Si të bëhet i dobët

Humbja e peshës mund të jetë një luftë, por mbajtja jashtë saj është edhe më e vështirë. Ky artikull do t'ju mësojë se si të bini disa kile shpejt për një festë të ardhshme ose pushime, dhe si të mirëmbani një kornizë më të hollë pasi të keni arritur peshën e qëllimit.

Shpejt e shpejtë

Shpejt e shpejtë
Hani më pak dhe ushtroni më shumë. Asshtë po aq e thjeshtë sa kaq! Qëllimi është të digjni më shumë kalori sesa konsumoni në një ditë të caktuar.
 • Një kile është e barabartë me 3.500 kalori, që do të thotë se do të duhet të digjni 3.500 kalori më shumë sesa konsumoni në mënyrë që të humbni një kile. [1] X Burimi i hulumtimit
 • Ulja e konsumit tuaj kalorik duke prerë madhësitë e porcionit. Sigurohuni të lexoni etiketat në gjithçka që hani në mënyrë që të mund të mbani shënimet e kalorive tuaja.
 • Hani ushqime të vogla dhe snack gjatë gjithë ditës. Kjo do ta mbajë metabolizmin tuaj shpejt dhe do të parandalojë trupin tuaj të ruajë yndyrë shtesë.
 • Bëni ushtrime aerobike si vrapimi, ecja, noti dhe biçikleta. Këto do të ndihmojnë në shpejtimin e metabolizmit tuaj dhe djegien e kalorive.
 • Mos harroni se stërvitja djeg kalori, por nuk mund të bëjë që të humbni peshë. Ju do të duhet të hani më pak në mënyrë që të humbni peshë. [2] X Burimi i hulumtimit
Shpejt e shpejtë
Ndaloni të hani dy orë para se të shkoni për të fjetur. Metabolizmi juaj ngadalësohet në mënyrë dramatike ndërsa flini, kështu që do të duhet më shumë kohë që ushqimi të tretet. Plus, të hahet herët gjatë ditës do t'ju japë energjinë e nevojshme për të vazhduar me aktivitetet tuaja të përditshme.
Shpejt e shpejtë
Mos kaloni vaktet. Kalimi i vakteve do ta detyrojë trupin tuaj në gjendje të urisë, duke e bërë atë të ruajë yndyrë shtesë.
 • Mendoni për metabolizmin tuaj si zjarr, dhe ushqimin si karburantin e tij. Nëse dëshironi ta mbani zjarrin të fortë, do të duhet të vazhdoni të shtoni degëzime, gazeta dhe shkrime në të. Nëse ndaloni t’i shtoni këto gjëra në zjarr, përfundimisht do të shuhet. Në mënyrë të ngjashme, nëse keni uritur veten tuaj, metabolizmi juaj do të dobësohet dhe dobësohet me kalimin e kohës.
 • Shtë më mirë të hani katër ose pesë vakte të vogla gjatë gjithë ditës sesa të hani dy ose tre të mëdha, sepse trupi juaj do të ketë më shumë kohë për të tretur ushqimin.
 • Konsideroni të hani ushqime më të vogla me ushqime në mes. Kjo do ta mbajë metabolizmin tuaj të funksionojë gjatë gjithë ditës. Provoni këto ushqime të shëndetshme në mes vakteve: një copë frutash si banane ose mollë, një filxhan kos Grek, një bar ushqyes, disa karota dhe humus ose një sallatë e vogël me salcë të lehtë.
Shpejt e shpejtë
Pini shumë ujë. A e dini se trupi i njeriut shpesh ngatërron urinë dhe etjen? Nëse dëshironi ushqim por nuk jeni në të vërtetë atëherë shanset janë që trupi juaj të jetë i dehidratuar.
 • Duhet të pini minimumi 8 gota ujë çdo ditë.
Shpejt e shpejtë
Hani fruta, perime dhe proteina të ligët. Këto ushqime janë të pasura me lëndë ushqyese, duke i dhënë trupit tuaj ushqimin e duhur që i nevojiten, pa mbushur kalori shtesë.
 • Kaloni nga buka e bardhë dhe orizi në grurë të tërë.
 • Pritini kalori boshe që vijnë nga buka, makaronat, alkooli dhe ushqimet me sheqer.

