Si të kuroni dhimbjen e stomakut

Dhimbja e stomakut mund të shkaktohet nga shumë gjëra të ndryshme, nga ato serioze si një gur në veshka deri tek jo serioz si dispepsi. Nëse jeni duke përjetuar dhimbje të forta në stomak ose nëse dhimbja në stomak ka zgjatur më shumë se dy ditë, atëherë duhet të telefononi menjëherë mjekun tuaj. Për dhimbjet në stomak të shkaktuara nga dieta dhe mënyra e jetesës, ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar në kurimin e dhimbjeve në stomak.

Përdorimi i ilaçeve bimore

Përdorimi i ilaçeve bimore
Provoni lëng aloe vera. Lëngu i aloe vera mund të ndihmojë në neutralizimin e acidit në stomakun tuaj, kështu që mund ta gjeni të dobishme të pini një filxhan ose dy lëng aloe vera çdo ditë. [1] Ju mund të gjeni lëng aloe vera në një dyqan ushqimesh shëndetësore ose një dyqan ushqimesh të pajisura mirë.
 • Mbani në mend se lëngu i aloe vera ka një efekt të butë qetësues, kështu që mund të dëshironi të filloni me vetëm gjysmën e filxhanit për të parë se si trupi juaj i përgjigjet asaj.
Përdorimi i ilaçeve bimore
Pini pak çaj kopër. Kopër mund të ndihmojë në uljen e acidit në stomak dhe të qetësoni stomakun tuaj, kështu që mund t'ju ndihmojë të kuroni dhimbjet në stomak. [2] Provoni të pini dy deri në tre gota çaj kopër në ditë rreth 20 minuta para se të hani.
 • Për të bërë çaj kopër, shtypni rreth një lugë çaji farash kopër dhe shtoni një filxhan ujë të zier. Pjekni farat në ujë për rreth pesë minuta dhe më pas tendosni ujin.
Përdorimi i ilaçeve bimore
Hani më shumë mustardë. Mustardë ka efekte anti-inflamatore dhe antacid, kështu që është një shtesë e shkëlqyeshme dietike nëse vuani nga këto lloje të dhimbjes në stomak. [3] Provoni të shtoni një lugë gjelle mustardë të mirë në një sanduiç çdo ditë për të marrë më shumë mustardë në dietën tuaj.
Përdorimi i ilaçeve bimore
Sipër ca çaj kamomili ose xhenxhefili. Teaaji nga kamomili dhe xhenxhefili mund të ndihmojnë për të qetësuar stomakun tuaj dhe ato gjithashtu kanë efekte anti-inflamatore. [4] Ju mund të blini çaj kamomili dhe xhenxhefili në shumicën e dyqaneve ushqimore. Provoni të pini një filxhan çaj kamomili ose xhenxhefili pas ngrënies për të ndihmuar në zbutjen e stomakut tuaj dhe lehtësimin e dhimbjeve në stomak.
Përdorimi i ilaçeve bimore
Merrni tableta të degëzuara deglycyrrizizuara të rrënjës së licorice (DGL). Tabletat DGL mund të ndihmojnë në kontrollin e acidit në stomak. Tabletat DGL gjithashtu mund të ofrojnë lehtësim për dhimbjen në stomak duke rritur prodhimin e mukozës në stomakun tuaj. Mukoza vepron si një shtresë qetësuese për stomakun tuaj. [5] Tabletat DGL mund të gjeni në një dyqan ushqimesh shëndetësore ose një dyqan ushqimesh të pajisura mirë.
 • Sigurohuni që të kontrolloheni me mjekun tuaj përpara se të merrni tableta DGL dhe të ndiqni udhëzimet e prodhuesit gjithashtu.
 • Një dozë e zakonshme për tabletat DGL është dy deri në tre tableta çdo katër deri në gjashtë orë.
Përdorimi i ilaçeve bimore
Provoni ca bajame të rrëshqitshme. Bari i rrëshqitshëm mund të qetësojë dhe mbështjellë stomakun tuaj, i cili gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve në stomak. [6] Ju mund të merrni një bajame të rrëshqitshme si një shtesë e lëngshme ose si një tabletë.
 • Kontrolloni me mjekun tuaj përpara se të merrni një elm të rrëshqitshëm dhe ndiqni udhëzimet e prodhuesit gjithashtu.

