Si të ndihmoni astmën tuaj duke përdorur mjetet juridike në shtëpi

Astma është një gjendje kronike që shtrëngon në rrugët e tua ajrore, gjë që shkakton kollitje, frymëmarrje dhe ndonjëherë hiperventilim. Miliona njerëz e përjetojnë këtë gjendje. Ilaçet janë një trajtim i zakonshëm për të menaxhuar astmën, por ju mund të dëshironi të shmangni këtë hap. Ekzistojnë disa mënyra alternative për të menaxhuar astmën në mënyrë natyrale, dhe shumë prej tyre rekomandohen nga mjeku. Mbani në mend se sidoqoftë, këto trajtime zakonisht nuk kurojnë astmën. Ju duhet t'i bëni ato vetëm nën drejtimin e mjekut dhe të ndiqni çdo rekomandim tjetër trajtimi prej tyre.

Këshilla të përgjithshme të shëndetit

Ushtroni rregullisht për të forcuar mushkëritë. Ndërsa qëndrimi aktiv mund të jetë i vështirë me astmën, ushtrimet e rregullta mund të forcojnë mushkëritë tuaja dhe t'ju ndihmojnë të kapërceni gjendjen. Mundohuni të merrni ushtrime aerobike si ecja ose vrapimi 5-7 ditë në javë. [1]
 • Kini kujdes nga gjendja juaj ndërsa jeni duke ushtruar. Nëse ndiheni pa frymë, atëherë ndaloni përpara se të keni një sulm.
 • Nëse përdorni një inhalator, mbajeni me vete gjatë kohës që ushtroni.
Mbani një peshë të shëndetshme trupore. Të qenit mbipeshë vë më shumë stres në mushkëritë tuaja dhe mund ta përkeqësojë astmën. Bisedoni me mjekun tuaj dhe vendosni për peshën ideale për ju. Pastaj, ushtrohuni dhe dieta për të arritur dhe mbajtur atë peshë. [2]
Ndiqni një dietë anti-inflamatore të pasur me fruta dhe perime. Ka disa debate rreth asaj se sa efektive është një dietë anti-inflamatore në astmë, por mund të zvogëlojë inflamacionin në ajrin tuaj. Hani sa më shumë fruta dhe perime, të plotësuara me proteina të ligët dhe vajra bimore të shëndetshëm, për një dietë të mirë anti-inflamatore. [3]
 • Dieta mesdhetare dihet të jetë veçanërisht anti-inflamatore, kështu që ju mund ta përdorni këtë si një udhëzues për dietën tuaj.
Hani ushqime të pasura me vitaminë D. Ekziston një lidhje midis astmës dhe personave me mungesë të vitaminës D. Hani ushqime si vezët, viçin, produktet e qumështit dhe peshkun me vaj për një nxitje të vitaminës D. [4]
 • Drita e diellit ndihmon trupin tuaj të prodhojë vitaminë D, kështu që kalimi i disa minutave jashtë mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e niveleve tuaja.
Shmangni ushqimet dhe pijet me sulfite. Sulfitet mund të shkaktojnë sulme të astmës, kështu që konsumoni sa më pak të jetë e mundur. Vera është veçanërisht e lartë në sulfite. [5]
 • Ushqimet e konservuara, të fermentuara ose të turshi kanë tendencë të kenë edhe sulfite. Kontrolloni paketimin në gjithçka që blini për të kontrolluar për sulfitet.
Ulni stresin për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj. Frymëmarrja e shpejtë apo edhe hiperventilimi është i zakonshëm kur jeni i stresuar, gjë që mund të shkaktojë një sulm astme. Bëni më të mirën për të zvogëluar stresin dhe ankthin tuaj në mënyrë që të mund të merrni frymë më lehtë. [6]
 • Aktivitetet relaksuese si meditimi, frymëmarrja e thellë dhe joga mund të ndihmojnë në uljen e stresit tuaj.
Flini për 7-8 orë çdo natë për të mbajtur të fortë sistemin tuaj imunitar. Kjo nuk ju ndihmon drejtpërdrejt astma juaj, por të sëmurët mund ta përkeqësojnë astmën tuaj. Shmangni sëmundjet duke fjetur gjatë natës dhe duke mbajtur imunitetin tuaj lart. [7]
 • Nëse keni probleme për të fjetur, provoni të bëni aktivitete relaksuese për një orë para shtratit, si leximi ose dëgjimi i muzikës së butë.

