Si të humbni peshë shpejt

Mënyra më e mirë për të humbur peshë dhe për ta mbajtur atë është krijimi i një plani të ngrënies me pak kalori, të cilit mund t’i qëndroni për një kohë të gjatë. Për më tepër, ushtroni çdo ditë për të djegur kalori shtesë dhe për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme. Nëse thjesht doni të bjerë disa kile shpejt, ka shumë teknika dhe këshilla që mund të miratoni për t'ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja afatshkurtra, gjithashtu.

Provimi i planeve të specializuara të dietave

Provimi i planeve të specializuara të dietave
Bëni dietën mesdhetare nëse ju pëlqejnë peshqit dhe perimet. Një plan si dieta mesdhetare mund të jetë në gjendje t'ju ndihmojë të mbani humbjen e peshës. Ajo bazohet në përbërësit tradicionalë dhe stilet e gatimit të njerëzve që jetojnë pranë detit Mesdhe. Hulumtimet kanë treguar që njerëzit që i përmbahen kësaj diete kanë zvogëluar rrezikun e sëmundjes së zemrës - plus kjo ju ndihmon të derdhni kilogramë dhe të dukeni të ligët dhe zbukuruar. Nëse dëshironi të provoni dietën mesdhetare, shmangni bukën, qumështin dhe ushqimet e përpunuara. Në vend të kësaj, ndërtoni ushqimet tuaja rreth ushqimeve të mëposhtme: [1]
 • peshk
 • Vaj ulliri
 • perime
 • fruta
 • Fasule dhe bishtajore të tjera
 • erëza
 • arra
 • verë e kuqe
Provimi i planeve të specializuara të dietave
Provoni dietën paleo për t'ju ndihmuar të shmangni ushqimet e përpunuara. Në kohën kur cavemen sundonin ende tokën, ata nuk kishin kohë të piqnin keksa ose të skuqnin patate të skuqura. Dieta paleo (e shkurtër për paleolitin) kërkon të rikrijojë të njëjtën dietë që hëngrën paraardhësit tanë të hershëm, duke pretenduar se sistemet tona nuk janë ndërtuar për përbërës modernë dhe stile gatimi. Ju hani mish, perime, fruta dhe ushqime të tjera që do të ishin në dispozicion atëherë, dhe shmangni gjithçka që paleo nuk do të kishte. [2]
 • Asnjë ëmbëlsues artificial ose kokrra nuk lejohet.
Provimi i planeve të specializuara të dietave
Bëni dietën Whole30 të përqëndrohet në ushqime të tëra. Ideja që qëndron pas kësaj diete është të eliminohet ushqime të përpunuara nga dieta juaj për 30 ditë për të pastruar sistemin tuaj të përbërësve artificialë dhe sende të tjera të përpunuara që janë të vështira në sistemin tuaj të tretjes. Pas 30 ditësh, ju gjithashtu mund të vëreni një vijë të zvogëluar të belit dhe nivele më të larta të energjisë. [3]
 • Shmangni kokrrat, qumështit, sheqernat, bishtajoret, alkoolin dhe të gjitha ushqimet e përpunuara.
 • Hani mish, perime dhe disa fruta. Për më tepër, pini shumë ujë.
Provimi i planeve të specializuara të dietave
Bëni dietën e ushqimit të papërpunuar nëse shijoni perime dhe fruta të papërpunuara. Nëse nuk ju pëlqen mishi dhe jeni të lodhur nga gatimi, kjo është për ju. Dieta e papërpunuar e ushqimit përbëhet tërësisht nga ushqime që nuk janë gatuar. Ju humbni peshë duke konsumuar shumë perime dhe fruta të freskëta. Qumështi i arrës së arrës, arra, farat dhe ushqimet e tjera të pjekura lejohen gjithashtu në dietën e papjekur të ushqimit. [4]
 • Ju mund të gjeni receta për krijimin e enëve me aromë të ushqimit të papërpunuar duke kërkuar në internet.

Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit

Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Zgjidhni zëvendësuesit inteligjentë për ushqimet tuaja të preferuara me kalori të lartë. Shumica e ushqimeve kanë homologë më të shëndetshëm që do t'ju lejojnë të shijoni ushqimet tuaja të preferuara pa yndyrë, sheqer dhe kalori të panevojshme. Shkëmbimi i ushqimeve të përpunuara me kalori të lartë dhe pijeve për alternativa më të shëndetshme mund t'ju ndihmojnë humb peshe më të shpejtë. [5]
 • Konsideroni të hani vegjetarian disa ditë çdo javë. Duke zëvendësuar mishin me ushqime ushqyese si fasulet, tofu ose thjerrëzat, mund të shkurtoni sasi të konsiderueshme të konsumit tuaj të përditshëm të kalorive ndërsa shtoni shumë ushqyes në dietën tuaj.
 • Hani fruta të shijshme për ëmbëlsirë sesa një cookie ose tortë të përpunuar.
 • Ndërroni patate të skuqura me patate dhe bare karamele për ushqime që janë të pasura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori dhe yndyrë. Provoni të kombinoni djathin e vargjeve me një grusht rrushi, duke përhapur gjalpë kikiriku në disa krisurë ose duke zhytur piper të kuq të prerë në disa lugë hummus.
 • Provoni të zëvendësoni uthullën dhe lëngun e limonit për salcën tuaj të rregullt të sallatës.
 • Gatuani me një lugë gjelle vaj ulliri në vend të gjalpit. Ka të njëjtin numër kalori, por është një lloj yndyre më i shëndetshëm.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Shmangni rrëzimin e rrugicave ushqimore që ju tundojnë me ushqime me kalori të lartë. Shtë më mirë të qëndroni përgjatë perimetrit të dyqanit ushqimor, i cili është vendi ku zakonisht gjenden ushqimet e freskëta. Sidoqoftë, kur keni nevojë të zbrisni nëpër rreshta për të marrë diçka, përpiquni të qëndroni larg zonave ku ushqimet që dëshironi janë të rezervuara, siç janë karamele ose rresht sode. Nëse nuk i shihni, ka më pak të ngjarë të tundoheni. [6]
 • Ju nuk dëshironi të ndaloni ushqimet që doni, por mbajtja e tyre në shtëpinë tuaj ju bën të ngjarë që të kënaqni. Mos i blini ushqime "junk" në shtëpinë tuaj. Në vend të kësaj, bëjeni një trajtim të rrallë.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Ndaloni të pini pije me sheqer për të kursyer kalori. Pijet e ëmbëlsuara me sheqer mund të shtojnë shpejt kalori shtesë në dietën tuaj, kështu që është më mirë t’i prisni ato. Zhduk sode sheqeri, çaj dhe kafe të ëmbël, dhe lëng nga dieta juaj. Në vend të kësaj, pije ujë, çaj, kafe të zezë ose seltzer. [7]
 • Pirja e ujit ose çaji i pangopur në vend të sode, kafe, alkool, lëng ose qumësht mund t'ju ndihmojë të shkurtoni qindra kalori në ditë.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Hani më shumë ushqime që ju mbushin. Disa ushqime ju ndihmojnë të ndjeheni më shpejt dhe mund t'ju ndihmojnë të qëndroni më gjatë. Shumë nga këto ushqime përmbajnë proteina, yndyrë ose fibra. Sidoqoftë, ushqimet që ndihmojnë në mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshëm janë gjithashtu mundësi të shkëlqyera, pasi kjo ju ndihmon mbani nën kontroll oreksin tuaj . Këtu janë disa ushqime të shkëlqyera për tu përfshirë nëse doni të ndjeheni më të gjatë: [8]
 • Perime jo niseshte
 • peshk
 • Mish
 • Arra dhe fara
 • Fasule dhe bishtajore
 • grejpfrut
 • bollgur
 • mollë
 • vezë
 • xhenxhefil
 • Zarzavate pa gjethe
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Llogaritni sa kalori mund të hani ndërsa ende humbet peshë. Filloni duke gjetur nivelin tuaj bazë metabolik (BMR), që është sa kalori ju duhet të qëndroni gjallë. Pastaj, përdorni një kalkulator në internet për të vlerësuar sa kalori ju digjni përmes aktivitetit. Më në fund, zbrit 500 kalori për çdo kile që dëshiron të humbësh atë javë. [9]
 • Për të llogaritur BMR tuaj, së pari merrni peshën tuaj në kilogram duke shumëzuar peshën tuaj në paund me 0,45. Tjetra, merrni lartësinë tuaj në centimetra duke shumëzuar inç tuaj në lartësi totale me 2.54. Pastaj, përdorni këtë formulë për të gjetur BMR tuaj: (pesha 10 x në kg) + (6,25 x lartësi në cm) - (5 x mosha) - 161.
