Artikujt e fundit

Ekspertët pajtohen që giardiaza, një infeksion i zakonshëm parazitar, zakonisht kontraktohet duke pirë ujë të kontaminuar, megjithëse mund ta kapni edhe nga ushqimi ose kontakti person-në-person. Ju m...
Thonjtë e dobët të thonjve mund të çojnë në copëza, skajet e lakuara ose varje të dhimbshme. Megjithë shumë këshilla të njohura dhe të dyshimta për bukurinë, ekzistojnë me të vërtetë vetëm disa zgjidh...
Vaginoza bakteriale (BV) është një infeksion i shkaktuar nga një çekuilibër i baktereve në vaginë të zakonshme tek gratë në moshë të lindjes së fëmijëve. Nuk dihet shumë për atë që e shkakton BV përte...
Makthi më i keq i çdo rojeje të jetës duhet të kryejë një shpëtim real në shpëtimin kurrizor të ujit. Kjo për shkak se procedura delikate dhe e vështirë duhet të ekzekutohet në mënyrë të përsosur për ...
Orderrregullimi i personalitetit kufitar (BPD) dhe çrregullimi bipolar të dy përfshijnë ndryshime të humorit dhe vështirësi me kontrollin e impulsit, duke bërë që çrregullimet të duken të ngjashme në ...
Ekzistojnë disa arsye pse mund t'ju duhet të bëni një test spirometrie, përfshirë diagnostikimin e një gjendje të mushkërive, matjen e ndryshimeve në funksionin e mushkërive, ose monitorimin e për...
Në botën tonë të shpejtë, të tepruar me kafeinë, të mbyllur, është e lehtë të bëhesh i stresuar dhe i mbingarkuar. Për shkak të kësaj, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje teknikave të vetë-k...
Testosteroni është hormoni mashkullor, megjithëse është një hormon normal edhe tek gratë. Testosteroni është përgjegjës për prodhimin e karakteristikave dhe funksioneve seksuale të mashkullit, duke pë...
Shëndeti i frymëmarrjes është një pjesë e rëndësishme e kujdesit mjekësor, dhe nevoja për terapistë të frymëmarrjes rritet pasi njerëzit jetojnë më gjatë. Terapistët e frymëmarrjes zakonisht punojnë n...
Për të ndaluar një shqetësim të syrit ose trupit, merrni parasysh se çfarë mund të jetë duke e shkaktuar atë. Vizitoni mjekun tuaj për të përjashtuar ndonjë gjendje serioze mjekësore dhe për të parë n...
Meditimi i të qeshurave mund të jetë një mjet për të rritur shëndetin dhe lumturinë tuaj. Me pak përqendrim dhe meditim, do të kapërceni gjendjen tuaj negative dhe do të bëheni të lumtur brenda.
A jeni i shqetësuar për radonin? Radoni është një gaz që ndodh natyrshëm në disa vende nga prishja e materialit radioaktiv në tokë, shkëmbinj dhe ujë. Isshtë i pangjyrë dhe pa erë, mund të mbledhë ajr...
Luleshtrydhet mund të përdoren për të zbardhur dhëmbët. Luleshtrydhet përmbajnë acid malik, i cili është një emulsifikues natyral që mund të largojë njollat ​​dhe pllakën nga dhëmbët. [1] Ju do të duh...
Astma është një gjendje kronike që shtrëngon në rrugët e tua ajrore, gjë që shkakton kollitje, frymëmarrje dhe ndonjëherë hiperventilim. Miliona njerëz e përjetojnë këtë gjendje. Ilaçet janë një trajt...
Nëse jeni diagnostikuar me një zemër të dobësuar për shkak të një gjendje mjekësore, mund të keni frikë të vini ndonjë tendosje mbi të. Sidoqoftë, ushtrimi i zemrës suaj - nën drejtimin e ngushtë të m...
, ose "frika nga vdekja" prek miliona njerëz në të gjithë botën. Për disa njerëz, ajo mund të krijojë ankth dhe / ose mendime obsesionale. [1] Ndërsa thanatofobia është frika nga vdekja dhe ...
Dhimbja e stomakut mund të shkaktohet nga shumë gjëra të ndryshme, nga ato serioze si një gur në veshka deri tek jo serioz si dispepsi. Nëse jeni duke përjetuar dhimbje të forta në stomak ose nëse dhi...
Thermogjeneza e veprimtarisë jo ushtrimore, ose NEAT, është energjia që përdorni për aktivitetet tuaja të përditshme (përveç gjumit, ngrënies ose ushtrimeve të ngjashme me sportin). [1] Faktorët që nd...
Metadoni është një ilaç që përdoret si qetësues i dhimbjes ose për të ndihmuar në detoksifikimin dhe zvogëlimin e simptomave të tërheqjes te njerëzit të varur nga ilaçet e opiumit, siç është heroina. ...
Nëse po përpiqeni të humbni peshë, me siguri mendoni për dhjamin si armik. Megjithatë, dhjami që po luftoni është yndyrë e bardhë - e ndryshme nga yndyra kafe në trupin tuaj. Yndyra kafe djeg kaloritë...
fariborzbaghai.org © 2021