Si të humbni dhjamin rreth gishtërinjve

Edhe pse nuk mund të synoni gishtat vetëm për humbje peshe, ju mund të zvogëloni madhësinë e gishtërinjve me zonat e tjera të trupit tuaj duke përdorur dietë dhe stërvitje. Ju gjithashtu mund të përfshini ushtrime forcash dore dhe dore për gishta të fortë, të shëndetshëm që janë funksionale dhe të dukshëm.

Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve

Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve
Bëni ushtrime rrokje. Një nga mënyrat më të lehta dhe të shpejta për të rritur forcën në duart tuaja është të bëni ushtrime të thjeshta rrokje. Bëni disa grupe nga 30 deri në 50 doreza në secilën dorë me një dorezë ose top të dëshiruar.
 • Topat e stresit janë zakonisht topa me madhësi palme, të cilat mund t’i shtrydhni për të ushtruar dorën tuaj. Nuk e keni nje? Përdorni një top tenisi.
 • Rrokjet e pranverës, bandat shtrirëse, dorezat e pranverës dhe ushtruesit e tjerë të duarve janë të zakonshme në treg. Kontrolloni se çfarë është në dispozicion në një dyqan të mallrave sportivë në zonën tuaj, ose në internet.
 • Topat Baoding janë topa kinezë për lehtësimin e stresit që mund të përdoren për të ushtruar duart tuaja. Për t'i përdorur ato, ju rrotulloni dy topa në pëllëmbën tuaj. Ata bëjnë tinguj të këndshëm dhe ju ndihmojnë të ushtroni duart.
Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve
Bëni ushtrime dore. Ushtrimet për forcimin e doreve kanë përfitimin e shtuar të rritjes së forcës suaj, pasi mbani peshën që përdorni. Ju mund të bëni forcimin e doreve me shirita, pesha të dorës ose sende të tjera shtëpiake. [1]
 • Peshat e duarve: Mbërtheni një sasi të vogël të peshës (3 deri në 5 kile) në secilën dorë, pëllëmbën tuaj përballë tokës. Flex bërrylën tuaj në mënyrë që krahu juaj të dalë drejt, duke e lënë dorën të varet. Flex dorën tuaj ngadalë, duke e bërë krahun drejt. Pastaj le të kthehet ngadalë. Bëni tre grupe nga 10 deri në 15 përsëritje me secilën dorë. Nëse nuk keni peshë dore, përdorni kanaçe supash, tulla ose ndonjë objekt tjetër me madhësi dore.
 • Ushtrime grupe: Qëndroni në njërën skaj të brezit dhe mbërtheni shiritin me dorën tuaj, pëllëmbën përballë poshtë. Ngrini krahun derisa të dalë drejt, pastaj përkulni dore ngadalë ndërsa mbërtheni brezin, duke e bërë krahun drejt. Bëni tre grupe nga 10 deri në 15 përsëritje me secilën dorë.
Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve
Bëni shtytje gishtash. Nëse jeni në gjendje relativisht të mirë, por ende luftoni me gishta pak të yndyrshëm, filloni të bëni shtytje më të përparuara. Në vend që të bëni shtytje me pëllëmbët tuaja në dysheme, bëni ato me pëllëmbët e ngritur dhe peshën tuaj në majë të gishtave. Shoot për të bërë disa grupe nga 5 deri në 10 reps.
 • Bëni edhe disa grupe shtesë pushimesh të rregullta përveç shtytjeve tuaja të gishtave. Shtytësit ndihmojnë për të forcuar kyçet e duarve dhe pektoralet tuaj, të dyja të mira për forcën e sipërme të trupit dhe humbjen e peshës.
Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve
Punoni në shkathtësinë tuaj. Shkathtësia është aftësia juaj për të përdorur gishtat dhe duart tuaja për të kryer shpejt detyra komplekse. Shtë po aq e rëndësishme për të dhënë shëndetin sa forcën. Për të punuar në aftësitë tuaja të shkëlqyera motorike, ju mund të ushtroni shkathtësinë tuaj, duke bërë detyra të drejtuara me duar dhe gisht, rregullisht.
 • Sa fjalë mund të shkruani në minutë? Nëse jeni akoma duke gjuajtur dhe qepur, shikoni këtë artikull fariborzbaghai.org për të mësuar më shumë rreth shtypjes më të qetë.
 • Të luash një instrument, veçanërisht piano, violinë, apo kitarë, por edhe druvarë të caktuar si flauta, klarineta dhe instrumente të tjera, janë të gjitha të shkëlqyera për të punuar në aftësitë e tua të mira motorike. Kurr nuk mesuar? Koha e mirë për të filluar.
