Si ta trajtoni diarren pas pirjes së alkoolit

Diarreja, për fat të keq, mund të jetë një nga simptomat e shumta të një hangover. Në përgjithësi, pirja e alkoolit shkakton diarre për disa arsye, duke përfshirë: ajo rrit sasinë e acidit në stomakun tuaj, gjë që shkakton acarim dhe shqetësim; rrit shpejtësinë e tretjes, e cila nuk i jep zorrës së trashë kohën e duhur për të përthithur ujin; dhe ajo ndryshon bakteret në traktin tuaj të traktit gastrointestinal (GI). Ka shumë ilaçe që mund të përpiqeni të zvogëloni ose eliminoni diarren tuaj, siç janë pirja e shumë lëngjeve të pastra, qëndrimi larg ushqimeve me yndyrë të lartë dhe me fibra të lartë dhe shmangia e kafeinës. [1]

Shmangia e disa ushqimeve dhe pijeve

Shmangia e disa ushqimeve dhe pijeve
Ndaloni të pini alkool. Kjo mund të duket si një gjë e dukshme për të bërë, por ka një mit urban që nënkupton pirjen e më shumë alkoolit do të shpëtoj nga një hangover. Teknikisht, kjo është e vërtetë. Një hangover, përfshirë diarre, është shkaktuar ndërsa alkooli tërhiqet nga sistemi juaj. Nëse mbani një nivel të alkoolit në sistemin tuaj, disa nga simptomat tuaja të varjes mund të shkojnë larg, por vetëm përkohësisht. [2]
 • Sa më shumë alkool të konsumoni, aq më shumë do të dëmtoni traktin tuaj GI, gjë që mund të shkaktojë probleme afatgjata dhe të përhershme.
Shmangia e disa ushqimeve dhe pijeve
Shmangni ngrënien e ushqimeve me yndyrë të lartë dhe me fibra të lartë për të ngadalësuar tretjen. Konsumi i alkoolit shpejton proceset në traktin tuaj GI, gjë që shkakton diarre. Prandaj, kur vuani nga diarreja, dëshironi të hani ushqime që do t'ju ndihmojnë të ngadalësoni tretjen tuaj dhe t'i jepni traktit tuaj GI kohën që ju nevojitet për të thithur ushqyesit e duhur. Ngjituni ushqimeve që janë me pak yndyrë dhe nuk kanë shumë fibra. [3]
 • Ushqimet me yndyrë të lartë përshpejtojnë proceset tuaja të tretjes, të cilat thjesht do të përkeqësojnë problemet tuaja të diarresë. Këto lloje të ushqimeve përfshijnë ushqime të skuqura, mish të përpunuar, patate të skuqura, ushqim të shpejtë si djathëra dhe patate të skuqura, dhe ëmbëlsira përfshirë bare karamele.
 • Ushqimet me fibra të lartë rrisin sasinë e ujit në jashtëqitjen tuaj, gjë që do të shkaktojë më shumë diarre, jo më pak. Këto lloje të ushqimeve përfshijnë drithëra, bukë me drithëra, fasule dhe makarona me drithëra.
Shmangia e disa ushqimeve dhe pijeve
Qëndroni larg produkteve të qumështit ndërsa jeni duke rekuperuar nga një hangover. Kur produktet e qumështit treten, ato prodhojnë laktozë. Laktoza stimulon muskujt në traktin tuaj GI dhe mund të rrisë nivelin e acidit në stomakun tuaj. Një trakt i stimuluar GI dhe një stomak acid mund të shkaktojnë shumë çështje gastrointestinale, përfshirë diarre. Prandaj, është një ide e mirë të shmangni produktet e qumështit derisa të ndjeheni më mirë. [4]
 • Produktet e qumështit për të shmangur përfshijnë qumështin, djathin, akulloren dhe kosin, veçanërisht nëse ato janë me yndyrë të lartë.
 • Një përjashtim nga ky rregull është kos me pak yndyrë me probiotikë. Ky lloj kos ka të ngjarë të jetë më i dobishëm sesa i dëmshëm nëse keni diarre.

