Si të zbardhen dhëmbët natyrisht

Një buzëqeshje e ndritshme dhe e shëndetshme mund të forcojë vetëbesimin tuaj. Për më tepër, mbajtja e gojës tuaj e pastër ju ndihmon të shmangni infeksione dhe sëmundje të ndryshme. Disa nga hapat më të rëndësishëm në rutinën tuaj të higjenës orale janë larja dhe pastrimi, ndërsa mjete të caktuara shtëpiake gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e buzëqeshjes tuaj. Këtu janë disa mënyra për të zbardhur dhëmbët tuaj në mënyrë natyrale.

Praktikimi i higjenës së mirë orale

Praktikimi i higjenës së mirë orale
Zgjidhni pastën e duhur të dhëmbëve. Pastat e dhëmbëve janë një pjesë kryesore e rutinës suaj të higjienës orale pasi ato ndihmojnë në largimin e mbeturinave të ushqimit dhe pllakave nga dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. [1] [2] [3] [4] Pastat e dhëmbëve mund të vijnë në formë xhel, paste ose pluhur dhe përderisa mund të kenë përbërës të ngjashëm, ekzistojnë lloje të ndryshme pastash dhëmbësh që bëhen për nevoja individuale.
 • Fluori është një mineral natyral që gjendet në ujë. Pastat e dhëmbëve me fluor ndihmojnë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve duke forcuar smaltin e dhëmbit tuaj dhe duke luftuar bakteret që shkaktojnë zgavra. Pasta e dhëmbëve me fluorid rekomandohet gjithashtu për të vegjlit dhe fëmijët por në një përqindje më të ulët. Shumë fluoride mund të dobësojë smaltin. Për fëmijët më të vegjël se tre vjet, një sasi e barabartë me një kokërr oriz është e mjaftueshme. Për fëmijët e moshës nga tre deri në gjashtë vjet, përdorni një sasi pluhuri të pastë dhëmbësh me fluor.
 • Pastat e dhëmbëve zbardhues zakonisht përmbajnë gërryes të butë që janë tipikisht përbërës mineralë si karbonati i magnezit, oksidet e hidratuara të aluminit dhe karbonat kalciumi. Këto ndihmojnë në largimin e njollave sipërfaqësore që shkaktojnë zverdhje dhe ju ndihmojnë të arrini një sipërfaqe më të ndritshme të dhëmbëve. Zbardhja e pastave të dhëmbëve gjithashtu shpesh përmban një përqindje të vogël të peroksidit të hidrogjenit, një agjent zbardhues që ndihmon në heqjen e njollave. Zbardhja e pastave të dhëmbëve që përmbajnë peroksid hidrogjeni, i cili është efektiv, por mund të shkaktojë ndjeshmëri. Ju mund ta lehtësoni ndjeshmërinë duke alternuar çdo ditë pastë dhëmbësh për zbardhjen dhe ndjeshmërinë.
 • Pastat e ndjeshme të dhëmbëve janë më të mirat për personat që kanë mishrat e dhëmbëve të ndjeshëm. Këto përmbajnë komponime të tilla si nitrat kaliumi dhe citrat kaliumi me efekte qetësuese për të ulur ndjeshmërinë. Për të përmirësuar efektivitetin e këtyre produkteve, lëreni ato të paktën dy minuta para se të shpëlarje me ujë.
 • Për njerëzit me ndjeshmëri ndaj fluorit, pastat e dhëmbëve me përbërës natyralë si xylitol, ekstrakti i çajit jeshil, ekstrakti i bimës papaja, acidi citrik, citrati i zinkut dhe sode buke janë gjithashtu efektive në zbardhjen dhe pastrimin e plotë të dhëmbëve.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Zgjidhni furçën e duhur të dhëmbëve. Të dy furçat e dhëmbëve manuale dhe elektrike mund të pastrojnë në mënyrë efektive dhëmbët. [5] Njerëzit që kanë vështirësi të përdorin një furçë dhëmbësh manuale mund të kenë furça dhëmbësh të lehta për t'u përdorur, por do t'ju duhet të mësoni sesi ta përdorni si duhet për të shmangur recesionin e mishrave të dhëmbëve me kalimin e kohës. Dentisti juaj mund të ju ndihmojë të vendosni se cili lloj i përshtatet më së miri nevojave tuaja.
 • Një furçë dhëmbësh e butë e shpuar është më e mira për njerëzit me dhëmbë dhe mishrat e ndjeshëm.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Mbajeni furçën tuaj të pastër. Sigurohuni që të zëvendësoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo tre deri në katër muaj. Shmangni ruajtjen e tij në një enë të mbyllur, pasi bakteret mund të grumbullohen midis shpohet me kalimin e kohës, duke çuar në pllakë, veshin e smaltit dhe infeksione në gojë. [6]
 • Mos e ndani furçën e dhëmbëve me askënd. Kjo gjithashtu mund të përhapet mikrobet, viruset nëse ka edhe një sasi të vogël gjaku në furçën e dhëmbëve, dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje në gojën tuaj.
 • Lani furçën e dhëmbëve tuaj para dhe pas çdo përdorimi për të mos u grumbulluar bakteriet në shpohet.
 • Një herë në dy javë, ju gjithashtu mund të njomni furçën e dhëmbëve tuaj në një filxhan me gargarë chlorhexidine për 15 minuta për t'u siguruar që është pa mikrob.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Lani dhëmbët tuaj dy herë në ditë. Larja e dhëmbëve është pjesa më e rëndësishme e rutinës suaj të kujdesit dentar. [7] Për një gojë dhe dhëmbë të shëndetshëm, ekspertët rekomandojnë që të lani dhëmbët tuaj dy herë në ditë për dy minuta me një furçë dhëmbësh të butë. Për të përdorur një teknikë të duhur të larjes:
 • Vendosni furçën tuaj të dhëmbëve në një kënd prej 45 gradë në mishrat e dhëmbëve.
