Si të fshehni hiperpigmentimin

Hiperpigmentimi mund t'i referohet llojeve të ndryshme të njollosjes që shfaqen në fytyrë. Këto mund të përfshijnë plagë të puçrrave të kuqe ose të errëta të puçrrave, melazma, rosacea, dëmtimi i diellit, shenjat e lindjes ose format e tjera të toneve të pabarabarta të lëkurës. Shumica e hiperpigmentimit mund të fshihen lehtësisht me përbërjen e duhur. Në vend që të aplikoni shtresa të rënda themeli, filloni me ngjyrat e duhura për fytyrën tuaj. Aplikoni fshehës dhe përzierjen me themel për një pamje të qetë dhe të barabartë. Nëse hiperpigmentimi ndodh diku tjetër në trupin tuaj, mund të përdorni metoda të ngjashme për ta mbuluar atë. Në të njëjtën kohë, filloni të parandaloni njollat ​​në të ardhmen përmes përdorimit të duhur të diellit dhe ilaçeve aktuale.

Gjetja e përbërjes së duhur

Gjetja e përbërjes së duhur
Zgjidh ngjyrën e kundërt të tonit që po mbulon. Farëdo ngjyre që ju po kërkoni të zvogëloni në fytyrën tuaj, gjeni një fshehës që është toni i kundërt. Kjo quhet korrigjim i ngjyrave. Ju mund të gjeni një paletë për korrigjimin e ngjyrave që ofron shumë ngjyra të ndryshme të fshehësit ose mund t’i blini ato individualisht. Në përgjithësi, duhet të kërkoni: [1]
 • Fsheh gjelbër për skuqje
 • Pjeshkë ose portokalli për njolla të errëta
 • Vjollcë për lëkurën e qetë
 • Salmon për qarqet e panevojshme
 • Nëse jeni duke fshehur njolla të errëta, përdorni një maskues që është një ose dy hije më të errët se toni i lëkurës tuaj. Nëse jeni duke fshehur qarqet e nën-ngjyrosura, zgjidhni një fshehëse që është një hije më e lehtë. [2] X Burimi i hulumtimit
Gjetja e përbërjes së duhur
Përputhni një themel ose krem ​​BB në çehre tuaj. Fondacioni që përdorni do të shkojë mbi fshehësin. Ju nuk keni nevojë për një themel të rëndë për të mbuluar pikat tuaja të errëta. Përkundrazi, gjeni një që përputhet me tonin e lëkurës tuaj.
 • Përndryshe, mund të përdorni një krem ​​BB për një ndjenjë më të lehtë në fytyrë. Kremi BB ofron përbërës të tjerë të dobishëm, siç janë hidratuesit, acidi salicilik dhe mbulimi i SPF, të gjitha këto mund të ndihmojnë në uljen e hiperpigmentimit tuaj ndërsa e fshehni atë. [3] X Burimi i hulumtimit
 • Testoni fondacionin ose kremin BB në nofullën tuaj për të parë nëse përputhet me fytyrën tuaj. Një themel i mirë do të përzihet në lëkurën tuaj. Ajo duhet të jetë e pa vërejtur për syrin e pa trajnuar. [4] X Burimi i hulumtimit
 • Fabrikat e lëkurës tuaj mund t'ju ndihmojnë të gjeni hijen e duhur. Nëse keni zorrë të verdhë ose jeshile, ju keni një çehre të ngrohtë. Nëse keni ndërmarrje blu ose të kuqe, keni një çehre të lezetshme. Mundohuni të gjeni një themel që përputhet me këto ndërmarrje.
Gjetja e përbërjes së duhur
Konsideroni abetaret e ngjyrosur. Nëse hiperpigmentimi juaj merr formën e arna ose skuqje në vend të njësive individuale, ju mund të dëshironi të kërkoni në marrjen e një abetare të lyer gjithashtu. Këto abetare do të ndihmojnë përbërjen të përmbahet në fytyrën tuaj pa ëmbëlsira ose oksiduese. Nëse janë të lyer, ata mund të korrigjojnë me ngjyra një zonë të gjerë të fytyrës tuaj, ndërsa sigurojnë një pamje më natyrale. [5]
 • Të njëjtat rregulla të korrigjimit të ngjyrave vlejnë për abetaren, pasi ato bëjnë fshehës. Kjo është, përdorni ngjyrën e kundërt për të neutralizuar tonin e hiperpigmentuar.