Ndryshimi i dietës tuaj

Ndryshimi i dietës tuaj
Identifikoni ushqimet me probleme. Nëse përjetoni dhimbje në stomak pasi të keni ngrënë, atëherë ushqimet që jeni duke ngrënë mund të fajësohen. Një mënyrë me të cilën mund të filloni të kuroni dhimbjet në stomak është të mbani nën kontroll ushqimet që hani dhe se si ato ju bëjnë të ndjeheni. [7] Me kalimin e kohës, duhet të filloni të vini re se ushqime të caktuara shkaktojnë dhimbje në stomak më shumë se të tjerët, ndërsa disa nuk shkaktojnë dhimbje fare. Rregulloni zakonet tuaja të ngrënies për të eleminuar këto shkaqe të dhimbjes në stomak.
 • Për shembull, nëse vëreni që keni dhimbje në stomak pasi të keni ngrënë spageti dhe qofte me salcë makarona, atëherë ai ushqim mund të jetë duke shkaktuar dhimbjen tuaj në stomak.
 • Për të përcaktuar nëse salca, makaronat ose qullat e mishit po ju shkaktojnë dhimbje në stomak, provoni të eliminoni një përbërës çdo ditë. Për shembull, ju mund të hani vetëm spageti dhe qullat pa salcë ditën tjetër dhe nëse nuk keni dhimbje në stomak, atëherë do të dini që ishte salca që shkaktoi dhimbjen.
Ndryshimi i dietës tuaj
Rri larg ushqimet me problem të zakonshëm. Ju gjithashtu mund të kuroni dhimbjen në stomak duke eleminuar disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në stomak nga dieta juaj. Ushqimet me probleme të zakonshme për të shmangur përfshijnë: [8]
 • Pije me kafeinë, të tilla si kafe, çaj të zi dhe latte
 • Ushqime të yndyrshme, të tilla si skuqura franceze, biskota dhe pasta
 • Pije të gazuara
 • Ushqime acide, siç janë salca e makaronave dhe lëngu i portokallit
 • alkool
 • Makarona
 • Produkte të qumështit me yndyrë të plotë
Ndryshimi i dietës tuaj
Pini shumë ujë. Mbajtja e hidratuar mirë është një mënyrë tjetër e mirë për të filluar kurimin e dhimbjeve në stomak. Uji ndihmon trupin tuaj të tretet ushqimi juaj dhe gjithashtu ndihmon në uljen e acidit në stomak. Shumica e të rriturve duhet të pinë rreth tetë gota ujë 8-ons në ditë.
 • Provoni të shtoni një lugë gjelle uthull molle në një filxhan ujë. Uthull musht molle mund të ndihmojë në neutralizimin e acidit në stomak, i cili gjithashtu mund të ndihmojë në kurimin e dhimbjes në stomak. [9] X Burimi i besueshëm PubMed Arkivi Qendror i Gazetës nga Institutet Kombëtare të Shëndetit të SH.B.A. Shkoni te burimi
Ndryshimi i dietës tuaj
Hani më shumë ushqime të pasura me fibra. Konsumimi i një diete me fibra të lartë është thelbësore për shëndetin e mirë, por gjithashtu mund të ndihmojë edhe në dhimbjen e stomakut. Fibra mban ushqimin duke lëvizur përmes sistemit tuaj, kështu që mund t'ju parandalojë që të mos kapsllëkeni.
 • Mundohuni të hani një mollë çdo ditë. Mollët janë një burim i mirë i fibrave dhe ato përmbajnë gjithashtu pektinë, e cila mund të ndihmojë në neutralizimin e acidit.

Ndryshimi i mënyrës që hani

Ndryshimi i mënyrës që hani
Ulni sasinë e ushqimit që hani në një ulje. Ushqimi i shumë ushqimit menjëherë shkakton stres në stomakun tuaj që mund të jetë duke shkaktuar dhimbje në stomak për ju. Për të zvogëluar këtë stres, provoni të hani ushqime të vogla të shpeshta, të ndara gjatë gjithë ditës. [10]
 • Për shembull, në vend që të bëni një drekë të madhe, provoni ta copëtoni drekën tuaj normale në dy vakte të veçanta. Kanë një në 12pm dhe tjetrin në 03:00. Mund të bëni të njëjtën gjë edhe me mëngjesin dhe darkën tuaj. Mundohuni të hani një vakt të vogël kalori 200 - 300 për një herë në tre orë gjatë ditës.
Ndryshimi i mënyrës që hani
Ndaloni të hani dy deri në tre orë para gjumit. Ushqimi shumë afër gjumit mund të jetë duke bërë presion në stomakun tuaj ndërsa përpiqeni të flini. Për të eleminuar këtë shkak të mundshëm të dhimbjes në stomak, ndaloni të hani rreth dy deri në tre orë para gjumit. [11]
 • Nëse jeni mësuar të keni një meze të lehtë në gjumë, provoni të keni një filxhan çaj bimor rreth një orë para shtratit për t'ju ndihmuar të relaksoheni.
Ndryshimi i mënyrës që hani
Hani ngadalë. Ushqimi i ushqimit tuaj me nxitim mund të bëjë presion shtesë edhe në stomakun tuaj. Për të eliminuar këtë shkak të mundshëm të dhimbjes në stomak, përpiquni të merrni kohën tuaj kur jeni duke ngrënë vaktin tuaj. Përtypni ngadalë dhe kushtojini vëmendje asaj që jeni duke ngrënë. [12]
 • Provoni ta vendosni pirunin tuaj midis kafshimeve ose merrni një gllënjkë uji pas çdo pak kafshimi.

Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës

Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës
Vishni rroba të përshtatshme dhe të lirshme. Veshja e ngushtë mund të shtrëngojë stomakun tuaj dhe të çojë në dhimbje në stomak. Nëse keni tendencë të vishni veshje të ngushta, atëherë përpiquni të kaloni në rroba të lirshme të montuara për një kohë, për të parë nëse ju ndihmon. [13]
Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës
Ndaloni pirjen e duhanit . Ndër efektet e tjera negative të tij, pirja e duhanit mund të rrisë acidin në stomak dhe kjo mund të shkaktojë dhimbje në stomak. [14] Nëse pini duhan, pyesni mjekun tuaj për ndihmë në heqjen dorë nga puna. Ka shumë ilaçe të ndërprerjes së duhanit, mjete dhe programe që mund t'ju ndihmojnë.
Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës
Humb peshe . Bartja e peshës së tepërt gjithashtu mund të bëjë presion në organet tuaja të brendshme dhe të çojë në zbaticë ose GERD. Nëse jeni mbipeshë ose obez, atëherë mund t'ju duhet të humbni peshë për të eliminuar këtë shkak të mundshëm të dhimbjes në stomak. [15]
 • Mbani gjurmët se sa hani çdo ditë. Për të humbur peshë, është e rëndësishme të siguroheni që numri i kalorive që konsumoni është më i vogël se numri i kalorive që digjni. Mbajtja e shënimeve se sa ju hani në një ditar ushqimi është mënyra më e mirë për të parë nëse digjen më shumë kalori sesa po hani çdo ditë.
 • Merrni një orë stërvitje të moderuar në shumicën e ditëve të javës. Humbja e peshës është më e lehtë nëse përfshini shumë aktivitete kardiovaskulare siç janë ecja e shpejtë, biçikleta ose noti. Gjeni diçka që funksionon për ju dhe ngjiteni me të.
 • Shmangni dietat e zbehta. Humbja e peshës kërkon kohë dhe dieta të zbehta që premtojnë se do të humbni shumë peshë gjatë natës, me siguri do t'ju kërkojnë të privoni veten dhe gjithashtu mund të përfundoni duke fituar peshën që keni humbur pasi të keni mbaruar dieta.
Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës
Flini me kokën lart. Gënjeshtra në shtrat mund të rezultojë në ngritjen e acidit në stomak dhe kjo mund të çojë në dhimbje në stomak. Një mënyrë për të ulur këtë faktor është të ngrini lart pjesën e sipërme të trupit ndërsa flini. Ju mund ta bëni këtë duke ngritur lart kokën e shtratit tuaj ndërsa flini ose duke vendosur disa jastëkë nën trupin tuaj të sipërm. [16]
 • Mbani në mend se përdorimi i jastëkëve shtesë nën kokën tuaj nuk do t'ju ndihmojë pasi kjo vetëm do të bëjë që koka dhe qafa juaj të përkulen përpara. Shtë e rëndësishme të siguroheni që i gjithë trupi juaj i sipërm të ngrihet.
Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës
Menaxhoni stresin. Stresi është një shkak i zakonshëm i dhimbjes në stomak dhe çështjeve të tjera të tretjes gjithashtu. Për të menaxhuar stresin, sigurohuni që të përfshini disa ushtrime relaksimi në rutinën tuaj të përditshme.
 • Praktikoni ushtrime të frymëmarrjes së thellë. Marrja e disa minutave për të marrë frymë thellë gjithashtu mund t'ju ndihmojë të menaxhoni stresin. Provoni të thithni ngadalë përmes hundës deri në numrin e pesë, pastaj nxiteni ngadalë përmes gojës tuaj deri në numrin e pesë. Përsëriteni këtë ushtrim me frymë thellë për rreth 5-10 minuta. [17] X Burimi i hulumtimit
 • Dëgjo muzikë qetësuese. Muzika është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndryshuar gjendjen shpirtërore dhe muzika qetësuese mund të ndihmojë në uljen e stresit kur godet. Provoni të luani muzikë muzikore klasike relaksuese ose tinguj të natyrës. Ju gjithashtu mund të luani vetëm një nga këngët tuaja të preferuara dhe të këndoni së bashku. [18] X Burimi i hulumtimit
 • Mësoni si të meditoni. Meditimi është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për t'u çlodhur dhe menaxhuar stresin. Meditimi ju mëson të heshtni mendimet tuaja për gara, gjë që është një shkak kryesor i stresit për disa njerëz. Meditimi madje mund t’ju ​​ndihmojë të ndikoheni më pak nga stresi me kalimin e kohës. [19] X Burimi i hulumtimit

