Si të trajtoni diarre (Metoda e dietës BRAT)

Diarreja është një dukuri e zakonshme në të gjithë botën dhe ajo përbën 48 milion raste të sëmundjes së lindur nga ushqimi në Shtetet e Bashkuara dhe rreth 3,000 raste rezultojnë me vdekje në vit. Gjithashtu rezulton në 128,000 shtrime në spital në vit, zakonisht për dehidrim. Shkaqet e diarresë janë agjentë infektues si viruset, bakteret, parazitët dhe shkaqet jo infektive siç janë pasojat e dëmshme të ilaçeve. Shumë nga shkaqet infektive janë viruse të zakonshme, rotavirus dhe virus norwalk. Diarreja mund të jetë një gjendje e jashtëqitjeve të lirshme ose jashtëqitjeve të shpeshta, por shumica e Klinikantëve interpretojnë që diarreja është jashtëqitëse. [1] Një nga mënyrat më të njohura për të trajtuar diarre është metoda BRAT, e cila është një ilaç shtëpiak i bazuar në ushqim.

Duke përdorur metodën BRAT

Duke përdorur metodën BRAT
Konsideroni metodën BRAT. Mjekët shpesh rekomandojnë metodën BRAT kur dikush vuan nga diarreja akute, e cila është diarre që zgjat më pak se 14 ditë. Kjo metodë, e cila është një dietë e ushqimeve të zbrazëta të përfshira në dietën tuaj, ju ndihmon të vendosni stomakun tuaj dhe ju ndihmon të rikuperoni nga një infeksion gastrointestinal që shkakton diarre. BRAT qëndron për banane, oriz, mollë dhe dolli. Këto ushqime rekomandohen në mënyrë tipike, sepse ato janë lehtësisht të tretshme, tolerohen mirë nga shumica e njerëzve, dhe me fibra të pakta për të ndihmuar në ngritjen e jashtëqitjeve.
 • Kjo nuk është një metodë e humbjes së peshës dhe nuk rekomandohet për një afat të gjatë. Kjo dietë është e ulët në proteina, yndyrë dhe fibra dhe i mungojnë ushqyesit kryesorë të nevojshëm për të jetuar me kalimin e kohës. Përdoreni vetëm këtë metodë për disa ditë që ju duhet për të mundësuar stomakun e ushqimit normal kur keni diarre. Sigurohuni që t'i përmbaheni të paktën 24 orë për t'ju ndihmuar në simptomat tuaja. [2] X Burimi i kërkimit [3] X Burimi i hulumtimit
 • Në të vërtetë, shqetësimi kryesor që mjekët kanë për dietën BRAT është se është kufizues i panevojshëm dhe siguron ushqim suboptimal. Ju nuk duhet të qëndroni mbi të për më shumë se disa ditë derisa diarreja juaj të qetësohet. [4] X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur metodën BRAT
Hani banane. Hapi i parë në metodën BRAT është të hani banane. Bananet janë të shkëlqyera kur vuani nga diarreja sepse ato janë të buta dhe të lehta në stomak. Ato janë gjithashtu të dobishme sepse janë të pasura me kalium, i cili do të ndihmojë në luftimin e humbjes së ushqyesve nga diarreja. Hani shumë banane ndërsa vuani nga diarreja. Mos e hani më shumë veten dhe shkaktoni më shumë probleme me stomakun. Hani vetëm atë që mundeni pa e bërë veten të sëmurë. Bananet përmbajnë rreth 422 mg kalium që bëjnë banane një super ushqim i pasur me kalium me 13% të RDA të kaliumit në një banane. Kaliumi është një elektrolit i rëndësishëm që është përgjegjës për sigurimin e energjisë për qelizat, indet dhe organet e trupit.
 • Bananet jeshile preferohen për shkak të sasive të rritura të pektinës.
Duke përdorur metodën BRAT
Gatuaj oriz të bardhë. Ndërsa orizi është një niseshte e shkëlqyeshme dhe e butë që lehtë mund të tolerohet kur stomaku juaj është i mërzitur. Hani atë vetë pa shtuar gjalpë ose kripë. Përbërësit shtesë mund të shqetësojnë stomakun tuaj edhe më shumë, veçanërisht në ditët e para të diarresë. [5]
 • Mos hani oriz kafe. Orizi kafe ka rritur fibrën, gjë që mund t’i bëjë stilet tuaja të lirshme dhe mund ta bëjnë diarren tuaj më keq. [6] X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur metodën BRAT
Konsumoni më shumë mollë. Applesauce është gjithashtu e butë por gjithashtu ka shtuar ëmbëlsinë dhe sheqernat natyrore. Kjo tretet lehtë dhe tolerohet lehtë, edhe nëse stomaku juaj është i mërzitur. Ju mund të blini gota individuale me mollë për lehtësi ose kavanoza të mëdha mollësh për të shërbyer në lojë me birila. Hani shumë shërbime të mollëve në ditë për të ndihmuar në marrjen e kalorive dhe për të mbajtur stomakun tuaj të qetësuar. [7]
 • Shmangni blerjen e llojeve me aromë të mollës sepse ato kanë rritur përmbajtjen e sheqerit dhe mund të shqetësojnë më shumë stomakun tuaj.
