Si ta trajtojmë Giardiasis

Ekspertët pajtohen që giardiaza, një infeksion i zakonshëm parazitar, zakonisht kontraktohet duke pirë ujë të kontaminuar, megjithëse mund ta kapni edhe nga ushqimi ose kontakti person-në-person. Ju mund të keni giardiasis nëse përjetoni dhimbje barku, nauze, bloating dhe diarre të holluar me ujë për një javë ose më gjatë. [1] Hulumtimet sugjerojnë që shumica e njerëzve me giardiasis shërohen në 2 deri në 6 javë, por ju mund të jeni në gjendje të shkurtoni shërimin tuaj me ilaçe. [2] Edhe pse mund të jeni në gjendje të trajtoni simptomat tuaja në shtëpi, është më mirë të vizitoni mjekun tuaj nëse dyshoni se keni giardiasis.

Trajtimi i Giardiasis Vetë

Trajtimi i Giardiasis Vetë
Qëndroni afër banjove. Simptomat kryesore të giardiazës janë ngërçet e barkut dhe bloating, fryrje (gaz) dhe diarre me ujë të ndezur të ndyrë që mund të alternojnë me jashtëqitje të butë dhe të yndyrshme. [3] Si i tillë, ju nuk duhet të largoheni shumë larg nga banjo sepse do t'ju duhet një shpesh gjatë gjithë ditës për të paktën 2 javë dhe ndoshta për aq kohë sa 6 javë ndërsa trupi juaj lufton infeksionin.
 • Gjymtyrët dhe ngërçet mund ta bëjnë të vështirë ecjen, prandaj mos planifikoni për ndonjë ngritje ose të jeni shumë aktiv derisa të ktheheni në shëndetin e plotë.
 • Konsideroni shtyrjen e pushimeve nëse merrni giardiasis sepse ka të ngjarë të jeni shumë të pakëndshme për të shijuar udhëtimin.
 • Nëse nuk jeni në shtëpi duke bërë pazare ose duke bërë punë, mbani gjithmonë disa lapsa të lagur në rast se duhet të përdorni një tualet që nuk ka letër higjienike.
Trajtimi i Giardiasis Vetë
Lani gjithmonë duart. Paraziti Giardia mbijeton jashtë trupit brenda feces (të dobët) si spore. Këto spore të vështira mund të jetojnë pothuajse kudo për periudha të gjata kohore, derisa ato të gëlltiten përmes ujit të ndotur, ushqimit ose nga duart e ndara të dikujt. Sporet më pas çelin në stomakun tuaj ose në zorrët e vogla dhe shkaktojnë infeksion. Larja e duarve pasi të shkoni në banjë do t'ju parandalojë të infektoheni përsëri dhe të infektoni miqtë dhe familjen tuaj. [4]
 • Jini veçanërisht të kujdesshëm duke larë duart pasi të keni ndërruar pelena ose të merrni feces për kafshët shtëpiake.
 • Gjithmonë bëni një zakon të lani duart me sapun dhe ujë para se të hani ose përgatitni ushqim.
Trajtimi i Giardiasis Vetë
Pushoni sa më shumë që të jetë e mundur. Ndërsa jeni i sëmurë me simptomat e giardiasis, pushimi është i rëndësishëm sepse do të lejojë sistemin tuaj imunitar më shumë energji për të luftuar infeksionin. [5] Ju me siguri do të jeni shumë të lodhur për shkak të nauzës, diarresë dhe mungesës së oreksit (gjë që kufizon ndjeshëm ngrënien tuaj), kështu që marrja e disa syresh gjatë ditës nuk duhet të jetë e vështirë për tu bërë. Sistemi juaj imunitar ka tendencë ta godasë atë në "veshje të lartë" kur flini.
 • Disa ecje dhe punë të lehta shtëpiake janë të bukura, por bëni një pushim nga palestra dhe aktivitete të tjera të fuqishme fizike derisa të ndjeheni shumë më mirë dhe më të fortë.
