Si të shmangni marrjen e diarresë gjatë udhëtimit

Diarreja e udhëtarëve është sëmundja më e zakonshme në mesin e udhëtarëve ndërkombëtarë me rreth dhjetë milion raste që vlerësohen çdo vit. [1] Deri në 55 përqind të udhëtarëve përjetojnë diarre të udhëtarëve. [2] Destinacioni luan një rol kryesor. Sëmundja zakonisht ndodh kur njerëzit nga vendet e zhvilluara udhëtojnë drejt vendeve në zhvillim dhe ata janë të ekspozuar ndaj mikrobeve lokale në ujë dhe / ose ushqimit për të cilin nuk janë mësuar. [3] Ndërsa diarreja e udhëtarit është rrallë kërcënuese për jetën (dhe zakonisht vetë-kufizuese), ajo ende mund të pengojë itinerarin tuaj të pushimeve. Masat parandaluese janë basti juaj më i mirë për të shmangur diarrenë e udhëtarëve.

Parandalimi i diarresë së udhëtarëve

Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Mos pini ujë që nuk është sterilizuar. Uji i rubinetit dhe uji i puseve nuk trajtohen në vendet në zhvillim njësoj si ato në vendet e zhvilluara. Kjo do të thotë që mikrobet që shkaktojnë diarre janë shpesh të pranishme. Ngjitni ujë në shishe dhe jo ujë nga një çezmë ose pus sa herë që të jetë e mundur. [4]
 • Nëse duhet të pini ujë nga një çezmë, atëherë duhet të sterilizoni ujin duke e zierë atë për të paktën tre minuta (pesë minuta nëse e përdorni për të përzier formulën e foshnjës). [5] X Klinika e besueshme e Mayo Klinikës Uebfaqja arsimore nga një nga spitalet kryesore në botë Shkoni te burimi [6] X Burimi i hulumtimit Ju gjithashtu mund të përdorni tableta të jodit për të sterilizuar ujin e pijshëm ose një pajisje me një filtër mikro-tendosës, të dyja janë në dispozicion në kampim ushqimore [7]. X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
 • Kjo do të thotë që ju gjithashtu duhet të shmangni kube akulli në pije pasi ato zakonisht bëhen nga uji i çezmës. [8] X Burimi i Kërkimit (Kjo përfshin pije të përziera, të cilat janë të përzier me akull).
 • Kjo gjithashtu nënkupton hapa që nuk mund t'i konsideroni, përfshirë mbajtjen e gojës tuaj të mbyllur në dush dhe përdorimin e ujit në shishe ose të sterilizuar në furçën tuaj të dhëmbëve. [9] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Kontrolloni vulën në pije. Bedo pije mbi të cilën ju prishet vula - uji, pije joalkoolike, lëngje, birrë, verë, etj. Janë të sigurta për të pirë. [10] Sigurohuni që të prishni vulën në këto, veçanërisht lëngjet për të siguruar që ato nuk po përzihen nga koncentrati duke përdorur ujë lokal të çezmës.
 • Kur bëhet fjalë për pije të nxehta që nuk mund të shishen si kafe dhe çaj, sigurohuni që ato të shërbehen për ju duke ngrohur tubacionet, gjë që do të thotë se ato janë sterilizuar. [11] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
 • Për qumështin, kremin, etj sigurohuni që është pasterizuar. [12] X Burimi i hulumtimit Megjithatë, edhe kjo nuk është një garanci. Ju mund të zgjidhni të përdorni kremra jo qumështor gjatë udhëtimeve tuaja.
