Si të përdorni luleshtrydhe për të zbardhur dhëmbët

Luleshtrydhet mund të përdoren për të zbardhur dhëmbët. Luleshtrydhet përmbajnë acid malik, i cili është një emulsifikues natyral që mund të largojë njollat ​​dhe pllakën nga dhëmbët. [1] Ju do të duhet të shtoni pak sodë buke për të siguruar gërryerjen e nevojshme dhe kjo ndoshta bëhet më së miri kur luleshtrydhet janë në sezon, pasi luleshtrydhet mund të jenë të kushtueshme jashtë sezonit të tyre të rritjes.

Disa Luleshtrydhe Paste

Disa Luleshtrydhe Paste
Bëni paste luleshtrydhe. Rrush luleshtrydhet në një tas të vogël ose filxhan me një lugë. Mash deri sa të formojnë një paste të lëngshme në mënyrë të arsyeshme.
Shtoni ½ lugë çaji sode buke. Përzierje për tu kombinuar.
Përhapni përzierjen nëpër dhëmbë duke përdorur furçën e dhëmbëve. Lëreni për pesë minuta.
Shpëlajeni. Floss pas pesë minutave të pritjes. Fleta do të largojë çdo farë ose pulpë të mbetur në dhëmbët tuaj.
Disa Luleshtrydhe Paste
Përfundoni me një pastë dhëmbësh të rregullt. Pastroni dhëmbët me këtë pastë disa herë në javë.

Paste e vetme luleshtrydhe

Bëni paste luleshtrydhe. Rrush luleshtrydhen e vetme në një tas ose filxhan të vogël, me pjesën e pasme të një luge.
Paste e vetme luleshtrydhe
Shtoni sodën e bukës dhe përzieni.
Zhyt furçën e dhëmbëve në përzierje. Lyeni dhëmbët tuaj për 2 minuta.
Shpëlajeni me ujë. Prisni 5 minuta para se të skuqeni; feta do t'i nxjerrë farat nëse nuk do të mund të përdorni luleshtrydhe pa farëra.
Përfundoni me një pastë dhëmbësh të rregullt. Përdorni këtë paste disa herë në javë për rezultatet më të mira.
Meqenëse acidi malik dhe citrik në luleshtrydhe mund të gërryen smaltin, përdorni këtë ilaç në lidhje me një pastë dhëmbësh fluoride. Mos përdorni paste luleshtrydhe sa herë që lani dhëmbët.
Ushqimi i luleshtrydheve rregullisht mund të ndihmojë në mbajtjen e pastër të dhëmbëve.
Mos e përdorni këtë trajtim nëse keni parantezë.
Kjo mund të mos jetë shije e dëshirueshme.
fariborzbaghai.org © 2021