Si të zbardhen dhëmbët në orë

Të gjithë duan perlat, dhëmbë të bardhë për një buzëqeshje marramendëse. Dhe ndërsa higjena e mirë me gojë dhe vizitat e rregullta te dentisti juaj do t'ju ndihmojnë që dhëmbët tuaj të duken mirë, ndonjëherë ju duhet një zgjidhje më e menjëhershme - veçanërisht nëse dëshironi dhëmbë më të bardhë për një ngjarje apo rast të veçantë. Për fat të mirë, ka disa gjëra që ju bëni për të marrë dhëmbë më të zbardhur brenda nën një ore!

Përdorimi i mjeteve juridike në shtëpi

Përdorimi i mjeteve juridike në shtëpi
Përdorni sode buke. Sode buke mund të përdoret për të zbardhur në mënyrë efektive dhëmbët në hapësirën e disa minutave! Kjo për faktin se sode buke është një gërryes i butë i cili ndihmon për të pastruar njollat ​​nga dhëmbët tuaj. [1]
 • Për ta përdorur, fshini dhëmbët me një peshqir të thatë dhe çdo pështymë të mbetur. lagni furçën e dhëmbëve dhe zhyteni në disa sode buke. Pastaj lani dhëmbët si normal, duke i kushtuar vëmendje të veçantë 16 dhëmbëve të dukshëm në pjesën e përparme. Duhet të lyeni për rreth tre minuta.
 • Kini kujdes se me kalimin e kohës, sode buke mund të veshë smaltin mbrojtës në dhëmbët tuaj. Prandaj, nuk është ide e mirë ta përdorni këtë trajtim çdo ditë. Ndiqni përdorimin e tij një ose dy herë në javë për zbardhjen e rezultateve pa rrezik dëmtimi. [2] X Burimi i hulumtimit
Përdorimi i mjeteve juridike në shtëpi
Përdorni peroksid hidrogjeni. Peroksidi i hidrogjenit mund të përdoret për të zbardhur dhëmbët, duke i bërë ato më të bardha. Completelyshtë plotësisht e sigurt për t’u përdorur, me kusht që të shmangni gllabërimin e tij. [3]
 • Një mënyrë për të përdorur peroksidin e hidrogjenit është të zhytni një leckë të pastër të fytyrës në lëng, pastaj përdorni leckën e njomur për të fshirë butësisht dhëmbët. Peroksidi i hidrogjenit do të heq njollat ​​kimikisht, ndërsa lecka do të ndihmojë në heqjen e tyre fizikisht.
 • Përndryshe, ju mund të shpëlani gojën tuaj me një kapak të mbushur me peroksid hidrogjeni (i cili gjithashtu ndihmon për të vrarë bakteret dhe për të freskuar frymën) ose zhytni furçën e dhëmbëve tuaj në peroksid hidrogjeni dhe e përdorni atë për të larë dhëmbët.
Përdorimi i mjeteve juridike në shtëpi
Hani luleshtrydhe. Pas një vakt, duhet të grindni në një çift luleshtrydhe për ëmbëlsirë. Luleshtrydhet përmbajnë acid folik, i cili në të vërtetë ndihmon në pastrimin dhe shfarosjen e dhëmbëve, duke i bërë ato të shfaqen më të bardha. [4]
 • Mund të krijoni edhe një luleshtrydhe dhe ta përzieni me pak sodë buke për një pastë dhëmbësh natyrale.
 • Ushqime të tjera që ndihmojnë në pastrimin dhe zbardhjen e dhëmbëve në mënyrë natyrale përfshijnë mollë, dardha, karrota dhe selino. [5] X Burimi i hulumtimit
Përdorimi i mjeteve juridike në shtëpi
Shmangni ngrënien ose pirjen e sendeve që mund të njollosin dhëmbët. Nëse keni nevojë t’i mbani dhëmbët të duken të bardhë, është ide e mirë të shmangni ushqime dhe pije të caktuara që mund të njollosin dhëmbët, si kafeja, çaji i zi, vera e kuqe, lëngu i rrushit dhe kerri. [6]
 • Nëse pini ndonjë nga pijet e lartpërmendura, mund t'i parandaloni ato të ngjyrosin dhëmbët duke i pirë ato nëpër një kashtë, ose duke fërkuar më parë një shtresë të lehtë të vazelinës.
 • Përndryshe, mund të përtypni një shkop çamçakëzi pa sheqer pasi të keni ngrënë ose pirë këto sende. Kjo mund të ndihmojë në thithjen e njollave të sapoformuara, duke i bërë dhëmbët tuaj të duken më të bardhë. [7] X Burimi i hulumtimit

