Si të krijoni një atmosferë relaksuese

Në botën tonë të shpejtë, të tepruar me kafeinë, të mbyllur, është e lehtë të bëhesh i stresuar dhe i mbingarkuar. Për shkak të kësaj, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje teknikave të vetë-kujdesit. Ndoshta mënyra më e mirë për të përfshirë kujdesin për veten është të ndërmarrësh hapa për të siguruar që ambienti juaj të jetë i qetë dhe relaksues. Krijimi i një atmosfere relaksuese do t'ju ndihmojë të ndiheni më mirë fizikisht, të ulni stresin dhe ankthin dhe të siguroni që të ndjeheni më të kontrolluar nga vetja dhe rrethina juaj.

Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese

Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Bëni ambientin tuaj tërheqës. Kur ambienti juaj është kaotik, është e vështirë të ndjeheni të qetë. Bërja e ndryshimeve të vogla në rrethinën tuaj mund të ndihmojë shtëpinë tuaj të ndjehet si një strehë nga kaosi, në vend se pjesë e tij. Shtë e rëndësishme të adresoni tërheqjen vizuale të hapësirës tuaj dhe të kujdeseni për shijen tuaj personale.
 • Edhe ndryshimet e vogla, si rregullimi i mobiljeve ose shtimi i një arti, do ta bëjnë hapësirën tuaj më tërheqëse vizuale. Sigurohuni që mobiljet tuaja përshtaten në dhomën ku e vendosni. Për shembull, një divan jashtëzakonisht i madh në një dhomë të vogël ulur do ta bëjë hapësirën të duket e ngërluar dhe tërheqëse. Nxirrni divanin në një hapësirë ​​më të madhe nëse është e mundur.
 • Për të ndriçuar hapësirën tuaj me një buxhet, mund të shtoni jastëkë, lule ose bimë shumëngjyrësh.
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Pastroni hapësirën tuaj. Kjo është jetike për krijimin e një atmosfere të qetë. Nëse keni një vend veçanërisht të çrregullt, filloni të vogël, me një hapësirë ​​të vetme si një tavolinë ose dollap, dhe punoni në hapësirat më të mëdha. Kjo mund të duket e frikshme në fillim, por nëse ju kushtoni kohë çdo ditë për të punuar në dekolte, atëherë së shpejti do të jeni në gjendje të korrni përfitimet e një mjedisi të pastër dhe qetësues.
 • Kur dekretoni dollapin tuaj, hiqeni qafe çdo veshje që nuk ju pëlqen ose nuk keni qenë në gjendje të vishni brenda vitit të fundit. Në qoftë se një veshje e veçantë nuk ka një vlerë sentimentale, qeseni atë dhe dhurojeni në një dyqan shitje të afërt.
 • Nëse pastrimi dhe organizimi në vend ju duket i tepërt, kërkoni në internet për kompanitë profesionale të pastrimit. Për një tarifë, ju mund të paguani dikë për të pastruar sa më shumë ose sa më pak shtëpinë tuaj si ju pëlqen. Për paqen tuaj të mendjes, sigurohuni që të përdorni një kompani që kryen kontrolle në prapavijë për punonjësit e tyre.
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Fikni elektronikën kur të keni mundësi. Kontrollimi i vazhdueshëm i postave elektronike dhe mediave sociale mund të krijojë stres, veçanërisht nëse jeni student ose punonjës që sjell punën tuaj në shtëpi me vete. Bëni një përpjekje për të shkëputur mbrëmjet nëse mundeni. Provoni aktivitete alternative për t'u çlodhur, si leximi ose marrja e një vaske të nxehtë në vend që të shikoni në një ekran gjithë natën.
