Si të përballoni kirurgjinë në gojë

Kirurgjia me gojë mund të përmirësojë si funksionalitetin ashtu edhe pamjen e gojës tuaj në planin afatgjatë, por mund t’ju ​​lërë të fryrë dhe të lënduar për ditë ose javë më pas. Rimëkëmbja mund të jetë e pakëndshme, e pakëndshme dhe madje mund të jetë pak e sikletshme. Përveç kësaj, është e vështirë të siguroheni që po merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese pasi dieta juaj është e kufizuar në ushqime të buta dhe lëngje. Sigurohuni që jeni në mendje duke mësuar se si të qëndroni të qetë, të ndihmoni veten të shërohet dhe si të hani mirë.

Përgatitja dhe Rimëkëmbja e Fillimit

Përgatitja dhe Rimëkëmbja e Fillimit
Aksioneve deri në thelb. Para se të filloni procedurën, rezervoni ujin, kosin, mollën dhe ushqime të tjera të buta. Kapni disa revista, libra, filma ose burime të tjera argëtuese të preferuara. Merrni batanijet dhe jastëkët tuaj, dhe bëni divanin dhe shtratin tuaj komod dhe gati për ju përplasje për disa ditë. [1]
 • Zbuloni se sa është koha e pritshme e rikuperimit tuaj dhe planifikoni për atë kohëzgjatje në përputhje me rrethanat.
Përgatitja dhe Rimëkëmbja e Fillimit
Bëni dikë që i besoni, të përzënë në shtëpi. Pyetni një mik apo anëtar të familjes për udhëtim në shtëpi pas operacionit. Nëse keni pasur një anestezion të përgjithshëm (qetësimi me gaz ose pilula gjumi), zakonisht nuk ju lejohet ligjërisht të vozitni. Me përjashtim të taksive, rekomandohet gjithashtu të shmangni transportin publik nëse jeni qetësuar ose ju është dhënë një anestezion. [2]
 • Ju gjithashtu mund të keni nevojë për një udhëtim në farmaci dhe ndihmë në plotësimin e çdo recetë që kirurgu juaj oral mund të ofrojë menjëherë pas operacionit, të tilla si qetësuesit e qetësuesve.
Përgatitja dhe Rimëkëmbja e Fillimit
Qëndroni të hidratuar. Nëse keni nxjerrë një dhëmb ose dhëmbë, sigurohuni që të pini shumë ujë pas operacionit. Shtë e rëndësishme të ruani vendin e kirurgjisë nga tharja. Mos konsumoni pije të nxehta, të gazuara ose me acid, përfshirë sode, kafe dhe lëngje. [3] Ju gjithashtu duhet të shmangni alkoolin dhe qumështin, të cilat mund të prezantojnë bakteret (siç është laktobacili) në vendin kirurgjikal.
 • Pirja e ujit të vakët mund të jetë më i lehtë dhe më pak i dhimbshëm.
 • Mos pini nëpër një kashtë për të paktën një javë: kjo mund të largojë gjakun e mpiksur dhe të shkaktojë gjakderdhje ose fole të thata.
Përgatitja dhe Rimëkëmbja e Fillimit
Pushoni pasi të mbarojë operacioni. Mos ndërmend të bëjnë ndonjë aktivitet menjëherë pas operacionit tuaj. Për pjesën tjetër të asaj dite, vetëm curl up dhe pushoni. Ndërsa duhet të shmangni asgjë të fortë për të paktën një javë, zakonisht mund të rifilloni aktivitete normale brenda një ose dy ditë, në varësi të urdhrave të dentistit ose kirurgut oral. [4]
 • Nëse jeni duke përjetuar gjakderdhje të vazhdueshme, uluni drejt dhe mbajeni veten të ngritur në mënyrë që të shmangni mbytjen.