 • Një shqetësim është që mjekët kanë është konsumimi i sheqernave të thjeshtë. Sheqernat e thjeshta, si sheqernat e përmbajtura në mollë, rrisin prodhimin e jashtëqitjes dhe janë të pakta në natrium dhe kalium, të cilat janë elektrolitët kryesorë të trupit. [8] X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur metodën BRAT
Bëni dolli. Një nga ushqimet më të pastra që mund të hani është buka e thjeshtë. Shtë një burim i mirë i karbohidrateve boshe që janë lehtësisht të tretet kur stomaku juaj është i mërzitur. Buka e bardhë është më e mirë sepse aroma është më e butë dhe ka më pak fibra dhe do të ndihmojë në forcimin e jashtëqitjeve tuaja. [9]
 • Shmangni vendosjen e gjalpit dhe bllokimeve me sheqer në dolli tuaj. Gjalpi është i pasur me yndyrë dhe bllokimet me sheqer mund ta bëjnë stomakun tuaj më keq. [10] X Burimi i Kërkimit King, Caleb, Roger Glass, dhe Joseph S Bresee, Mbështetje Ushqimore, CDC
Duke përdorur metodën BRAT
Provoni ndryshime në metodë. Ekzistojnë dy ndryshime të zakonshme në metodën BRAT. Ekziston metoda BRATY, e cila shton kos metodën. Kosi i thjeshtë ka rritur kalium dhe baktere të mira për sistemin tuaj. Ju gjithashtu mund të provoni metodën BRATT, e cila shton çaj në rutinën. Teajrat e butë bimor mund t'ju ndihmojnë të mbani të hidratuar dhe të qetësoni stomakun tuaj.
 • Ju mund t'i kombinoni të gjithë për të bërë metodën BRATTY nëse mendoni se të gjithë përbërësit e ndryshëm funksionojnë për ju. [11] X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur metodën BRAT
Ndryshoni qasjen tuaj me fëmijët. Vitet e fundit, ka disa mjekë që besojnë se dieta BRAT mund të jetë shumë kufizuese për fëmijët me diarre akute sepse i mungojnë ushqyesit që trupat e tyre duhet të përmirësohen. Këta mjekë sugjerojnë këtë dietë në 24 orët e para të gjendjes. Pas kësaj periudhe, ata rekomandojnë të shtoni më shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese nga dieta normale e fëmijëve ndërsa shmangni ushqimet me sheqerna të thjeshtë. Këto përfshijnë sode, lëng, ëmbëlsira xhelatinë ose ushqime të tjera shumë të sheqerosura, të cilat mund të përkeqësojnë diarrenë. Pasi sëmundja të ketë mbaruar, fëmijët duhet të marrin ushqim shtesë për të kompensuar çdo mangësi ushqyese që u shfaq gjatë sëmundjes.
 • Disa udhëzime kanë rekomanduar të shmangni ushqimet yndyrore, por mbajtja e kalorive të përshtatshme pa yndyrë është e vështirë, dhe dhjami mund të ketë një efekt të dobishëm në uljen e lëvizshmërisë së zorrëve. Përkundrazi, mos i jepni fëmijës tuaj ushqime tepër të yndyrshme me sasi të vogël lëndësh ushqyese në to.
 • Mundohuni t’i bëni që ata të hanë ushqimet e metodës BRAT në 24 orët e para, edhe nëse është në doza të vogla për të mos u sëmurur. Praktika disi e zakonshme e ndalimit të ushqimit kur diarreja është zhvilluar së pari është e papërshtatshme. Ushqimi i parakohshëm zvogëlon ndryshimet në përshkueshmërinë e zorrëve të shkaktuara nga infeksioni, të cilat mund të zvogëlojnë kohëzgjatjen e kohëzgjatjes së sëmundjes dhe përmirësojnë rezultatin. [12] X Burimi i Kërkimit King, Caleb, Roger Glass, dhe Joseph S Bresee, Mbështetje Ushqimore, CDC [13] X Burimi i Kërkimit
 • Mjekët rekomandojnë një dietë të përshtatshme për moshën me karbohidrate komplekse, mish të ligët, kos, fruta dhe perime. Këto tolerohen më mirë se yndyrnat dhe sheqernat e thjeshtë. [14] X Burimi i hulumtimit
Duke përdorur metodën BRAT
Merrni kalium diku tjetër. Nëse nuk ju pëlqen bananet ose dëshironi të merrni kaliumin tuaj nga burime të tjera ndërsa jeni i sëmurë, ka shumë ushqime shtesë të zbrazëta që mund të sigurojnë kalium për ju. Fasulet e bardha, patatet e pjekura me lëkurë, kajsitë e thata dhe avokadot janë burime të shkëlqyera kaliumi dhe mund t'ju ndihmojnë të rikuperoni gjatë periudhave të diarresë. [15]
 • Hani këto ushqime vetëm nëse mendoni se stomaku juaj është gati për to. Ju nuk doni të mërzitni sistemin tuaj edhe më shumë se sa është tashmë.

