Si të merrni thonjtë e fortë

Thonjtë e dobët të thonjve mund të çojnë në copëza, skajet e lakuara ose varje të dhimbshme. Megjithë shumë këshilla të njohura dhe të dyshimta për bukurinë, ekzistojnë me të vërtetë vetëm disa zgjidhje që funksionojnë. Për shumicën e njerëzve me një dietë të shëndetshme, hidratimi i përditshëm dhe kalimi në rutinat e buta të kujdesit të thonjve janë ndryshimet e vetme që ia vlen të merren parasysh.

Forcimi i thonjve

Forcimi i thonjve
Hidratoni kutikulat me vaj. Thonjtë e thatë janë thonjtë e brishtë. Për të zvogëluar ndarjen dhe thyerjen, fërkoni çdo ditë një krem ​​hidratues ose vaj ulliri në kutikulat. [1] Vazelinë ose një locion dore të trashë dhe të yndyrshme që vuloset në lagështi duhet të bëjë edhe mashtrimin. [2] [3]
Forcimi i thonjve
Konsideroni shtojcat e biotinës. Biotina mund të mos ketë shumë efekt, përveç nëse keni thonj të brishtë të brishtë, por mund të jetë me vlerë të provoni. Një dozë ditore prej 30 mcg është e mjaftueshme për të shmangur mungesën. [4] Disa njerëz marrin një dozë shumë më të madhe ditore prej 2.5 mg për të forcuar thonjtë. Ju gjithashtu mund të rritni konsumimin e biotinës tuaj natyrisht duke konsumuar më shumë vezë, bajame, patate të ëmbla dhe burime të tjera dietike të kësaj vitamine B. [5]
 • Bisedoni së pari me një mjek përpara se të filloni të merrni ndonjë shtesë të re ose të bëni ndonjë ndryshim të madh dietik. [6] X Burimi i hulumtimit
Forcimi i thonjve
Dosje me kujdes. Formoni thonjtë me një skedar të hollë (të paktën 180 zhavor), duke shmangur skedarët metalikë dhe dërrasat e përafërta të zmerileve. [7] Skedar vetëm në një drejtim, asnjëherë mbrapa dhe me radhë. [8] Zbutja e nofkave dhe skajeve të ashpra mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes, por ngjituni në këtë qasje të kujdesshme.
 • Sigurohuni që thonjtë tuaj të jenë plotësisht të thatë para se të paraqiten. Gjithmonë prisni të paraqisni të paktën 10 minuta pasi të keni bërë dush ose të bëni pjatat.
 • Provoni të formoni thonjtë e gjatë në një ovale, sesa në një pikë ose katror, ​​për të zvogëluar presionin. [9] X Burimi i hulumtimit
 • Asnjëherë mos i vendosni anët e thonjve, pasi kjo mund të çojë në infeksion dhe të dobësojë seriozisht thonjtë tuaj.
Forcimi i thonjve
Hani një dietë të shëndetshme . Shumë faqe interneti dhe revista bukurie kërkojnë ushqime ose shtesa specifike. Nuk ka pak ose asnjë provë që shumica e këtyre punimeve. Në përgjithësi, një dietë e ekuilibruar me shumë vitamina dhe minerale nga ushqimi duhet të jetë e mjaftueshme për të shmangur problemet e thonjve. Disa njerëz mund të përfitojnë nga shtesa të kalciumit, hekurit, zinkut, ose vitaminës B, por vetëm nëse dieta e tyre është e ulët në këto substanca. [10] Bisedoni me mjekun tuaj për më shumë informacion.
 • Mos u besoni miteve rreth thonjve për forcimin e xhelatinës ose hudhrave. Këto nuk kanë asnjë efekt të dukshëm kur hahen ose përdoren për të njomur thonjtë.
 • Proteina është e nevojshme për të rritur thonjtë e thonjve, por shumë pak njerëz në vendet e zhvilluara janë të mangëta me proteina.

