeshëm pasi shumë kuti zbardhimi në shtëpi mund të irritojnë dhëmbët ose mishrat e dhëmbëve.
Marrja e Kujdesit Dentar Profesional
Programi i zbardhjes në zyrën e dentistit tuaj nëse dëshironi që të duken më mirë dhëmbët. Dentisti juaj do të lustrojë dhëmbët dhe do të aplikojë një zgjidhje zbardhuese përpara se të ndriçojë dhëmbët me dritë ultraviolet. Për të zbardhur dhëmbët, do t'ju duhet rreth 4 seanca të shkurtra zbardhimi. [16]
 • Nëse doni dhëmbë të bardhë klinikisht në shtëpi, pyesni dentistin tuaj të krijojë një tabaka zbardhimi që shtypni kundër dhëmbëve dhe ta vishni gjatë natës. Edhe pse zgjasin rreth 2 javë, dhëmbët tuaj do të qëndrojnë të bardhë për 2 vjet.
Pse duhet të blej peroksid?
Peroksidi i hidrogjenit është një agjent pastrimi shumë i mirë. Kur përzihet me sode buke (e cila ka veti agresive zbardhjeje), atëherë vepron si agjenti më i mirë pastrues për dhëmbët tuaj.
Unë jam vetëm 12 vjeç, por dhëmbët më kthejnë pak të verdhë. A është kjo e keqe? Unë pi një pije të butë rreth 4 herë në javë - a ka ndonjë lidhje me të?
Zverdhja e dhëmbëve mund të ndodhë në çdo moshë nëse nuk jeni të kujdesshëm. Po, konsumi i rregullt i pijeve joalkoolike është ndoshta shkaku kryesor. Mundohuni të shmangni sode, por nëse duhet të keni disa, përdorimi i një kashte është më mirë sesa thjesht ta pini atë nga një filxhan.
A janë të sigurta këto metoda? A funksionojnë ata në të vërtetë?
Po, ata vërtet funksionojnë, por nuk do të arrini rezultate brenda natës. Do të duhen të paktën dy javë. Sigurohuni që të mos e teproni, nuk duhet të bëhet më shumë se dy herë në ditë.
Nëse dhëmbët dëmtohen, a do të jem në gjendje të heq njollat?
Po. Thjesht pastroni dhëmbët mirë dhe pije me ujë. Nëse njollat ​​nuk fiken, shihni dentistin tuaj.
A mund të përdor pluhur pjekje në vend të sode buke për metodën me luleshtrydhet?
Pluhuri për pjekje është shumë i thatë, dhe nuk do të ketë të njëjtin reagim si sode buke, kështu që nuk është një zëvendësim i rekomanduar.
A është mirë të përpiqesh të zbardh dhëmbët e mia nëse kam frena?
Po, por do të jetë e vështirë të keni një ngjyrë të njëtrajtshme dhëmbësh në të gjithë gojën tuaj. Kur fashat do të hiqen, mund të zbuloni se pjesët e dhëmbëve tuaj që ishin nën sytjenat tuaja janë më të verdha se pjesët e tjera, dhe mund t'ju duhet të prekni ato pjesë.
A mund të zbardhë ndonjë gjë nga dhëmbët e njollosur nga tetraciklina?
Ndërsa shumica e trajtimeve të zbardhjes do të ndriçojnë dhëmbët normalë, dy opsione janë më të efektshmet për dhëmbët me njolla tetracikline: rimeso prej porcelani ose zbardhues "të thellë". Duhet të shihni një dentist kozmetik, kështu që trajtimi që ju zgjidhni nuk shkakton më shumë njolla ose probleme të papritura.
A do të ketë rezultate negative nëse gëlltis peroksidin?
Jo. Ju mund të hidheni lart nëse gllabëroni shumë, por nuk do t'ju dëmtojë.
A është fluori i dobishëm për dhëmbët?
Po, edhe pse nëse e përdorni shumë mund të dobësojë smaltin tuaj. Shtë mirë të përdorni një pastë dhëmbësh me fluor dy herë në ditë, por jo më shpesh se kaq. Nëse jeni duke përdorur larje në gojë, përdorni vetëm një herë në ditë.
Ndërsa mund të keni dëgjuar se fërkimi i luleshtrydheve me pure në dhëmbët tuaj i zbardh ato, studimet kanë treguar që kjo nuk është efektive. Ruani luleshtrydhet për të ngrënë dhe provoni në vend të kësaj pastë dhëmbësh zbardhuese! [17]
Mos përdorni përbërës gërryes ose acid në dhëmbët tuaj, pasi këto mund të heqin smaltin mbrojtës të dhëmbëve tuaj. [18]
fariborzbaghai.org © 2021