Si të kuroni diarrenë

Diarreja nuk është gjendje; është një simptomë e një çështje tjetër shëndetësore, siç është një infeksion ose një virus. Mund të jetë gjithashtu një reagim ndaj alergjive ushqimore, medikamenteve, protozoanëve (10% -15% të rasteve), viruseve (50% -70% të rasteve), ose baktereve (15% -20% të rasteve) në ushqim ose ujë. [1] Në shumicën e rasteve diarreja do të largohet vetë brenda disa ditësh, por disa lloje të diarresë mund të shkaktojnë probleme serioze. Diarreja akute mund të llogaritet si shkaku i më shumë se 150,000 pranimeve në spital çdo vit. [2] Për më tepër, është shkaku i pestë kryesor i vdekjes në të gjithë botën, duke prekur 11 përqind të popullsisë së përgjithshme. [3] Pavarësisht, diarreja është mënyra e trupit tuaj për të ndezur toksinat nga sistemi juaj. Shpesh është më mirë të lejohet që ajo të zhvillojë kursin e saj ndërsa trajtoni shkakun themelor dhe minimizoni dehidratimin shoqërues dhe pabarazitë e elektroliteve.

Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe

Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Pini ujë dhe lëngje të tjera për të rikthyer vitaminat dhe mineralet. Kur keni diarre, trupi juaj derdh lëngje që përmbajnë vitamina dhe minerale të nevojshme. Shtë e rëndësishme për t'i rikthyer ato minerale në lëngje, veçanërisht në ujë dhe pije sportive. [4]
 • Luftimi i dehidrimit është shqetësimi juaj kryesor mjekësor me diarre. Nëse jeni duke vjellur përveç që keni diarre, sigurohuni që të merrni pije të shpeshta të lëngshme në vend që të pini shumë lëng në të njëjtën kohë.
 • Lëngjet e tjera që mund të konsumoni për të luftuar dehidratimin përfshijnë supën e pulës ose të viçit, ujërat minerale me aromë ose zgjidhjet për rihidratim siç janë Pedialyte. [5] X Burimi i besueshëm FamilyDoctor.org Sajti për këshilla mjekësore të përqendruara në familje të drejtuar nga Akademia Amerikane e Mjekëve të Familjes Shkoni te burimi
 • Lëngjet pa kafeinë janë më të mirat. Kafeina është një diuretik i butë, që do të thotë se mund të ketë një efekt dehidratues. [6] X Klinika e besueshme e Mayo Klinikës Uebfaqja edukative nga një nga spitalet kryesore në botë Shkoni në burim Nëse vuani nga diarre, ngjituni në lëngje që nuk kanë mundësinë e dehidratimit të juve edhe më shumë.
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Bëni gjumë shtesë. Jo aq shumë ilaç sa një shtesë e trajtimit të sensit të zakonshëm, gjumi është shumë i nevojshëm kur bëhet fjalë për trajtimin e diarresë. Meqenëse diarreja është një simptomë, është një tregues i mirë që trupi juaj po përpiqet të luftojë një problem siç është një virus. Gjumi dhe pushimi janë ndër mënyrat më të mira për të ndihmuar sistemin tuaj imunitar.
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Kaloni në dietën BRAT. Nëse nuk jeni më të vjella (ose simptomat tuaja nuk përfshijnë kurrë të vjella), atëherë mund të filloni të përfitoni nga dieta BRAT-banane, oriz, mollë dhe dolli. Këto janë të gjitha ushqime me fibra të ulët që do të ndihmojnë për të rritur qëndrueshmërinë e jashtëqitjeve tuaja. [7] Ata janë gjithashtu mjaft të pastër në një mënyrë që nuk do të rrezikojnë më tej të shqetësojnë stomakun tuaj.
 • Bananet në këtë dietë gjithashtu ndihmojnë në zëvendësimin e kaliumit që trupi juaj ka humbur gjatë diarresë. [8] X Burimi i besueshëm FamilyDoctor.org Sajti për këshilla mjekësore të përqendruara në familje të drejtuar nga Akademia Amerikane e Mjekëve të Familjes Shkoni te burimi
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Plotësoni dietën BRAT me mundësi të tjera. Megjithëse efektive si bazë për të ndihmuar në trajtimin e diarresë , dieta BRAT nuk është një dietë e ekuilibruar mirë. [9] Krisurat e kripës, patatet e ziera, supat e pastra, pulën e pjekur pa lëkurë, karotat e gatuara dhe zgjedhjet e tjera ushqimore disi të çuditshme gjithashtu mund të ndihmojnë ndërsa jeni duke përjetuar një stomak të mërzitur. [10] [11]
 • Disa njerëz mund të provojnë edhe kos. Sidoqoftë, laktoza në kos mund të jetë e vështirë në stomakun tuaj ndërsa keni diarre. Nëse i drejtoheni kosit, zgjidhni një shumëllojshmëri probiotike (me kultura të gjalla bakteriale) për të ndihmuar në kthimin e baktereve të dobishme në stomakun tuaj dhe të ndihmoni në shërimin tuaj. [12] X Burimi i hulumtimit
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Shmangni ushqimet që mund të përkeqësojnë simptomat. Të dish çfarë të mos hani mund të jetë po aq e rëndësishme sa të dini se çfarë të hani. Në përgjithësi, duhet të shmangni ushqimet me yndyrë, pikante ose të ëmbla, si dhe ato të pasura me fibra. [13] Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit gjithashtu mund të jenë të vështira për disa njerëz që të treten gjatë përvojës së diarresë. [14] Shmang gjithashtu:
 • Gamçakëz me sorbitol. Sorbitoli është një laksativ.
 • Ushqime pikante, fruta dhe alkool deri sa të paktën dyzet e tetë orë pas diarresë ka mbaruar. [15] X Burimi i hulumtimit
 • Ushqime me kafeinë siç është çokollata pasi kafeina ka një efekt dehidratues. [16] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Merrni një shtesë të zinkut. Studimet kanë treguar që shtesat e zinkut mund të përmirësojnë rezultatin kur trajtojnë diarre. [17] Zinku është një mikronutrient që ndihmon në sintezën e proteinave dhe transportin e ujit dhe elektroliteve në zorrët. [18]
 • Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon marrjen e suplementeve të zinkut nga goja — 10 mg në ditë për fëmijët nën gjashtë muaj, 20 mg në ditë për fëmijët mbi moshën gjashtë muajsh. [19] X Burimi i besueshëm Organizata Botërore e Shëndetit Informacioni shëndetësor dhe lajmet e dhëna nga Organizata Botërore e Shëndetësisë Shkoni te burimi Të rriturit duhet të marrin sipas dozave të sugjeruara të prodhuesit.
Trajtimi i diarresë me jo-ilaçe
Rifilloni dietën tuaj normale. Afërsisht njëzet e katër deri në dyzet e tetë orë pasi simptomat tuaja janë ulur, ju mund të ktheheni në dietën tuaj normale. [20] Riinstruktoni ushqimet ngadalë për të parë rezultatin më të mirë.
 • Përdorni sens të përbashkët. Filloni me peshk ose pulë të butë në vend të një pjate pikante të mishit të derrit të tërhequr.