Përdorimi i produkteve të blera nga dyqani

Përdorimi i produkteve të blera nga dyqani
Përdorni zbardhjen e dhëmbëve. Edhe pse zbardhja e pastave të dhëmbëve nuk do të përmirësojë në mënyrë dramatike bardhësinë e dhëmbëve tuaj në hapësirën e një ore (ato janë më efektive me kalimin e kohës), ato akoma mund të ndihmojnë për të hequr njollat ​​dhe t'i bëjnë dhëmbët të duken më të ndritshëm.
 • Pastat e pastave të dhëmbëve përmbajnë grimca gërryese që lustrojnë dhëmbët dhe veshin njolla (pa dëmtuar smaltin e dhëmbëve). Ato gjithashtu përmbajnë kimikate (të tilla si kovarina blu) të cilat lidhen me sipërfaqen e dhëmbëve, duke i bërë ato të duken më të bardha. [8] X Burimi i hulumtimit
 • Për të përdorur pastën e dhëmbëve për zbardhjen, vendosni një sasi të madhësisë së bizeles në furçën e dhëmbit tuaj, dhe furçën duke përdorur lëvizje të vogla rrethore, duke mbajtur pastën e dhëmbëve në një kënd prej 45 gradë nga mishrat e dhëmbëve.
Përdorimi i produkteve të blera nga dyqani
Përdorni shirita zbardhues. Shiritat zbardhues janë të veshura me xhel peroksid, i cili zbardh dhëmbët dhe i ndihmon ata të duken më të bardha. Ju zakonisht do të përdorni dy grupe shiritash në ditë, për 30 minuta secila - duke ju dhuruar një buzëqeshje më të bardhë në vetëm 60 minuta! [9]
 • Rripat e zbardhjes mund të blihen pa pagesë në farmaci ose supermarket. Shmangni blerjen e një marke që përmban përbërësin "dioksid klori" pasi kjo mund të dëmtojë smaltin në dhëmbë.
 • Për të përdorur shiritat, hiqni ato nga paketa dhe aplikoni një shirit në dhëmbët tuaj të sipërm dhe një në dhëmbët tuaj të poshtëm. Lërini ato për 30 minuta. Disa shirita do të shpërndahen vetë pas përdorimit, ndërsa të tjerët do të duhet të hiqen.
 • Për rezultate më të mira, vazhdoni të përdorni shirita zbardhues dy herë në ditë gjatë një periudhe dy javore.
Përdorimi i produkteve të blera nga dyqani
Përdorni një stilolaps zbardhues. Ashtu si shiritat zbardhues, stilolapsat zbardhues përdorin një xhel që përmban peroksid për të zbardhur dhëmbët.
 • Për ta përdorur, hiqni kapakun dhe kthesën e lapsit për të lëshuar xhel. Qëndroni përpara një pasqyre dhe buzëqeshni gjerësisht, atëherë përdorni lapsin për të "pikturuar" xhelin në dhëmbët tuaj.
 • Mbajeni gojën tuaj të hapur për rreth 30 sekonda për të lejuar që xhel të thahet. Mundohuni të mos hani ose pini asgjë për 45 minuta pas trajtimit.
 • Për rezultate më të mira, përsërisni këtë proces tri herë në ditë deri në një muaj.
Përdorimi i produkteve të blera nga dyqani
Përdorni një tabaka për zbardhjen. Një tabaka zbardhimi është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për zbardhjen e shpejtë të dhëmbëve. Ato mund të blihen pa pagesë ose mund të bëhen me porosi nga dentisti juaj. [10]
 • Për të përdorur një tabaka zbardhimi, shuaj një sasi të vogël të xhelit të peroksidit të përqendruar të dhënë në tabaka (që duket si një mbajtës plastik) dhe vendoseni atë mbi dhëmbët tuaj.
 • Në varësi të llojit të tabaka, ju mund të duhet ta vishni vetëm për gjysmë ore, ose mund t'ju duhet ta lini atë brenda natës. Edhe pse një përdorim i vetëm do t’i lërë dhëmbët tuaj të duken më të ndritshëm, nëse doni dhëmbë më të zbardhur në mënyrë të konsiderueshme do t'ju duhet të përdorni tabaka disa herë.
 • Edhe pse tabaka me porosi nga dentisti juaj mund të jenë të kushtueshme (zakonisht kushtojnë rreth 300 dollarë), ato janë formuar posaçërisht për dhëmbët tuaj, duke e bërë trajtimin më efektiv sesa tabaka "një madhësi i përshtatet të gjitha" të blera nga dyqani.