Forcimi i duarve dhe i gishtërinjve
Ndaloni të plasaritni kthetrat tuaja. Ekziston një debat në lidhje me atë nëse plasaritje apo jo e gjurmëve tuaja është e padëmshme ose e dëmshme. Sidoqoftë, shumë njerëz mendojnë se goditja e gjunjëzave çon në goditje të "dhjamit". Meqenëse ka pak për tu fituar nga plasaritje e gjunjëve, nuk mund të dëmtojë ndaluar .
 • Ndërsa nuk ka të dhëna për të sugjeruar që plasaritja e gjunjëve tuaj shkakton artrit ose fryrje të konsiderueshme të gjurmëve, disa hulumtime duket se sugjerojnë një lidhje midis plasaritjes afatgjatë dhe goditjes së fortë. [2] X Burimi i hulumtimit

Ndryshimi i dietës tuaj

Ndryshimi i dietës tuaj
Hani më pak kripë. Natriumi i tepërt mund të shkaktojë mbajtje të ujit, që rezulton në ënjtje të butë, posaçërisht në duar dhe këmbë. Nëse dëshironi duar të pakta, prerë kripën nga dieta juaj. Sa më pak kripë të konsumoni, aq më pak peshë uji do të mbani.
 • Kontrolloni ato etiketa ushqyese! Të hash më pak kripë nuk do të thotë të hedhësh më pak kripë në ushqimin që ha. Shumë ushqime të paketuara dhe të ngrira, madje edhe perime dhe ushqime të ëmbla, janë jashtëzakonisht të larta në natrium. Mund të hani shumë kripë pa e kuptuar as atë.
 • Kushtojini vëmendje madhësive të shërbimit gjithashtu. Shumë opsione "Reduktuar Kripë" ose "Reduktuar Natriumi" janë në thelb të njëjtin produkt me një madhësi të manipuluar të shërbimit, për të zvogëluar përmbajtjen e natriumit për shërbim.
Ndryshimi i dietës tuaj
Pini 8 gota ujë në ditë . Qëndrimi i hidratuar ndihmon për të hequr qafe trupin tuaj nga kripa më shpejt. Pirja e tetë gotave, ose deri në dy litra ujë çdo ditë është thelbësore për shëndetin e gjithanshëm dhe humbjen e peshës. Pirja e ujit shtesë mund të ndihmojë në shtypjen e oreksit tuaj, parandalimin e dhimbjeve të kokës dhe ndihmimin e qarkullimit tuaj dhe menaxhimin e mbeturinave. [3] Dhe është falas.
Ndryshimi i dietës tuaj
Ndërroni mishin e kuq për kërpudhat. Kërpudhat kanë më pak se gjysmën e kalorive dhe yndyrën në krahasim me viçin më të dobët, dhe një studim i kohëve të fundit raporton se njerëzit që zëvendësojnë kërpudhat për viçi në receta janë po aq të kënaqur pas ngrënies. [4] Ashtë një ndërprerës i shëndetshëm, i shijshëm dhe i lehtë.
 • Shikoni këtë artikull wiki si të mësoni më shumë rreth gatimit me kërpudha.
 • Vini re se kërpudhat nuk kanë aq hekur ose proteinë sa mishi i kuq.
Ndryshimi i dietës tuaj
Zgjidhni karbohidratet që tretin ngadalë. Karburantet vijnë në dy forma: të thjeshta dhe komplekse. Carbs thjeshtë, ato që gjenden në ushqime të përpunuara ushqime me yndyrë të lartë, janë përpunuar në yndyrë shumë më shpejt dhe shumë njerëz përjetojnë bloating nga gëlltitja e këtyre llojeve të carbs. Karboni i thjeshtë përfshin gjëra të tilla si shurup misri, sheqer të bardhë, karamele dhe sode. Karbohidratet komplekse, që gjenden në drithëra të plota, kërkojnë më shumë kohë për të lëvizur nëpër sistemin tuaj, dhe ato furnizojnë trupin tuaj me më shumë ushqim dhe energji. [5] Karakteristikat komplekse përfshijnë gjëra të tilla si:
 • Bollgur.
 • Patate e embel.
 • Bukë gruri dhe pasta.
 • Fasule dhe thjerrëza.
 • Perime jeshile pa gjethe.