 • Butësisht lëvizni furçën mbrapa dhe me radhë në goditje të shkurtra, të gjera me dhëmbë. Fërkoni sipërfaqet e jashtme, sipërfaqet e brendshme dhe sipërfaqet përtypëse të dhëmbëve.
 • Pastroni sipërfaqet e brendshme të dhëmbëve të përparmë. Tërhiqeni furçën vertikalisht dhe bëni disa goditje lart-poshtë. Për sipërfaqen e përtypjes së molarëve tuaj, filloni me një lëvizje mbrapa dhe me radhë, dhe pastaj vazhdoni me një lëvizje rrethore të përsëritur.
 • Lyeni gjuhën tuaj për të hequr bakteret dhe për të mbajtur frymën tuaj të freskët.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Zgjidhni pëlhurën e duhur. Flossing është një nga hapat më të rëndësishëm në rutinën tuaj të kujdesit dentar përveç larjes. [8] Qepa tregtare bëhet nga najloni sintetik ose fijet plastike. Shpesh trajtohet me agjentë aromatizues, të tilla si nenexhiku ose limoni, ëmbëlsuesit artificialë dhe alkoolet me sheqer, siç janë xylitol dhe mannitol, për ta bërë hollimin më të këndshëm. Ato gjithashtu mund të depilohen me dyll blete ose dylli me bazë bimore për lehtësinë e përdorimit. Mbani në mend se sidoqoftë, nuk ka ndonjë ndryshim në efektivitetin e fijes së dylluar ose të paaksuruar.
 • Fijet organike të bëra nga mëndafshi janë akoma në dispozicion në internet dhe në farmaci të caktuara për njerëzit që duan të shmangin ëmbëlsuesit artificial, fijet plastike ose fluorin, por këto mund të kushtojnë më shumë sesa fijet e rregullta. Të dy fijet organike dhe ato vegane janë të paketuara në enë plastike që kërkohen nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).
 • Asnjëherë mos përdorni tela ose ndonjë pëlhurë tjetër për të pastruar dhëmbët, pasi mund të dëmtoni rëndë dhëmbët dhe indin e mishit të dhëmbëve. Vetëm fijet dentare që janë aprovuar nga ADA (American Dental Association) janë testuar për siguri dhe efektivitet.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Hidhni dhëmbët rregullisht. Fërkimi të paktën një herë në ditë ndihmon në heqjen e pllakës nga zonat midis dhëmbëve tuaj ku furça e dhëmbit nuk mund të arrijë pasi pllaka që nuk hiqet përfundimisht ngurtësohet në tartar dhe mund të çojë në sëmundje të mishrave të dhëmbëve. [9] Mbani në mend se hedhja e rrënjëve mund të shkaktojë pakënaqësi në fillim por nuk duhet të jetë as e dhimbshme. Nëse fije shumë fort, mund të dëmtoni indet midis dhëmbëve. Me flossing dhe larje të përditshme, siklet duhet të lehtësohet brenda një ose dy javë. Mund të duhet një kohë për t'u mësuar me flossing, por ngadalë duhet të shndërrohet në një zakon. Nëse dhimbja juaj vazhdon, bisedoni me dentistin tuaj. Hapat e duhur për të pastruar dhëmbët tuaj janë:
 • Shkëputeni rreth 18 inç fije dhe erën pjesën më të madhe të saj rreth njërit prej gishtërinjve tuaj të mesëm. Fërkoni fijet e mbetura rreth të njëjtit gisht të dorës së kundërt. Ky gisht do të marrë fije ndërsa bëhet i ndyrë.
 • Mbajeni qepën fort midis gishtërinjve dhe pararendësve.
 • Drejtoni telin midis dhëmbëve tuaj duke përdorur një lëvizje të butë fërkimi. Asnjëherë mos e hidhni fije në mishrat e dhëmbëve.
 • Kur fije arrin vijën e mishrave, lakojeni atë në një formë C kundër një dhëmbi. Butësisht rrëshqisni atë në hapësirën midis çamçakëzit dhe dhëmbit.
 • Mbajeni fije fort fort kundër dhëmbit. Fërkoni butësisht anën e dhëmbit, duke lëvizur fije larg gomës me lëvizje lart e poshtë. Përsëriteni këtë metodë në pjesën tjetër të dhëmbëve tuaj. Mos harroni anën e pasme të dhëmbit tuaj të fundit. Pasi të keni mbaruar, hedhni shiritin larg. Një copë fije e përdorur nuk do të jetë aq e efektshme dhe mund të rikthejë bakteret në gojën tuaj.
 • Ju lehtë mund të inspektoni fijet dhe të shihni pllakën e mbledhur në të. Ajo pjesë duhet të zëvendësohet me një copë të re duke rrotulluar thjesht gishtat.
 • Fëmijët duhet të fillojnë të shkruajnë sa më shpejt që të kenë dy ose më shumë dhëmbë. Sidoqoftë, meqenëse shumica e fëmijëve më të vegjël se 10 ose 11 vjeç nuk janë në gjendje të flasin siç duhet, ato duhet të mbikëqyren nga një i rritur.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Përdorni një gargarë. Ashtu si pasta e dhëmbëve, ekzistojnë lloje të ndryshme të larjes së gojës që ndihmojnë të kujdeseni për nevojat tuaja individuale për kujdes oral. [10] Shpëlarjet e tepërta të gojës mund të ndihmojnë në freskimin e frymëmarrjes tuaj, forcimin e smaltit, zbutjen e pllakës para larjes ose vrasjen e baktereve që shkaktojnë gingivit.