Shmangia e dehidrimit

Shmangia e dehidrimit
Pini shumë lëngje. Pavarësisht se në cilën metodë diete provoni ndërsa keni diarre, duhet të qëndroni të hidratuar. Një nga efektet kryesore anësore të diarresë është dehidratimi për shkak të humbjes së vazhdueshme të ushqyesve dhe lëngjeve nga trupi. Këto humbje duhet të zëvendësoni vazhdimisht me elektrolitë. Provoni të pini pije të pasura me elektrolit si Gatorade dhe Pedialyte së bashku me shumë ujë. Elektrolitet e tilla si kaliumi janë thelbësore për t'ju mbajtur të sigurt dhe të shëndetshëm ndërsa punoni përmes sëmundjes suaj. [16]
 • Dehidratimi është më i zakonshëm me diarre sesa problemet me stomakun sepse zorrën e trashë thith elektrolitet dhe uji, por kur është i përflakur siç është kur keni diarre, zorra e trashë nuk mund të bëjë as.
 • Sigurohuni që t'i kushtoni vëmendje të madhe hidratimit gjatë ditëve të para të diarresë. Kjo ndodh kur humbni pjesën më të madhe të lëngjeve tuaja. [17] X Burimi i hulumtimit
 • Pini të paktën 64 oz ujë në ditë ose 8 gota tetë ozë. Pijet me kafeinë nuk llogariten në totalin e konsumit ditor të ujit.
Shmangia e dehidrimit
Bëni një zgjidhje të rehidrimit të bërë në shtëpi. Ekzistojnë disa përzierje shtëpiake që mund t’i bëni për të ndihmuar në rihidratimin. Merrni një litër ujë dhe shtoni 6 lugë sheqer dhe 1/2 lugë çaji kripë. Pini një lugë çaji të kësaj zgjidhje çdo 5 minuta. [18]
Shmangia e dehidrimit
Vini re shenja të dehidrimit tek fëmijët. Ka disa grupe që janë më të rrezikuar nga dehidratimi se të tjerët. Foshnjat dhe fëmijët e vegjël janë në një rrezik të rritur të dehidrimit kur vuajnë nga diarreja. Shikoni foshnjat, të vegjlit dhe fëmijët për simptoma të tilla si të qara pa lot, ulje të urinës në pelena ose dalje urinare, dhe sy të mbytur ose fonta. Nëse vini re këto shenja, kërkoni kujdes mjekësor. Dehidratimi mund të jetë serioz dhe kërkon zëvendësim intravenoz të lëngjeve. [19]
 • Foshnjat që ushqehen me gji ende mund të ushqehen me gji kur vuajnë nga diarreja.
Shmangia e dehidrimit
Njohni simptomat e dehidrimit tek të rriturit. Do i rritur mund të dehidrohet ndërsa vuan nga diarreja. Grupe njerëzish si diabetikët, të moshuarit ose ata me HIV janë në rrezik më të lartë të dehidrimit. Shikoni për simptoma të tilla si marramendje kur qëndroni në këmbë, një puls vrapues me mukozën në këmbë të thatë, ose ndjenja shumë e dobët. Të gjitha qelizat në trupin tonë drejtojnë atë që quhet pompë natriumi-kalium, kështu që humbjet e këtyre mineraleve janë kritike, veçanërisht kaliumi. Kjo mund të shkaktojë probleme serioze, përfshirë vdekjen e papritur kardiake. [20]
 • Nëse nuk jeni në gjendje të toleroni lëngjet e gojës, mbani një vëzhgim të afërt për veten tuaj. Ju mund të keni nevojë të shkoni në dhomën e urgjencës për të marrë lëngje IV dhe elektrolite nëse nuk mund të rehidratoheni vetë. Ju duhet të shkoni në ER nëse keni nauze dhe të vjella të lidhura me diarre tuaj në mënyrë që të mos mbani lëngje.