Qëndrimi i rehatshëm

Qëndrimi i rehatshëm
Menaxhoni gjakderdhjen. Mbajeni garzë për të mbrojtur vendin kirurgjikal dhe ndryshojeni rregullisht derisa gjakderdhja të ndalet. Thithja e fortë e garzës, pa shkaktuar dhimbje, do të ndihmojë në kontrollin e gjakderdhjes. Nëse jeni duke gjetur gjakderdhjen tuaj vazhdon, provoni të kafshoni poshtë në një qese çaji të lagur dhe të ftohur: acidi tanik në çaj do të ndihmojë gjakun e mpiksjes. [5] Normalisht gjakderdhja duhet të ndalet pas një ore.
 • Shmangni pështymën e tepërt ose të fortë, pasi kjo do të largojë mpiksjen e gjakut.
 • Bëni një telefonatë dentistit ose kirurgut oral nëse gjakderdhja vazhdon për më shumë se një ditë.
Qëndrimi i rehatshëm
Merrni ilaçe për dhimbje siç rekomandohet. Përdorni çfarëdo medikamenti të përshkruar ose rekomanduar kirurgun tuaj oral. Nëse nuk ju përshkruani ilaçe, mund të përdorni ibuprofen ose ndonjë ilaç tjetër pa dhimbje pa e tejkaluar dozën normale ditore (kontrolloni etiketën). Këshillohuni me mjekun tuaj nëse keni dhimbje të forta: ata mund të përshkruajnë ilaçe nëse nuk e kanë bërë tashmë ose e rritin dozën nëse është e nevojshme. [6]
 • Nëse ka pasur një infeksion mund t'ju duhet të merrni edhe antibiotikë. Ndiqni udhëzimet dentistin tuaj dhe sigurohuni që të merrni kursin e plotë të antibiotikëve.
 • Sigurohuni që ta informoni dentistin tuaj për çdo alergji ndaj ilaçeve.
Qëndrimi i rehatshëm
Përdorni pako akulli. Ellingnjtja do të arrijë kulmin brenda dy ose tre ditëve të operacionit, por përdorimi i rregullt i paketave të akullit sapo të shkoni në shtëpi nga operacioni mund të ndihmojë në mbajtjen e tij në minimum. Aplikoni një qese me akull ose pako akulli në fytyrën tuaj në anët ose anët ku ka ndodhur operacioni. Mbajeni akullin për 20 minuta, pastaj hiqeni atë për 20 minuta. [7]
Qëndrimi i rehatshëm
Shpëlajeni gojën pas ditës së parë. Shtë e rëndësishme të mbani gojën tuaj të pastër, por mos e shpëlani gojën brenda 24 orëve të para nëse keni nxjerrë një dhëmb ose dhëmbë. Butësisht shpëlarje gojën me ujë të kripur çdo dy orë dhe pasi të kalojë dita e parë. Mos lani dhëmbët tuaj për dy ditët e para, përveç nëse kirurgu juaj thotë ndryshe, dhe vazhdoni të bëni kujdes për larjen e faqes kirurgjikale pasi shërohet në të ardhmen. [8]
 • Mund të shpëlani edhe me gargarë të holluar. Hollojeni gojën e gojës në një raport 1: 1 me ujë dhe pije pas ngrënies dhe para se të shkoni në shtrat.
Qëndrimi i rehatshëm
Mbani shpërqendrime të dobishëm. Mbani mendjen tuaj jashtë ënjtjes dhe siklet duke mbajtur shumë argëtim brenda mundësive. Qëndroni të hutuar duke shikuar TV, duke luajtur video lojëra, texting dhe lexuar. Përqendrimi në diçka tjetër përveç asaj që ndjehet dhimbje në gojë ju ndihmon për të kaluar kohën.
 • Nëse jeni duke qëndruar në shtrat për ditë të shumta, por jeni duke u kujdesur për këtë, provoni të bëni disa punë të lehta, veçanërisht nëse jeni në gjendje të punoni nga shtëpia në një kompjuter në shtëpi.
 • Mos harroni të shmangni aktivitetin e ashpër fizik për të paktën një javë. Mos u mundoni të ushtroni ose të luani ndonjë sport.

Ushqimi i shëndetshëm gjatë rikuperimit

Ushqimi i shëndetshëm gjatë rikuperimit
Hani ushqime të buta. Supat me krem ​​janë burime të mira të ushqyesve dhe kalorive pas operacionit, me kusht që ato të mos jenë shumë të nxehta. Jogurtët e butë, kamardja dhe lëkundjet e qumështit janë gjithashtu të lehta për tu pirë. Pasi të keni shëruar pak, ju mund të kënaqni patatet e pjekura, djathin e butë, fasulet e pjekura, pudingun e orizit, frutat e purpurta dhe smoothiet.
 • Shmangni smoothiet ose purenë që përmbajnë luleshtrydhe ose fruta të tjera me fara të vogla. Këto mund të ngecen në plagë kirurgjikale.
Ushqimi i shëndetshëm gjatë rikuperimit
Shmangni ushqimet që janë ose shumë të nxehta ose shumë të ftohta. Mbajeni të vakët derisa dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të ndalojnë të jenë kaq të ndjeshëm. Ftohja e lehtë ka një efekt mpirjeje, kështu që copa të vogla akulli ose akullore kur përdoren me kujdes mund të kenë një efekt qetësues në ënjtje. Për më tepër, mbani mend se ushqimet e kripura, si dhe ushqimet ose pijet shumë acid do të shkaktojnë dëmtimin e plagëve kirurgjikale. [9]
Ushqimi i shëndetshëm gjatë rikuperimit
Sigurohuni që po merrni proteina të mjaftueshme. Mund të jetë veçanërisht e vështirë të merrni proteina të mjaftueshme gjatë kohës tuaj të rikuperimit. Konsideroni të blini ose të krijoni ëmbëlsirat tuaja me qumështin e forcuar me proteina shtesë, gjalpë kikiriku ose proteina pluhur. Vezët e pasterizuara ose të bardhat e vezëve janë gjithashtu burime të mira të proteinave, dhe gjalpi, vajrat vegjetale ose avokado mund të shtohen për kalori shtesë. [10]
 • Konsideroni të hani ushqim për fëmijë, si dhe për të siguruar që jeni duke marrë ushqimin e duhur gjatë rikuperimit.
Sa kohë do të marrë një nxjerrjes së dhëmbit?
Nuk zgjat shumë, mbase 5-10 minuta. Për pjesën më të madhe të asaj kohe ju thjesht do të prisni që zona të mpirë.
Ndiqni gjithmonë udhëzimet e kirurgut ose dentistit pas operacionit oral.
Nëse keni nxjerrë dhëmbë, shmangni thithjen shumë ose pokumthin në çamçakëz. Shmangni larjen pranë zonës. Kjo mund të irritojë sitin, të shkaktojë më shumë gjakderdhje, ose madje të heq ndonjë qepje që mund të jetë e pranishme.
Shmangni pirjen e duhanit dhe pirjen e alkoolit gjatë rikuperimit.
fariborzbaghai.org © 2021