 • Për rutinën tuaj ditore të kujdesit oral, shpëlani një ons të lëngshëm të gojës në gojë pasi keni larë dhe hani ushqim për dy deri në tre minuta, dhe më pas nxirrni jashtë. Kërkoni nga dentisti ose higjenistja juaj të rekomandojë larjen e gojës që është më e përshtatshme për nevojat tuaja individuale. Në disa raste, dentisti juaj mund të përshkruajë një shpëlarje më të fortë fluori ose antibakteriale për ju.
 • Një filxhan me ujë të vakët, të distiluar është një larje goje shtëpiake efektive për njerëzit me dhëmbë dhe mishrat e ndjeshëm për të ndihmuar në vrasjen e baktereve dhe për të larë mbeturinat e ushqimit.
 • Nëse keni nevojë për të shmangur alkoolin, lexoni me kujdes etiketat e përbërësve pasi shumë shpëlarje pa gojë përmbajnë sasi të larta alkooli dhe përdorni atë si përbërësin kryesor.
 • Kur blini nga një dyqan, kontrolloni listën e përbërësve për të shmangur natriumin lauril sulfat (SLS). SLS është një pastrues artificial që mund të shkaktojë ndjeshmëri dhe ulçera të gojës. Përdoret si një agjent shkumës në shumë pasta dhëmbësh gjithashtu. Në vend të kësaj, zgjidhni një shpëlarje goje me një emulsifikues natyral si vaj perimesh, bikarbonat natriumi (sode buke) ose klorur natriumi (kripë). Ekstrakte bimore të tilla si nenexhiku, sherebelja, kanella dhe limoni ndihmojnë në freskimin e frymës tuaj.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Provoni të përdorni një zgjedhje uji. Një zgjedhje uji është larës presioni për gojën, duke ndihmuar në shpërthimin e ushqimit të mbërthyer nga sipërfaqja dhe midis çarjeve të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme dhe e shëndetshme për të pastruar gojën pas ngrënies.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Pyesni dentistin tuaj për mjetet e tjera të pastrimit. Dentisti dhe higjenistja juaj mund të sugjerojnë pastrues të tjerë që të plotësojnë rutinën tuaj të kujdesit dentar, siç janë:
 • Pastruesit interdentalë funksionojnë më mirë sesa fijet për njerëzit që kanë hapësira të mëdha midis dhëmbëve. Ato mund të duken si furça të vogla ose si dhëmbë dhëmbësh të treanshëm, të gjerë. Këta pastrues gjithashtu funksionojnë mirë te njerëzit që kanë parantezë ose dhëmbë të humbur, si dhe te njerëzit që kanë bërë operacione për mishrat e dhëmbëve. Mund t’i gjeni në shumicën e dyqaneve ushqimore dhe farmacive.
 • Ujitësit gojorë janë pajisje elektrike që pompojnë ujin në një rrymë të qëndrueshme ose pulsuese për të ndezur ushqimin dhe mbeturinat në xhepa midis dhëmbëve, ose në mbajtëse. Ato gjithashtu përdoren për të shpërndarë ilaçet në zona me vështirësi. Për shembull, shpëlarjet me recetë mund të spërkaten në xhepa çamçakëzash me një Irigator oral. Ju gjithashtu mund të përdorni një ujitës gojor me një gargarë të holluar, që është e dobishme për ata që kanë implantë dhëmbësh ose ura.
 • Këshillat interdental janë thithka gome fleksibël që përdoren për të pastruar në mes të dhëmbëve dhe pikërisht nën vijën e çamçakëzit. Pllakat dhe copat e ushqimit mund të hiqen duke drejtuar butësisht majën përgjatë vijës së çamçakëzit.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Shpëlajeni gojën me ujë. Shpëlarja me ujë pas ngrënies ose pirja e pijeve me kafeinë do të ndihmojë në largimin e çdo ushqimi të mbetur ose mbetjeve nga dhëmbët tuaj do të ndihmojë në parandalimin e njollës dhe prishjes. [11] Kjo metodë është veçanërisht e dobishme nëse jeni larg shtëpisë dhe nuk merrni një shans për të larë ose qepur pas ngrënies. Pirja e ujit gjatë gjithë ditës dhe shpëlarja me ujë të pastër pas ngrënies është metoda më e nënvlerësuar për shëndetin e përgjithshëm oral.
 • Gjithmonë shmangni larjen menjëherë pas ushqimeve shumë acid, të cilat mund të dobësojnë smaltin tuaj. Në vend të kësaj, pije me ujë.
Praktikimi i higjenës së mirë orale
Shmangni pirjen e duhanit. Cigaret dhe duhani i përtypur janë të dëmshëm për shëndetin tuaj oral, pasi ato mund të shkaktojnë dhëmbë të njollosur, sëmundje të mishrave të dhëmbëve, kancer oral, shërim të ngadaltë pas një ekstraktimi të dhëmbit ose operacionit i cili rrit rrezikun për fole të thatë, një ndjenjë të shurdhër të shijes dhe erës dhe frymës së keqe. [12] Braktisja është mënyra e vetme për të zvogëluar rrezikun tuaj nga këto probleme shëndetësore që lidhen me duhanin.
 • Bisedoni me dentistin ose mjekun tuaj për të bërë një plan trajtimi që mund t'ju ndihmojë të braktisni duhanin.

Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake

Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Zhyt furçën e dhëmbëve në një përzierje kripe deti. Në vend që të përdorni pastë dhëmbësh, zhytni furçën e dhëmbit tuaj në një përzierje kripe deti për 3-5 minuta, të bërë duke shpërndarë ½ lugë çaji kripë në 1 ons lëng uji dhe lani dhëmbët tuaj me të. Kripa rrit përkohësisht ekuilibrin e pH të gojës tuaj, duke e kthyer atë në një mjedis alkalik në të cilin mikrobet dhe bakteret nuk mund të mbijetojnë.
 • Ju mund të ndjeni që mishrat e dhëmbëve lëndojnë për pak kohë dhe kjo është absolutisht normale sepse kripa është higroskopike, do të thotë se tërheq ujë. Kripa gjithashtu mund të jetë gërryes, kështu që provoni të përdorni këtë metodë jo më shumë se një herë në javë.
 • Një shpëlarje e gojës me ujë me kripë gjithashtu mund të ndihmojë në mbajtjen e gojës dhe fytit të pastër, ndërsa qetëson dhe shëron plagët e gojës.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Provoni të tërheqni vajin. Tërheqja e naftës është një ilaç Ayurvedic, në të cilën ju pëlceni vajin në gojë për të larguar mikrobet dhe bakteret e dëmshme nga goja juaj. [13] Vaj perimesh përmban lipide që thithin toksinat dhe i tërheq ato nga pështymja, si dhe ndalon bakteret që shkaktojnë zgavrën të ngjiten në muret e dhëmbëve tuaj.
 • Merrni një lugë vaj dhe pihet në gojë për një minutë për të fituar përfitimet. Nëse mundeni, përpiquni ta lyeni vajin më gjatë për 15-20 minuta. Për tu siguruar që vaji thith dhe detoksifikon sa më shumë baktere të jetë e mundur, synoni ta bëni këtë me stomak bosh.
 • Kaloni vajin dhe shpëlajeni gojën mirë, mundësisht me ujë të vakët.
 • Bleni vaj organik, të ftohtë. Vaji i susamit dhe vaji i ullirit mund të funksionojnë. Vaji i arrës së arrës së arrës së kokosit është më e popullarizuara për shkak të shijes së tij, si dhe pasurisë së tij në antioksidantë natyrorë dhe vitamina, siç është Vitamina E.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Përdorni një paste luleshtrydhe. Acidi malik në luleshtrydhe është një emulsifikues natyral që ndihmon në heqjen e njollave sipërfaqësore dhe pllakën. [14] Për të bërë pastën tuaj zbardhuese, thjesht përzieni dy deri në tre luleshtrydhe në një filxhan dhe shtoni ½ lugë çaji sode buke. Pastroni dhëmbët me këtë pastë disa herë në javë.
 • Meqenëse acidi malik dhe citrik në luleshtrydhe mund të gërryen smaltin, përdorni këtë ilaç në lidhje me një pastë dhëmbësh fluoride.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Bëni një pastë sode buke. Soda e bukës ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve dhe promovimin e shëndetit të përgjithshëm oral. [15] Merrni një lugë çaji sode buke dhe përzieni në dy lugë ujë për të bërë një paste. Lyeni dhëmbët me këtë paste disa herë në javë.
 • Sode buke mund të përdoret gjithashtu si një shpëlarje në gojë pas ngrënies duke shpërndarë një lugë çaji sodë buke në një filxhan me ujë dhe duke e hedhur në gojë për dy deri në tre minuta. Kjo krijon një mjedis alkalik në gojën tuaj, e cila parandalon veprimin e baktereve dhe neutralizon çdo acide të rrezikshme.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Provoni uthull molle për të hequr njollat ​​sipërfaqësore. Uthull musht molle është një produkt shtëpiak me shumë qëllime që gjithashtu ka veti natyrale të zbardhjes së dhëmbëve. [16] Megjithëse rezultatet mund të mos jenë të menjëhershme, përdorimi i uthullit të mushtit të mollës në lidhje me sode buke mund të ndihmojë në heqjen e njollave sipërfaqësore dhe zbardhjen e dhëmbëve tuaj.
 • Për të bërë pastën për zbardhjen e dhëmbëve, përzieni dy lugë uthull molle me asp lugë sode buke, e cila mund të përdoret disa herë në javë.
 • Ju gjithashtu thjesht mund të përdorni uthull molle si larje goje së bashku me rutinën tuaj ditore të kujdesit oral.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Luftoni pllakën me vaj kokosi dhe gjethe nenexhiku. Vaji i arrës së arrës së arrës së kokosit është një emulsifikues natyral që ndihmon në pastrimin e dhëmbëve tuaj, zvogëlimin e njollave dhe luftimin e pllakave dhe zgavrës që shkaktojnë bakteret. [17] Përzieni një sasi të vogël specash speci ose gjethe specash (përafërsisht 1–2 gram) me dy deri në tre lugë vaj kokosi për t’i përdorur si një pastë zbardhuese ose gargarë. Gjethet e mentës ndihmojnë për të mbajtur frymën tuaj të freskët gjatë gjithë ditës.
 • Meqenëse vaji i arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit është i butë dhe jo gërryes, mund të përdoret çdo ditë. Shtë gjithashtu i sigurt për njerëzit me dhëmbë dhe mishrat e ndjeshëm.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Provoni peroksid hidrogjeni. Shumë larje gojësh tregtare dhe pasta dhëmbësh kanë një përqendrim 1.5% të peroksidit të hidrogjenit, një agjent i fuqishëm zbardhues me një përbërje kimike që është tepër afër ujit. Kjo mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve. [18] [19] Peroksidi i hidrogjenit gjithashtu ndihmon në vrasjen e baktereve, pastrimin e mbeturinave dhe është veçanërisht i dobishëm për të parandaluar gingivitin.