Trajtimi i Giardiasis Vetë
Mbani të hidratuar mirë. Meqenëse një simptomë kryesore e giardiasis është diarreja mesatare-e rëndë, dehidratimi nga humbja e lëngjeve është gjithmonë shqetësim. Si e tillë, rimbushja e lëngjeve tuaja gjatë gjithë ditës është e rëndësishme, kështu që synoni për të paktën 64 ons ujë të pastruar (tetë gota 8-ons). Nëse jeni shumë të bezdisshëm dhe keni probleme për të mbajtur lëngje poshtë, provoni të merrni gllënjka të vogla uji ose duke thithur patate të skuqura akulli. [6]
 • Përveç ujit, pirja e disa frutave / lëngjeve të perimeve është e rëndësishme për të rimbushur elektrolitet tuaja (kripëra minerale), të cilat humbasin me diarre dhe të vjella. Ju mund të shtoni një majë kripë dhe gjysmë lugë çaji mjaltë ose një lugë çaji sheqer në një gotë prej tetë onshe me lëng frutash. Kjo do ta bëjë zëvendësimin tuaj të lëngut edhe më të lehtë për t’u toleruar.
 • Shmangni pije të lëngshme dhe çdo gjë me alkool ose kafeinë derisa të ndjeheni të shëndetshëm.
 • Simptomat e dehidrimit përfshijnë: gojën e thatë, etjen, lodhjen, dhimbjen e kokës, marramendjen, uljen e urinimit dhe rrahjen e zemrës. [7] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
 • Fëmijët me diarre janë më të ndjeshëm ndaj dehidrimit sesa të rriturit.
 • Hidratimi është një pjesë me të vërtetë e rëndësishme e administrimit të diarresë së butë. Nëse nuk mund të konsumoni të gjithë hidratimin që ju nevojitet me gojë, mund t'ju duhet një IV për t'ju ndihmuar të rimbushni lëngjet tuaja. Nëse mendoni se mund të keni nevojë për një IV, bisedoni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.
Trajtimi i Giardiasis Vetë
Hani ushqime të vogla bosh. Ju duhet energji për të luftuar infeksionin parazit dhe për të qenë në gjendje të shkoni në ditën tuaj, por nauze dhe dhimbje barku nga giardiasis mund të zvogëlojë ndjeshëm oreksin tuaj. Si e tillë, lehtësoni përsëri të hahet me vakte të vogla (ose snack) të shtruara gjatë gjithë ditës. Hani ushqime të buta, me pak yndyrë dhe të lehtë për tu tretur, të tilla si krisur, dolli, supë supë, banane dhe oriz. [8] Mos hani gjatë valëve të përzier.
 • Derisa të ndjeheni më mirë, shmangni ushqimet e skuqura, ushqimet yndyrore dhe tepër pikante. Shmangni produktet e qumështit sepse mund të keni një shkallë të intolerancës së laktozës që përkeqëson simptomat e zorrëve të shkaktuara nga giardiasis.
 • Mos hani shumë fruta ose perime të freskëta (veçanërisht lulelakër, qepë dhe lakër), sepse kjo mund të çojë në akoma më shumë gaz, bloating dhe ngërçe barku.
 • Rostiçeri në ushqime që mund të ndihmojnë trupin tuaj të heqë qafe parazitët, si farat e kungullit, shegët, papaja, panxhari dhe karrotat.
Trajtimi i Giardiasis Vetë
Provoni të merrni barishte që shkatërrojnë parazitët. Ekzistojnë një numër i bimëve që kanë veti anti-parazitare, që do të thotë se ato mund të pengojnë përhapjen e parazitëve në trupin tuaj ose në të vërtetë t'i vrasin ato plotësisht. Shembuj efektivë përfshijnë barberry, goldenseal, rrushin Oregon, farën e anise, farat e arrës, nenexhikun e kaçurrel dhe arrat e zeza. Këto bimë anti-parazitare zakonisht merren si tinktura nën gjuhë ose hollohen në pak ujë. Marrja e tyre në kapsula ose përdorimi i tyre për të bërë çajra bimorë mund të funksionojë gjithashtu.