 • Për të vlerësuar kaloritë që ju digjni gjatë ushtrimeve, provoni këtë kalkulator: https://caloriecontrol.org/healthy-weight-tool-kit/get-moving-calculator/.
 • Për një mënyrë të thjeshtë për të vlerësuar numrin e kalorive që mund të hani, përdorni një kalkulator në internet si këtë: https://www.nal.usda.gov/fnic/dri-calculator/.
 • Aplikacionet e numërimit të kalorive, si My Fitness Pal, zakonisht e bëjnë këtë llogaritje për ju.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Mbani një ditar ushqimi . Shkruajeni çdo vakt, rostiçeri dhe pije që konsumoni. Ndiqni sasinë e ushqimit që jeni duke ngrënë, si dhe kaloritë e vlerësuara të secilit artikull. Shkrimi i asaj që hani ju ndihmon të qëndroni të kujdesshëm në lidhje me sa jeni duke ngrënë dhe ju ndihmon të përmbaheni qëllimit tuaj. [10]
 • Ju mund të mbani një ditar letre ose të gjurmoni ushqimin tuaj dixhitalisht. Aplikimet janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndjekur me lehtësi atë që hani. Për shembull, mund të provoni MyFitnessPal, i cili ju lejon të gjurmoni ushqimet tuaja dhe të keni një bazë të dhënash ushqimore të lehtë për t’u përdorur me informacionin ushqimor të futur tashmë.
 • Mos harroni të përfshini gjëra të tilla si përzierjet e kafesë, kremrat, salcën e sallatës dhe sendet e tjera që i shtoni ushqime ose pije.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Hani ushqime të rregullta ose snack çdo 2-4 orë. Kalimi i vakteve nuk është përgjigjja për të humbur peshë, dhe madje mund të prishë përpjekjet tuaja. Ushqimi ju jep energji, kështu që të kaloni shumë gjatë pa ngrënë mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur, gjë që ul nivelin e aktivitetit tuaj. Për më tepër, ajo e nxit trupin tuaj të dëshirojë ushqime me kalori të lartë dhe me sheqer të lartë për një nxitje të shpejtë të energjisë. Në vend që të keni urie veten, planifikoni ushqime të shpeshta, të shëndetshme. [11]
 • Ushqimi i rregullt dhe ushqimet e duhura gjithashtu mbajnë sheqerin tuaj në gjak të qëndrueshëm, gjë që ju ndihmon të kontrolloni nivelin e urisë tuaj.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Planifikoni ushqimin tuaj rreth proteinave të ligët dhe perimeve jo niseshte. Plotësoni pllakën tuaj me 1/2 vegla jo-niseshte, 1/4 proteina të ligët dhe 1/4 kokrra të plota ose vegla niseshte. Për më tepër, përfshini yndyrna të shëndetshme, si vaji i ullirit, avokado dhe peshku yndyror. Për snack, hani fruta, arra, fara, dhe prerë vegla. [12]
 • Nëse keni probleme, takohuni me një dietolog për t'ju ndihmuar të kuptoni qëllimet tuaja ideale të kalorisë, nevojat dietike dhe zonën e mundshme për përmirësim. Ata do të krijojnë një plan për ju që përshtatet me preferencat tuaja.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Hani pjesë më të vogla për t'ju ndihmuar të shkurtoni kaloritë. Ju nuk keni nevojë të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara për të humbur peshë. Në mënyrë të ngjashme, zgjedhja e pjatave më të shëndetshme nuk do të thotë që mund të hani aq sa dëshironi. Përkundrazi, jepni ushqimet tuaja duke përdorur gota matëse ose lugë speciale që matin shërbimet. Përndryshe, bëjeni gjërat më të lehta duke ngrënë pjata ose pjata më të vogla, të cilat ia hidhni sytë duke menduar se shërbimet tuaja janë më të mëdha. [13]
 • Për ta bërë më të lehtë gjurmimin e porcioneve, përgatitni ushqimet tuaja para kohe. Për shembull, ju mund të peshoni 1 shërbim bajame, pastaj vendoseni në një bagazh ose enë për më vonë.