 • Shkëputja është veçanërisht e rëndësishme për të bërë para gjumit, pasi studimet kanë treguar që drita blu e lëshuar nga pajisjet elektronike mund të pengojë prodhimin e melatoninës dhe të dëmtojë cilësinë e gjumit tuaj. [1] X Burimi i hulumtimit
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Sillni natyrën brenda. Mbajtja e bimëve ose luleve në ekran de-streson atmosferën e hapësirës tuaj dhe ndihmon në pastrimin e ajrit. Disa zgjedhje të shkëlqyera përfshijnë bimën aloe vera, e cila përmban një xhel që qetëson djegiet dhe shkurtimet, ose bimën e pemës së gomës, e cila është e shkëlqyeshme për pronarët e bimëve të reja dhe ka aftësi të forta për pastrimin e ajrit. [2]
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Gjeni një aromë që e doni dhe përhapeni në të gjithë hapësirën tuaj. Shmangni aromat që janë shumë të lëngshme ose dërrmuese. Përkundrazi, përqendrohuni te aromat qetësuese si livando, kamomili, apo edhe çokollata, për të cilat është vërtetuar se kanë efekte relaksuese. Përdorni difuzues aromash ose qirinj për përfshirjen e butë të aromave relaksuese dhe ambientit.
 • Aromat për të shmangur në përgjithësi për t'u çlodhur përfshijnë grejpfrut, kanellë, dhe mente, pasi këto promovojnë gatishmëri dhe janë energjike.
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Investoni në një dyshek cilësor dhe në shtrat. Askund nuk ka relaksim më të rëndësishëm se dhoma gjumi juaj. Meqenëse do të kaloni afërsisht një të tretën e jetës tuaj në shtrat, është e rëndësishme që shtrati dhe shtrati juaj të krijojnë një hapësirë ​​relaksuese për ju që të rimbushni. Investoni në një dyshek të rehatshëm dhe në shtrat. Shihni këtë artikull për sugjerime se si ta bëni Bleni një dyshek .
 • Jini të vetëdijshëm se dyshekët e shkumës së kujtesës janë të njohura për bllokimin e nxehtësisë. Nëse keni tendencë të ndjeheni të ngrohtë kur flini, mund të dëshironi të shmangni këtë lloj dyshekësh ose të investoni në një dyshek të xhelit ftohës të dizajnuar për të kompensuar nxehtësinë e bllokuar nga shkuma e kujtesës.
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Përfshini ngjyrat e qeta të bojës në të gjithë hapësirën tuaj. Hijet e bluve, zarzavateve dhe gri frymëzojnë të gjithë. Neutrale si fildishi dhe beige janë gjithashtu zgjedhje e shkëlqyeshme. Shmangni ngjyrat e ndritshme, të gjalla të bojës, të cilat kanë tendencë të energjizojnë më shumë sesa të pushojnë. [3]
 • Kurseni ngjyra të gjalla për ngjyrat e theksit në sende si jastëkë ose hedh, në vend se të pikturoni dhoma të tëra me to.
Duke e bërë shtëpinë tuaj një hapësirë ​​qetësuese
Rregulloni termostatin tuaj në një temperaturë që ju bën më të rehatshëm. Temperaturat pak të ftohta të shtëpisë kanë tendencë ta bëjnë një hapësirë ​​të duket më relaksuese. Përafërsisht 68 deri në 70 gradë është një temperaturë e rehatshme shtëpie. Për t'u çlodhur për të fjetur, shkoni pak më të freskët në rreth 65 gradë për pushim optimal. [4]