Parandalimi i dëmtimit

Parandalimi i dëmtimit
Përdorni vetëm mjetet tuaja për manikyr. Thingdo gjë që prek thonjtë tuaj duhet të përdoret vetëm në thonjtë tuaj. Shkëmbimi i skedarëve, furçave dhe mjeteve të tjera mund të përhapë infeksionin, duke çuar në kutikanë të fryrë të kuq dhe thonjtë e dobët. [11]
 • Edhe një sallon profesional i thonjve mund të mos pastrojë si duhet instrumentet e tij. Sillni mjetet tuaja ose sigurohuni që stafi i sallonit të sterilizojë instrumentet e tyre.
Parandalimi i dëmtimit
Lërini vetëm kutikun tuaj. Kutikulat në bazën e thonjve tuaj mbrojnë kundër kërpudhave dhe baktereve. Prerja e tyre mund të çojë në një infeksion që dëmton përgjithmonë shtratin e thonjve. [12]
 • Butësisht duke i shtyrë kutikulat tuaja mbrapa mund t'ju ndihmojnë të menaxhoni ato pa dëme shtesë. Zbutni kutikun tuaj duke i njomur në ujë, më pas përdorni një shkop portokalli për t’i shtyrë prapa dhe për t’i mbajtur ato të duken të zoti.
 • Thonjtë e rremë që shtrihen mbi kutikulat gjithashtu shkaktojnë dëm. Përdorni këshilla të rreme të thonjve në vend.
Parandalimi i dëmtimit
Shmangni ngurtësuesit e thonjve. Këto produkte bëjnë kërkesa të paprovuara dhe rrallë ia vlejnë rreziqet. Edhe nëse ata arrijnë të forcojnë thonjtë tuaj, rezultati përfundimtar mund të jetë i brishtë dhe lehtësisht i prishur. [13]
Parandalimi i dëmtimit
Kaloni markat e pllakave të thonjve. Disa lustrime të thonjve, veçanërisht ato që përmbajnë formaldehid, e bëjnë gozhdën të brishtë dhe të thatë. [14] Mundohuni të kaloni në një markë të ndryshme për disa javë dhe të shihni se çfarë ndodh. Shmangni formulat e tharjes së shpejtë, pasi këto mund të thahen më tej thonjtë tuaj.
 • Disa dermatologë rekomandojnë lënien e pllakës së thonjve jo më shumë se pesë ditë.
 • Provoni të përdorni locion dore në vend të një pallto bazë, për të mbrojtur më tej thonjtë tuaj.
Parandalimi i dëmtimit
Kujdesuni kur hiqni pllakën. Asnjëherë mos e hiqni ose mos e hiqni pllakën. Gjithmonë thithni atë me një heqës të pllakës së thonjve, derisa të mund ta pastroni lehtë. Këta heqës të polonisë thajnë gozhdën tuaj, kështu që hidratojeni më pas me krem ​​gozhdë, krem ​​të trashë dore, vazelinë ose vaj ulliri.
 • Në qoftë se nuk jeni duke hequr thonjtë akrilik, shikoni për një formulë jo acetone të heqëses të thonjve.
Parandalimi i dëmtimit
Minimizoni veshin dhe lotin. Puna manuale, larja e shpeshtë e duarve të shtëpisë dhe ekspozimi ndaj kimikateve të pastrimit, të gjitha mund të shqyejnë thonjtë tuaj. Vishni doreza gjatë këtyre aktiviteteve kur është e mundur.
 • Nëse stresi i thonjve është i pashmangshëm, ndoshta për shkak të larjes së duarve të kërkuara nga puna, ose duke luajtur kitarë klasike, mund t'ju duhet të hidratoni disa herë në ditë.
 • Shtypni me tavolinat e gishtërinjve, jo me thonjtë tuaj.
Shkoni pa lustruar 1-2 herë në muaj për t'i lënë thonjtë tuaj të marrin frymë. Veshja e pllakës së trashë ose veshja e pllakës çdo ditë mund të thajë thonjtë tuaj, duke i bërë ato të brishta. Kaloni të paktën disa ditë çdo muaj pa polonisht për t'i lënë thonjtë tuaj të marrin frymë dhe të ruajnë forcën e tyre. Kur vishni pllakë, gjithmonë përdorni një shtresë mbrojtëse bazë dhe aplikoni manikyrin tuaj në shtresa të hollë.