 • Pasi që disa efekte anësore mund të ndodhin me përdorim të zgjatur, pyesni dentistin tuaj për udhëzimet e duhura të përdorimit për nevojat tuaja individuale.
Përdorimi i ilaçeve bimore dhe shtëpiake
Përtyp një copë çamçakëz. Studimet tregojnë se përtypja e çamçakëzit pa sheqer që përmban xylitol për 20 minuta në ditë pas vakteve mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve. [20] Gamçakëzi rrit prodhimin e pështymës e cila nga ana tjetër pastron mbeturinat e ushqimit, neutralizon acidet e prodhuara nga bakteret, forcon smaltin e dhëmbëve dhe siguron substanca që luftojnë sëmundjen në të gjithë gojën.
 • Gamçakëzi gjithashtu promovon prodhimin e pështymës, por mund të rrisë bakteret e pllakës, kështu që ky lloj çamçakëzi nuk duhet të përdoret.
 • Mos lejoni që çamçakëzi të zëvendësojë larjen dhe flossing, pasi këto janë hapat më të rëndësishëm të rutinës tuaj të kujdesit oral.

Bërja e ndryshimeve dietike

Bërja e ndryshimeve dietike
Hani më shumë fruta dhe perime të freskëta. Një pjesë e madhe e mbajtjes së pastër të dhëmbëve tuaj përfshin ngrënien e ushqimeve të duhura. [21] [22] [23] [24] Ushqimet natyrisht të brishta përmbajnë fibra, të cilat ndihmojnë në rritjen e prodhimit të pështymës në gojën tuaj, duke hequr shumë nga sheqernat dhe kimikatet që mund të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve. Rreth 20 minuta pasi të hani diçka, pështyma juaj fillon të zvogëlojë efektet e acideve dhe enzimave që sulmojnë dhëmbët tuaj. Për më tepër, pështymë përmban gjurmë të kalciumit dhe fosfatit, të cilat gjithashtu mund të rivendosin minerale në zonat e dhëmbëve që i kanë humbur ato nga acidet bakteriale.
 • Shmangni ushqimet ngjitëse, të përtypura, me sheqer. Në vend të kësaj, hani fruta dhe perime të freskëta, të papërpunuara, të çara, për të ndihmuar në pastrimin e dhëmbëve. Kastravecat, karotat, brokoli, selino, dhe arrat e papjekura janë zgjedhje të shkëlqyera për të ngrënë për t’i mbajtur dhëmbët tuaj të pastër.
 • Kufizoni marrjen tuaj të frutave që përmbajnë acid limoni, të tilla si portokall, limon, manaferra dhe domate. Shumë acidi citrik mund të shkaktojë erozion të smaltit. [25] X Burimi i hulumtimit Sidoqoftë, mos i shmangni plotësisht këto fruta nëse nuk keni një gjendje tretjeje ose alergji. Këto fruta përmbajnë shumë lëndë ushqyese që janë thelbësore për funksionet trupore dhe kontribuojnë në krijimin e një sistemi të fortë imunitar.
Bërja e ndryshimeve dietike
Shmangni shurupin e misrit me fruktozë të lartë. Shurupi i lartë i fruktozës së misrit zakonisht gjendet në shumë snacks dhe pije të përpunuara, dhe është shkaku kryesor i prishjes së dhëmbëve. Gjithmonë lexoni etiketën ushqyese para se të blini ushqime. Pirja e rregullt e pijeve të gazuara gjithashtu mund të shkaktojë zbardhjen e dhëmbëve dhe veshin e smaltit.
Bërja e ndryshimeve dietike
Pini ujë të pasur me fluor. Uji i pijshëm i fluorizuar ndihmon në pastrimin e mbeturinave të ushqimit dhe baktereve dhe rrit prodhimin e pështymës, ndërsa fluori ndihmon në forcimin e smaltit të dhëmbëve duke parandaluar kështu prishjen e dhëmbëve. [26] [27] [28] Sidoqoftë duhet të provoni veten para kësaj, pasi fluori në përqendrime të larta mund të jetë helmues. Njerëzit me dhëmbë të ndjeshëm përfitojnë posaçërisht nga pirja e ujit të freskët, të fluoriduar, pasi gjithashtu zvogëlon inflamacionin në mishrat e dhëmbëve.
 • Synoni të pini të paktën tetë ουunë ujë çdo dy orë. Sasia e rekomanduar ditore për një të rritur mesatare është dy litra ujë.
 • Nëse konsumoni pije me kafeinë, pini një litër ujë për çdo gotë kafeinë. Mos marrja e ujit të mjaftueshëm gjithashtu mund të çojë në dehidrim.
 • Ju mund të përdorni me siguri ujë të fluoriduar për të përgatitur formulën e foshnjave. Sidoqoftë, ekspozimi i zgjatur dhe marrja e fluorit gjatë fëmijërisë mund të shkaktojë fluorozë të butë, e cila në të vërtetë dobëson smaltin. Fluoroza shfaqet vetëm me dhëmbë për fëmijë por mund të ndikojë gjithashtu në zhvillimin e dhëmbëve të përhershëm dhe të çojë në njolla të bardha në dhëmbë, kështu që merrni në konsideratë mënyra për të minimizuar ekspozimin e foshnjës tuaj ndaj fluorozës derisa të fillojnë të rriten dhëmbë të përhershëm siç është përdorimi i ujit të distiluar, të demineralizuar ose të pastruar dhe duke i dhënë fëmijës tuaj ushqime dhe pije të pasura me kalcium. Meqenëse fluori nuk është një mineral thelbësor për trupin, nuk keni nevojë të shqetësoheni për ndonjë mangësi.