 • Bimët e tjera që përdoren ndonjëherë për të vrarë parazitët përfshijnë ekstraktin e farës së grejpfrut, karafil të freskët, ekstrakt gjethe ulliri dhe hudhër.
 • Disa bimë të përdorura për të trajtuar parazitët e zorrëve mund të ndërhyjnë në ilaçe të caktuara, kështu që përdorni ato vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku të kualifikuar.

Marrja e trajtimit mjekësor për Giardiasis

Marrja e trajtimit mjekësor për Giardiasis
Konfirmoni një diagnozë. Nëse simptomat e lartpërmendura zgjasin më shumë se disa javë ose përkeqësohen, atëherë telefononi mjekun ose kokën tuaj në një klinikë shëtitëse. Ndërsa është në një klinikë apo spital, mjeku juaj mund të konfirmojë një diagnozë të giardiasis duke marrë një mostër të jashtëqitje dhe duke kërkuar nën një mikroskop për spore parazitare. [9] Një test i antigjenit të stolit dhe teknika të ngjyrosjes trikrom janë gjithashtu të disponueshme për të diagnostikuar Giardia.
 • Si rregull, duhen 3 mostra të ndryshme të stolit për të diagnostikuar 90% të rasteve të Giardia. Teknikët e laboratorit kërkojnë një përqendrim të lartë ose të sporeve ose trofozoiteve.
 • Njollë mund të mos jetë e mjaftueshme për të identifikuar Giardia sepse nivelet e ndryshueshme të përqendrimit mund t'i bëjnë njerëzit të sëmurë - disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj parazitit se të tjerët.
Marrja e trajtimit mjekësor për Giardiasis
Mjekohuni për dehidrim. Nëse diarre juaj është e rëndë dhe nuk jeni në gjendje të rimbushni lëngjet në shtëpi, mund t'ju duhet të mjekoheni në një klinikë ose spital për dehidrim. Si e tillë, nëse shfaqen simptoma të dehidrimit (shih më lart), telefononi mjekun tuaj dhe kërkoni këshilla se ku të shkoni. Mënyra më e mirë për të zëvendësuar ujin dhe elektrolitet (të tilla si natriumi, kaliumi dhe kalciumi) është intravenoz, i cili kërkon që një gjilpërë të futet në një venë në krahun tuaj. [10]
 • Ndërsa jeni në intravenoz, mund t'ju jepen gjithashtu glukozë dhe vitamina të ndryshme thelbësore, të cilat mund t'ju japin më shumë energji dhe zvogëlojnë mjegullën tuaj mendore.
 • Një seancë intravenoze zakonisht zgjat disa orë, megjithëse mund t'ju duhet të qëndroni gjatë natës nëse dehidratimi dhe / ose kequshqyerja juaj është e rëndë.
 • Ju mund të merrni disa zgjidhje të rehidrimit oral për të marrë në shtëpi - ato zakonisht përmbajnë elektrolite dhe glukozë të tretur në ujë.
Marrja e trajtimit mjekësor për Giardiasis
Pyesni mjekun tuaj për antibiotikët. Disa antibiotikë janë efektivë për të vrarë edhe parazitët, kështu që pyesni mjekun tuaj për marrjen e përshkruar të një sëmundjeje nëse giardiaza juaj zgjat më shumë se 2 javë. Antibiotikët e përshkruar zakonisht për giardiasis përfshijnë metronidazole, tinidazole dhe nitazoxanide. [11] Furazolidone dhe quinacrine janë gjithashtu efektive për trajtimin e giardiasis, por nuk është më në dispozicion në SH.B.A. [12]
 • Antibiotiku më i zakonshëm që përdoret për të luftuar giardiatis është metronidazole (Flagyl) - ai ka një shkallë efikasiteti midis 75-100%, por shpesh shkakton nauze dhe një shije metalike si efekte anësore. [13] X Burimi i hulumtimit
 • Tinidazole (Tindamax) mund të funksionojë edhe më mirë se metronidazole për giardiasis dhe mund të jepet në një dozë të vetme, por gjithashtu shkakton disa efekte anësore.