Ulja e stresorëve të dëgjueshëm

Ulja e stresorëve të dëgjueshëm
Zhduk zhurmën dhe shpërqendrimet. Zhurma nga fqinjët me zë të lartë, trafiku i zhurmshëm ose ndërtimi aty pranë mund të shkaktojnë stres dhe të bëjnë stresues hapësirën tuaj ndryshe të qetë. Minimizimi i këtyre shpërqendrimeve dhe përfshirja e tingujve paqësorë ndihmon në promovimin e qetësisë dhe relaksimit në hapësirën tuaj.
 • Perdet e mbylljes ndihmojnë në eleminimin e zhurmës, si dhe dritaret e dyfishta ose të trefishta. Investimi në perde të ndërprerjes së detyrave të rënda dhe përmirësimi i dritareve të vjetra (nëse zotëroni shtëpinë tuaj) do të ndihmojë në uljen e zhurmës së jashtme. Perdet e ndërprerjes gjithashtu do t'ju ndihmojnë të flini më mirë sapo dielli të fillojë të rritet.
Ulja e stresorëve të dëgjueshëm
Luaj pak muzikë qetësuese. Studimet kanë treguar që të luash muzikë promovon relaksim, madje edhe në ambiente stresuese. Terapia muzikore madje po fiton popullaritet midis pediatërve si një mënyrë e suksesshme për të qetësuar fëmijët që i nënshtrohen procedurave mjekësore. Për të korrur përfitimet më qetësuese në hapësirën tuaj, luani muzikë qetësuese, pa lirikë. Tinguj të natyrës ose një tingull i qetë xhaz janë zgjedhje të shkëlqyera. [5]
Ulja e stresorëve të dëgjueshëm
Bllokoni zhurmën e panevojshme në punë. Për një mjedis pune relaksues, investoni në kufje për anulimin e zhurmës. Nëse punoni në një zyrë ose në ndonjë vend tjetër që lejon përdorimin e kufjeve, kufjet për anulimin e zhurmës do të zvogëlojnë sasinë e zhurmës stresuese me të cilën do të merreni ndërsa punoni. Këto vijnë në / mbi stilet e veshit dhe veshët e veshit. Pavarësisht nga cili stil ju zgjidhni, sigurohuni që zgjedhja juaj të ndjehet rehat në / në veshët tuaj.
Ulja e stresorëve të dëgjueshëm
Bleni një aparat cilësor të zhurmës së bardhë. Përveç një dyshek të rehatshëm dhe shtratit, një ambient i qetë është jetik për relaksim optimal para gjumit. Makineritë e zhurmës së bardhë ndihmojnë në mbytjen e zhurmës stresuese të sfondit nga fqinjët me zhurmë ose rrugët e zënë. Zgjidhni një makinë të bardhë me zhurmë me një larmi opsionesh zanore dhe cilësimet e vëllimit, në mënyrë që të përshtatni tingullin tuaj.
 • Makinat premium të zhurmës së bardhë kanë një tifoz aktual motorik dhe të brendshëm, në vend se thjesht të nxjerrin një zhurmë që përafron tingullin e një tifozi ose natyre. Kontrolloni vlerësimet e produkteve për të siguruar që jeni duke blerë makinën e duhur të zhurmës së bardhë për nevojat tuaja.
Ulja e stresorëve të dëgjueshëm
Bleni kutitë e veshit. Nëse preferoni të kurseni paratë tuaja, një mënyrë e lirë për të zvogëluar stresorët e dëgjueshëm është të blini zhurmë në vesh. Ju mund t'i gjeni këto në çdo dyqan farmaci ose dyqan hardware.
 • Shikoni prizat që janë bërë prej shkumë të butë dhe kanë një ulje prej 33 decibel (ulja e nivelit më të lartë për kutitë e veshit).

Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit

Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit
Kushtojini vëmendje nevojave tuaja fizike. Edhe pse krijimi i një atmosfere relaksuese është e rëndësishme, mjedisi më relaksues nuk mund të bëjë që të ndjeheni të drenazhuar fizikisht dhe mendërisht. Bashkimi i kujdesit mendor dhe fizik me strategjitë tuaja të relaksimit do t'ju lejojë të korrni përfitime më të mëdha.
Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit
Integroni Aromatherapy në rutinën tuaj. Aromaterapia për relaksim është vërtetuar se funksionon për të lehtësuar stresin dhe dhimbjen. Efektet qetësuese vijnë nga vajra si vanilja, trëndafili, ose barbarozë. Më pak dhimbje fizike dhe stres do t'ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të gjeni qetësi.
 • Aromaterapinë tuaj e përzieni me ujë në një shishe me llak dhe mbajeni në makinën tuaj ose në çantën ose çantën. Spritz dore dhe qafë periodikisht gjatë gjithë ditës për të përfituar nga aromat relaksuese ndërsa jeni larg shtëpisë.
Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit
Praktikoni yoga ose meditim të udhëhequr. Ushtrime qetësuese si joga ose Tai Chi mund të ju ndihmojnë të relaksoheni, të zvogëloni stresin dhe të korrni përfitime shëndetësore si presioni i ulët i gjakut dhe niveli më i ulët i pulsit. Shihni këtë artikull se si ta bëni Bëni Meditimin e Jogës për sugjerime për përfshirjen e teknikave të yogas për relaksim. [6]
Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit
Provoni shtesa të vitaminës D. Studimet kanë treguar që plotësimi i vitaminës D, "Vitamina e Diellit", mund të forcojë gjendjen shpirtërore. Nëse preferoni të mos merrni një tablet, mund të provoni të dilni jashtë për pesëmbëdhjetë minuta për të marrë RDA tuaj të vitaminës D. Mund të gjeni shtesa në çdo farmaci apo dyqan ushqimor shëndetësor. [7]
Përfshirja e teknikave të vetë-kujdesit
Luaj me kafshën tënde. Nëse keni një qen, mace, derr të rrethuar nga tenxhere, ose ndonjë kafshë tjetër, luani me të! Kalimi i kohës me cilësi të përkëdhelur mund të ju qetësojë, t'ju ngushëllojë dhe madje të zvogëlojë presionin e gjakut dhe rreziqet për mbipeshë. Synoni për tridhjetë minuta në ditë duke luajtur me ose duke ecur me vrull kafshët tuaja për të maksimizuar përfitimet relaksuese. Shihni këtë artikull për këshilla se si ta bëni Argëtohuni me qenin tuaj në natyrë . [8]
Si mund të krijoj një atmosferë paqësore në dhomën e gjumit?
Mundohuni ta bëni pa ekran, veçanërisht më vonë në mbrëmje. Dëgjoni muzikë relaksuese dhe ndezni disa qirinj ose përdorni qirinj elektrikë. Konsideroni një shpërndarës thelbësor të vajit për aromë dhe lagështi.
Si mund ta bëj shtëpinë time të qetë?
Zgjidhni ngjyrat që i gjeni qetësuese. Shtoni prekje si kopshte të vogla shkëmbi, lule të freskëta, zhurmë të erës ose ndonjë gjë tjetër që ju duket qetësuese. Dëgjoni muzikë ose meditime që ju gjeni ju qetësojnë.
Si mund ta bëj shtëpinë time paqësore dhe të qetë?
Pyesni nëse rendi është i rëndësishëm për ju. Nëse është, provoni të keni rregull në 1 ose 2 dhoma. Mundohuni të mos bërtisni nga e gjithë shtëpia. Shkoni në dhomën ku është personi tjetër dhe bisedoni me qetësi. Ju gjithashtu mund të shkruani ose të përdorni njoftime Alexa ose një sistem të ngjashëm të komunikimit elektronik. Mundohuni të mos keni TV të ndryshëm që shkojnë në të njëjtën kohë.
Si mund të çlodhem dhe të shkatërroj me PTSD?
Ju lutemi rishikoni teknikat e de-stresit në këtë artikull. Shtë një vend shumë i mirë për të filluar. Nëse keni PTSD, synoni ato shkaktues që ndodhin më së shumti për ju. Për shembull, nëse zhurmat me zë të lartë ju shkaktojnë, atëherë përdorimi i një makinerie të bardhë me zhurmë ose një kufje me muzikë relaksuese ose tinguj mund të ndihmojnë më së shumti. Eksperimentoni dhe merrni parasysh ditarimin e shkurtër të teknikave që provoni.
Mos u ndjeni sikur ju duhet të përfshini të gjitha këto teknika menjëherë. Të gjithë janë të ndryshëm dhe do t'ju duhet disa gabime për të gjetur kombinimin e duhur të teknikave relaksuese për ju.
fariborzbaghai.org © 2021