Bërja e ndryshimeve dietike
Pini çaj në moderim. Të dyja çaji jeshil dhe ai i zi përmbajnë përbërës antioksidues të njohur si polifenole që zvogëlojnë ose vrasin bakteret e pllakës. Kjo do të thotë që ata mund të parandalojnë prodhimin e acideve që shkaktojnë zgavra dhe gërryen smaltin. [29] [30]
 • Në varësi të llojit të ujit që përdorni për të pirë çajin tuaj, një filxhan çaj mund të jetë gjithashtu një burim i fluorit.
 • Shtimi i qumështit në çaj të zi gjithashtu mund të forcojë marrjen tuaj të kalciumit, duke i bërë dhëmbët tuaj më të fortë dhe rezistent ndaj baktereve.
 • Mbani në mend se pirja e shumë çajit gjithashtu mund të shkaktojë njolla dhe, në disa raste, dehidrim, kështu që përpiquni të kufizoni konsumimin tuaj në dy deri në tre gota çaj në ditë.
Bërja e ndryshimeve dietike
Hani ushqime të pasura me kalcium. Kalciumi është thelbësor për formimin e dhëmbëve dhe eshtrave të shëndetshëm. [31] Kalciumi është veçanërisht i rëndësishëm për fëmijët që sapo kanë filluar të formojnë dhëmbë të rinj dhe për njerëzit e moshuar që kanë dhëmbë dhe kocka më të dobët. Mënyra më e mirë për të marrë më shumë kalcium është përmes ushqimit. Gatuani ushqime në një sasi të vogël uji për kohën më të shkurtër të mundshme për të mbajtur më shumë kalcium në ushqimet që hani. Burimet më të pasura ushqimore të kalciumit përfshijnë:
 • Djathra të tillë si parmezani, Romano, djathi zviceran, çedri i bardhë, mocarela, dhe fetat
 • Qumësht dhe gjalpë me pak yndyrë ose të skremuar
 • Jogurt: Ky është gjithashtu një burim i mirë i probiotikëve, të cilët janë baktere që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar të trupit.
 • Tofu
 • Melasa të zeza
 • Zarzavate me gjethe të errëta si spinaq, kale, zarzavate me rrepka, shardhë zvicerane
 • Bajame, lajthi dhe arra braziliane
Bërja e ndryshimeve dietike
Merrni shtesa të kalciumit. Kalciumi është thelbësor për formimin e dhëmbëve dhe eshtrave të shëndetshëm. Dy format më të njohura të shtojcave të kalciumit janë citrat kalciumi dhe karbonati i kalciumit. Marrja e shtojcave të vitaminës D dhe magnezit me kalcium mund të ndihmojë trupin tuaj të thithë dhe përdorë kalciumin në mënyrë më efikase. Shtesat e kalciumit duhet të merren në doza shumë të vogla, jo më shumë se 500 mg në çdo kohë të caktuar, në doza të ndara me gjashtë deri në tetë gota ujë për të shmangur kapsllëkun.
 • Flisni me ofruesin e kujdesit shëndetësor përpara se t'i jepni një fëmije ndonjë shtesë ushqyese, përfshirë kalciumin.
 • Citrati i kalciumit thithet dhe tretet më lehtë nga trupi. Nuk duhet të përdoret nëse po merrni ndonjë antacide ose medikamente për presionin e gjakut.
 • Karboni i kalciumit është më pak i shtrenjtë dhe përmban më shumë kalcium elementar që kërkohet për proceset trupore. Por i duhen më shumë acide stomaku në mënyrë që të përthithen. Kështu që merrni këtë shtesë me një gotë lëng portokalli.
 • Shtesat e kalciumit që rrjedhin nga predha të detit, dolomitit dhe vakti i kockave shmangen më së miri pasi ato mund të përmbajnë plumb, i cili mund të shkaktojë anemi, dëmtim të trurit dhe veshkave, të ngritë presionin e gjakut dhe të shkaktojë helmim. Llogaritësi (tartari) në dhëmbët tuaj gjithashtu mund të rritet gjatë përdorimit të këtyre shtojcave, kështu që vizitoni dentistin tuaj për një pastrim sa herë që ndjeni depozitat në dhëmbët tuaj të përparmë.
Bërja e ndryshimeve dietike
Merr mjaftueshëm Vitaminë D. Vitamina D ndihmon trupin tuaj të thithë dhe përdor kalciumin. Shtë gjithashtu e dobishme për forcimin e sistemit tuaj imunitar për të luftuar kundër baktereve, viruseve dhe radikalëve të lirë që mund të gërryen dhëmbët. Marrja e mjaftueshme e vitaminës D mund t'ju ndihmojë të mbani një buzëqeshje të shëndetshme, të forconi kockat dhe madje të ndihmoni në parandalimin e llojeve të ndryshme të sëmundjeve dhe kancereve. Këtu janë disa mënyra për tu siguruar që merrni mjaftueshëm vitaminë D:
 • Merrni më shumë ekspozim ndaj dritës së diellit. Trupi juaj natyrisht bën vitaminën D kur i ekspozohet rrezet e diellit. Njerëzit me lëkurë të lehtë duhet të përpiqen të marrin të paktën 10 deri në 15 minuta rrezet e diellit, ndërsa njerëzit me lëkurë të errët duhet të marrin të paktën 30 minuta ekspozim në diell çdo ditë. Retë, smogu, veshmbathja, rrezet e diellit dhe xhamat e dritareve të gjitha zvogëlojnë sasinë e dritës së diellit që në të vërtetë arrin në lëkurë.