Shtimi i artikujve përfitues në dietën tuaj

Shtimi i artikujve përfitues në dietën tuaj
Mos harroni të hani ushqime BR BRAT ’për të ndihmuar në qetësimin e stomakut dhe traktit GI. Ushqimet BRAT janë banane, oriz, mollë dhe dolli. Këto ushqime, plus kripëra sode, vezë dhe mish pule, të gjitha mund të ndihmojnë traktin tuaj GI të ndjehet më mirë dhe të shpëtoj nga diarreja juaj. Përveç që nuk e irritojnë stomakun tuaj dhe ju bëjnë të ndjeheni të sëmurë, këto ushqime gjithashtu do t'ju ndihmojnë të mbani të hidratuar. [5]
 • Ushqime të tjera që do t'ju ndihmojnë në zgjidhjen e diarresë tuaj dhe do t'ju mbajnë të hidratuar përfshijnë: supë, shtiza (për kripën), pije sportive, patate pa lëkurë dhe lëngje frutash. [6] X Burimi i besueshëm MedlinePlus Mbledhja e informacionit mjekësor të buruar nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë e SHBA Shkoni te burimi
Shtimi i artikujve përfitues në dietën tuaj
Merrni probiotikë për të ndihmuar në rivendosjen e ekuilibrit të baktereve të dobishme në traktin tuaj GI. Alkooli mund të ndikojë në mikroflora, ose baktere të dobishme, në sistemin tuaj tretës. Jo vetëm që mund të zvogëlojë sasinë e baktereve të mira, por mund të lejojë rritjen e baktereve të këqija. Bakteret e mira janë ato që e mbajnë sistemin tuaj të tretjes të funksionojë siç duhet, përfshirë eleminimin e diarresë. Probiotikët janë një mundësi e shkëlqyeshme për t'ju ndihmuar të rivendosni ekuilibrin e duhur të baktereve në sistemin tuaj tretës. [7]
 • Probiotikët janë në dispozicion në farmacinë tuaj lokale ose farmacitë. Pyesni farmacistin tuaj për t'ju ndihmuar në zgjedhjen më të mirë për ju.
Shtimi i artikujve përfitues në dietën tuaj
Përdorni aromaterapinë me vaj nenexhiku për t'ju ndihmuar të ndjeheni më mirë. Vaji i mentës mund të lehtësojë çështjet gastrointestinale, duke përfshirë vjellje dhe diarre. Erë vajin e nenexhikut për të ndihmuar në qetësimin e stomakut. Si mundësi tjetër, përzieni atë në një vaj bartës dhe masazhojeni në lëkurën tuaj. [8]
 • Masazhoni vajin e holluar të mentës mbi stomakun tuaj për të ndihmuar në lehtësimin e çështjeve të stomakut tuaj. Si një mundësi tjetër, fërkojeni atë mbi krahun tuaj dhe merrni frymë në aromë.
Shtimi i artikujve përfitues në dietën tuaj
Mbajeni të hidratuar me shumë lëngje të qarta. Alkooli bën shumë gjëra për të ardhur keq për trupin tuaj, përfshirë uljen e hormonit vazopressin, i cili bën që ju të zhvisheni shumë më tepër se normalisht. [9] Plus, për shkak të procesimit më të shpejtë që ndodh në traktin tuaj GI, zorrës së trashë tuaj ka probleme që të thithni sasinë e duhur të ujit që ju nevojitet për të mbajtur të hidratuar. E gjitha kjo do të thotë që ju duhet të vazhdoni të konsumoni lëngje të pastra, në mënyrë që të mos dehidroheni. [10]
 • Lëngjet e pastra mund të përfshijnë ujë, çaj ose supë.
 • Nëse varja juaj ju ka shkaktuar gjithashtu të vjella dhe / ose të ndjeheni të përzier, përpiquni të thithni në vend kube akulli.