Adoptimi i zakoneve të shëndetshme të të ngrënit
Identifikoni shkaktarët e ushqimit tuaj dhe planifikoni në përputhje me rrethanat. Të gjithë kanë shkaktues të ushqimit, kështu që mos u bëni keq për dëshirën e ushqimeve të caktuara. Prisni përsëri këto ushqime duke kuptuar gjërat që shkaktojnë dëshirat tuaja, si një aktivitet i caktuar, një kohë të ditës ose ndjenja emocione të caktuara. Atëherë, planifikoni për mënyra më të mira për të trajtuar ato shkaktues dhe mos i mbani këto ushqime në shtëpinë ose vendin e punës. Kjo mund t'ju ndihmojë të shmangni tundimin. [14]
 • Për shembull, ju mund të dëshironi kokoshka në kinema, ose mund të dëshironi karamele pasdite në punë. Për t'u marrë me tundimin, ju mund ta zëvendësoni ushqimin e dëshiruar me diçka që është më e përshtatshme për dietën tuaj. Për shembull, mund të sillni në kinema një qese me kokoshka të thjeshtë, që është një alternative e shëndetshme. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të hani një katror të vetëm me çokollatë të errët çdo pasdite në vend të zgjedhjes suaj tipike të karamelave.

Ushtrimi i përditshëm

Ushtrimi i përditshëm
ushtrim për të paktën 30 minuta në ditë. Marrja e ushtrimeve të rregullta ju ndihmon të digjni më shumë kalori, të mbani zemrën tuaj të shëndetshme dhe të ruani metabolizmin tuaj. Synoni të bëni aktivitet kardio shumicën e ditëve, dhe bej trainim forcash 2-3 ditë në javë. Zgjidhni një aktivitet që ju pëlqeni në mënyrë që të keni më shumë të ngjarë të rrinë me të. [15]
 • Për shembull, ju mund të ecni, vraponi, bëni gjimnastikë, bëni një stërvitje eliptike, cikël ose not.
 • Në minimum, ju duhet 150 minuta stërvitje të moderuar çdo javë për të ruajtur shëndetin tuaj të mirë.
Ushtrimi i përditshëm
Zgjidhni ushtrime dhe stërvitje që përputhen me nivelin tuaj të fitnesit. Nëse jeni i ri për të ushtruar, ka të ngjarë që nuk do të jeni në gjendje ta shtyni veten shumë fort ose stërvitje për periudha të gjata kohe. Sidoqoftë, nuk është e nevojshme të punoni më shumë për të parë rezultate. Zgjidhni ushtrime që mund të bëni mirë, pastaj ndërtoni prej andej. [16]
 • Gjithmonë bisedoni me mjekun tuaj përpara se të filloni një program ushtrimesh.
 • Mos harroni, lojëra si volejbolli, tenisi, dhe frisbee mund t'ju ndihmojnë të digjni kalori ndërsa keni një shpërthim, kështu që është e mundur të ushtroheni gjatë kohës së duhur.