Mbrojtja e tonit të lëkurës

Mbrojtja e tonit të lëkurës
Hidratoni fytyrën tuaj. Para se të aplikoni fshehësen, dëshironi të përgatitni fytyrën tuaj për kozmetikë. Moisturizer i jep fytyrës tuaj hidratim thelbësor, dhe siguron një bazë të mirë për përbërjen tuaj. Aplikoni në një fytyrë të pastër dhe futeni deri sa të përthithet.
 • Një hidratues i mirë duhet të thithë në lëkurën tuaj lehtësisht pa e bërë fytyrën të ndihet e thatë ose e shtrënguar. Nëse keni lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar, kërkoni atë që është me ujë ose me bazë xhel. Nëse keni lëkurë të thatë, ju mund të dëshironi të gjeni një me një vaj - të tilla si vaj mineral, vaj jojoba, vaj kokrra të kuqe ose vaj kamellia - si një nga përbërësit kryesorë të saj.
 • Përdorni hidratues edhe nëse keni lëkurë vaji. Përndryshe, lëkura juaj mund të thithë lagështinë në përbërjen tuaj, duke bërë që ajo të ketë një pamje cakey. [6] X Burimi i hulumtimit
Mbrojtja e tonit të lëkurës
Kryeni fytyrën tuaj. Pasi të hidhet hidratuesi, shtrydhni rreth një sasi fillestar të madhësisë së rrushit. Aplikoni abetaren me gishtat ose një sfungjer përbërjeje. [7] Një abetare e mirë do të zbutë strukturën e fytyrës tuaj pa e tharë fytyrën tuaj ose duke shkaktuar që ajo të duket me shkëlqim.
 • Abetaret janë të disponueshme në të dyja varietetet e lyer dhe të pangjyrosur.
 • Primerët janë gjithashtu të mirë në zbutjen e poreve të mëdha, plagët e puçrrave të puçrrave dhe rrudhat. Nëse dëshironi, shikoni për një abetare që tregtohet si synuese për këto çështje.
Mbrojtja e tonit të lëkurës
Aplikoni fshehës në zonat me probleme. Duke përdorur gishta të pastër ose një furçë, vendosni butësisht maskën tuaj në zonat e hiperpigmentuara. Pat atë butësisht për të përhapur fshehësin dhe për ta përzier atë me çehre natyrale.
 • Jini jashtëzakonisht të butë rreth zonës së syve. Lëkura rreth syve tuaj është shumë më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës tuaj. Vendosni fshehësit nën sytë tuaj. Duke u nisur nga këndi i brendshëm, përkëdhelni fshehësin për të mbuluar zonën e mospërfshirjes, ose bëni përgjime të buta me gishtat, sikur të luani pianon. [8] X Burimi i hulumtimit
Mbrojtja e tonit të lëkurës
Përzierje me themel. Me gishta të pastër, një furçë ose një sfungjer përbërjeje, aplikoni fondacionin tuaj ose kremin BB në pika rreth fytyrës tuaj. Skuqeni atë duke e përshkuar poshtë dhe duke rrokullisur gishtat ose furçën. Sigurohuni që e gjithë fytyra juaj të jetë e mbuluar për një çehre të barabartë. Fshehësi juaj nuk duhet të jetë i dukshëm nën themel. [9]
Mbrojtja e tonit të lëkurës
Vendosni nëse dëshironi. Vendosja e përbërjes tuaj mund të sigurojë që përbërja juaj të zgjasë gjithë ditën. Ju mund të përdorni një pluhur ose një llak për të vendosur përbërjen, në varësi të preferencës tuaj dhe llojit të lëkurës.
 • Nëse keni lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar, një pluhur i mirë mat mund të ndihmojë përbërjen tuaj të mbetet në vend gjithë ditën duke thithur vaj. Përdorni një jastëk ose një furçë pluhuri për ta përzier atë në mënyrë të barabartë në fytyrën tuaj. [10] X Burimi i hulumtimit
 • Nëse keni lëkurë të thatë, një llak për përbërjen mund të ndihmojë që fytyra juaj të mbetet edhe pa e tharë lëkurën tuaj. Spërkateni atë në lëkurën tuaj pasi të keni përzier përbërjen tuaj. Ju mund të ri-aplikoni llak gjatë gjithë ditës për një shpërthim hidratimi.