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Shmangni ushqimin nga shitësit e rrugës. Ushqimi nga shitësit në rrugë, veçanërisht artikujt që kërkojnë shumë trajtim dhe gatim të vogël, janë përgjegjës për shumë raste të diarresë së udhëtarëve. [13] Ndërsa me shumë mundësi që ju të provoni kuzhinën lokale gjatë udhëtimeve tuaja, duhet ta shmangni atë nga shitësit e rrugës.
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Qëroni frutat dhe perimet tuaja. Duhet të shmangni pemët dhe perimet e papërpunuara, përveç nëse i shpëlani dhe i zhvisheni vetë. [14] Sigurohuni që t’i shpëlani këto sende në ujë të sterilizuar. Kërkoni të zhvisheni artikujt vetë sa herë që të jetë e mundur për të siguruar që artikujt e qëruar nuk janë trajtuar ose shpëlarë me ujë çezme. [15]
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Hani ushqime të gatuara mirë. Butak, mish të rrallë dhe sende të papërpunuara siç janë sallatat janë vektorë kryesorë për mikrobet që mund të shkaktojnë diarre të udhëtarëve. [16] Shmangni butakët dhe enët e papërpunuara dhe gjithnjë porositni artikujt e bërë mirë pasi nxehtësia vret bakteret. [17]
 • Jini të kujdesshëm në lidhje me ushqimet që janë gatuar, por pastaj uluni gjithashtu, të tilla si me buffets. [18] X Burimi i hulumtimit
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Shqyrtoni pajisjet tuaja. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur përdorni enët në restorante. [19] Shqyrtoni ata për të siguruar që ata janë të pastër para se t'i përdorni. Kur është e mundur, pini pije direkt nga shishja sesa të përdorni një filxhan ose gotë.
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Lani duart rregullisht. Larja e duarve është gjithmonë një hap i shkëlqyeshëm për të shmangur mikrobet. [20] Nëse po udhëtoni me fëmijë, largojini që të mos prekni sendet e ndyra dhe më pas vendosni gishtat në gojë. [21]
 • Ju gjithashtu duhet të mbani një zgjidhje të sanituar me dorë që është të paktën 60 përqind alkool në dorë për situatat kur nuk mund të lani duart. [22] X Uebfaqja e besueshme e Mayo Clinic Clinic nga një prej spitaleve kryesorë në botë Shkoni te burimi
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Shmangni notin në ujë të kontaminuar potencialisht. Si me burimet e tjera të ujit, duhet të tregoheni të kujdesshëm rreth pishinave, pellgjeve, etj. [23] Sigurohuni që çdo pishinë të jetë trajtuar me klor, dhe mos e hapni gojën në ujë.
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Kujdes me ushqimin pikant. Disa njerëz do të marrin diarrenë e udhëtarëve jo nga ndotja, por nga ushqime të pazakonta dhe / ose tepër pikante. Kjo nuk është ajo që mjekët do ta konsiderojnë diarrenë e udhëtarëve, por nëse vërtet dëshironi të shmangni diarrenë në përgjithësi, ngjitni me ushqime mjaft të ndyra.
Parandalimi i diarresë së udhëtarëve
Merrni subsalicylate bismuth. Bismuth subsalicylate (Pepto-Bismol) është një hap parandalues ​​që mund të ndërmerrni edhe kundër zhvillimit të diarresë së udhëtarëve. Mund të jetë e panevojshme, por do të luftojë diarrenë para se të bëhet problem. Shumica e efekteve anësore afatshkurtra janë të padëmshme (ngjyrosja e zezë në gjuhën tuaj dhe stol i errësuar). [24] Sidoqoftë, nuk duhet ta merrni ilaçin për më shumë se tre javë. [25]