 • Burimet natyrale të ushqimit të vitaminës D përfshijnë vajin e mëlçisë së merlucit, vezët, peshqit yndyror siç janë salmoni, lëngjet dhe produktet e qumështit të fortifikuara me vitaminën D.
 • Shtojcat dietike janë gjithashtu të disponueshme në shumicën e barnatoreve për njerëzit me vitaminë të ulët D. Fëmijët nën 12 muaj kanë nevojë për të paktën 400 IU vitaminë D. Fëmijët mbi 1 vjeç dhe shumica e të rriturve kanë nevojë për të paktën 600 IU, përfshirë gratë shtatzëna dhe ato që ushqehen me gji. Personat mbi moshën 70 vjeç mund të kenë nevojë deri në 800 IU të vitaminës D. Pyesni mjekun tuaj përpara se të jepni shtesa me vitaminë D për një foshnjë ose një fëmijë.
 • Gjithmonë pyesni mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë shtesë dietike. Marrja e shumë shtojcave të vitaminës D mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si dehidratimi, oreksi i dobët, humbje peshe, lodhje, dhimbje të syve, lëkurë kruar, dhimbje muskulore dhe kockash, të vjella, diarre dhe kapsllëk.

Marrja e Ndihmës Mjekësore Profesionale

Marrja e Ndihmës Mjekësore Profesionale
Kërkoni për shenja që duhet të shihni një dentist. Ekzistojnë disa kushte dhe simptoma të tjera që sinjalizojnë nevojën për të vizituar një dentist. Disa nga këto shenja përfshijnë:
 • Dhëmbët tuaj janë të ndjeshëm ndaj të nxehtit ose të ftohtit.
 • Mishrat e dhëmbëve janë të fryrë dhe / ose ato gjakderdhin kur lani ose qepni.
 • Ju keni recesion të mishrave të dhëmbëve ose dhëmbë të lirshëm.
 • Keni mbushje, kurora, implante dentare, proteza etj.
 • Ju keni frymë të keqe të vazhdueshme ose shije të keqe në gojën tuaj.
 • Ju keni dhimbje ose ënjtje në gojën, fytyrën ose qafën.
 • Ju keni vështirësi në përtypje ose gëlltitje.
 • Ju keni një histori familjare të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve ose prishjes së dhëmbëve.
 • Goja juaj shpesh është e thatë, edhe nëse pini rregullisht ujë.
 • Nofulla juaj ndonjëherë shfaqet ose është e dhimbshme kur hapni dhe mbyllet, përtypet ose kur zgjoheni së pari; keni një kafshim të pabarabartë.
 • Ju keni një njollë ose dhimbje që nuk duket apo ndihet mirë në gojën tuaj dhe nuk po ikën.
 • Ju nuk ju pëlqen mënyra se si ju duket buzëqeshja apo dhëmbët.
Marrja e Ndihmës Mjekësore Profesionale
Programoni një kontroll profesional për pastrimin e dhëmbëve. Vizitoni dentistin tuaj për një pastrim dhe kontroll profesional. [32] Gjatë kontrollit tuaj, dentisti ose higjenistja do të pyesin në lidhje me historinë tuaj të fundit mjekësore, të ekzaminojnë gojën tuaj dhe të vendosin nëse keni nevojë për rrezet x.
 • Lëreni dentistin tuaj të tregojë çdo ndjeshmëri të dhëmbëve ose mishrave të dhëmbëve siç janë dhëmbët e plasaritur ose ënjtjen, skuqjen ose gjakderdhjen në mishrat e dhëmbëve. Shtë e rëndësishme të njoftoni dentistin tuaj për ndryshimet në shëndetin tuaj të përgjithshëm pasi shumë kushte mjekësore mund të ndikojnë gjithashtu në shëndetin tuaj oral.
 • Në varësi të planit tuaj të trajtimit, higjienisti mund të përdorë një instrument të veçantë dentar për të kontrolluar mishrat e dhëmbëve tuaj për sëmundjen e mishrave të dhëmbëve.
Marrja e Ndihmës Mjekësore Profesionale
Pyesni dentistin tuaj për opsionet e zbardhjes së dhëmbëve. Dentisti juaj mund të ju ndihmojë të gjeni produktin ose procedurën e duhur të zbardhjes për t'ju ndihmuar të merrni një buzëqeshje më të ndritshme. [33] Bardhitët nuk mund të korrigjojnë të gjitha llojet e zbardhjes, veçanërisht nëse keni dhëmbë me ngjyre kafe ose gri . Nëse keni pasur mbushje ose mbushje me ngjyra dhëmbësh të vendosura në dhëmbët tuaj të përparmë, bardhësia nuk do të ndikojë në ngjyrën e këtyre materialeve dhe ato do të qëndrojnë në buzëqeshjen tuaj të sapo zbardhur. Ju mund të dëshironi të hetoni opsione të tjera, të tilla si rimeso prej porcelani ose lidhja e dhëmbëve. Disa mënyra të tjera për të marrë një buzëqeshje më të bardhë janë:
 • Zbardhimi i zyrës është një procedurë dentare në të cilën dentisti aplikon ose një xhel mbrojtës për mishrat e dhjamit tuaj ose një mburojë gome për të mbrojtur indet e buta me gojë, e cila pasohet nga një agjent zbardhues. Kjo procedurë mund të bëhet në një vizitë në zyrën e dentistit.