Mbulimi i hiperpigmentimit në trupin tuaj

Mbulimi i hiperpigmentimit në trupin tuaj
Vishni veshje që e fshehin. Nëse hiperpigmentimi juaj ndodh në një zonë të tillë si këmbët, krahët, qafën ose shpinën, mund të vishni veshje që e fshehin. [11] Kjo është veçanërisht e dobishme nëse keni një skuqje ose njollë që është e ndjeshme ndaj përbërjes ose trajtimeve aktuale.
 • Xhinse, pantallona kaki, dollakë, çorape dhe funde të gjata mund të vishen për të fshehur hiperpigmentimin në këmbët tuaja.
 • Këmisha me mëngë të gjata, xhaketa, majë kimono dhe shalle mund të vishen për ta mbuluar në krahë.
 • Nëse ajo shfaqet në qafën tuaj, ju mund të zgjidhni një këmishë të rrumbullakët të lartë, të tillë si një këmishë me mëngë ose oxford. Nëse është e ftohtë jashtë, mund të vishni një shall.
 • Këmishat normalisht do të mbulojnë pjesën e pasme ose stomakun. Nëse vishni një kostum banje, vendosni një kostum të një copë (për gratë) ose një këmishë noti (për burra).
Mbulimi i hiperpigmentimit në trupin tuaj
Aplikoni themelet e trupit. Ju mund të përdorni themelet në trupin tuaj, si dhe fytyrën tuaj. Jini të vetëdijshëm se pjesë të caktuara të trupit tuaj - veçanërisht ato që fshihen nga dielli - mund të jenë një ngjyrë e ndryshme se fytyra juaj. Ju mund të keni nevojë të gjeni një hije më të lehtë. Një tjetër mundësi është të provoni një themel që është formuluar posaçërisht për t'u përdorur në trupin tuaj. [12]
 • Bëni themelet në pikat e prekura me një sfungjer, dhe përzieni në mënyrë që të duket e natyrshme.
 • Ju mund të përdorni fshehës në këto pika siç do ta bëni në fytyrën tuaj; megjithatë, mund të mos jetë aq efektive kur aplikohet në pjesën tjetër të trupit tuaj.
Mbulimi i hiperpigmentimit në trupin tuaj
Provoni rrezet e diellit të lyer. Shumica e formave të hiperpigmentimit trupor përkeqësohen nga ekspozimi i diellit. Në muaj të ngrohtë, mund të jetë e vështirë të vishni veshje për t'i mbuluar këto zona. Mundohuni të gjeni një krem ​​dielli të lyer që do të përzihet në çehre tuaj, si një themel, por siguroni SPF thelbësore, në mënyrë që hiperpigmentimi të mos përkeqësohet.
 • Pyesni mjekun ose dermatologun tuaj për një rekomandim, veçanërisht nëse zonat e pigmentuara janë të ndjeshme ose irritohen lehtësisht.