Trajtimi i diarresë së udhëtarëve

Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Qëndroni të hidratuar. Nëse fatkeqësisht zbret me një rast diarre të udhëtarit, qëndrimi i hidratuar është hapi më i rëndësishëm. Ju duhet të kundërveproni me ujin dhe elektrolitët e humbur në diarre (ose të vjella në raste ekstreme). Mundohuni të pini tetë deri në dhjetë gota ujë në ditë nga burime të sigurta ose të sterilizuara. [26]
 • Mundohuni të pini të paktën një filxhan ujë për çdo sulm të diarresë që keni. [27] X Burimi i hulumtimit
 • Në raste të moderuara deri në të rënda, do të dëshironi të pini edhe një zgjidhje të rehidrimit oral (ORS). [28] X Burimi i hulumtimit Këto zgjidhje përmbajnë kombinimin e saktë të ujit të pastër, elektroliteve dhe karbohidrateve që trupi juaj duhet të mbetet i hidratuar. Ndiqni udhëzimet sipas ORS që blini dhe pini pas çdo episodi të diarresë. Do ta dini se po qëndroni të hidratuar nëse urina juaj mban një ngjyrë të zbehtë. [29] X Burimi i hulumtimit
Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Hani ushqime më të vogla. Ushqimi i vakteve më të vogla më shpesh është një mënyrë më e mirë për të siguruar ushqimin e duhur sesa tre vakte të mëdha në ditë ndërsa keni diarre të udhëtarit. [30] Pjesët më të vogla gjithashtu kanë më pak të ngjarë të shqetësojnë stomakun tuaj.
 • Përfshirja e sendeve të kripura si supat e gatuara mirë dhe pijet sportive të mbyllura gjithashtu do t'ju ndihmojnë të zëvendësoni elektrolitet e humbura në episodet e diarresë. [31] X Burimi i hulumtimit
Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Hani ushqime të pasura me kalium. Humbja e tepërt e kaliumit është një shqetësim tjetër përveç dehidrimit, kur vuani një diarre të udhëtarëve. Ju duhet të shtoni disa mundësi të pasura me kalium për të zëvendësuar mineralin e humbur, siç janë bananet (mos harroni t’i zhvisheni vetë), lëngjet e frutave në shishe dhe patatet e gatuara mirë. [32]
Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Shmangni agjentët kundër lëvizjes. Agjentët kundër lëvizjes (loperamide, difenoksilate dhe paregoric) janë të disponueshëm mbi banakun për të trajtuar diarre. Sidoqoftë, duhet të shmangni këto mundësi, veçanërisht nëse simptomat tuaja përfshijnë ethe ose jashtëqitje të përgjakshme, sepse ato ngadalësojnë kohën e kalimit të materies përmes traktit tuaj tretës. Në rastin e diarresë së udhëtarëve, kjo do të thotë që mikrobet që shkaktojnë simptoma mbeten në trupin tuaj më gjatë seç duhet.
Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Merrni subsalicylate bismuth. Ju mund të merrni subsalicylate bismuth (Pepto-Bismol) për të trajtuar diarren e udhëtarit përveç si një masë parandaluese. Ndiqni sugjerimet e dozimit të prodhuesit për dy ditë. Nëse simptomat përkeqësohen ose nuk përmirësohen, atëherë vizitoni një mjek për të përjashtuar mundësinë e një paraziti.
Trajtimi i diarresë së udhëtarëve
Shikoni një mjek. Megjithëse të panevojshëm në pjesën dërrmuese të rasteve të diarresë së udhëtarëve, ekzistojnë disa raste për të cilat duhet të shihni një mjek. Në këto raste, mjeku zakonisht do të përshkruaj një kurs të shkurtër të antibiotikëve që zgjat tre deri në pesë ditë. Gjeni një mjek nëse simptomat tuaja përkeqësohen për të përfshirë:
 • Këmbëngulja ose përkeqësimi i simptomave për më shumë se dy ditë
 • Gjaku në jashtëqitje
 • të vjella
 • Kërcitje e rëndë në bark
 • Ethe
 • i nxituar
 • Marramendje, konfuzion, letargji
Nuk mund ta gjej Pepto Bismol në Mbretërinë e Bashkuar, çfarë mund të bëj?
Qumështi i Magnezisë funksionon po aq mirë, por shija nuk është aq e këndshme.
Ju mund të dëshironi të sjellni disa mundësi ushqimi të konservuar me vete nëse udhëtoni në fshatra më të vegjël. Kjo do të sigurojë që ende të keni ushqim të disponueshëm kur të gjitha opsionet lokale kanë një rrezik të shtuar të sëmundjes.
Nëse jeni në aeroplan, mos hani ushqime të mëdha.
Mos harroni se diarreja e udhëtarit është e pakëndshme, por është vetë-kufizuese. Mos lejoni të shqetësoheni për një stomak të mërzitur për të shkatërruar udhëtimet tuaja.
Ju mund të lidhni një objekt (të tillë si një shirit) rreth rubinetit në dhomën tuaj të hotelit për t'ju kujtuar të mos pini ujë çezme ose ta përdorni në furçën tuaj të dhëmbëve. [33]
Diarreja e udhëtarit mund të jetë e pakëndshme, por shumicën e kohës trupi juaj rimëkëmbet gjatë kohës kur dilni nga avioni. Nëse ka gjak, yndyrë ose vaj në jashtëqitje, shihni menjëherë një mjek.
Fëmijët e vegjël në veçanti nuk janë në gjendje të rregullojnë siç duhet humbjen e elektrolitit dhe për këtë arsye duhet të merren me kujdes të veçantë me fëmijët e vegjël
Helmimi nga ushqimi mund të jetë kërcënues për jetën. Kërkoni kujdes mjekësor për diarre serioze, veçanërisht nëse ka gjak në të.
Nëse shfaqni simptoma pas udhëtimit, vizitoni mjekun tuaj dhe informojeni atë për destinacionin tuaj të fundit. Simptomat tuaja mund të tregojnë një parazit nga rajoni me një periudhë inkubacioni.
Rezervoni tabletat e jodit sesa t'i përdorni ato për çdo gjë. Shumë jod mund të jetë i dëmshëm për sistemin tuaj. [34]
fariborzbaghai.org © 2021