Ruajtja e mjedisit të duhur

Shmangni shkaktimet e astmës tuaj. Të gjithë kanë shkaqe të ndryshme të astmës, kështu që identifikoni tuajat dhe bëni çmos për t’i shmangur ato. Disa nga ato të zakonshme janë poleni, lagështira e kafshëve shtëpiake, marimangat e pluhurit, tymi, tymi kimik dhe gazrat kimikë. [8]
 • Disa njerëz janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj ilaçeve si acetaminofeni.
Pastroni ose hiqni çdo qilima në shtëpinë tuaj. Qilima tërheq pluhurin, flokët, polenin dhe shumë shkaktues të astmës. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni kafshë shtëpiake. Shtë më mirë të hiqni sa më shumë qilima, por gjithashtu mund ta pastroni rregullisht për të shmangur ndërtimin e alergjenit. [9]
 • Nëse mbani qilima në shtëpinë tuaj, vakumeni atë të paktën një herë në javë për të pastruar çdo pluhur që është krijuar.
Hapni dritaret ndërsa pastroni shtëpinë tuaj. Pastrimi fillon shumë pluhur dhe shkaktues të tjerë, të cilat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen. Hapni dritaret ndërsa pastroni dhe lini të hapura për një kohë më pas për të lënë pluhurin të filtrohet. [10]
Përdorni një dehumidifikues nëse jetoni në një mjedis të lagësht. Ajri i lagësht është më i vështirë për tu marrë frymë, kështu që një dehumidifikues mund të ndihmojë që shtëpia juaj të jetë më e rehatshme nëse është e lagësht jashtë. [11]
 • Mos harroni se ajri tepër i thatë gjithashtu mund të shkaktojë simptoma të astmës, kështu që mund t'ju duhet të eksperimentoni pak me cilësimet e dehumidifikuesit për të gjetur nivelin e lagështisë ideale.
Qëndroni brenda nëse nivelet e alergjenit janë shumë të larta. Poleni dhe alergjenet e tjera mjedisore mund te shkaktojne sulme astme. Nëse nivelet e alergjenit janë të larta, është më mirë të kufizoni kohën tuaj jashtë. [12]
 • Kur alergjenet janë të larta jashtë, është gjithashtu një ide e mirë të drejtoni kondicionerin tuaj për të filtruar ajrin.
Mbuloni hundën dhe gojën nëse është e ftohtë. Ajri i ftohtë kufizon rrugët e tua ajrore dhe mund ta bëjë frymëmarrjen më të vështirë. Nëse është e ftohtë jashtë, përdorni një shall ose maskë për të mbajtur ngrohtë hundën dhe gojën. [13]
Mbani duhanin e duhanit jashtë shtëpisë tuaj. Mos lejoni që dikush të pijë duhan në shtëpinë tuaj, sepse tymi i duhanit është një acarues kryesor i astmës. [14]
 • Ju gjithashtu nuk duhet të pini duhan veten nëse keni astmë. Kjo përfundimisht do të shkaktojë simptomat tuaja.

Shtesa dhe Mjekësi alternative

Merrni tableta me vitaminë D nëse nuk merrni mjaftueshëm nga dieta juaj. Mangësitë e vitaminës D janë të zakonshme, kështu që ju mund të mos merrni mjaftueshëm nga dieta juaj. Merrni një tabletë të përditshme për të rikthyer nivelet tuaja. [15]
 • Mjeku juaj mund të konfirmojë nëse keni mungesë të vitaminës D me një test të thjeshtë gjaku.
Provoni selen për astmë kronike. Një mungesë e selenit mund të kontribuojë në astmën kronike, kështu që një tabletë e përditshme mund të ndihmojë në zbutjen e disa prej simptomave tuaja. [16]
 • Ju gjithashtu mund të merrni selen natyralisht nga arrat, peshqit me vaj, mishi dhe produktet e qumështit. [17] X Burimi i hulumtimit
Përdorni xhenxhefil për të zvogëluar inflamacionin. Xhenxhefili funksionon si një anti-inflamator, kështu që mund të pastrojë rrugën tuaj të ajrit dhe ta bëjë frymëmarrjen më të lehtë. Ka shumë mënyra për të marrë xhenxhefil, si në çaj, të spërkatur me ushqim, ose në një shtesë, kështu që zgjidhni metodën që ju pëlqen më së miri. [18]
Praktikoni frymëmarrje të thellë për të kontrolluar simptomat e astmës. Meqenëse astma mund të shkaktojë hiperventiluese, merrni ca kohë çdo ditë dhe përqendrohuni në frymëmarrjen thellë. Kjo nuk do të kurojë astmën, por mund t'ju ndihmojë të kontrolloni frymëmarrjen dhe të ndaloni sulmet. [19]
Lehtësoni presionin me një trajtim akupunkture. Akupunktura nuk është një trajtim i provuar për astmën, por disa njerëz zbulojnë se kjo lehtëson simptomat e tyre. Nuk ka dëm kur ta provoni nëse dëshironi. [20]
 • Vizitoni vetëm një akupunkturist të licencuar dhe të certifikuar, në mënyrë që të dini se po merrni një trajtim të sigurt.
fariborzbaghai.org © 2021