Trajtimi i diarresë me mjekësi

Trajtimi i diarresë me mjekësi
Merrni një absorbues mbi-counter, kundër diarresë. Absorbuesit janë ilaçe që lidhen me muret e zorrëve dhe zorrës së trashë dhe thithin ujë në mënyrë që jashtëqitjet tuaja të jenë më pak të holluara me ujë. [21] Ndiqni udhëzimet e paketës për dozimin.
 • Nëse përdorni një absorbues, është e rëndësishme të mos merrni asnjë ilaç brenda disa orëve nga marrja e absorbuesit. Absorbuesit mund të bëjnë që ilaçet të lidhen me zorrët dhe zorrën e trashë, duke zvogëluar fuqinë e tyre medicinale. Për rezultate më të mira, merrni absorbues dhe ilaçe veç e veç.
Trajtimi i diarresë me mjekësi
Merrni një ilaç OTC që përmban përbërës bismuth. Përbërjet Bismuth, që gjenden në produktet e zakonshme si Pepto-Bismol, janë me reputacion se kanë veti të ngjashme me antibiotikë që kundërshtojnë bakteret që prodhojnë diarre. [22] Nuk dihet saktësisht se si komponimet e bismut luftojnë diarrenë. Ato mund të jenë të dobishme vetëm për pacientët që vuajnë nga diarreja e udhëtarëve ose për ata që luftojnë me bakterin H. pylori.
Trajtimi i diarresë me mjekësi
Provoni të merrni një ilaç kundër lëvizjes. Ilaçet kundër lëvizjes shkaktojnë një ngadalësim të lëvizjes së zorrëve dhe zorrës së trashë. Kjo ngadalësim relakson organet e zorrëve, gjë që u jep organeve më shumë kohë për të thithur ujin, duke rezultuar në një jashtëqitje më pak të holluar me ujë. Dy ilaçe të zakonshme kundër lëvizjes përfshijnë loperamide dhe difenoksilat. Loperamidi është në dispozicion pa recetë në forma të ndryshme (siç është Imodium AD). [23] [24]
 • Individët me diarre infektive (si nga E. coli) duhet të shmangin ilaçet kundër lëvizjes. [25] X Burimi i kërkimit Domino, F. (nd). Standardi klinik 5-minutësh i konsultave 2015 (edicioni i 23-të).
Trajtimi i diarresë me mjekësi
Shikoni një mjek për antibiotikë. Nëse medikamentet që jeni duke marrë, në lidhje me ushqimin e butë dhe shumë ujë, nuk duket se përmirësojnë rastin tuaj të diarresë pas shtatëdhjetë e dy orësh, shihni mjekun tuaj. Ata mund të përshkruajnë një ilaç antibiotik, i cili do të ndihmojë në trajtimin e diarresë të shkaktuar nga një bakter ose parazit. Antibiotikët nuk do të ndihmojnë diarre të shkaktuar nga një virus. [26]
 • Shtë shumë e rëndësishme të shihni mjekun tuaj nëse opsionet OTC kanë provuar joefektive sepse diarre nga infeksione bakteriale ose parazitare mund të përkeqësohet në fakt për shkak të këtyre ilaçeve. [27] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
 • Mjeku juaj do të përcaktojë antibiotikun specifik për të përshkruar për simptomat tuaja, pasi të keni përdorur një kulturë të stoolit për të identifikuar bakteret që shkaktojnë simptomat.