Ndryshimi i dietës tuaj
Zgjidhni ushqime më të shëndetshme. Ju mund të fitoni shumë peshë shtesë nga ngrënia e snacks jo të shëndetshme midis vakteve. Ndërsa një copë patate të skuqura patatesh mund të duken të padëmshme, është shumë më e lehtë të zëvendësoni ushqime të pakuptimta të hedhurinave me mundësi më të shëndetshme. Hidhni ëmbëlsira dhe patate të skuqura rostiçeri dhe mbajini pemë dhe perime të freskëta përreth, kështu që nuk do të keni zgjidhjen.
 • Kanë një mollë. Mollët janë të ulëta në kalori dhe janë të pasura me fibra. [6] X Burimi i hulumtimit
 • Mos e kaloni ëmbëlsirën, por bëjeni ëmbëlsirën tuaj pak më të shëndetshme. Për shembull, në vend që të keni një tas me akullore pas darke, kaloni në një filxhan kos grek me pak yndyrë dhe boronica të ngrira. Ose, nëse e doni një copë tortë me çokollatë çdo herë pas here, atëherë mbani një shirit çokollate të errët të pasur me antioksidant rreth e rrotull, dhe hani një katror (vetëm një) kur të merrni një mall çokollatë.
Ndryshimi i dietës tuaj
Hani më ngadalë. Kërkimet sugjerojnë që një nga mënyrat më të mira për të frenuar dëshirat tuaja të urisë është të përtypni më shumë dhe të hani më ngadalë. [7] Nëse luftoni me overeating, ngadalësoni dhe prisni që trupi juaj të arrijë.
 • Filloni vaktin tuaj me një filxhan të vogël supë me bazë supë, ose hani një grusht të vogël bajamesh të pangopur 15-20 minuta para një vakt. Kjo është treguar për të zvogëluar sasinë e ushqimit që konsumoni në vaktin pasues.
 • Mos i anashkaloni vaktet. Disa studime tregojnë se kalimi i vakteve, veçanërisht mëngjesi, e detyron trupin të ruajë kaloritë që konsumoni më vonë gjatë ditës më shpejt. Me fjalë të tjera, heqja e mëngjesit ju bën të fitoni peshë. [8] X Burimi i hulumtimit

Humbja e peshës së trupit

Humbja e peshës së trupit
Filloni të vazhdoni shëtitjet e shpejta . Të shkosh në shëtitje është mënyra më e lehtë dhe më e lirë për të bërë më shumë stërvitje dhe fillimin e humbjes së peshës. Ju nuk keni nevojë për ndonjë pajisje, nuk keni nevojë për shumë kohë, dhe do të dilni nga ajo pikërisht ajo që vendosni në të.
 • Filloni me shëtitje të shpejtë rreth lagjes dhe ngadalë zgjeroni gamën tuaj të ecjes. Provoni për një milje në fillim, ose koha që të ecni në një klip të shpejtë për 15 deri në 20 minuta, dy herë në ditë.
 • Nëse nuk jeni një tifoz i madh i rutinave të stërvitjes, mos e trajtoni si stërvitje. Thjesht trajtojeni sikur të shkoni për një shëtitje. Shënoni një audiobook ose disa melodi të reja në kufjet tuaja.
Humbja e peshës së trupit
Bëni disa kardio të lehta . Nëse dëshironi të shtoni një intensitet më shumë në stërvitjet tuaja, filloni të bëni disa kardio të butë për të përgatitur trupin tuaj. Bëni rrahjet e zemrës tuaj dhe vazhdoni atë. Pavarësisht nëse doni të regjistroheni në një klasë ose të gjeni një seri stërvitje në internet, merrni parasysh cilindo nga rutinat e mëposhtme të kardio dhe palestër:
 • Yoga.
 • Pilates.
 • Klasa spin.
 • Vallëzoni gjimnastikë.
 • Gjimnastikë uji.
 • Jo të gjithë do të jenë në gjendje të bëjnë kardio të rëndë, si lloji që mund të hasni në një klasë rrotullimi ose në rutinat e tjera të gjimnastikës. Bisedoni me mjekun tuaj për të hartuar një plan për humbjen e peshës për ju.
Humbja e peshës së trupit
Ndërtoni deri në stërvitje më intensive . Plateve ndodhin rregullisht. Nëse filloni të humbni peshë në një klip të barabartë, atëherë papritmas ndaloni, është koha për të ndryshuar stërvitjet tuaja. Kjo ndodh pothuajse për të gjithë.