Ushtrimi i përditshëm
Merrni trajnime kardio. Ndërsa një kombinim i trajnimeve kardio dhe rezistente janë të rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm të trupit, trajnimi kardiovaskular është ajo që do t'ju ndihmojë të derdhni ato paund shpejt. Trajnimi i peshës dhe rezistencës mund të mos çojë në humbje të menjëhershme të peshës, por mund të shkaktojë metabolizmin tuaj për të përdorur energji në mënyrë më efikase. [17]
 • Ushtrimi kardio përfshin gjithçka që ju pompon zemrën.
Ushtrimi i përditshëm
Mbajeni interesante regjimin tuaj të stërvitjes . Shumëllojshmëria është çelësi për të promovuar një person më të shëndetshëm dhe për t'ju mbajtur të motivuar. Kur ju bëni të njëjtën ditë stërvitje brenda dhe jashtë, ju vini vetes në një rrezik më të lartë për të dëmtuar veten. Ju gjithashtu keni më shumë të ngjarë të mërziteni, duke e bërë kështu më të vështirë gjetjen e motivit për të vazhduar ushtrimet. Ndërsa jeni në palestër, kaloni midis makinave, bashkohuni në një klasë fitnesi dhe shtoni disa trajnime të rezistencës në orarin tuaj. [18]
Ushtrimi i përditshëm
Bëni trajnim forcash 2-3 herë në javë. Trajnimi i rezistencës dhe stervitje me pesha ju ndihmojnë të qëndroni të ligët duke ndërtuar muskuj dhe duke rritur metabolizmin tuaj, edhe kur nuk jeni duke punuar jashtë. Përfshini këto ushtrime 2-3 herë në javë, me të paktën 1 ditë pushim midis stërvitjeve tuaja.
 • Shtë në rregull të bësh kardio në ditët e pushimit të stërvitjes të forcës, për aq kohë sa nuk e shtyn veten shumë fort. Zgjidhni një nivel aktiviteti të lehtë deri në mesatar.
Ushtrimi i përditshëm
Zgjidhni stërvitjet që kërkojnë të gjithë trupin tuaj për të bërë një përpjekje. Në këtë mënyrë, ju punoni çdo grup muskujsh dhe digjni kalori me më shumë muskuj në të njëjtën kohë, si multitaskimi me ushtrimin tuaj. Për shembull, kombinoni një formë të stërvitjes së rezistencës me krahët, si ngritja e shtangave mbi kokë, ndërsa bëni vrapim ose cikël me këmbët tuaja. [19]
Ushtrimi i përditshëm
Merrni më shumë aktivitet gjatë gjithë ditës tuaj. Rritni sasinë e ecjes që bëni duke zgjedhur një vend parkimi larg ose duke marrë shkallët në vend të një ashensori. Bëni sa më shumë udhëtime sipër, ose ecni qenin tri herë në ditë. Për më tepër, pluhuri, spastrimi dhe lëpini me forcë. Sa më shumë lëviz, aq më shumë kalori digjen. [20]
 • Ju madje mund të filloni një hobi që përfshin të lëvizni pak, si kopshtari, zdrukthtari, të punoni në makina ose të pikturoni kanavacë të mëdha. Kjo do t'ju ndihmojë të digjni më shumë kalori edhe kur nuk ushtroheni.
Ushtrimi i përditshëm
Pushoni sa duhet . Të pushoni siç duhet do t'ju ndihmojë të mbani energji të mjaftueshme gjatë gjithë ditës, duke ju bërë më pak të ngjarë të overeat dhe më pak të prirur për lëndime gjatë aktivitetit fizik. Mungesa e gjumit në të vërtetë ka qenë e lidhur me një paaftësi për të humbur yndyrën, kështu që marrja e gjumit të mjaftueshëm mund të ju ndihmojë vërtet në rrugën tuaj për të humbur peshë. [21]
 • Krijoni një rutinë gjumi për t'ju ndihmuar të bini më shpejt në gjumë. Relaksohuni për një orë ose 2 para shtratit, dhe shmangni ekranet gjatë kësaj kohe. Për më tepër, fikni termostatin tuaj, bëni dhomën tuaj të errët dhe vishni PJ të qetë.