Parandalimi i njollosjes në të ardhmen

Parandalimi i njollosjes në të ardhmen
Zgjat lëkurën tuaj. Eksfolimi largon qelizat e vdekura të lëkurës dhe lejon që lëkura juaj të rigjenerohet. Nxjerrja e dy ose tre herë në javë mund të ndihmojë në zvogëlimin e shfaqjes së hiperpigmentimit veçanërisht njollave të errëta dhe plagëve të akneve. Mos eksfoloni më shumë se tre herë në javë, pasi kjo mund të shkaktojë mikroteare, shkëlqim të tepërt ose shpërthim. [13]
 • Eksfolimi fizik përdor një sipërfaqe të përafërt për të mbështjellë butësisht qelizat e vdekura të lëkurës. Llojet e eksfolimit fizik përfshijnë leckë të larë, pastrime sheqeri ose frutash, dhe sfungjerë konjac. E lagni fytyrën dhe pastrojeni atë me eksfoliantin tuaj të zgjedhur para se të shpëlarje. Jini jashtëzakonisht të butë për të parandaluar mikrotearet.
 • Eksfolimi kimik përdor doza të ulëta të acidit për të hequr qelizat e tepërta të lëkurës. BHA dhe AHA janë acidet kryesore që përdoren. Nëse përdorni një eksfoliant kimik, filloni duke përdorur vetëm një herë në javë për të ndërtuar tolerancën. Para përdorimit, aplikoni një tonik që rregullon pH në fytyrën tuaj. Përdorni një shtupë pambuku për të aplikuar acidin, dhe prisni njëzet minuta para se të aplikoni produkte të tjera. Pas disa javësh, mund të filloni ta përdorni dy ose tre herë në javë. Mos e teproni ose mund të shkaktoni një djegie kimike. [14] X Burimi i hulumtimit
Parandalimi i njollosjes në të ardhmen
Vishni ekranin e diellit. Kremrat e diellit janë mënyra më e mirë për të parandaluar dëmtimin e ardhshëm të diellit, njollat ​​e errëta, rrudhat dhe hiperpigmentimin tjetër të moshës. Përdorni një SPF prej të paktën 30 çdo ditë nën përbërjen tuaj. Edhe nëse nuk planifikoni të shkoni jashtë shumë, përdorimi i përditshëm i diellit mund të mbrojë pikat tuaja të errëta aktuale nga përkeqësimi dhe ato nga e ardhmja nga zhvillimi. [15]
 • Ju duhet të përdorni të paktën një dollap me madhësi nikeli me diell në fytyrën tuaj dhe dy lugë në pjesën tjetër të trupit tuaj. [16] X Burimi i hulumtimit
Parandalimi i njollosjes në të ardhmen
Përdorni fashë hidrokolloide në palcat. Fashat hidrokolloide shërojnë aknet duke thithur ujin nga plaga ose puçrra. Ato janë efektive në zvogëlimin e akneve pa gërvishtjet hiperpigmentuese të mëvonshme. [17] Aplikoni fashën në puçërr, dhe hiqni kur të shërohet.
 • Nëse keni lakuar një puçërr, veshja hidrokolloide mund të parandalojë plagët. Ndonjëherë mund t’ju ​​duhet vetëm ta vishni gjatë natës.
 • Fashat hidrokolloide janë gjerësisht të disponueshme. Ata ndonjëherë tregtohen si fashë me flakë ose ngjitës të puçërrave. [18] X Burimi i hulumtimit
 • Nëse fashë është shumë e madhe për puçërrën, prerë atë në madhësi.
Parandalimi i njollosjes në të ardhmen
Përdorni Vitaminë C në fytyrën tuaj. Vitamina C, e njohur edhe si acid askorbik, mund të lehtësojë njollat ​​e errëta dhe të zvogëlojë hiperpigmentimin. Gjithashtu përdoret ndonjëherë për të trajtuar aknet dhe rosacea. Vitamina C mund të gjendet në serume, hidratues, arna dhe trajtime në vend. [19]
 • Nëse përdorni një serum të vitaminës C, aplikoni pasi të keni larë fytyrën dhe para se të aplikoni hidratuesin tuaj.
 • Nëse përdorni një krem ​​ose serum që ka niacinamide në të, ai mund të reagojë me Vitaminë C. Kjo do t’i bëjë të dy përbërësit të padobishëm, dhe kjo mund të bëjë që lëkura juaj të skuqet e kuqe. Prisni të paktën tridhjetë minuta midis aplikimit të secilit produkt.
Parandalimi i njollosjes në të ardhmen
Vizitoni dermatologun. Një dermatolog mund të ndihmojë në diagnostikimin e saktë të asaj që po shkakton pikat tuaja të errëta. Ata gjithashtu mund të përshkruajnë mjete të fuqishme aktuale për të zvogëluar pikat e errëta në fytyrën tuaj.
 • Hydroquinone dhe retinol janë receta të zakonshme që synojnë të zvogëlojnë hiperpigmentimin. Të dy mund të thahen lëkurën tuaj, kështu që sigurohuni që t'i bashkoni me një hidratues të mirë. [20] X Burimi i besueshëm PubMed Arkivi Qendror i Gazetës nga Institutet Kombëtare të Shëndetit të SH.B.A. Shkoni te burimi
 • Nëse njollat ​​tuaja të errëta janë të rënda, pyesni dermatologun tuaj për trajtimet me lazer ose lëvozhgat kimike. Këto janë trajtime shumë më të forta që, edhe pse të shtrenjta dhe të ashpra, mund të kenë efekte dramatike. [21] X Burimi i hulumtimit
Nëse keni lëkurë të ndjeshme, mund të dëshironi të provoni përbërjen e re para se ta aplikoni në të gjithë fytyrën tuaj. Gjeni një zonë në fytyrën ose qafën tuaj për të vendosur paksa përbërjen. Bëni këtë për disa ditë. Nëse ndodh një reagim, mos e përdorni. Nëse asgjë nuk ndodh, mund të aplikoni për pjesën tjetër të fytyrës tuaj.
Dyqanet dhe sportelet e kozmetikës ndonjëherë ofrojnë mostra falas. Pyesni nëse mund të keni një mostër të një abetare, fshehëshe dhe themeli. Provojeni atë në shtëpi për të vendosur nëse ju pëlqen para se të bëni një tub të plotë.
Fshehja e hiperpigmentimit tuaj nuk është një zgjidhje e përhershme për trajtimin e tij. Bisedoni me një dermatolog për opsionet afatgjata.
Nëse një themel, fshehës ose vaj i keq shkakton skuqje, djegie ose puçrra pemë, ndaloni përdorimin.
fariborzbaghai.org © 2021