Duke kërkuar ndihmë mjekësore

Duke kërkuar ndihmë mjekësore
Merrni tableta pa qira qymyrguri për lehtësim nëse është e nevojshme. Tabletat e qymyrgurit mund të lehtësojnë diarrenë, dhe ato janë të disponueshme pa pagesë në farmacinë tuaj lokale. Lexoni etiketën dhe merrni tabletat e qymyrgurit siç udhëzohet. Kjo mund të ndihmojë që diarreja juaj të largohet. [11]
 • Kontrolloni me mjekun tuaj përpara se të merrni tableta të qymyrgurit për t'u siguruar që ato janë të sigurta për ju.
Duke kërkuar ndihmë mjekësore
Provoni ilaçe pa-kundër-diarreale nëse është e nevojshme. Nëse opsionet jo medicinale nuk duken të mjaftueshme për t'ju bërë të ndjeheni më mirë, ju mund të dëshironi të merrni parasysh një marrje të një ilaçi anti-diarreal. Të dyja emri i markës dhe versionet gjenerike të këtyre ilaçeve janë në dispozicion në farmacinë tuaj lokale. Flisni me farmacistin tuaj për të përcaktuar opsionin tuaj më të mirë. [12]
 • Mbani në mend se sidoqoftë, këto ilaçe nuk shërojnë diarre, ato thjesht ndihmojnë në përmirësimin e simptomave.
 • Edhe pse këto janë ilaçe pa recetë, kontrolloni me farmacistin ose mjekun tuaj përpara se t'i merrni ato për të siguruar që nuk ka ndërveprime negative me ilaçe të tjera që mund të merrni.
Duke kërkuar ndihmë mjekësore
Kërkoni kujdes mjekësor nëse keni simptoma të dehidrimit. Dehidratimi mund të jetë mjaft serioz nëse nuk jeni të kujdesshëm. Edhe me qëllimet më të mira, ju mund të gjeni veten duke sekretuar më shumë lëngje se sa jeni në gjendje të konsumoni. Nëse e gjeni veten me simptomat e mëposhtme, është koha të kërkoni ndihmë mjekësore: dritëkuqe, etje të tepruar, ulje të urinimit ose vëllim të urinës, lodhje të rëndë, gojë të thatë dhe / ose lëkurë, dhe urinë me ngjyrë të errët. [13]
 • Ekzistojnë disa faktorë të tjerë që do të rrisin mundësinë e dehidrimit, veçanërisht nëse tashmë keni diarre, siç janë: të vjellat, moti shumë i nxehtë dhe i lagësht, sasi të konsiderueshme ushtrimesh dhe diabeti. [14] X Burimi i hulumtimit
Duke kërkuar ndihmë mjekësore
Bëni një takim me mjekun tuaj nëse diarre juaj zgjat më shumë se 2 ditë. Edhe nëse nuk po përjetoni simptoma të dehidrimit, do të dëshironi të shihni mjekun tuaj nëse diarre juaj zgjat më shumë se 48 orë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme: jashtëqitje të përgjakshme ose të zezë, ngërçe ose dhimbje të forta dhe ethe mbi 102 ° F (39 ° C). [15]
 • Diarreja gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i disa ilaçeve. Pirja e alkoolit gjatë marrjes së ilaçeve të tilla mund të bëjë që simptomat e diarresë tuaj të keqësohen ose të zgjasin më gjatë.
Individët me çdo lloj sëmundje të zorrëve, të tilla si sëmundja Celiac, sindromi i zorrës së irrituar (IBS), sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD), Crohn ose koliti janë shumë më të ndjeshëm ndaj efekteve negative të alkoolit. Bisedoni me mjekun tuaj se çfarë niveli i alkoolit është i sigurt për ju që të konsumoni. [16] Nëse keni 1 nga këto kushte, është më mirë që të shmangni pirjen e alkoolit.
Nëse ju ose dikush që njihni se po abuzon me alkool dhe ka nevojë për ndihmë, mund të kërkoni mundësi trajtimi si në SHBA ashtu edhe në Kanada, në uebfaqen e Alkolikëve Anonim: https://www.aa.org/pages/en_US/need-help-with-a-drinking-problem .
fariborzbaghai.org © 2021