Provoni trajtimet për humbjen e peshës

Provoni trajtimet për humbjen e peshës
Shkoni në një sauna për të djersitur peshën e ujit. Saunat mund të rezultojnë në humbjen e një pine djerse në vetëm një çerek ore. Për të parandaluar dehidratimin, kufizoni kohën tuaj të saunës në 15 ose 20 minuta në ditë. Një sauna nuk do t'ju ndihmojë të humbni peshë përgjithmonë, por mund t'ju ndihmojë të dukeni më të hollë për një ngjarje të veçantë. [22]
 • Sigurohuni që të rritni konsumin e ujit pasi të përdorni një sauna për të rihidruar trupin tuaj.
Provoni trajtimet për humbjen e peshës
Përdorni një mbështjellës trupi që përkohësisht të duket më i hollë. Veshjet e trupit pretendojnë se ju ndihmojnë të holloheni duke zbutur dhe shtrënguar lëkurën tuaj për t’i bërë belin, kofshët dhe krahët tuaja të duken më të hollë. Ndërsa këto rezultate janë të përkohshme, ato mund t'ju ndihmojnë të dukeni më të pakta për një ngjarje të veçantë. Këtu janë disa përfundime që mund të provoni: [23]
 • Përfundimet minerale të trupit: Këto mbështjellës përdorin një pastrues me bazë minerale që supozohet të zvogëlojë celulitin, dhe tonin dhe forcojë lëkurën tuaj pothuajse menjëherë.
 • Përfundimet e trupit të lipazës: Së pari, një mbështjellës enzimë aplikohet për të ndihmuar indet e lëmuara të yndyrës pranë sipërfaqes së lëkurës. Pastaj, një mbështjellës i dytë mineral zbatohet për të ndihmuar në shtrëngimin dhe zbutjen e lëkurës tuaj.
 • Përfundimi i trupit të Evropës: Këto mbështjellje synojnë spote problemi dhe zakonisht ofrohen në banjë. Ata supozohet të forcojnë dhe tonifikojnë lëkurën tuaj, ndërsa zvogëlojnë shfaqjen e celulitit ose shenjat e shtrirjes.
 • Mbështjellja e trupit të nxehtë: Mbështetjet e trupit me bazë nxehtësinë gjithashtu ofrohen në banjë. Ato janë krijuar për të stimuluar lëkurën e butë dhe të tonifikuar.
Provoni trajtimet për humbjen e peshës
Merrni pjesë në një kamp për humbje peshe. Ndonjëherë ngjitja me një rutinë ushtrimesh dhe plan diete është shumë sfidues. Zakonet e vjetra dhe rutinat e përditshme do t'ju kthejnë në ushqimet dhe aktivitetet tuaja të vjetra në çdo hap. Për të luftuar këtë, shumë njerëz regjistrohen në programet e banimit për humbje peshe që i largojnë ato nga jeta e tyre e përditshme. Ndonjëherë të quajtura tërheqje të fitnesit, këto programe vijnë në dhjetëra stile të ndryshme, dhe janë në dispozicion për të rinjtë, të rriturit dhe të moshuarit. [24]
 • Para se të merrni pjesë në një kamp për humbje peshe, sigurohuni që është i pajisur për të trajtuar në mënyrë të sigurtë moshën tuaj dhe nevojat specifike shëndetësore.
Provoni trajtimet për humbjen e peshës
Konsideroni liposuction. Liposuction është një mundësi kirurgjikale për humbje të shpejtë, të shënjestruar në peshë, e rekomanduar në përgjithësi vetëm për njerëzit me 1-2 zona specifike të indeve me shumë yndyrë, por një peshë trupore relativisht e shëndetshme. Për shkak se është një procedurë kirurgjikale, ajo mbart rreziqe të konsiderueshme për shëndetin dhe duhet të kryhet vetëm nga një profesionist i licencuar. [25]
A rriten edhe smoothiet nëse peshojnë çdo ditë?
