Si të rritet yndyra kafe

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, me siguri mendoni për dhjamin si armik. Megjithatë, dhjami që po luftoni është yndyrë e bardhë - e ndryshme nga yndyra kafe në trupin tuaj. Yndyra kafe djeg kaloritë me një normë të mbingarkuar dhe yndyra kafe aktive mund të djeg dyqanet e yndyrës së bardhë në trupin tuaj - ndoshta ju ndihmon të humbni peshë dhe të ulni rrezikun tuaj nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti. [1] Po bëhen hulumtime rreth asaj se si të rritet yndyra kafe, por ftohja e trupit tuaj ka shumë të ngjarë të jetë efektive. Ju gjithashtu mund të provoni ndryshime diete dhe stilin e jetës për të rritur yndyrën kafe në trupin tuaj.

Ftohja për të rritur yndyrën kafe

Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Diskutoni qëllimet tuaja për humbjen e peshës me mjekun tuaj. Para se të bëni ndryshime në zakonet tuaja, bisedoni me mjekun tuaj për përfitimet shëndetësore të yndyrës kafe dhe mënyrën më të mirë për ta rritur atë. Ata mund t'ju ndihmojnë të zhvilloni një plan diete dhe stërvitjeje që është e përshtatshme për ju. Tregojuni atyre se cili është plani juaj - për shembull, "Unë do të doja të përdorja një jelek ftohës çdo ditë për të rritur yndyrën time kafe," - kështu që ata mund t'ju paralajmërojnë nëse plani juaj është i rrezikshëm për ju.
 • Mjeku juaj mund t'ju referojë tek një specialist si dietolog ose terapist fizik.
Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Qetësohuni për dy orë në ditë. Njerëzit të ekspozuar ndaj temperaturave të ftohta për 2 orë në ditë kanë treguar një rritje të yndyrës së tyre kafe. [2] Kjo teknikë nuk është veçanërisht e këndshme, por mund të jetë efektive sepse prodhimi i yndyrës kafe stimulohet nga temperaturat e ftohta.
 • Mundohuni të kaloni kohë çdo ditë në një mjedis që është midis 14-19 ° C, ose 57-66 ° F.
 • Nëse jetoni në një klimë të ftohtë, provoni të shëtisni jashtë për një kohë çdo ditë. Visheni mjaftueshëm për të qëndruar të sigurt, por kufizoni shtresat në mënyrë që trupi juaj të qetësohet. Qëndroni mjaftueshëm të ngrohtë në mënyrë që të mos dridheni.
 • Uluni në një dhomë me ajër të kondicionuar në veshje verore për dy orë në ditë. [3] X Burimi i hulumtimit
Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Mbani termostatin tuaj të ulët. Nëse keni një kondicioner, mbajeni të fikur brenda mesit të viteve 60 F ose ftohës (rreth 18.5 ° C). Të jetuarit në këtë mjedis në shtëpi ose në zyrën tuaj mund të jetë e mjaftueshme për të stimuluar yndyrën kafe të trupit tuaj. [4]
 • Lejoni luhatjen e temperaturës në shtëpinë tuaj, në mënyrë që të mos jetoni në një temperaturë të rehatshme 72 ° gjatë gjithë vitit. Në mënyrë ideale, mbajeni ajrin e kondicionuar duke shkuar gjatë verës dhe mbajeni nxehtësinë tuaj të ulët në dimër.
Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Përdorni një jelek ftohës. Jelekët ftohës mund të ndihmojnë në rritjen e yndyrës kafe, dhe disa kompani janë duke punuar për të zhvilluar jelekë për këtë arsye. Vjeshtë ulin temperaturën e trupit tuaj më shumë sesa thjesht të jeni në një dhomë të ftohtë. [5] Ju mund të blini një jelek ftohës në disa dyqane mallrash sportive ose vende si Walmart.
Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Përdorni pako akulli në pjesën e sipërme të trupit tuaj. Vendosni pako me akull në pjesën e sipërme të shpinës dhe gjoksit për rreth 30 minuta çdo ditë. Shumica e yndyrës kafe është e vendosur në zonën tuaj të qafës dhe të karbonit, kështu që stimulimi i kësaj zone me të ftohtin mund të jetë i dobishëm. [6]
 • Mbështilleni paketën e akullit në një peshqir në vend se ta vendosni direkt në lëkurën tuaj.
 • Hulumtimi është ende duke u bërë në lidhje me atë nëse ftohja ose jo e një pjese të trupit tuaj është e efektshme në rritjen e yndyrës kafe. [7] X Burimi i hulumtimit
Ftohja për të rritur yndyrën kafe
Lani në ujë të ftohtë. Merrni dushe të freskëta ose të ftohtë në vend të dusheve të ngrohta, ose të paktën merrni dushe me kontrast, ku alternoni midis ujit të ngrohtë dhe të ftohtë. Nëse nuk është shumë e pakëndshme, mund të provoni gjithashtu të uleni në një banjë akulli deri në bel për rreth 10 minuta tre herë në javë. [8]
 • Si një alternative, shkoni për të notuar në një liqen apo pishinë të ftohtë.