 • Provoni të kaloni në një regjim stërvitje qark. Zgjidh 5 deri në 10 ushtrime të shpejta që ju pëlqejnë dhe bëni grupe me intensitet të lartë për 40 deri në 60 sekonda, gjatë së cilës bëni sa më shumë përsëritje. Pushoni për 20 deri në 30 sekonda, dhe më pas kaloni në stërvitjen tjetër.
 • Bëni tre grupe të plota të 5-10 ushtrimeve tuaja, me një pushim të shkurtër prej pesë minutash në mes. Nëse e bëni këtë rutinë tre herë në javë, ndërsa ushqeheni shëndetshëm, do të bjerë paund shpejt.
Humbja e peshës së trupit
Mësoni të de-stresi siç duhet . Stresi prodhon kortizol, i cili është i lidhur me një sërë sëmundjesh, duke përfshirë yndyrën e rritur të trupit. [9] Periudhat e larta të stresit mund ta bëjnë shumë më të vështirë për trupin tuaj të hedhë kilogramë, që do të thotë se duhet të mësoni të relaksoheni nëse doni të hidhni disa kile.
 • Bëni shëndetin tuaj mendor sa më shumë përparësi sesa shëndetin tuaj fizik. Merrni 15-30 minuta çdo ditë për t'u ulur në heshtje dhe Zen-out. Mos u ndjeni fajtor sepse keni nevojë për pak kohë.
 • Merrni banjot e nxehta, lexoni libra të mirë ose dëgjoni muzikë të qetë. Farëdo që ju qetëson, bëjeni.
Humbja e peshës së trupit
Përqendrohuni në humbje peshe gjithëpërfshirëse . Askush nuk i pëlqen ta dëgjojë këtë, por është e vërteta shkencore: impossibleshtë e pamundur të marrësh një vend në trupin tënd dhe të zvogëlosh dhjamin atje, pa ulur yndyrën kudo tjetër. [10] Ju mund të krijoni zona specifike për të ndërtuar muskujt atje, dhe ushtrimet e duarve do t'ju ndihmojnë të forconi kyçet, duar dhe gishta, por në radhë të parë ka pak muskuj në duar. E vetmja mënyrë për të humbur yndyrën mes gishtërinjve tuaj është të ndryshoni dietën tuaj, të ushtroni ushtrime dhe të digjni më shumë kalori sesa konsumoni, për të humbur peshë nga pjesa tjetër e trupit tuaj.
Si mund ta humb yndyrën e gishtit në 3 ditë?
Ju nuk mund të humbni yndyrën nga kudo në 3 ditë, megjithatë, gishtat mund të mbajnë lëngje. Nëse ky është rasti, hiqni të gjithë kripën nga dieta juaj, shpërlani gjakun tuaj qarkullues me ushtrime kardiovaskulare dhe provoni të njomni duart në ujë shumë të ngrohtë dhe më pas shumë të ftohtë, duke alternuar të nxehtë dhe të ftohtë. Mund të provoni gjithashtu t’i mbani duart tuaja mbi nivelin e zemrës tuaj për 15 minuta. Nëse gishtat tuaj tkurren pas kësaj, ju e dini që po mbani lëngjet dhe duhet të bëni më shumë stërvitje dhe të përmirësoni dietën tuaj. Shikoni mjekun tuaj nëse keni ndjesi të pazakonta në gishtat tuaj. Kjo mund të tregojë një problem më serioz.
Si mund të humb peshë, kur jam 54 Kilogram dhe të gjithë më quajnë yndyrë? Nuk dukem yndyrë por jam e mërzitur që quhem yndyrë. Ju lutemi, çdokush, më tregoni majën e përsosur për t'u bërë të pakta.
Kërkimi i majës së përsosur nuk do të ndihmojë. Nuk ka asnjë këshillë të vetme perfekte për tu zbehur. Kjo tingëllon sikur nuk jeni yndyrë. Nëse jeni aktiv dhe hani një dietë të shëndetshme, harroni atë që thonë të tjerët. Ajo që është e rëndësishme është ajo që mendoni vetë. Nëse besoni se duhet të rrëshqiteni, është mirë që të shihni një mjek për të konfirmuar nëse vërtet duhet të humbni peshë. Nëse është kështu, nuk ka asnjë këshillë të shpejtë dhe të lehtë. Mund të jetë sfiduese, por ia vlen të përpiqeni të jeni të shëndetshëm dhe të ndjeheni mirë me veten tuaj.
Si ta humb yndyrën në qafë?