Marrja e trajtimeve të zbardhjes

Marrja e trajtimeve të zbardhjes
Merrni një pastrim profesional. Rezervoni një takim për një pastrim profesional me dentistin tuaj, çdo gjashtë muaj.
 • Kjo do t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj në gjendje të sipërme, duke parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjen e mishrave të dhëmbëve përveç që i bëni dhëmbët tuaj të këndshëm dhe të bardhë.
 • Dentisti juaj gjithashtu mund të kryejë një trajtim zyre zbardhimi i cili është i ngjashëm me tabaka për zbardhjen që përdorni në shtëpi, përveç zgjidhjes zbardhuese është shumë më e fortë.
Marrja e trajtimeve të zbardhjes
Merrni trajtim me lazer. Një tjetër mundësi shumë efektive është të merrni një trajtim për zbardhjen me lazer. Këto mund të jenë të shtrenjta, por janë të shpejta dhe do të japin rezultate shumë efektive.
 • Një xhel zbardhues është aplikuar në dhëmbët tuaj, atëherë një mburojë gome vendoset mbi mishrat e dhëmbëve tuaj. Një lazer ose dritë e bardhë është drejtuar më pas drejt dhëmbëve tuaj, duke aktivizuar xhelin zbardhues.
 • Në varësi të asaj se sa të bardhë dëshironi dhëmbët, mund t'ju duhet të ktheheni për disa seanca. Sidoqoftë, çdo seancë zgjat vetëm rreth 30 minuta. [11] X Burimi i hulumtimit
Unë jam akoma fëmijë, kështu që mund të funksionojë akoma për mua?
Po. Mund të përdoret për të gjitha moshat.
Happensfarë ndodh nëse gëlltisni peroksidin e hidrogjenit?
Nëse gëlltitni peroksidin e hidrogjenit, do të krijojë flluska oksigjeni në stomakun tuaj. Kjo mund të rezultojë në një episod të vjelljes dhe stomak të mërzitur.
A mund të përdor sode buke dhe pastë dhëmbësh së bashku si një përzierje?
Po. Sodeja e bukës do të shtonte një cilësi gërryese në pastën e dhëmbëve që do të ndihmonte në zbardhjen.
A mund të përdor pluhur pjekje në vend të sode buke për të zbardhur dhëmbët?
Jo, pluhuri për pjekje nuk ka vetitë kimike për të zbardhur dhëmbët.
Mund të shtoni sode buke në ujë për të bërë një pastë?
Po. Rekomandohet që së pari të lagni furçën e dhëmbëve me ujë të ftohtë dhe më pas zhytni furçën e dhëmbit në sodën e pjekjes për të bërë një paste. Ju gjithashtu mund të merrni një tas me sode buke dhe thjesht shtoni pak ujë në të derisa të bëjë një pastë, më pas aplikojeni në furçën tuaj të dhëmbëve.
A mund të përdor vetëm limon për të zbardhur dhëmbët?
Jo. Ju duhet ta përzieni atë me sode buke për të pakësuar aciditetin e tij.
A mund t’i zbardh dhëmbët vetëm duke larë dhëmbët?
Po, por nuk do të jetë aq efektive sa metodat e tjera më lart, veçanërisht nëse dhëmbët tuaj janë shumë të verdhë.
A është pluhuri pjekës i keq për dhëmbët?
Pluhuri për pjekje mund të jetë gërryes nëse përdoret në dhëmbë shumë shpesh dhe pa ujë.
A mund ta përziejmë sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit?
Ti mundesh.
A funksionon peroksidi i hidrogjenit për të zbardhur dhëmbët?
Po, kimikatet trajtojnë smaltin. Do t’i bëjë dhëmbët tuaj shumë të pastër. Nuk rekomandohet që ta përdorni atë më shumë se 3 herë në javë, pasi mund të dobësojë dhëmbët dhe t'i bëjë ata të ndjeshëm.
Lyeni dhëmbët me sode buke.
Lyeni dhëmbët pas mëngjesit, pas darkës dhe kur shkoni në shtrat.
Lyeni dhëmbët çdo ditë.
Mos pini kafe, verë të kuqe ose ndonjë gjë që mund të njollë dhëmbët.
Mos pini pije me energji dhe kola shumë shpesh; ato kanë nivele të larta sheqeri që do të njollosin dhëmbët.
Nëse jeni të varur nga pijet e njollave të dhëmbëve si kafeja, vera, çaji i zi dhe kola, provoni të përdorni një kashtë.
Thith dhëmbët tuaj në një përzierje të sode buke, kripë, lëng limoni dhe uthull. Pas kësaj, merrni lëvozhgën e një bananeje dhe fërkojeni në dhëmbët tuaj.
Lani dhëmbët pasi të keni ngrënë, kështu që ushqimi nuk mbërthehet në dhëmbët tuaj dhe nuk keni frymë të keqe. [12]
Nëse keni parzmore, përdorni një furçë dhëmbi ndërproaksimal për të hyrë në nofka dhe gypa. Mos përdorni pastrues të tubave, pa marrë parasysh sa të ngjashëm, pasi fuzz mund të ngecë në sytjenat dhe mund të ngecet aq sa duhet për të shkuar tek dentisti ose ortodonti për ta hequr atë. [13]
Pirja e kafesë dhe verës përmes një kashte do t’i njollosë dhëmbët më pak. [14]
Nëse keni ndonjë dhimbje ose ndjeshmëri gjatë përdorimit të ndonjë prej këtyre trajtimeve, duhet të ndaleni menjëherë dhe të bëni një takim me dentistin tuaj. Shpëlajeni gojën tërësisht pas.
Mos e përdorni shumë shpesh këtë trajtim; përndryshe dhëmbët mund të lodhen. Provoni të përdorni për një maksimum një herë në muaj.
fariborzbaghai.org © 2021