Trajtimi i diarresë me mjete bimore

Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Shihni mjekun tuaj. Për diarre të shkaktuar nga lloje të caktuara të infeksioneve, ilaçet bimore në të vërtetë mund të përkeqësohen në vend që të përmirësojnë simptomat tuaja. Këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të drejtoheni në një ilaç bimor.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Hani probiotikë. Bakteret e gjalla në probiotikë rritin numrin e baktereve të shëndetshme në zorrën tuaj, të cilat shpesh humbasin për shkak të diarresë. Duke rivendosur këto baktere të shëndetshme, trakti juaj tretës mund të rikthehet në funksionimin normal më shpejt. [28]
 • Probiotikët janë në dispozicion si shtesa, dhe ato gjenden gjithashtu në markat probiotike të kosit.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Pini çaj kamomili. Teaaji nga kamomili është përdorur tradicionalisht për të trajtuar inflamacionin, duke përfshirë në traktin GI. Pini deri në tre gota në ditë, duke pirë në sasi të vogla për të ndihmuar trupin tuaj të thithë lëngun.
 • Vini re se kamomili mund të çojë në reaksione tek ata alergjikë ndaj lëpushës, dhe gjithashtu mund të ndërhyjë në disa ilaçe, përfshirë ilaçet hormonale.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Provoni psyllium. Psyllium është një fibër i tretshëm (do të thotë se thith ujin). Mund të çojë në jashtëqitje më të fortë ndërsa përjeton diarre. Gjithmonë pini psyllium me një gotë të madhe ujë.
 • Flisni me mjekun tuaj përpara se të merrni psyllium nëse keni sëmundje inflamatore të zorrëve.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Provoni një shtesë të rrënjës së kënetës. Marshmallow është përdorur gjithashtu tradicionalisht si një barishte që zvogëlon inflamacionin. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit për një shtesë.
 • Ju gjithashtu mund ta krijoni këtë barishte të ftohtë si çaj duke vendosur dy lugë në një kuart ujë brenda natës. Tendosje para se të pini.
 • Kjo barishte mund të ndërhyjë në disa ilaçe, siç është litium, kështu që këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Pini një përzierje me pluhur elmash të rrëshqitshëm. Pluhuri i bajameve të rrëshqitshëm është përdorur gjithashtu tradicionalisht për të qetësuar traktet GI të përflakur. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit.
 • Ziejmë katër gramë pluhur në dy gota ujë të valë, dhe lëreni të pjerrët për tre deri në pesë minuta. Mund ta pini këtë deri në tre herë çdo ditë, ndërsa keni diarre.
 • Disa bimorë besojnë se bajamet e rrëshqitshëm mund të çojnë në abort. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni një elm të rrëshqitshëm nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Provoni uthull molle. Uthull musht molle besohet të ketë veti antimikrobike. Nëse përdoret për të luftuar diarrenë, provoni të trazoni dy lugë çaji në një gotë me ujë të ngrohtë. Ju mund ta pini këtë përzierje disa herë në ditë.
 • Nëse merrni uthull me probiotikë të tjerë, prisni disa orë në mes pirjes së ACV dhe ngrënies së probiotikëve. Kos, për shembull, përmban baktere të mira dhe përgjithësisht konsiderohet e dobishme për diarre. Prisni një ose dy orë pasi të keni pasur ACV derisa të shkoni për kos.
Trajtimi i diarresë me mjete bimore
Provoni të përdorni një barishte astringent. Bimët Astringent besohet se ndihmojnë në tharjen e mukozave të vendosura në zorrë, duke ndihmuar në uljen e sasisë së jashtëqitjes. Shumica e këtyre opsioneve janë në dispozicion si shtesë ose çajra, dhe ato përfshijnë:
 • Gjethe ferrë
 • Fletë mjedër
 • Pluhur karboni
 • Ekstrakt i boronicës
 • Agrimony
Diarreja ime është bërë më e shpeshtë por nuk do të largohet. Cfare bej
Ju duhet të vlerësoheni nga një mjek ose gastroenterolog. Ju mund të keni diçka telefononi IBS me diarre. Ekzistojnë ilaçe të reja për këtë gjendje.
Shouldfarë duhet të bëj nëse ilaçi pa recetë që kam blerë duket se e ka bërë diarren time më keq?
Ju duhet të ndaloni ilaçin plotësisht, dhe të provoni një ilaç tjetër që është në dispozicion mbi-counter, si loperamide ose sulfat bismuth.
A është normale të marrësh diarre pasi të hash shumë ushqim të hedhurinave?
Po, ju po e mërzitni stomakun duke ngrënë ushqimin e hedhurinave.
Pse ndihmon pirja?
Kur trupi juaj është i sëmurë, ai humbet shumë lëngje. Kjo përfshin sëmundje të tilla si diarre dhe ftohja e zakonshme. Kur trupi juaj humbet lëngjet, ai dehidrohet dhe filloni të ndjeheni më keq si rezultat. Pirja e ujit do të ndihmojë në plotësimin e atyre lëngjeve që mungojnë.
Jam goditur papritur nga dhimbje barku dhe diarre, dhe kam një ngjarje të rëndësishme për të marrë pjesë nesër. Cfare duhet te bej?
Goditni dietën BRAT dhe provoni një ilaç anti-diarre për të marrë gjërat nën kontroll.
A do ta keqësojë pirja e çajit me mjaltë?
Potencialisht. Mjalti është i lartë në sheqerna natyrale, të cilat mund të jenë të vështira në stomak.
Kam përjetuar diarre menjëherë pasi kam ngrënë ushqime pikante. Shouldfarë duhet të bëj për ta minimizuar atë?
Pini ujë midis kafshimeve tuaja, pasi kjo do t'ju ndihmojë. Mos shtoni shumë erëza në vaktin tuaj në të ardhmen - provoni vetëm versione të buta. Bisedoni me mjekun tuaj që vazhdon të ndodhë.
Unë jam duke bërë gjithçka në këtë listë dhe diarreja ime është akoma e keqe. Cfare duhet te bej?
Kërkoni ndihmë mjekësore nëse zgjat më shumë se 5 ditë. Ndërkohë, kërkoni ilaçe pa recetë.
Shpesh kam diarre rreth 15 deri 30 minuta pas ngrënies. Kjo zgjat rreth 2 orë. Çfarë mund të bëj?
Ju duhet të provoni dietën BRAT dhe të merrni disa ilaçe anti-diarreale, pasi kjo mund të jetë për shkak të dispepsi. Gjithashtu, kushtojini vëmendje asaj që keni ngrënë kur kjo të ndodhë, mund të keni një alergji apo intolerancë ndaj ushqimit.
Canfarë mund të bëj nëse ka gjak në jashtëqitje dhe është i hollë?
Nëse ka gjak në jashtëqitjen tuaj, bëni një takim me mjekun tuaj menjëherë, pasi kjo mund të jetë diçka serioze.
Nëse simptomat tuaja përkeqësohen, shihni mjekun tuaj.
Nëse diarreja shfaqet me ethe mbi 101.4 ° F tek fëmijët ose 102 ° F tek të rriturit, shkoni te mjeku.
Mbani të hidratuar!
Qëndroni në shtëpi nga puna ose shkolla derisa simptomat tuaja të jenë zgjidhur dhe praktikoni larjen e mirë të duarve.
Provoni të merrni një ilaç të blerë në dyqan siç është Imodium ose Pepsi Bismol (Pink Bismuth).
Shtëpia juaj ndoshta do të përfundojë në erë, kështu që mbani një shishe të shkurtit në banjën tuaj.
Shenjat e dehidrimit përfshijnë ndjenjën e lodhur, ndjenjën e etjes, gojën e thatë, dhimbje muskulore, marramendje, konfuzion dhe një rënie të vëllimit të urinës.
Thirrni mjekun nëse një fëmijë i mitur ose i ri ka diarre për më shumë se njëzet e katër orë ose është duke treguar shenja të dehidrimit.
Shikoni mjekun tuaj nëse ka diarre në gjak, trupi juaj dehidrohet, nëse sapo keni përfunduar një raund me antibiotikë, ose nëse diarre zgjat më shumë se shtatëdhjetë e dy orë.
fariborzbaghai.org © 2021