Smoothies që janë bërë me përbërës të shëndetshëm si frutat e freskëta janë një zgjedhje e mirë. Sigurohuni të vlerësoni se sa kalori janë në gojëmjaltë dhe zbritni atë nga kompensimi juaj i përditshëm i kalorive. Nëse shtoni përbërës jo të shëndetshëm ose nëse harroni të shtoni gojëmjaltin në numrin tuaj të përditshëm të kalorive, atëherë mund të fitoni peshë.
A është vallëzimi një ushtrim?
Po, nëse po e rrahni zemrën dhe djersiteni, atëherë vallëzimi është ushtrim.
Cili është mendimi juaj për dietën "origjinale" të Atkins?
Shtë një plan i mirë. Shumica e njerëzve humbin peshë ndërsa janë në të, dhe përfshin shumë sallata dhe perime.
Kam provuar shumë metoda të ndryshme të humbjes së peshës, por zakonisht vetëm për 1 deri në 2 javë. Nuk kam vërejtur ndonjë rezultat. A është kjo sepse nuk po i përmbahem të njëjtit plan aq kohë sa duhet?
Po, qëndrueshmëria është shumë e rëndësishme për çdo plan të humbjes së peshës. Ndryshimet e të ushqyerit dhe aktivitetit duhet të jenë gjëra që mund të bëni për pjesën tjetër të jetës tuaj.
Si mund të humb peshë pa bërë operacion?
Jini të durueshëm me veten. Ju duhet t'i jepni vetes disa muaj për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme dhe të sigurt.
Pse me heq ushqimin e hedhurinave më bën të dëshiroj të vdes?
Ju ndoshta ndiheni në këtë mënyrë sepse nëse prisni ushqimin e hedhurinave plotësisht dhe papritur, trupi juaj është i tronditur nga ndryshimi i papritur. Gjithashtu, ushqimi i hedhurinave ka shumë sheqer, i cili mund të ju bëjë të ndjeheni energjik, kështu që kur shkurtoni menjëherë ushqimin e hedhurinave trupi juaj nuk është mësuar të mos marrë sheqerin që keni konsumuar. Këshilla ime është të ndërmarrësh hapa për fëmijën. Prisni karamele / akullore, pastaj patate të skuqura, pastaj sode. etj derisa të konsumoni më pak ose aspak.
Si mundet që një 14-vjeçar të humbasë 20 paund pa prerë ushqyesit kryesorë, dhe prapë të mbajë marrjen e kalorive në minimum?
Në këtë moshë, ju duhet të përqëndroheni më shumë në ushtrime të ndryshme nga dieta. Vazhdoni të hani ushqim të duhur me të gjithë ushqyesit kryesorë. Sidoqoftë, prerë të gjithë ushqimin e hedhurinave, përfshirë pijet pop, patate të skuqura, karamele etj. Dhe mos harroni, nëse doni të humbni 20 kg, merrni atë ngadalë; trupi juaj akoma po ndryshon në një moshë kaq të re.
Si mund të humbasë një peshë 12 vjeçare në një muaj?
Fëmija duhet të hajë shumë fruta, perime dhe drithëra. Fëmija gjithashtu duhet të ushtrojë, d.m.th: të luani lojëra në natyrë, të provoni joga ose Zumba, të vallëzoni ose të ecni me qen. Së fundmi, fëmija duhet të pijë shumë ujë. Më e rëndësishmja nga të gjitha, fëmija duhet të mësojë ta pranojë atë ose veten, dhe të kuptojë që ata janë të bukur, pa marrë parasysh çfarë.
Po sikur të uroj?
Pini shumë ujë dhe hani ushqime me kalori të ulët si selino, shkopinj karrota, shalqi dhe luleshtrydhe.
Si mund të humb peshë kur të gjithë anëtarët e familjes sime më bëjnë qejfin?
Injoroji ato. Shëndeti juaj është shumë më i rëndësishëm sesa mendimet e tyre gjykuese. Në atë shënim, nëse tashmë keni një peshë të shëndetshme, nuk duhet të përpiqeni të humbni ndonjë. Nëse jo dhe nuk dëshironi të tërhiqni vëmendjen e tyre ndërsa punoni jashtë, ju mund të bëni gjëra në dhomën tuaj, ku ata nuk do të shohin se çfarë jeni për ju.