 • Nitazoxanide (Alinia) vjen si një lëng dhe mund të jetë më e lehtë për fëmijët të gëlltisin dhe të tolerojnë.
 • Paromomicina dhe albendazoli janë ilaçe më pak efektive për giardiasis, por ende përdoren ndonjëherë.
Marrja e trajtimit mjekësor për Giardiasis
Përdorni ilaçe kundër diarresë me kujdes. Nëse diarreja juaj vazhdon për më shumë se disa javë, është joshëse ta ndaloni atë me ilaçe, por mjeku juaj mund të këshillojë kundër tij. Ndonjëherë ilaçet kundër diarresë mund të zgjasin infeksionin dhe ta përkeqësojnë gjendjen tuaj sepse trupi juaj parandalohet të heqë qafe parazitin që po shkakton diarre. [14] Bisedoni me mjekun tuaj për të mirat dhe të këqijat.
 • Ilaçet kundër-diarre pa ekstra përfshijnë loperamide (Imodium) dhe subalicilate bismuth (Kaopectate, Pepto-Bismol). Bismuth subsalicylate mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar nauze dhe të vjella.
 • Një anti-diarre me recetë më të fortë quhet Lomotil, megjithëse duhet të merret sa më shpejt që të filloni të përjetoni diarre.
Kam giardiasis. A mund të jetë edhe i dashuri im?
Po, ai mund të jetë. Ky është një infeksion nga pirja e ujit të kontaminuar, dhe mund të çojë në infeksion ngjitës dhe, në disa raste, vdekje. Ju duhet të shkoni direkt te një mjek.
Nëse uji juaj vjen nga një pus, provojeni. Testimi i ujit të pusit duhet të bëhet shpesh nëse pusi ndodhet në një zonë ku kafshët kullosin dhe groposen.
Pasi diarreja juaj të zgjidhet vetë, shmangni qumështin për 7-10 ditë; ju mund të përjetoni intolerancë të butë të laktozës. Ju duhet të hani ushqime që janë lehtësisht të tretshme, siç janë bananet, orizi, patatet e pjekura dhe mollët. Ju gjithashtu duhet të qëndroni të hidratuar mirë.
Kafshët shtëpiake mund të infektohen me giardiasis. Kini kujdes gjatë trajtimit të lehjeve, lodrave ose kur largoni mbeturinat e kafshëve.
Përdorni "këpucë shtëpie" të përcaktuara. Mos vish këpucë që vish jashtë në shtëpinë tënde. Kjo praktikë mund të ndihmojë për të shmangur sjelljen e Giardia në shtëpinë tuaj, sepse çdo gjë që bie në kontakt me feces nga njerëz të infektuar ose kafshë mund të kontaminohet me parazitin Giardia.
Mbani gojën të mbyllur kur notoni në pishina, liqene ose përrenj.
Nëse zona juaj anale është irrituar nga diarreja, bëni një banjë sitz për 10 minuta dy ose tre herë në ditë, nëse është e mundur. Më pas, thani zonën tuaj anale butësisht me pambuk thithës (por jo letër higjienike). Në vend që të përdorni letër higjienike, ju mund të lani zonën me ujë të ngrohtë në pambuk thithës pas çdo lëvizje të zorrëve. Në përgjithësi, shmangni sapunin në atë zonë. Ju mund të pastroni butësisht me pads pambuku të ngjyera në lajthi të shtrigave, të cilat mund të japin një lehtësim.
Mos përdorni akull dhe shmangni frutat dhe perimet e papërpunuara në pjesë të botës ku kanalizimet e ujit nuk janë të mëdha.
Praktikoni seks më të sigurt dhe shmangni seksin oral-anal me njerëzit që shfaqin simptoma të giardiasis ose infeksione të tjera.
Përdorni ujë në shishe kur udhëtoni për hidratim dhe për të larë dhëmbët. të thuash me ujë në shishe që hap vetë.
Gjithmonë pastroni ujin nga puset, liqenet, lumenjtë dhe burimet. Ose e filtroni ose vlim për të paktën 10 minuta në 158 F ose më të lartë. [15]
fariborzbaghai.org © 2021