Ruajtja e peshës tuaj të qëllimit

Ruajtja e peshës tuaj të qëllimit
Shtoni shumëllojshmëri në dietën tuaj dhe rutinën e stërvitjes. Trupat tanë janë mësuar të bëjnë dietë dhe të ushtrojnë shumë shpejt rutinën. Mbajtja e guess trupit tuaj duke ndryshuar planin tuaj të fitnesit do t'ju ndihmojë të kapërceni pllajën dhe të parandaloni shtimin e peshës.
 • Alternoni midis ngrënies së gjashtë vakteve të vogla një ditë dhe tre vakteve më të mëdha ditën tjetër.
 • Fikni midis ushtrimeve stërvitore kardio dhe forcë gjatë gjithë javës.
Ruajtja e peshës tuaj të qëllimit
Parandaloni binging. Humbja e peshës shpesh mund të shkaktojë dëshirën për të zënë gjumë, ose për të tepruar. Mënyra më e mirë për të shmangur kafshimin është të hani gjërat që dëshironi në moderim. Nëse e privoni vazhdimisht veten, do të keni shumë më shumë gjasa të keni episode të bingjeve.
Ruajtja e peshës tuaj të qëllimit
Mos u kthehuni te modelet tuaja të vjetra të ngrënies. Nëse keni humbur peshë, atëherë stomaku juaj ndoshta është zvogëluar, që do të thotë se ju duhet më pak ushqim për t'u ndjerë të plotë. Dëgjojeni trupin tuaj dhe hani vetëm aq sa ju duhet të ndjeheni të plotë. Nëse ktheheni në modelet tuaja të vjetra të ngrënies pasi të keni arritur peshën tuaj të synimit, patjetër që do të fitoni një pjesë, nëse jo të gjitha, të peshës së kthyer.
Ruajtja e peshës tuaj të qëllimit
Gjeni një model të mundshëm të ngrënies dhe ushtrimit. Nëse vuani vazhdimisht, përfundimisht do të hiqni dorë nga dieta juaj dhe plani i stërvitjes - është vetëm e natyrshme. Gjeni një mënyrë jetese me të cilën ndjeheni rehat.
 • Zgjidhni një stërvitje që ju pëlqen. Nëse jeni duke u argëtuar, do të keni shumë më shumë gjasa të rrini me të në një afat të gjatë.