Marrja e Ndihmës Mjekësore

Marrja e Ndihmës Mjekësore
Shikoni një mjek për një diagnozë. Nëse keni përjetuar dhimbje në stomak për më shumë se disa ditë, ose nëse asgjë nuk ju ndihmon, atëherë duhet të telefononi mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Dhimbja e stomakut mund të shkojë nga e butë në e rëndë dhe mund të shkaktohet nga një sërë kushtesh, prandaj është e rëndësishme të merrni një diagnozë dhe trajtim të duhur për dhimbjen në stomak. Disa nga shkaqet e mundshme të dhimbjes në stomak përfshijnë: [20]
 • Helmim nga ushqimi
 • gaz
 • ulcerat
 • Gurët në veshka
 • gurëve të tëmthit
 • hernie
 • apendicit
 • grip
 • Alergjia
 • Endometrioza
 • dispepsi
 • kapsllëk
Marrja e Ndihmës Mjekësore
Mendoni për karakteristikat e dhimbjes tuaj. Para emërimit të mjekut tuaj, përpiquni të mendoni se si ndihet dhimbja juaj, ku ndodhet në trupin tuaj, sa shpesh ndodh dhe çfarë tjetër shoqëron dhimbjen tuaj. Mjeku juaj do të duhet të dijë këto detaje në mënyrë që të bëjë një diagnozë.
 • Për shembull, dhimbja juaj është e mprehtë ose e shurdhër? Konstante apo intermitente? E vendosur në një vend ose në të gjithë barkun tuaj? A keni ndonjë simptomë tjetër bashkë me dhimbjen në stomak?
Marrja e Ndihmës Mjekësore
Watch për flamuj të kuq. Në disa situata, mund t'ju duhet të shkoni në një dhomë urgjente për trajtim të menjëhershëm. Nëse keni simptoma serioze së bashku me dhimbjen në stomak, atëherë do të duhet të shkoni në një dhomë urgjence ose të telefononi 911 menjëherë. Simptoma serioze për tu kujdesur përfshijnë: [21]
 • Ethe
 • Dhimbje të forta
 • Diarre që zgjat më shumë se dy ditë
 • Konstipacioni që zgjat më shumë se dy ditë
 • Stools të kuq, të përgjakshëm ose jashtëqitje që duken të zeza dhe të zbehta
 • Nauze e vazhdueshme dhe / ose të vjella
 • Të vjella gjaku ose të vjella që ngjasojnë me kafe
 • Butësi e rëndë e barkut
 • Verdhëza (sytë dhe lëkura që duken të verdhë)
 • Ellingnjtje ose bloating e dukshme e barkut tuaj
Si mund ta kuroj dhimbjen e stomakut shpejt?
Merrni një banjë të ngrohtë dhe vendosni një kompresë të ngrohtë në stomakun tuaj. Gjithashtu, vazhdoni të pini më shumë ujë gjatë gjithë ditës.
Whatfarë mund të shkaktojë dhimbje stomaku?
Qumështi, ushqimi i pazakontë, alkooli, parazitët, bloating, ushqim që ka prishur, nerva, ose një çështje mjekësore të tilla si IBS.
Po sikur të duhen më shumë se tre ditë që dhimbja të largohet?
Ju mund të keni nevojë të konsultoheni me një mjek nëse dhimbja vazhdon më shumë se tre ditë.
A do të ndihmojnë kompresat e ngrohta për të lehtësuar dhimbjet në stomak? Në cilën pikë duhet të shoh një mjek nëse asgjë tjetër nuk po punon?
Kjo gjë varet nga ajo lloj dhimbje në stomak që po përjetoni. Nëse keni dhimbje barku, po, një kompresë e ngrohtë me siguri do t'ju ndihmojë. Unë do të sugjeroja të shihni mjekun tuaj nëse keni dhimbje në stomak për më shumë se 2-3 ditë.
Ndonjëherë kam dhimbje ekstreme në stomak pa simptoma të tjera. Whatfarë mund të shkaktojë këtë?
Lirimi ose sëmundja e Crohn mund të jetë shkaku. Nëse dhimbja juaj është e rëndë, mos u largoni, ose vazhdoni të ktheheni, bisedoni me mjekun tuaj.
A do të ndihmojë një masazh abdominal në dhimbje?
Nëse dhimbja juaj është e rëndë ose nëse nuk është përmirësuar pasi të keni rregulluar dietën dhe stilin e jetës tuaj, atëherë menjëherë duhet të shihni një mjek. Disa forma të dhimbjes në stomak mund të jenë raste urgjente mjekësore që kërkojnë trajtim të menjëhershëm, siç është apendiksiti.
fariborzbaghai.org © 2021