Ju mund të jeni në gjendje të zvogëloni marrjen tuaj të kalorive nga hahet ngadalë , pasi trurit tuaj i duhen rreth 20 minuta për të marrë sinjalin se nuk keni më uri. Marrja e frymës midis kafshimeve mund të ndihmojë në parandalimin e overeating, me kusht që t'i kushtoni vëmendje sesa të plotë ndjeheni dhe të ndaloni pasi të jeni të kënaqur.
Përqendrohuni në arsyet që doni të humbni peshë për t'ju ndihmuar të qëndroni në rrugën e duhur.
Profesionistët e shëndetit rekomandojnë një humbje të ngadaltë dhe të qëndrueshme të peshës nga 1 deri në 2 paund në javë. Kjo përmes një kombinimi të dietës së shëndetshme dhe ushtrimeve të moderuara.
Humbja e shpejtë e peshës për një ngjarje specifike mund të jetë motivim i mirë i përkohshëm, por hartimi i disa qëllimeve specifike për planet tuaja afatgjata për humbjen e peshës është gjithashtu i dobishëm dhe mund t'ju mbajë përgjegjës për një plan humbje peshe pasi të keni arritur qëllimin tuaj fillestar.
Ndërtoni një rrjet mbështetës të miqve dhe anëtarëve të familjes që do t'ju ndihmojnë të qëndroni në rrugën e duhur dhe mirëmbani humbjen tuaj të peshës . Të jesh përgjegjës ndaj madje një personi rrit shanset për humbje të suksesshme, të shpejtë dhe afatgjatë të peshës.
Mbani në mend se një gabim nuk do të thotë që keni dështuar. Nëse keni ndërmarrë një hap prapa, shkojani më vonë veten dhe kthehuni menjëherë në zakonin e ndjekjes së planeve tuaja.
Pavarësisht se çfarë thotë një artikull i revistës, përmirësimi i vendve është një mit! Kur trupi juaj djeg dhjamin, e merr atë nga e gjithë trupi juaj, edhe nëse gjithçka që bëni është thërrime.
Nëse ndjeni efekte anësore negative nga dieta juaj ose nga rutina e ushtrimeve të tilla si marramendje, vjellje, dobësi, dhimbje, rrufe në dritë, dhimbje koke, ose simptoma të tjera, ndërpresni programin dhe rifilloni modelet normale të ngrënies ose aktivitetit. Nëse mendoni se dhimbja ose siklet është e rëndë ose që simptomat tuaja janë shqetësuese, këshillohuni me një profesionist shëndetësor.
Konsultohuni me një mjek ose dietolog para se të shtoni shtesa në planin tuaj dietik sepse multivitaminat dhe shtojcat nuk janë të përshtatshme për të gjithë.
Shmangni dietat e zbehta, pilulat dietë dhe planet e "rregullimit të shpejtë" të diet që kufizojnë ndjeshëm kaloritë ose grupet e ushqimit. Dietat dhe teknikat e trillit për humbje të shpejtë të peshës nuk janë gjithmonë efektive, dhe disa mund të jenë të rrezikshme.
Humbja e peshës shumë shpejt është e rrezikshme dhe mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin tuaj.
Mos filloni një humbje peshe ose rutinë ushtrimesh pa u këshilluar më parë me një profesionist të kujdesit shëndetësor për këshilla. Ka shumë gjendje shëndetësore që mund të përkeqësohen nëse provoni një program të shpejtë për humbjen e peshës.
Mos u mundoni të privoni veten. Ushqimi shumë pak është i dëmshëm për shëndetin tuaj. Nëse keni provuar të humbni peshë duke anashkaluar ushqime të shumta ose duke zvogëluar në mënyrë drastike marrjen tuaj të kalorive, flisni me një profesionist shëndetësor për marrjen e informacionit për çrregullimet e të ngrënit.
fariborzbaghai.org © 2021