Kultivimi i zakoneve të dobishme

Kultivimi i zakoneve të dobishme
Ushtrohu rregullisht. Ushtrimi mund të rrisë një hormon në gjakun tuaj, irisin, që merr yndyrën e bardhë në trupin tuaj për të vepruar më shumë si yndyra kafe. [9] Kjo yndyrë "beige" ose "brite" - yndyra e bardhë që vepron si yndyra kafe - mund të mos jetë aq e dobishme sa yndyra e vërtetë kafe, por mund të ndihmojë në humbjen e peshës.
 • Bëni zemrën tuaj të rrahë shpejt duke vrapuar, notuar, duke ecur me vrull, duke kërcyer apo duke luajtur një sport. Mundohuni të merrni 30 minuta ushtrime me intensitet mesatar çdo ditë, ose të paktën 5 ditë në javë. [10] X Burimi i hulumtimit
Kultivimi i zakoneve të dobishme
Punoni në një mjedis të freskët. Ushtrimi me veshje të lehta në një mjedis të freskët për të rritur aktivitetin tuaj të dhjamit kaf. [11] Kjo ju jep përfitimet e stërvitjes dhe mbajtjen e trupit të freskët.
 • Mos e ngrohni nxehtësinë për të rritur sa më shumë djersë. Të qenit më i ngrohtë do të pengojë yndyrën tuaj kafe.
Kultivimi i zakoneve të dobishme
Flini të paktën 8 orë gjatë natës. Melatonin është një kimikate e lëshuar në trurin tuaj më shumë kur jeni në errësirë, kjo është arsyeja pse është e lidhur me gjumin. [12] Vendosni një orar të rregullt të gjumit për veten tuaj në mënyrë që të merrni 7-9 orë gjumë çdo natë. Gjumi i dobët është i lidhur me shtimin e peshës, dhe marrja e gjumit të duhur mund të stimulojë aktivitetin e yndyrës kafe. [13]
 • Shtojcat e melatoninës shiten në barnatore dhe dyqane të barnave. Diskutoni mbi përdorimin e shtesave të melatoninës me mjekun tuaj përpara se t'i përdorni.
 • Krijoni zakone të shëndetshme të gjumit siç është gjumi në një dhomë të ftohtë dhe të errët dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë.
Kultivimi i zakoneve të dobishme
Pyesni mjekun tuaj nëse mund të ndërroni ilaçin tuaj beta-bllokues. Ilaçet beta-bllokues, të cilat janë ilaçe të zakonshme të zemrës, mund të ulin sasinë e yndyrës kafe në trupin tuaj. [14] Nëse merrni këto lloj ilaçesh, bisedoni me mjekun tuaj për qëllimet tuaja në peshë dhe nëse kalimi në një ilaç tjetër është i mundur.
 • MOS ndaloni së marrë mjekimet tuaja pa folur me mjekun tuaj.

Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe

Mos hani shumë ose shumë pak. Të dyja të hani shumë pak kalori dhe konsumimi i tepërt mund të zvogëlojë yndyrën tuaj kafe dhe të rrisë yndyrën tuaj të bardhë. Ushqimi mund ta mbajë yndyrën tuaj të bardhë nga kthimi në kafe, ndërsa kënaqja e të dy rritë yndyrën tuaj të bardhë dhe ndërhyn në aftësinë e yndyrës kafe për të djegur kalori. [15]
Provoni agjërimin me ndërprerje . Agjërimi i ndërprerë është kur agjëroni për dy ditë çdo javë, dhe hani normalisht në ditët e tjera. Agjërimi me ndërprerje gjithashtu është treguar se ndihmon në rritjen e yndyrës kafe. Për të agjëruar me ndërprerje, provoni të hani normalisht për 5 ditë dhe më pas agjëroni për 2 ditë. [16]
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Merr mjaft hekur. Mungesa e hekurit mund të zvogëlojë sasinë e yndyrës kafe në trupin tuaj. [17] Hani ushqime të shëndetshme të pasura me hekur siç janë shpendët, ushqimet e detit, fasulet, perimet me gjethe të errëta, bizelet, drithërat e fortifikuara dhe frutat e thata. [18] Diskutoni me mjekun tuaj nëse keni nevojë për shtesa hekuri - mungesa e hekurit mund të diagnostikohet me një test të thjeshtë gjaku, dhe të mjekohet me shtesa shtesë.
 • Të kesh insulinë të mjaftueshme është e rëndësishme për të pasur hekur të mjaftueshëm, prandaj sigurohuni që të rregulloni nivelin e insulinës tuaj nëse jeni diabetik.
 • Duke pasur sasi të duhur të hormonit tiroide është gjithashtu e rëndësishme, kështu që menaxhoni hipotiroidizmin tuaj në mënyrë të duhur me mjekun tuaj. [19] X Burimi i hulumtimit
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Zgjidhni vajra bimore mbi yndyrnat shtazore kur gatuani. Dietat me yndyrë të lartë mund të kufizojnë ose ulin yndyrën tuaj kafe. [20] Hani një dietë të ulët në yndyrna shtazore dhe të pasura me drithëra të plota. Nuk ka asnjë provë shkencore që vërteton të hahet gjëra të caktuara do të rrisë yndyrën kafe, por disa hulumtime tregojnë se kjo dhe disa ushqime të tjera kanë potencial. Zgjidhni yndyrna të shëndetshme nga:
 • Gatim me vaj kokosi ose vaj ulliri në vend të gjalpit.
 • Ngrënia e peshkut dhe shpendëve në vend të mishit të kuq.
 • Shmangia e ushqimit të shpejtë, ushqimeve të përpunuara dhe të ngrira.
 • Marrja e proteinave nga drithërat dhe bishtajoret si fasulet dhe bizelet.
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Kanë një mollë në ditë. Qepat e mollës përmbajnë një kimikate të quajtur acid ursolik, i cili mund të rrisë dyqanet e yndyrës kafe. Hani mollë të papelura disa herë në javë, veçanërisht para ose pasi të punoni jashtë për të minimizuar efektin e fruktozës së mollës. Ushqime të tjera që përmbajnë acid ursolik përfshijnë: [21]
 • Frutat e errëta si boronicat, boronica, kumbulla dhe kungujt.
 • Rigani i bimëve, trumzë, livando, borzilok i shenjtë, mente, periwinkle dhe murriz.
 • Pjepri i hidhur nga barishtet mund të jetë gjithashtu i dobishëm.
Hani më shumë hudhër. Studimet kanë treguar që gllabërimi i hudhrës mund të rrisë sasitë Thermogenin (UCP1) në trupin tuaj, e cila është një proteinë e shkëputur që gjendet në indet kafe. Pritini pak hudhër të freskët dhe hidheni me vajin tuaj të ullirit kur gatuani vakt. [22]
Pini çaj jeshil. Shijoni një filxhan të ngrohtë me çaj jeshil të paktën disa herë në javë. Teaaji jeshil përmban epigallocatechin gallate (EGCG), i cili kontribuon në djegien e dhjamit duke ulur trigliceridet e insulinës dhe kolesterolin.
 • Shmangni shtimin e qumështit ose kremës në çajin tuaj pasi do të mohojë efektet e djegies së yndyrës së bardhë.
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Hani speca pikante. Kapsaicina që gjendet në specat e kuq pikant mund të aktivizojë yndyrën kafe. [23] Kjo është ende duke u studiuar. Provoni të përfshini speca pikante si kajanë, speca të kuq djegës dhe habanero.
 • Kujdes - habanerët janë shumë pikantë!
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Shtoni shafran i Indisë në vaktet tuaja. Shafrani i erëzave përmban kurkumin, i cili mund të ndihmojë në aktivizimin e yndyrës kafe. [24] Shafran i Indisë është një antioksidant që është përdorur tradicionalisht për përfitimet e tij shëndetësore. Shkencëtarët mendojnë se madje mund të tregojë premtime në ngadalësimin e rritjes së kancerit. [25]
Ushqimi për të promovuar aktivitetin e dhjamit në kafe
Konsideroni një shtesë të resveratrolit. Resveratrol, një produkt bimor, mund të blihet nga dyqani apo farmacia juaj. Ky përbërës mund të rrisë dyqanet tuaja të yndyrës kafe. [26] Diskutoni të përdorni paraprakisht ndonjë shtesë me mjekun tuaj.
Aktualisht, asnjë ilaç për të aktivizuar yndyrën kafe nuk është zhvilluar. Megjithatë, kjo terapi mund të jetë në horizont. [27] Një ilaç që studiohet është mirabegron. [28]
Rritja e yndyrës tuaj kafe vetëm mund të mos ju ndihmojë të humbni sasi të konsiderueshme të peshës. Couiftoni këtë me stërvitje dhe dietë të shëndetshme. [29]
fariborzbaghai.org © 2021