Shouldfarë duhet të ha për thonjtë e fortë?
Proteinat dhe vitaminat B janë thelbësore, siç janë ushqimet që kombinojnë niseshtën dhe proteinën, si orizin dhe fasulet. Zarzavatet si spinaqi janë gjithashtu thelbësore për thonjtë e shëndetshëm.
Si i forconi thonjtë tuaj?
Ushqimi i një diete të pasur me proteina dhe pirja e shumë uji janë thelbësore. Ju gjithashtu mund të provoni të merrni një shtesë të biotinës. Kujdesi për thonjtë gjithashtu ka shumë rëndësi. Jini të butë me kutikun tuaj dhe sigurohuni që po i bëni si duhet, duke mos parë në skajet. Ju gjithashtu mund të dëshironi të masazhoni zonën tuaj të thonjve me vajin e kutikulave i cili do të ndihmojë në forcimin e tyre dhe mbajtjen e tyre fleksibël, gjë që zvogëlon thyerjen.
Farë duhet të bëj nëse nuk kam qasje në vajrat ose kremrat / lustrimet?
Fjalë për fjalë, çdo vaj që ju keni të dobishëm që do të përdorni për të yndyrat një tigan janë në rregull. Asnjë polonisht nuk nevojitet, dhe është më mirë të mos keni akses në të. Thonjtë tuaj me faleminderit për pushimin nga polonishtja.
Po sikur të notoj shumë?
That'sshtë mirë Vetëm mos harroni të lagni thonjtë tuaj menjëherë pasi të dilni nga pishina pasi klori mund t'i thajë ato.
Doesfarë bën një shtresë bazë?
Një shtresë bazë mbron thonjtë tuaj nga copëtimi ose thyerja. Po ashtu ju lehtëson më vonë heqjen e pllakës së thonjve më vonë.
Farë duhet të bëj nëse kafshoj thonjtë e mi?
Mundohuni të shkoni në një farmaci dhe të kërkoni produkte të veçanta që aplikoni në thonjtë tuaj për ta bërë më të lehtë ndalimin. Zakonisht lënë një shije të keqe në gojën tuaj.
Si t’i trajtoj thonjtë e mi të brishtë?
Thonjtë tuaj mund të jenë të brishtë për shkak të ekspozimit të ujit gjatë një periudhe të gjatë kohore. Sigurohuni që të hidratoheni me vaj ulliri, vaj jojoba, vaj ricor. Hani një dietë të mirë.
A mund të përdor vaj kokosit në vend të vajit të ullirit?
Po, vaji i arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit është shumë ushqyes dhe hidraton dhe forcon thonjtë dhe kutikulat.
Unë luaj violinë, por dua gozhdë të gjata. Cfare bej
Ju ndoshta do të duhet të vendosni për njërën ose tjetrën. Ju mund të rritni thonjtë tuaj kur nuk do të luani për një periudhë kohe dhe t'i shkurtoni ato kur duhet të luani përsëri.
Po sikur të luaj bateri?
Nëse luani bateri, mund të dëshironi t’i mbani thonjtë tuaj relativisht të shkurtër. Mbajtja e shkopinjve të daulleve mund të bëhet e ndërlikuar me thonjtë më të gjatë. Po ashtu, nëse i mbani ato shumë gjatë, ka shumë të ngjarë që ta godisni një kundër një daulle dhe ta prishni atë në një moment.
Riparoni një gozhdë të thyer me zam gozhdë ose një çantë për thithjen e thonjve.
Lojtarët klasikë të kitarës kanë shumë mënyra për ta bërë gozhdën më të vështirë për një tingull më të qartë. Për shembull, ata mund të zhyten majën e thonjve në zam dhe pluhur akrilik të thonjve, pastaj të thahen. [15] Teknika si kjo zakonisht e bëjnë gozhdën më të dobët ose më të brishtë, kështu që ato nuk rekomandohen për jo kitaristë.
Kafshimi i thonjve ju lëshon lotë të lodhur. Shikoni këtë artikull për këshilla për prishjen e zakonit.
Rrallë, thonjtë e dobët janë një shenjë e një sëmundjeje themelore. Bisedoni me një mjek nëse asnjë nga këto këshilla nuk funksionon për ju.
fariborzbaghai.org © 2021