Përdorimi i Strategjive ditore

Përdorimi i Strategjive ditore
Pini pije të nxehta. Mos harroni se pijet e nxehta si kafe dhe çaj mund t'ju ndihmojnë të ndjeheni më të gjatë për më gjatë. Nëse po përpiqeni të shkurtoni kafeinën, atëherë zgjidhni çajra të dekafeinuar.
Përdorimi i Strategjive ditore
Gjeni alternativa të shëndetshme për ushqimet që dëshironi. Nëse vuani nga një dhëmb i ëmbël, atëherë hani çokollatë të errët, mjaltë, kos dhe / ose fruta në vend se akullore, biskota dhe tortë. Në këtë mënyrë ju do të kënaqni dhëmbin tuaj të ëmbël pa kompromentuar vijën e belit!
Përdorimi i Strategjive ditore
Mbani një ditar diete. Njerëzit që mbajnë revista ushqimi dhe ushtrimesh humbasin më shumë peshë sesa ata që nuk e bëjnë këtë. [3] Mbikqyrja e sjelljes suaj ju ndihmon të vini re modele, dhe të përcaktoni se çfarë funksionon për ju dhe çfarë jo.
Përdorimi i Strategjive ditore
Mos e peshoni veten çdo ditë. Do t'ju bëjë të çmendur, dhe do të jetë mashtrues sepse pesha e të gjithëve luhatet nga 2 deri në 3 paund çdo ditë. [4]
Përdorimi i Strategjive ditore
Pini një gotë të plotë me ujë dhe / ose një pjesë të frutave para çdo vakti. Kjo do t'ju ndihmojë të mbushni stomakun tuaj në mënyrë që të ndjeheni më shpejt më shpejt.
Përdorimi i Strategjive ditore
Gjeni një shok të humbjes së peshës. Ju mund të shkëmbeni ide dhe këshilla dhe të motivoni njëri-tjetrin kur njëri nga ju të ndjehet i hequr dorë.
Përdorimi i Strategjive ditore
Bëni fotografitë "para dhe pas". Kjo do t'ju ndihmojë të mbani të motivuar, dhe t'ju japë një ndjenjë dërrmuese të kënaqësisë kur më në fund merrni atë fotografinë "pas".
Unë zakonisht nuk kam kohë për të ushtruar çdo ditë; cilat janë disa ushtrime të shpejta por me djegie të dhjamit që mund të provoja?
Anydo lloj hedhjeje, burpe, ngritje pushimi, hedhje të shpejtë hedhjesh, alpinistë malorë, hedhje në kuti, kalime dhe kërcime të hedhura të gjitha ju japin zhurmën më të mirë për gjellën.
Si ju bëhet i dobët brenda një dite?
A keni shkuar nga skinny në ku jeni tani në një ditë? Jo, kështu që jepni kohë; do t’ia vlejë.
Si mund të marr kofshë me të vërtetë të dobëta?
Gjenetika, në një pjesë të madhe, do të përcaktojë formën e përgjithshme të trupit tuaj, përfshirë formën e kofshëve. Nëse keni pak yndyrë shtesë, mund të jeni në gjendje të zvogëloni madhësinë e kofshëve tuaj përmes ushtrimeve dhe dietave. Përqendrohuni te të qenit i shëndetshëm dhe të ndjehesh mirë dhe i fortë.
Unë nuk ha shumë gjëra të ngopura, unë eci çdo ditë, ha vegjet e mia, megjithatë kam ngecur në 65 kg (jam vetëm 1,6 metra i gjatë) dhe thjesht nuk di çfarë të bëj. Si mund të bëhem i dobët?
Le ta përballojmë. Njerëzit të cilët qëndrojnë vërtet të pakta dhe të shëndetshëm rrallë nëse hanë ndonjë ushqim të hedhurinë. Ata kurrë nuk konsumojnë alkool ose pije me sheqer pa hequr kaloritë ushqimore nga një pjesë tjetër e dietës së tyre. Ata kurrë nuk hanë pica, ata kurrë nuk hanë donuts, pa një deficit diku tjetër. Përdorni një ditar ushqimesh dhe shkruani çdo shije të veçantë të ushqimit dhe pijeve që konsumoni. Do të mësoni se ku mund të konsumoni shumë kalori. Sidoqoftë, nëse keni kocka të forta, ju mund të dëmtoni veten duke u përpjekur të humbni më shumë peshë. Nëse jeni vërtet në dyshim, përpiquni të shihni një dietolog profesionist për ndihmë.
Si mund të bëheni të dobët gjatë natës?
Ti nuk mundesh. Humbja e ngadaltë e peshës ka shumë më shumë të ngjarë të qëndrojë larg. Mësoni zakone të reja të mira për të ngrënë dhe ushtruar sot dhe do të keni një jetë shumë më të shëndetshme.
Si i bëni gishtat tuaj të dobët?
Gjenetika kontrollon ku trupi ynë ruan yndyrën. Ju mund të bëni ushtrime të gishtërinjve dhe të siguroheni që nuk po mbajnë lëngje, por pas kësaj, mund t'ju duhet të merrni parasysh humbjen e përgjithshme të peshës për të zvogëluar madhësinë e gishtit.
A mund të jem i dobët pa pirë tetë gota ujë në ditë?
Po, por pirja e ujit do t'ju ndihmojë të humbni peshë.
Pra, a qelizat tona yndyrore kontraktohen kur marrim lëkurë të dobët?
Po. Qelizat tuaja të yndyrës mund të tkurren ose rriten, por ato kurrë nuk do të ikin, përveç nëse i heqni ato me heqje kirurgjikale (në këtë rast, trupi juaj do të prodhojë të reja për t'i kompensuar).
A mund të bëj perime mëngjesin tim?
Po ti mundesh. 4 ditët e tua të para do të lodhesh shumë, por kur mësohesh me të, është shumë freskuese.
Nëse ushtroj shpesh çdo ditë do të bëhem i dobët?
Vetëm nëse hani shëndetshëm. Në mënyrë që ju të humbni peshë, ju do të duhet të punoni më shumë kalori sesa ato që keni tretur në atë ditë. Sa kalori varet nga ajo që ju hani. Qëndrimi larg sheqerit do të ndihmojë, pasi sheqeri bën insulinë që prodhon hormonet që krijojnë qelizat yndyrore. Dhe nuk mund të heqësh qafe qelizat yndyrore, pasi ato vetëm mund të zgjerohen dhe kontraktohen.
Sigurohuni që po hani mjaft kalori për të mbajtur veten. Mos hani më pak se 1200 kalori në ditë.
Kushtojini vëmendje shenjave të mëposhtme të kequshqyerjes: ulje e masës së muskujve / indeve, letargji, vështirësi për të qëndruar të ngrohtë, reagim i ngadalshëm imunitar, vështirësi në frymëmarrje dhe humbje të flokëve.
fariborzbaghai.org © 2021