 • Zbardhimi në shtëpi me produkte që përmbajnë peroksid hidrogjeni është i dobishëm për disa njerëz. Mund të ketë efekte anësore të mundshme, siç janë ndjeshmëria në rritje ose acarimi i mishrave të dhëmbëve, kështu që flisni me dentistin tuaj përpara se të përdorni ndonjë produkt për zbardhjen.
 • Zbardhja e pastave të dhëmbëve ndihmon në heqjen e njollave sipërfaqësore dhe zvogëlimin e njollosjes për një kohë të gjatë me një rutinë të duhur të kujdesit oral.
Marrja e Ndihmës Mjekësore Profesionale
Merrni një radiografi dentare. Një rreze x mund të ndihmojë dentistin tuaj të zbulojë ndonjë shenjë të dëmtimit ose sëmundjes në dhëmbët tuaj që mund të mos jenë të dukshme gjatë një kontrolli të rregullt, i cili mund të jetë shkaku i njollës së dhëmbëve. [34] Nëse shpesh përjetoni dhimbje dhëmbi ose mishrat e gjakderdhjes, një rreze x mund të ndihmojë dentistin tuaj ta kuptojë më mirë shkakun.
 • Nëse jeni një pacient i ri, dentisti juaj mund të rekomandojë marrjen e një rreze x për të përcaktuar statusin aktual të shëndetit tuaj oral. Një grup i ri i rrezeve x mund të jetë i nevojshëm për të ndihmuar dentistin tuaj të zbulojë çdo zgavër, të analizojë shëndetin tuaj të mishrave ose të vlerësojë rritjen dhe zhvillimin e dhëmbëve tuaj.
 • Tregoni dentistit tuaj nëse jeni shtatzënë të përdorni një platformë të veçantë që ju mbron juve dhe fëmijën tuaj nga çdo ekspozim rrezatimi.
A mund të përdorni metodën e luleshtrydheve dhe të shtoni vaj kokosi?
Për një rezultat më të mirë duhet t'i përdorni ato veçmas. Si vaji i arrës së kokosit ashtu edhe acidi malik që përmbahen në luleshtrydhe kanë një pH të ulët, gjë që rrit aciditetin që mund të demineralizojë smaltin.
Mund të përdorni lëng limoni ose lëvore bananeje për të zbardhur dhëmbët? Dhe si mund ta përdorni / sa shpesh?
Mund ta përdorni çdo ditë për sa kohë që lani dhëmbët me pastë dhëmbësh me fluor për mbrojtje. Lëngu i limonit duhet të hollohet me ujë para se të shpëlarje me të për 30 sekonda. Lëvorja e bananes mund të fshihet thjesht kundër dhëmbëve dhe të lihet 2 minuta.
A mund të përdorë një fëmijë këto metoda?
Po, fëmijët duhet të mbajnë dhëmbët e tyre edhe të shëndetshëm. Sidoqoftë, ata nuk duhet të lahen me gojë alkoolikë dhe duhet të përdorin vetëm pastën e dhëmbëve të fëmijëve.
Si t’i zbardh dhëmbët gjatë natës me produkte të zakonshme shtëpiake?
Asgjë nuk do të ndodhë brenda natës. Përdorni sode buke dhe uthull për rezultate më të shpejta, duke alternuar ditë për nja dy javë dhe më pas duke ulur frekuencën në një ose dy herë në javë. Kini kujdes, pasi dentistët thonë se kjo nuk ju ndihmon smaltin tuaj.
A mund të përdor shafran i Indisë për të zbardhur dhëmbët?
Jo. Mund të vrasë mikrobet në dhëmbë, por gjithashtu mund të lërë pas njolla të përkohshme të verdha.
Kam shumë kapele. A mund t’i zbardh dhëmbët?
Në përgjithësi, çdo produkt që përdorni që mund të zbardh dhëmbët tuaj natyralë, vetëm do të zbardh dhëmbët sintetikë me ngjyrën që ato ishin bërë fillimisht. Stomatologët zakonisht përpiqen të përputhen me "të rremë" ose të pjesshëm me ngjyrën natyrale të dhëmbëve tuaj në kohën kur bëhet procedura.
Pse nuk funksionon kjo për mua?
Ju mund të duhet ta provoni atë pak më gjatë derisa të merrni rezultatet tuaja. Të gjithë janë të ndryshëm.
Nëse keni mishrat e gjakderdhjes, por dhëmbë të përsosur, çfarë rekomandohet? Sode buke për zbardhjen, apo vaj kokosi?
Shkoni te një dentist. Mishrat e dhjamit mund të jenë pararendësi i sëmundjes parodontale.
Sa kohë duhet që ajo të ketë një efekt?
Mund të duhen disa javë deri në një muaj për disa trajtime në shtëpi ose shirita zbardhues për të zbardhur vërtet dhëmbët.
A duhet të bëj dhëmbëza, furçë, ose të përdor larjen e gojës së pari?
Renditja më e mirë për shëndetin optimal të gojës është larja, pastaj fërkimi, pastaj përdorimi i larjes së gojës.
A mund ta përdor vetë vajin e arrës së kokosit?
Disa njerëz përpiqen të zbardhin dhëmbët e tyre me qymyr aktivizues. [35] Sidoqoftë, ka pak prova se është efektive. Shumica e dentistëve nuk rekomandojnë përdorimin e qymyrgurit në gojën tuaj, pasi ajo qetëson mishrat e dhëmbëve.
fariborzbaghai.org © 2021