Yndyra e qafës është një gjendje e pakëndshme dhe disa njerëz janë më të prirur për të dhjamosur rreth qafës sesa të tjerët. Shikoni të afërmit tuaj dhe mund ta shihni këtë prirje në familjen tuaj. Nëse kjo jeni ju, humbja e yndyrës rreth qafës do të kërkojë të njëjtat përpjekje si humbja e yndyrës nga ndonjë pjesë e trupit. Një dietë e ulur e kalorive, ndryshimet në stilin e jetës tuaj dhe stërvitja do të zvogëlojnë yndyrën e përgjithshme të trupit. Disa yndyra do të vijnë nga qafa juaj pasi të humbni dhjamin e përgjithshëm të trupit. Nëse keni konstatuar se nuk keni yndyrë të trupit për të humbur, ndoshta mësoni ta pranoni këtë pjesë të jush si kush jeni dhe që ju lidh me familjen tuaj. Pas kësaj, operacioni plastik mund të jetë një opsion i fundit.
A mund të humbni peshë në gishta?
Ju nuk mund të synoni humbjen e yndyrës nga ndonjë pjesë e trupit, përfshirë gishtat. Në vend të kësaj, përqendrohuni në humbjen e përgjithshme të yndyrës.
Si i bëni gishtat tuaj të dobët?
Nëse gishtat kanë yndyrë në to, atëherë humbja e yndyrës së përgjithshme të trupit do të ndihmojë në uljen e yndyrës në gishta. Sidoqoftë, mund të jetë gjenetik dhe kjo nuk mund të ndryshohet.
Kam aq shumë yndyrë në ballë, sa mbivendoset në sytë e mi. Mjeku im thotë që është plotësisht në rregull, por mendoj se kam probleme. Cfare duhet te bej?
Kjo është një çështje që duhet të rishikoni përsëri me mjekun tuaj. Vendosni një takim për të diskutuar vetëm dhjamin tuaj të fytyrës dhe t'i shpjegoni mjekun tuaj shqetësimet tuaja. Shtë një shqetësim i ligjshëm nëse preket vizioni juaj. Ju mund të keni nevojë të humbni yndyrën në të gjithë, dhe është e rëndësishme të mbani mend se nuk ka asnjë mënyrë për të synuar humbjen e yndyrës nga ndonjë vend specifik. Ne humbim yndyrën gradualisht nga e gjithë bota. Nëse nuk keni yndyrë në vende të tjera, mund të kërkoni që mjeku juaj t'ju drejtojë tek një kirurg plastik ose specialist i fytyrës, të përdorni një procedurë të tillë si liposuction. Kjo do të ishte zgjidhja e fundit pasi ndryshimet në dietë dhe stërvitja nuk ju kanë dhënë rezultate.
Si të shpëtoj nga gishtat e mishit të dhjamit?
Humbja e yndyrës së përgjithshme të trupit mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e yndyrës në gishta, nëse kjo është arsyeja pse gishtat tuaj janë të mëdhenj.
Si ta humb yndyrën në fytyrë?
Bëni kardio. Dilni me vrap çdo ditë, edhe nëse është vetëm për 15 minuta. Kur bëni kardio, trupi juaj nuk do të përdorë vetëm yndyrën / energjinë nga pjesa e trupit që po përdorni (ulje vend), do ta marrë nga çdo vend.
Si mund të humb peshë në duar / gishta?
Bëni stërvitje, vrapime, ushtrime dore dhe më shumë. Për të humbur peshë në duar dhe gishta, ju duhet të humbni peshë kudo.
Cilat janë disa mënyra për të ndaluar plasaritjen e këpucëve?
Mundohuni të mos mendoni për këtë. Mbani veten të zënë sa më shumë që të jetë e mundur. Provoni të luani piano, kitarë ose një instrument tjetër për të shtrirë gishtat pa plasaritur kthetrat tuaja.
Gjenetikisht disa njerëz do të kenë më shumë yndyrë në gisht se të tjerët.
Nëse merrni përqindjen e yndyrës në trupin tuaj nën 20% (nëse jeni burrë) dhe nën 16% nëse jeni grua do të merrni gishtat (dhe pjesën tjetër prej jush) super të dobët.
Një ushqyes i certifikuar ose trainer personal mund të ndihmojë në përcaktimin e qasjes së duhur për uljen e yndyrës në trup.
Disa njerëz besojnë se ngrënia e omega 3s, si vaji i peshkut, mund t'ju ndihmojë të humbni yndyrën, madje edhe rreth gishtërinjve.
Konsultohuni me një trainer ose mjek personal përpara se të filloni një program stërvitje.
fariborzbaghai.org © 2021