A është buka e bardhë e thjeshtë në rregull, apo duhet të pihet?
Duhet të jetë dolli. Dolli siguron pjesën më të madhe të jashtëqitjes dhe ngrënë vetëm siguron karbohidrate komplekse që janë të mira për energjinë e trupit.
Whatfarë lloj dolli duhet të ha?
Do bukë bosh është në rregull.
Shouldfarë duhet të shtoj pas dietës BRAT, dhe sa?
Përfshini disa karboni të tjerë, pasi ato janë të lehta në stomak. Mos shtoni proteina dhe yndyrna deri sa të kuroheni pasi ato janë më të vështira për tu tretur.
Si mund të veproj me diarreën e burrit tim diabetik duke përdorur dietën BRAT që nuk përmban fare proteina?
Ështja me gjendjen e burrit tuaj është mbajtja e një niveli të sigurt dhe të qëndrueshëm të glukozës në gjak. Proteinat nuk janë aq shumë problem sa janë karbohidratet e thjeshta në dietën BRAT. Për të, monitorimi nga afër i niveleve të glukozës në gjak është i domosdoshëm. Nëse ai po merr insulinë të injektueshme dhe nuk po merr ushqim normal, doza e tij duhet të rregullohet në përputhje me rrethanat. Nëse ai po merr një agjent oral dhe nuk ha, kjo gjithashtu mund të jetë shqetësuese. Në të dy rastet, konsultimi me një ofrues të kujdesit parësor është një domosdoshmëri absolute.
A duhet ta ha dietën BRAT të gjitha në një vakt apo duhet të pres ca kohë pas një vakti? Për shembull: Hani banane, prisni ca kohë, hani oriz, prisni ca kohë, etj?
Duhet të presësh, sepse të hash shumë mund të të bëjë të dalësh më shumë mbeturina.
Pasi piva çaj xhenxhefili, morra diarre. A mund të ishte shkaku çaji?
Po, çaji mund të ketë qenë shkaku.
Kam ilaç për pneumoni, kjo më jep diarre dhe dhimbje në stomak. A duhet të ndaloj ta marr?
Ju lutemi mos ndaloni së marrë asnjë ilaç pa u konsultuar më parë me ofruesin tuaj të kujdesit parësor. Nëse ilaçi është një antibiotik, ka të ngjarë të jetë burimi i simptomave tuaja. Nëse ky është rasti, antibiotiku ka vrarë bakteret normale në zorrët tuaja. Një ilaç i vjetër në shtëpi për këtë është ngrënia e kosit, i cili përmban kultura të gjalla dhe do t'ju ndihmojë të rikolonizoni zorrën tuaj. Përsëri, ju lutemi këshillohuni me ofruesin tuaj parësor përpara se të bëni ndonjë nga këto.
A mund të ha supë me gjethe pule kur kam diarre?
Po, pulat e ligët dhe makaronat janë të lehta në stomak dhe treten shpejt. Nëse i përmbaheni dietës BRAT, prisni 24 orë dhe më pas përfshini këtë vakt.
A mund të shkaktojnë tableta të magnezit diarre?
Po, ata mund dhe mund të shkaktojnë diarre. Provoni të merrni një dozë më të ulët ose pyetni mjekun tuaj për opsionet tuaja të tjera.
A mundet mollët të më shkaktojnë diarre?
Po ata munden. Ato janë të larta në fruktozë, të cilat mund të shkaktojnë diarre. Kjo nuk është gjithmonë rasti. Kontrolloni ushqimet e tjera që keni ngrënë në rast se ato i kanë shkaktuar ato. Shumë mollë mund të shkaktojnë diarre.
A e trajton xhenxhefili diarrenë?
A janë boronica dhe gjizë të freskëta me yndyrë të ulët të bëra nga qumështi i lopës të pranueshëm gjatë diarresë?
Mundohuni të kufizoni transmetimin e infeksioneve që shkaktojnë diarre duke kufizuar kontaktin me ata që janë të infektuar ose duke qëndruar larg miqve dhe të dashurve kur jeni i sëmurë.
Mbajini fëmijët në shtëpi nga shkolla ose qëndroni në shtëpi nga puna nëse vuani nga diarreja. Ju nuk dëshironi që sëmundja të përhapet ose t'i përkeqësojë simptomat.
Nëse nuk mund të qëndroni të hidratuar ose keni simptoma që zgjasin për një periudhë të zgjatur kohe, vizitoni menjëherë mjekun tuaj. Këto metoda kanë për qëllim t'ju ndihmojnë të ndiheni më mirë, por duhet kërkuar kujdes mjekësor nëse simptomat zgjasin ose përkeqësohen.
fariborzbaghai.org © 2021